Vlk a dýka

Vlk a dýka https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330685/bmid_vlk-a-dyka-iVw-330685.jpg 5 526 128

Notár Barbarič rieši prvýkrát prípad na vlastnú päsť. Notár Barbarič rieši záhadný zločin na hrade lúpežných rytierov. Hrad na hore Sitno oddávna stráži cestu k bohatým banským mestám. Na jeseň roku 1599 je kvôli tureckej hrozbe dobre vyzbrojený, s početnou posádkou. Napriek tomu sa z neho stratí kastelánova dcéra. Zmizne uprostred noci, bez jedinej stopy. Zúfalý hradný správca prosí o pomoc notára Barbariča z neďalekej Štiavnice. Barbarič tentoraz na vlastnú päsť čelí záhade, ktorá zdanlivo nemá riešenie. Šlo o útek, o únos či dokonca vraždu? Situáciu komplikuje fakt, že na Sitne našla útočisko manželka veľmoža Illésházyho, vraj najbohatšia a najmocnejšia žena v kráľovstve. Navyše Barbarič netuší, že hrad má ešte jedného, tajného obyvateľa, o ktorom nikto nesmie vedieť. Do zložitého prípadu sa postupne vplieta krvavá minulosť hradu a sitnianske povesti o zakliatom podzemnom vojsku, o krutých lúpežných rytieroch, o duchoch a zbojníckych pokladoch. Poradí si Barbarič aj bez pomoci Steina a Jaroša?... celý text

Detektivky, krimi Literatura slovenská
Vydáno: , Slovart (SK)

Vlk a dýka , 2017

m_martina
05.08.2022 5 z 5

V této knize mně Barbarič nebyl zrovna příjemný a chyběl mi Stein. Ale kniha byla čtivá, stránky jsem ani nestačila obracet a líbila se mi. Udílím pět hvězd a doporučuji.

Petrasuvicka
28.06.2022 4 z 5

Případ skvělý, perfektní propojení s reáliemi a tureckými nájezdy. Jen tenhle díl pro mne byl těžkopádný. Změna vyprávění v první osobě z pohledu Barbarice mi zpočátku dost drhlo než jsem si zvykla. Proto o hvězdu méně. Nic to ale nemění na tom, že se strašně těším na další!

chomic_pisek
14.03.2022 5 z 5

Sólo pro Barbariče byla příjemná obměna zaběhlého složení vyšetřovacího týmu. Pravdou je, že mi postupně Stein chvílemi (stejně jako Barbaričovi) chyběl, ale oba dva jsme to zvládli bez větší úhony. Za mě další parádní kniha. Bavilo mě pozorovat, jak Barbarič rozplétá případ i přehodnocuje přístup k životu.

adoli
12.03.2022 5 z 5

Mé první setkání s historickou detektivkou slovenského autora a bylo příjemným překvapením. Taková pohádka pro dospělé s kapkou romantiky i napětím.

ErikaKej
05.01.2022 5 z 5

Sólovka Barbariča,najskôr som sa bála, že neprítomnosť Steina a Jaroša román ochudobní,ale vôbec to tak nebolo. Už po pár stránkach som si úplne zvykla a Barbarič to tento krát celkom pekne zvládol aj sám. Príbeh bol opäť výborný, prostredie Sitna zaujímavé. Dobre som sa zabavila.

Maud22
24.11.2021 5 z 5

Tentokrát je to pouze příběh notáře Barbariče, neboť kapitán Stein dlí ve Vídni a na seržanta povýšený Jaroš se objeví až na úplném konci, aby použil své umění. Vyprávění se nese v ich formě a to dává prostor pro zobrazení Barbaričových myšlenkových pochodů leckdy vtipně trousených. Nové turecké nebezpečí na konci 16. století se prolíná vyšetřováním zmizení Verony, dcery kastelána na hradě Sitno. Vše je okořeněné milostným příběhem, jenž bude mít zřejmě dopad na Barbaričův život, ostatně mravokárných rad od svých přátel, aby se usadil, si užil dost. Barbarič není kdovíjak statečný rek, neváhá se v duchu nazvat "Ty slizký plaz...", ale o to je sympatičtější. Já si na detektivky nepotrpím, ale pán Červenák je návykový a chcem čítať ďalej jeho príbehy!

jan0504
17.11.2021 5 z 5

Tentokrát je v tom notár sám, ale dal to! - pašák :-)
Túto sériu ja môžem, je veľmi podarená.

