Mŕtvy na Pekelnom vrchu

Mŕtvy na Pekelnom vrchu https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/176156/bmid_mrtvy-na-pekelnom-vrchu-uC7-176156.jpg 4 1006 1006

Historická detektívka. Prvý prípad kapitána Steina a notára Barbariča, ktorí sú na stope zločinu v habsburskom cisárstve za vlády Rudolfa II. Na konci 16. storočia zúri v kresťanskom pohraničí vojna s Osmanskou ríšou. Turci sa pokúšajú preniknúť k bohatým banským mestám v hornom Uhorsku. Vojnového veterána Steina vyšlú do Štiavnice odhaliť zradcu, ktorý sa chystá nepriateľom ukázať tajnú cestu do dobre opevneného mesta. Pátranie ešte skomplikuje vražda miestneho šľachtica. Stein musí spojiť sily s mestským notárom Matejom Barbaričom, aby rozplietol klbko sprisahaní a zločinov, z ktorých mnohé siahajú hlboko do minulosti. Zdá sa, že všetko súvisí so zlorečeným Pekelným vrchom – mnohí veria, že sa na ňom zjavuje duch zhýralej meštianky, a po nociach sa tam rozlieha vytie psov, čo strážia bránu do záhrobia.... celý text

Detektivky, krimi Literatura slovenská Historické romány
Vydáno: , Slovart (SK)

Mŕtvy na Pekelnom vrchu , 2013

Klarinecka
11.05.2015 4 z 5

Právě dočteno. Velmi milé překvapení, na knihu jsem natrefila úplnou náhodou. Svižné, čtivé dílko, příběh má spád, spoustu zvratů a zápletek. Na můj vkus tam ale bylo přeci jen mnoho postav a podezřelých, místy jsem v tom měla trochu guláš a musela se zamyslet nad tím, kdo je vlastně kdo. Nicméně Krev prvorozených je již připravena k přečtení. Doufám, že bude stejně dobrá.

Čtec
15.04.2015 4 z 5

Série by se stejně tak mohla jmenovat Neuvěřitelná dobrodružství kaprála Jaroše. Ano, právě tento nenápadný "třetí vzadu", nemluvný středověký středoevropský kamikaze mne dokázal nejčastěji rozesmát. Muž, jehož můžete posílat do jednoho smrtelného nebezpečí za druhým, aniž by mrkl okem. A pro něhož žádná mise není dostatečně "impossible" (ani dostatečně pod úroveň).

No a potom ten Schemnitz! Nebo snad lépe po našem - Banská Štiavnica... Nejkrásnější slovenské město (alespoň pro mne) bylo určitě jedním z hlavních důvodů, proč jsem po knize sáhl. Musím se tam zase co nejdřív podívat...

Pet007
11.04.2015 5 z 5

Ráda jsem se konečně seznámila s hrdiny z knihy Krev prvorozených. Kapitán Stein a kaprál Jaroš už pracovali spolu, když se potkali s notářem Barbaričem. Samozřejmě pracovně. Knihu jsem zvládla přečíst za jeden den, což svědčí o tom, že pokud máte volno, zvládnete to určitě také.

trudoš
31.03.2015 4 z 5

Přestože na mě román jako detektivka příliš nefungoval, jako dobrodružka šlape přímo bezvadně. Příběh je stavěn jako sled eskapád, při kterých hrdinové spekulují nad zločinem (který je spíše na vedlejší koleji) a pomalu vyvrací jednu teorii po druhé, podle toho jak se události vyvíjejí. Bohužel, některé podezřelé postavy mají tendenci chovat se tak, jak zrovna autor potřebuje, než aby tomu odpovídal jejich zpočátku stanovený charakter, což vyšetřovatelům samozřejmě výběr viníka moc neusnadňuje.
Uvidíme, jak se autorovi bude dařit u mainstreamového čtenáře, a především, jak si povede vůči silné tuzemské konkurenci, které již nějaký čas vládne Vlastimil Vondruška. Osobně bych se klidně popral za názor, že jej Červenák v mnohém předčí, ale obávám se, že Vondruškovi tradicionalisté stejně neustoupí ani o píď.

Torgal
14.03.2015 4 z 5

Od Bohatiera môj prvý Červenák po rokoch, premiérovo v slovenčine a opäť dobre. Chvíľu mi síce trvalo adaptovať sa na irečitý jazyk knihy (slovo "prežrel" už asi nikdy toľkokrát v jednej knihe neuvidím, jedine u pokračovaní), ale v konečnom dôsledku pôsobil veľmi osviežujúco. Hrdinovia Stein a Barbarič (a nezabúdajme ani na kaprála Jaroša) sú výrazné a úplne odlišné charaktery, no do hlavy sa im takmer nedostaneme, lebo prím hrá detektívne vyšetrovanie. To je podávané vo vysokom tempe, každá kapitola prináša nové odhalenia a nastoľuje nové otázky. Hluché miesta neexistujú a kniha sa číta sama. Hlavný problém vidím v tom, že po jej dočítaní nevidím dôvod sa k nej niekedy vrátiť - jej čaro tkvie v odhaľovaní spleti intríg na pozadí a keď ich už poznáme, tak nemá ako inak zaujať. Ale to je asi spoločným rysom detektívneho žánru ako takého. Nakoniec je to teda len príjemná jednohubka ozvláštnená zasadením do historickej Štiavnice. 7/10

klokan.1905
23.02.2015 5 z 5

Přiznávám, že to byla moje první knížka, kterou jsem od Juraje Červenáka četl (dostal jsem jí jako dárek). Nicméně Mrtvý na Pekelném vrchu je výborná historická detektivka, četlo se to opravdu skvěle... Na konci zajímavé rozuzlení celého příběhu... Samozřejmě vrahem je zahradník ;-) Za mě dostává tato knížka 5 hvězdiček, určitě stojí za přečtení - ostatním můžu jen doporučit... Mimochodem, objednal jsem si i další díl... ;-)

Modrina
19.02.2015 4 z 5

Historické detektivky mám ráda a tahle se četla docela dobře. Nic extra objevného, ale po další určitě sáhnu.

