Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/152569/bmid_stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-152569.jpg 4 7191 7191

Stoletý stařík série

Alan Karlsson má narozeniny. Je mu sto let. Vlastně důvod k oslavě. Starosta i místní tisk se připravují na velkolepou oslavu, stoletý stařík má však docela jiné plány; jednoduše zmizí – a brzy je celé Švédsko kvůli jeho útěku vzhůru nohama. Jenže s podobnými věcmi už má Alan své zkušenosti – v mládí koneckonců uvedl do zmatku celý svět.    Jonas Jonasson ve svém románu vypráví o jednom veselém útěku a také o šíleném životním příběhu svéhlavého muže, který se sice nikdy nezajímal o politiku, ale přesto byl vždy nějak zapleten do velkých historických událostí 20. století.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: ekniha , Panteon

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann , 2009

Timkim
29.11.2022 3 z 5

Nápad i příběh dobrý, v některých pasážích vtipné a zábavné, v některých dlouhé a nudné. Jako oddechová jistě dobré, ale nic převratného. Neurazí, nenadchne, zlatý střed.

Meda77
13.11.2022 4 z 5

Velmi pohodové a úsměvné čtení. V zábavné beletrii jedna z lepších knih. Humorně i dějově vyvážená kniha, která nenudí. Dobrá volba pro každého. Doporučuji. 4 starsy.

Domanovak
29.10.2022 5 z 5

Člověk žasne jaké zvraty děje autor dokáže vymyslet, přitom vše na sebe navazuje a je dokonale konzistentní. Úžasná zábava.

Jandy1
09.10.2022 5 z 5

Kniha super, opravdu sranda .
Čte se jedním dechem a druhý díl je tím pádem jasná volba .

david6273
07.10.2022 4 z 5

Kniha, která nenudí a při níž vám lehce cukají koutky. Dvě časové linie, které tvoří životní příběh dědy, který nenápadně ovlivňoval celosvětové politické dění ač o to nestál. Forrest Gump a Jára Cimrman by se za takovou kariéru nemuseli stydět. Nadsázka s neuvěřitelným sledem událostí dokreslují celkem vtipnou a nekonvenční story, kterou jsem si rád přečetl.

Marki019
03.10.2022 5 z 5

Za mě super kniha, dokonce jsem se u ní i nasmála. Film jsem viděla jen z části a byl také perfektní.

Alix
27.09.2022 5 z 5

Ani nevím, jak to komentovat, protože kniha je napsaná geniálně. Stoletý stařík vylezl z okna a zmizel a od té chvíle se kolem něj, díky souběhu různých náhod, objevují další a další zajímavé postavičky, některé usilují staříkovi o život, některé ho chtějí chránit a docela důležitý je i kufr plný peněz. Druhá linie příběhu popisuje staříkův život zpětně a je pravda, že je to takový trochu Forrest Gump. Jenže stařík má daleko širší záběr a naprosto se nemíní vzdát komukoli a čemukoli. Okamžiky smrti některých postav mne opravdu pobavily a ke konci knihy jsem se už hlasitě smála.

Hyaenodon
23.09.2022 3 z 5

Za mě osobně průměr. Kniha má vtipné momenty, ale na Forresta Gumpa nemá,

MarkétkaD
16.09.2022 4 z 5

Přečteno na doporučení mého okolí. Ze začátku se kniha četla trošku těžko, než jsem se pořádně začetla. Hlavní postava zažívá v průběhu života jednu neskutečnou situaci za druhou. Zdá se, že se ničeho nebojí. Takový samorost, který si vždy stojí za svým. Velmi mě to bavilo.

Pettato
09.09.2022 2 z 5

Životní příběh Allana je plný nepravděpodobných a nebezpečných momentů. Je to člověk, který má jako kočka devět životů. Vždy ze všeho vybruslí. Setkává se s vlivnými lidmi světa, a i když on sám nemá rád politiku, je jí kniha plná.
Ze začátku mě příběh bavil a přišel vtipný, ale s přibývajícími řádky už na mě bylo to množství suchého satirického humoru a politiky nějak moc.