Ivan F
12.11.2021 4 z 5

Príbeh o tom, ako sám pán notár ťažký prípad vyšetruje a popritom sa aj zamiluje. Vyšetrovanie mu ide od ruky, síce sa sem tam na tŕnistej ceste k zdarnému cieľu občas potkne, ale vždy nájde správny smer. Jeho ľúbostný život novými citmi vzplanie a nie je to ver žiadne sprisahanie, len Amorov šíp ho presne zasiahne, veď nedá sa (v jeho prípade) nemilovať švárnu a lepú devu. V jeho prípade veru nie, somár starý to je, aj s okuliarmi - hoc vtedy vyzerali úplne inak než dnes.

Sólo pre notára je super, čitateľ sa mnoho dozvie o histórii, a že jej je požehnane (vrátane povier) na našom, mnoho ráz Tatármi, Turkami, Hunmi a inými pohanmi preoranom, krásnom území tu, priam v srdci Európy. Škoda len, že sme nepoučiteľní a opakujeme tie isté chyby, až sa mi chce napísať, že si túto našu krajinu nezaslúžime. To však nič nemení na tom, že Juraj je príjemný dejepravec/dejaklamec (hoc si mnoho vymýšľa, ale má to svojské čaro) a svedomito ťuká do klávesnice, aby sme mali čo čítať.

elenai
10.09.2021 5 z 5

Sólo (skoro) pro Matěje Barbariče a jak je to sakra povedené! Z komorního pátrání se příběh strhne do slušné akce a z odhalení mi běhal mráz po zádech. O Sitnu jsem něco málo slyšela (zdravím pana Cimrmana a osazenstvo Blaníku) a úplně mě láká si tam udělat výlet. Akorát, nedá mi to - Barbariče jsem měla za okouzlujícího muže, ze kterého bych šla do kolen, a on je to chlápek středního věku s brejličkama a před děvčaty zatahuje pupek? No to né. :-D

Mája777
11.08.2021 5 z 5

Dnes v noci dočteno. Sólo pro Matěje Barbariče, bručoun Stein mi chyběl, ale i tak jsem se dobře bavila.
(11. 8. 21 - 20 276 - 55)

bleekemolen
13.07.2021 4 z 5

takova milá malá Barbaričova sólovka psaná v první osobě. Můj oblíbený protagonista konečně dostává více prostoru na úkor starého bručouna Steina a rovnou se s drahým čtenářem podělí i o svoje myšlenky. Román je totiž stylizován jako deník našeho hrdiny..

případ sám není příliš složitý, ovšem nabídne Matějovi možnost poněkud dospět, a to po více stránkách.. Moc se mi to líbilo!

85098211
29.06.2021 5 z 5

(audiokniha & možné spoilery)
Zajímavý případ, se kterým se v této knize setkáme, tentokrát řeší pouze sám notář Barbarič, bez svých věrných pomocníků kapitána Steina a kaprála Jaroše. I když druhý z nich se na závěr v příběhu přece jen krátce objeví ;-). Hned na začátku mne překvapilo, že je Barbarič líčen doslova jako "kurevník" (toto slovo se dokonce několikrát opakuje), protože jsem si toho v předchozích případech zatím nevšimla. Nebo asi na toto jeho chování nebyl kladený takový důraz? Pokud jde o samotný případ, tak ten byl zase výborný a později také docela zamotaný, i když zároveň hodně smutný. Notář je totiž pověřen hledáním kastelánovy dcery Verony, která záhadně zmizela během noci... Jak tohle všechno dopadne a zda budou praví viníci potrestáni, to už si přečtěte sami ;-). Já další knize ze své oblíbené série dávám opět plný počet a budu se těšit na pokračování! :-)

