Strašidlo cantervillské

Strašidlo cantervillské https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/3404/bmid_strasidlo-cantervillske-XTx-3404.jpg 4 1246 1246

Duch sira Simona je vytržen z poklidné existence na anglickém zámku Canterville, kde už po staletí osvědčenými metodami úspěšně děsí generace svých potomků. Nový majitel, vyslanec Spojených států amerických, je osvícený muž, který nemá pro astrální jevy nejmenší pochopení. Strašidlo, vtělení evropské romantiky a nostalgie, je konfrontováno s představiteli Nového světa, kteří byli tehdejšími Brity vnímáni jako vulgární, přízemní zbohatlíci. Rubáš tečkovaný hřbitovní prstí, rezavá dýka a krvavá skvrna svádějí marný hoj s Pinkertonovým nedostižným cídičem a Tinkturou doktora Dobella. Naštěstí je tu ještě vyslancova dcerka, půvabná a laskavá Virginie, která příběh dovede až ke smírnému konci.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Albatros (ČR)

The Canterville Ghost , 1887

sarka0
13.04.2013 5 z 5

Knížku jsem si přečetla, protože jsem na Strašidlu cantervillském byla v divadle a strašně mě to bavilo. Bála jsem se, že knížka nebude tak dobrá, ale pletla jsem se. Naprosto jsem se do této knížky zamilovala a nechápu, jak může autor nacpat tolik děje do tak krátké knížky. A tohle proroctví miluju:

Až zlatovláska jako květ
k modlitbám pohne hříšný ret,
až suchá mandloň rozkvete,
zalita slzou dítěte,
pak příjde doba šťastných chvil
a klidný bude Cantervill.

Argony
19.02.2013 5 z 5

Tuhle knihu doporučuji dětem, když potřebují něco honem přečíst, aby měly zápis ve čtenářském deníku :-) Krátké, milé, zábavné a od dobrého autora, který v deníku "vypadá dobře".

Posli
04.02.2013 4 z 5

Celý tento příběh je postaven na protikladech a Wildeho mám moc ráda. Kniha je humorná a je vyprávěna s ironickým nadhledem. Oceňuji, jak je tu popsán vztah Angličanů a Američanů. Strašidlo cantervillské bych označila za zábavné a čtivé dílo.

letterB
22.01.2013 4 z 5

Jednoduché ale poutavé čtení. Kvalitně strávená hodina :)

Selinute
05.01.2013 5 z 5

Úžasné dílko. Zábavné a milé. Momentálně sháním do knihotéky vydání z roku 2004. Toužím znovu prožít spolu s Virginií a dvojčaty to "strašidelné" dobrodružství na cantervillském sídle.

Phoenix16.cz
02.01.2013 4 z 5

Příjemný oddechový příběh na zkrácení dlouhé chvíle, který rozhodně nikoho neurazí. Je psaný odlehčenou formou s nadsázkou, která mu dodává na zábavnosti. Po chvilce čtení vám to prostě nedá a začnete s chudákem strašlivým strašidlem soucítit, protože podobná krize osobnosti může potkat každého. Možná Wilde mohl zkrátit nebo si úplně odpustit počáteční srovnávání americké a britské kultury, ale je fakt, že kniha z toho tak trochu vychází, takže budiž.

Kate.S
28.12.2012 4 z 5

Lehké čtení, které mě ale moc pobavilo. Jsem ráda, že jsem na uto knihu narazila. Určitě se k ní ještě něky vrátím.

maryzka
18.11.2012 2 z 5

roztomilé stoleté strašidlo anglický suchý humor a konvence a americká demokracie no co dodat- něktéré pasáže nudne, ale film s Jiřinou Bohdalovou mě přiměl k této knize vratit.

Lenka Žofka
14.11.2012 3 z 5

Asi opět chyba - nejdříve jsem viděla (to ani nebyl snad film) televizní zpracování s Bartoškou a Bohdalovou a to mi přišlo mnohem zábavnější, a psané dílko to vrhlo do stínu :) ačkoliv je to psané dílko mnoooohem starší :)

em54
21.08.2012

Mám jiné vydání (tuším jako příloha nějakého časopisu), ale četl se mi tehdy ztěžka, byl jsem kluk a chtěl jsem "opravdové" dobrodružství. Ovšem - zajímavé je, že si tuhle knížku pamatuji snad nejvíc ze všech. A to je známka dobrého autora... dnes bych se k ní měl vrátit. Ale co číst dřív!!!

ondra1995
25.06.2012 4 z 5

Svižné, zábavné, krátké!

Džizetka
18.03.2012 3 z 5

Krásná kniha.Vhodná i pro malé čtenáře.

Eneo
08.01.2012 5 z 5

Chtěla bych si přečíst něco podobného, velice pěkné čtení.

DustinMind
02.12.2011 5 z 5

Čtení pro jeden krátký večer, které vám poskytne Oscar Wilde a jeho nevšední strašidlo. Nad tímto dílem se rozhodně usmějete, či dokonce i po-zasmějete, ale také vám to udělí něco do budoucna.

oldshatterhand
29.11.2011 4 z 5

Moc pěkná kniha. Je pro i ty nejmladší generace velmi srozumitelná. Vzpráví moc pěkný příběh a moc hezkým způsobem. Obsahuje velmi milý a smutný konec. Prostě čeba pro každého. Doporučuji

Adrianah
23.09.2011 4 z 5

Super povídka,plná vtipu. Dílo staví do kontrastu starobylou Anglii lpící na tradicích a pragmatickou Ameriku spoléhající na moderní postupy.

Zajda
05.08.2011 5 z 5

Amíci se za 150 let vůbec nezměnili. :D

Dallia
01.06.2011 5 z 5

Je to opravdu dobré. Úžasná a zábavná povídka.

Clash
21.05.2011 4 z 5

Milá oddychovka, která neurazí a dokáže rozesmát. "Vážený pane," řekl pan Otis, "musím vás opravdu důrazně požádat, abyste si naolejoval ty řetězy, a přináším vám k tomu účelu lahvičku TAMMANYHO MAZADLA S VYCHÁZEJÍCÍM SLUNCEM. Tvrdí se, že dokonale účinkuje po jediném použití. Na obalu je o tom řada svědectví od několika nejvýznamnějších domorodých duchovních. Nechám vám je tadyhle u svíček pro ložnice, a kdybyste si přál, milerád vám ho opatřím víc."

Sudlice
19.04.2011

Vtipná konfrontace anglického konzervativizmu a amerického republikánství, která ze tří čtvrtin děje vyznívá jako parodie gotického románu, přičemž konec je sám o sobě nepřehlédnutelně gotický. Celkově milé a úsměvné čtení.