Strnadův efekt

Strnadův efekt https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/519761/strnaduv-efekt-Y1C-519761.jpg 4 67 67

Matěj Strnad vedl relativně spokojený, obyčejný život. Možná by rád víc vídal svého syna z prvního manželství, rád by měl lepší práci a rozhodně by chtěl něco zlepšit ve svém milostném životě, ale vlastně byl spokojený. Potom se ale po celé Zemi začaly objevovat podivné mimozemské portály. Z nich vycházelo záření, které pomalu zabíjelo lidstvo. Matěj by tuto katastrofu býval vnímal s podobnou zděšenou bezmocí jako zbytek lidstva, jenže jeden takový portál se náhodou objevil přímo před ním. Všichni kolem Matěje zahynuli, on se probudil v nemocnici s mimozemským kusem technologie v těle a schopností zavírat portály. Jenže z portálů začala vyskakovat podivná chromová monstra jejichž jediným úkolem je Matěje zabít. Matěj Strnad, skladník z Mostu, eskortovaný armádou České republiky, musí nyní zavírat portály a tím zachránit lidstvo. Matěj tomu říká „bizarní schopnost, o kterou se neprosil“. Zbytek světa tomu říká… Strnadův efekt... celý text

Franc
09.07.2023 5 z 5

Tohle byl krapet jiný pan Kotouč, než ten, na kterého jsem byl dosud zvyklý. Jiný, ale opět skvělý.

Prvních pár stránek jsem krapet bojoval s formou, ale s přibývajícími portály jsem přicházel příběhu stále více na chuť. Nebyla nouze o akci, úskoky nepřítele, hrdinské akce, jejichž ústředními hrdiny byli vojáci armády České republiky, na které si žádný vesmírný prevít nemůže vyskakovat.

Celý příběh má spád, tempo, odlehčenou formu. Hlavní hrdina je správný muž na svém místě, žádný Rambo, ale díky autorovi si k němu každý najde svoji cestu.

Pokud se chcete pobavit, zažít spoustu akce, být účastni lítých bojů, směle do toho. Dozajista nebudete zklamáni.

abydoss
30.06.2023 3 z 5

Tak nevím. Možná jsem byl přetěšený, ale určitě to nesplnilo mé očekávání. Intro je jako Stopařův průvodce, děj začne rychle a zběsile, postavy vedou divné řeči a mimozemský útok je dávkován úměrně možnostem Armády České Republiky. Když je přeroste, zbytek Evropy už ví o co jde a může poskytnout pomoc. K žádné postavě si při tomhle tempu nelze vytvořit vztah, ať už kladný nebo záporný. Dějově podobná kniha je Za zrcadlem od Johna Ringa, ale podle mě je o dost lepší. Jak mám Kotouče rád, tak tohle prostě není ono. Ne, že by mě to nebavilo, ale měl jsem pocit, že se řítím na tobogánu a nemůžu si knihu vychutnat. Pro můj vkus by to chtělo víc rozepsat.

kokrokr
30.06.2023 4 z 5

(SPOILER) Akční napínavá Sci-Fi o mimozemském útoku. Příběh se pěkně rozjíždí a neustále zrychluje. Akce stíhá akci, mrtvoly vojáků a civilistů se hromadí a záchrana světa přichází za minutu dvanáct. Z Čech a Slovenska se přesuneme do zahraničí, skočíme si i do vesmíru a nakonec přijde velkolepé finále na Islandu. Povedená jednohubka.