Stezka v troskách

Stezka v troskách https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/416958/bmid_stezka-v-troskach-Ox1-416958.jpg 4 182 182

Srpen 1945. Ital Stefano se snaží dostat domů přes válkou zničené Německo. Cestou se ujme malého chlapce, jehož matka zemřela a Stefano ho nechce nechat napospas neznámému osudu. Společně najdou útočiště v odlehlé chatě. Ta patří Erichovi, bývalému německému vojákovi. Na místě se postupně sejdou i další lidé – nedaleko žijící Rosalind se svým traumatizovaným manželem Georgem. Všichni postupně zjišťují, že jejich setkání povede k něčemu fatálnímu. A když Stefano najde dopisy Monique, záhadné dívky z Rosalindiných fotografií, dojde mu, že válka možná skončila pro státy a generály, ne pro obyčejné lidi chycené v pasti daleko od jakékoliv pomoci…... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Kalibr , Ikar (ČR)

The Road Beyond Ruin , 2019

lisell
09.03.2020 5 z 5

Perfektní děj, napětí do poslední stránky a pro mě naprosto nečekaný a šokující konec. Vůbec mi nevadilo několik dějových linek, naopak. Neztrácela jsem se a příběh mě naprosto pohltil, i slza ukápla.

eva3992
08.03.2020 4 z 5

Válka skončila, boj a utrpení nikoliv…
V příběhu sledujeme tři hlavní postavy – Stefana, který bojoval za Itálii, Ericha, vojáka z prominentní nacistické rodiny a Rosalindu, ženu, která se musí postarat o svého manžela, který trpí psychickými problémy.

Všichni se potkají na jednom místě a místo pohledu zpět se musí dívat dopředu a věřit v lepší budoucnost.

Velice zajímavý příběh z období konce druhé světové války. Spoustu lidí hledá samu sebe a svou rodinu. Ani v této době není jednoduché přežít a každý se snaží, jak jen se dá.

Knížka je dobře napsána. Ač se jednotlivé postavy střídají ve vyprávění a ukazují nám i své pohledy do minulosti, je kniha přehledná a není problém se v příběhu dobře orientovat.
Co mi trochu vadí, jsou některé nedotažené věci, někdy si myslím, že úplně neseděly časové roviny a chvílemi byl příběh trošku překombinovaný.

Každopádně jako celek, určitě pěkné a doporučuji k přečtení.

Kate72
03.03.2020 5 z 5

Mě se knížka líbila, nečetla jsem autorčinu prvotinu Zlomení andělé, tak nemohu porovnat, která z nich byla lepší a určitě si ji ráda přečtu.
Trochou jsem se bála po přečtení prvních kapitol, že se budu trochu ztrácet. Ale docela rychle jsem si zvykla na autorčin styl vyprávění a nakonec mi to vůbec nevadilo. Příběh z konce války, ale děj začíná ještě před valkou....

Šánka
01.03.2020 4 z 5

Válka zanechává v troskách nejen stezky, domy a města, ale hlavně lidské životy....
Příběh, který je vyprávěný pohledem tří hlavních postav, je strhujícím obrazem charakterů, chování, statečnosti i zbabělosti, ale také lidskosti i zrůdnosti, která s válkou vyplouvá na povrch.
Stezka v troskách je další výborný román této australské autorky, na který jsem se velmi těšila. Plný počet ale tentokrát nedám za to skákání v čase, které (aspoň podle mne) způsobilo takovou roztříštěnost v ději, a zejména v tom dramatickém konci.

inkatenysek
09.02.2020 4 z 5

Tak jsem si během čtení myslela, že Stezka překoná mé nadšení ze Zlomených andělů, ale nakonec musím po jejím dočtení konstatovat, že topem od této autorky pro mě zatím zůstávají právě ti Andělé, kteří mi svým koncem zlomili srdce...

Stezka v troskách se oproti Zlomeným andělům odehrává až po konci 2.světové války. Na osudech hned několika hlavních postav, pocházejících z různých prostředí a válkou různě poznamenaných, si pak čtenář může utvořit představu o tom, jak velký vliv měla válka, strana a válečné útrapy na lidský charakter. V někom probudila odvahu, čest a hrdinství. Z někoho naopak vytvořila zrůdu neštítící se ničeho...