Pan_Skala
07.09.2022 5 z 5

Chvíli jsem musel přemýšlet jestli je to na 5 nebo na 4 hvězdičky a stejně si furt myslím, že je to přesně mezi. Jinak je to většinou velmi zábavné a krásně postavené jako by se jednalo o takového švédského Foresta Gumpa. To mě na tom bavilo snad nejvíc, protože to bylo takové hezky zábavné, že jsem se na tyhle části knihy těšil nejvíc. Příběhová linka v současnosti není špatná, ale trošku ztrácí dech v porovnání s tou z minulosti. Vcelku je to pro mne velmi dobré překvapení a jsem rád, že jsem se ke knize dostal díky Čtenářské výzvě a hlodá ve mně přesvědčení sáhnout i po dalším díle.

Badger
07.09.2022 4 z 5

Fajn životopis jednoho dědka, takového našeho Cimrmana či polského Kuby Vandrovce, proto má kniha asi takový úspěch. Z dvou linek které nás provází mi bavila více ta historická. Novodobá po stých narozkách mi přišla občas naivní, natahovaná (hlavně konečné vyšetřování) a pohádková, avšak tak měla asi vyznít, já se několikrát přistihl jak se těším, až se to zase překotí.

terezie1121
05.09.2022 4 z 5

Kniha se mi moc líbila, i když některé části, zejména ty historické, se mi občas zdály poněkud zdlouhavé. Ale jinak se autorovi tato kniha opravdu povedla.

HadleysHope
04.09.2022 5 z 5

Tohle mě strašně bavilo. Sice je to o stáří, ano, ale to chování hlavního dědy a veškeré to prostředí, kterým prošel se mi strašně líbilo. Akční, hravé, humorné a strochou nostalgie. Nádhera.

willy9203
04.09.2022 3 z 5

Té knížce rozhodně nelze upřít humor a zábavnost. Připadala mi ve svých retrospektivách tak trochu jako Forrest Gump. Ale ke konci jsem se již bavil méně a opakovaná šablona mi přestala připadat vtipná.

stojinek
31.08.2022 5 z 5

Skvěla odpočinková četba psaná s úžasným osobitým nadhledem. Opravdu pobavila!

Booklice
27.08.2022 4 z 5

Tato kniha mě zaujala nejdříve svým názvem a poté taky doporučeními od druhých. Musím říct, že má kniha skvělý nápad a autor má velmi dobrý smysl pro humor. Proto byla kniha zábavná. Je originální a čtivá. Nejprve mě bavila především linie přítomnosti, pak i ta z minulosti, ale ta se mi občas zdála trošku zdlouhavá.

beata-betsy2310
24.08.2022 4 z 5

Ak máte radi sarkazmus, politickú satiru, čierny humor a radi sa stretávate s nezvyčajnými postavami vydajte sa na nemožnú jazdu históriou 20 storočia.
Príbeh, v ktorom sledujete svetovú politiku (americký nacionalizmus, čínsky a sovietsky komunizmus, náboženské konflikty, vojny 20. storočia, stretnutia s najvplyvnejšími ľudmi sveta) absurdne vtipným a zábavným spôsobom v podaní 100 ročného starčeka Allana Karlssona. Áno, pri čítaní som si veľa krát povedala, že postava je podobná Forestovi Gumpovi (i keď tieto 2 príbehy sú si podobné, sú úplne odlišné), napriek tomu som sa ani minútu nenudila. O nepravdepodobné, nebezpečné a najmä hlúpe momenty v životnom príbehu Allana nie je núdza a práve pri tejto knihe som si viac krát povedala, že netreba brať v živote veci príliš vážne. "Je to tak, ako je, a bude tak ako to bude".

haro563
15.08.2022 4 z 5

Kniha je skvělá, ale doporučuji si ji poslouchat v autě při dlouhých cestách - skvělý parťák a rozhodně neusnete.

Milujivuniknih
14.08.2022 5 z 5

Stoletý stařík je bláznivá a vtipná kniha. U knihy jsem se bavila a musím podotknout, že se jedná o jednu z mála knih, která mě několikrát dokázala nahlas rozesmát. Jediné, co bych knize vytkla, je používání sprostých slov, i když chápu, že v knize jsou pravděpodobně potřeba pro zvýraznění charakteru jednotlivých postav a jejich emocí.