Rade
03.06.2021 4 z 5

Bouřlivá doba přelomu 16. a 17. století, stateční muži, zabijáci i krásné ženy, divoké nájezdy Turků, starobylý hrad tyčící se v opuštěných lesích, kaple s tajemnou hrobkou, podzemní chodba a dávné tajemství… V jedenácti, dvanácti letech by to bylo za pět podtržených hvězdiček. Ale i dnes to čtu s chutí, chtěla jsem historická dobrodružství Juraje Červenáka jen zkusit, a vida, jsem už u pátého dílu a těším se na šestý. Dobrá oddychovka.
Líbí se mi i dynamický styl psaní:

„Zaduněla kopyta a skleněnými tabulkami v oknech problesklo neposedné světlo pochodní a luceren.“
… „ Bez odmlouvání a zbytečných otázek si vykasaly sukně a jejich střevíčky vyklepaly na ochozu splašený rytmus.“

Art82
24.05.2021 5 z 5

Opět skvělý tady není co dodat prostě čtěte a uvidíte.

Marek82
22.05.2021 5 z 5

Piaty príbeh zo série Stein a Barbarič sa síce odohráva bez Steina, ale to nevadí. Rovnako ako netypické rozprávanie v prvej osobe. Toto oživenie sérii len prospelo. Na druhej strane, akoby si autor rozsahom zobral oddychový čas, kniha má zhruba polovičný rozsah oproti predchádzajúcim dielom. Príbeh má však stále tempo, prostredie Sitna ma bavilo a popis hradu som sledoval nad jeho historickou vizualizáciou z internetu. Škoda, že je už len zrúcaninou. Na slovenské vydanie audioverzie Lesu prizrakov už zrejme nevydržím čakať, preto siahnem po českej verzii, som zvedavý na iný prednes.

Ella_85
13.05.2021 5 z 5

Barbaric je v tomhle pribehu sam, ale na Steina i Jarose si vzpomene, coz potesi a serii to vubec neubira. Zapletce pribehu neni co vytknout.
Uz mi zbyvaji jen dve. Doufam, ze pan Cervenak pracuje na dalsi ;-)

Awča
11.05.2021 5 z 5

Přečteno "na jeden nádech".
Také mě překvapilo, že je vše jen na Barbaričovi, navíc je zde vyprávěno přímo jím samotným. Ale sérii to v podstatě oživilo, i to, že je to takový komornější příběh, pro mě to byla příjemná změna. Život pod neustálou hrozbou Turků musel být náročný, líbí se mi, jak autor dobu popisuje.
Nezbývá než se vrhnout na další díl.

kristeen
02.05.2021 4 z 5

Přiznám se, že u vědomí toho, že v příběhu vystupuje jen Barbarič (a ani to není tak docela pravda), odkládala jsem jej na později. A neprávem. Příběh má spád snad už od první stránky, a napětí se podaří udržet až do konce - tentokrát bohužel trochu tenčí - knihy. A to, že ji přečtete raz dva je asi opravdu jediné negativum.

yerry
27.04.2021 5 z 5

Trochu útlejší zväzok spomedzi ostatných, záležitosť pre niekoho na jedno zhltnutie. Domine Barbarič v ňom hrá sólo, kaprál Jaroš sa objaví až v samotnom závere, aby predviedol svoje dosť perverzné sklony.

Ocitáš sa v Štiavnici aby si sa po krátkom čase presunul na starodávny hrad Sitno, sídla niekdajších lúpežných rytierov či pohanského obetiska z ešte starších čias. Spolu s Barbaričom budeš pátrať po jednej stratenej osobe nežného pohlavia. Zahľadíš sa pritom do druhej osoby. Spoznáš najmocnejšiu ženu vtedajšieho Uhorska a príde aj na tajnú chodbu (tá sa vždy ráta) a samozrejme aj na tureckých nájazdníkov. Barbaričov nový kanón bude v tomto zväzku riadne otestovaný.

To, že deduktívny proces postupu pátrania, nie je autorova najsilnejšia stránka, až tak nevadí. Vynahrádza to dejom, dialógmi a dobrodružnými vsuvkami. Ako odpočinkové čítanie kniha nemá chybu...

RHorse
27.04.2021 4 z 5

Tak chvíli jsem si zvykala, že je kniha psaná v první osobě, oproti předchozím dílům docela změna a chyběl mi Stein a Jaroš, ale nakonec zase standart, super čtivá kniha, dobrý příběh :-)