Ze začátku se mi líbil styl, jakým je příběh napsán. Celý je rozdělen do 36 kapitol, z nichž je každá nadepsána jménem jedné z postav, jejíž příběh se v ní odvíjí. Přišlo mi, že část kapitoly by se měla věnovat jakoby přítomnosti a část pak minulosti jednotlivých postav, aby se čtenáři osvětlilo jejich momentální jednání. Musím uznat, že bylo do děje zakomponováno hodně tajemství a každý měl, co tajit a snažit se nebýt odhalen, ale závěrečné rozplétání a odtajňování informací mi přišlo trochu zamotané a takové... Nevím, jak to přesně vyjádřit, aniž bych spoilerovala. Trochu mi to tam prostě ke konci nesedělo časově a tak, takže ačkoliv to mělo být asi velké, tak u mně se ten úplně WAW efekt nedostavil...

Každopádně jsem ale ráda, že jsem si Stezku mohla přečíst. Určitě se jedná o zajímavý příběh, zase trochu jiný pohled na válku a to, co krátce po ní následovalo, takže pokud máte rádi příběhy z válečného/poválečného období, tak si tento titul určitě nenechte ujít.

knihovnička007
08.02.2020 5 z 5

Tak tohle bych hodně velký mazec, jiné slovo mne nenapadá.
Válka skončila, ale boj o život a utrpení pokračuje dál...
V domech u řeky blízko Berlína se setkávají Ital Stefano, který se po válce snaží dostat domů za rodinou, německý voják Erich, Němka Rosalind starající se o svého nemocného manžela a sirotek Michal, kterého Stefan najde. Co kdo z nich skrývá? Jak se vymanit z tolika let války, strachu a nedůvěry? A je zde vůbec místo pro nějakou lásku?
Kniha se vůbec nečte jednoduše, autorka přeskakuje v časech i postavách, aby se na konci vše vyřešilo. Byla to opravdu velká jízda, člověk si není ničím jistý a já vím, že si knihu budu muset časem přečíst znovu.
Některé věci, které se za války staly, autorka jen naznačuje, ale i tak je to hodně těžké čtení. Musela jsem si dělat přestávky a budu ji ještě nějakou dobu vstřebávat.
DĚKUJI!!!

iška
02.02.2020 4 z 5

Zajímavé téma a dobře se to četlo. I když tam podle mě byly některé drobnosti ne zcela dotažené.

ErikaJ
29.01.2020 5 z 5

V knizkach Gemmy Liviero se zpocatku ztracim,ale uz vim,ze musim vydrzet,nez se v postavach trosku zorientuji a jakmile pochopim,kdo je kdo,nemuzu se od knizky odtrhnout. Stejne jako Zlomeni andele,i tato knizka je velmi poutave napsana a konec nepredvidatelny.Urcite doporucuji!!

Pavouček2
27.01.2020 3 z 5

Já jsem docela zklamaná, proti Zlomení andělé od této autorky, která se mi hooodně líbila, byla tady ta pro mě o dost nudnější, nezačetla jsem se tak do ní, něco tomu chybělo.

zuzana2599
11.01.2020 5 z 5

Válka skončila, boj a utrpení nikoliv... Tato věta z přebalu knihy zcela vystihuje její obsah.
Stezka v troskách je krásný příběh, který mě chytil za srdce a donutil přemýšlet. Stefano, který bojoval za Itálii se po skončení války chce vrátit domů. Cestou narazí na chlapce Michala, který s ním putuje dál. Potkává Ericha a Rosalind. Erich, nacistická zrůda, která posílala lidi na smrt a německá žena Rosalind, která se stará o svého muže, který má psychické problémy... Životní osudy těchto lidí se protínají a začínají vystupovat stíny minulosti, které odhalí pravdu. Kniha se mi líbila, i když se nečetla úplně lehce.

alexis818
03.01.2020 5 z 5

Krásná kniha,příběh,který vezme za srdce.Kniha je čtivá,napínavá.Doporučuji atěším se na další dílo od této autorky.

mtea
02.01.2020 5 z 5

Kniha je čtivá,osudy hlavních hrdinů se opět spojí,doporučuji všem komu se líbila kniha Zlomení andělé

druhá světová válka (1939–1945)

Gemma Liviero
australská