Silkwe
15.02.2015 3 z 5

Já nevím, nějak jsem se do toho nemohla začíst...Od autora jsem četla většinu jeho knih, ale tuhle řadím asi mezi ty nejhorší. I tak dám ale šanci i dalšímu dílu...

cori
23.01.2015 4 z 5

Akční detektivka s neohroženými hrdiny (mrzák, děvkař a sadista), kteří pátrají v Banské Štiavnici po zrádci, který chce tajnou štolou přivést do města Turky, aby se zmocnili místních zlatých dolů.Vlastní pátrání trvá jen 3 dny, neboť často pomůže náhoda. Linie s čarodějnickými sabaty a Žofií mi přišla zbytečná, i závěrečné setkání Žofie s Barbaričem ve Vídni.Chápu, že chtěl autor zužitkovat místní pověst o pyšné Barboře Rösselové, ale moc mi do příběhu nesedla.

ondaboss
15.01.2015 3 z 5

Nebylo to sice špatný, ale na mě až příliš jednoduchý. Vypadá to, že je tam stále něco nového, převratného, ale podle mě spíše nevýrazné postavy i zápletka.

šošana-lilie
08.01.2015 5 z 5

Hezký,moc jsem nevěřila,že se mi to bude líbit,protože detektivní příběhy čtu málokdy,ale Červenák umí překvapit.Hlavně se mi hodně líbil styl jeho psaní,který není tak mnou oblíbený.
Nádherně mi to vyrazilo dech a měla jsem pocit,že mám dolní čelist až u zemského jádra.:D

Bartass
03.01.2015 5 z 5

Opravdu skvělá knížka. Přečetl jsem za tři odpoledne o Vánocích a i ve chvílích, kdy jsem číst nemohl jsem se na ní opravdu těšil a přemýšlel, jak se bude asi příběh odvíjet. Od autora jsem přečetl skvělou trilogii Bohatýr a s radostí shledávám, že i historické detektivky mu jdou zdařile. Za mně 9/10

Covenant
01.12.2014 5 z 5

Protože mě baví styl, jakým Ďuro píše, tak i přestože jsem převážně čtenář fantasy, když detektivku napsal on, musel jsem si jí přečíst. A udělal jsem dobře. Nedokážu srovnat, protože detektivky nejsou mé oblíbené knihy, ale když se tomu navlékne historický kabát, jsem pohlcen. Historie, fantasy, nebo mix a spisovatel mě má na své straně. Ovšem tím to teprve začíná. Jsou knihy, které toto mají, ale neudrží si mojí pozornost. V případě této knihy to bylo naopak. Děj měl spád a tempo, při kterém jsem jen nerad zavíral knihu, abych například vystoupil z vlaku a zamířil do práce. Těšil jsem se, že budu zase pokračovat, až pojedu zpět. Když pak po úmorném dni, konečně dorazíte na vlak, usadíte se, otevřete dychtivě knihu a v tu ránu přisedne nadšený soused, který jede s vámi celou cestu a nezavře hubu...no nic, to už jsem hodně odbočil. Je to prostě výborná kniha a já se těším, až si pořídím druhý díl. Mimochodem postava Steina je výborná. Drží si svůj styl a nevybočuje ani náznakem nějaké vřelosti. Je to typ pravého vůdce, který určuje směr a je pevným bodem v ději. Barbarič je takový týpek, se kterým se ztotožní čtenář, protože má podobné pocity, jako "normální" člověk. Asi ne jako Jaroš, který ani normální být nemůže. Jaroš je složka akční. Koná všechny úkony fyzického rázu. Ať už někam běhá, nosí, seká, řeže, atd. Líbí se mi, že skoro nemluví. A když promluví, stojí to za to.
/,,Prohlédl jsem ho opravdu důkladně, kapitáne. Aby mi nic neuniklo. A nemohl jsem si nevšimnout...jistých změn v oblasti rekta." ,,Kde?" ,,Zadek. Svěrač. Řitní věnec." ,,Dobrá rozumím." ,,Buď trpěl trávicími potížemi, které mu dlouhodobě způsobovaly velmi tvrdou stolici, nebo..." Jaroš nemusel dokončit, Stein a Barbarič zamyšleně přikývli. /

Reat
27.11.2014 5 z 5

Přesně historická dobrodružná detektivka, jak je mám rád. Velmi čtivá, zábavná, se sympatickými postavami a zajímavým prostředím. Navíc přesně tento způsob vyprávění mi sedí....hrdinové jsou dost často v krčmě, kde řeší, zda si dát skopové a u toho není problém profackovat místního radního, který není ochotem spolupracovat a pod. Včera jsem si zakoupil pokračování Krev Prvorozených a už se nemůžu dočkat....

Dani3
08.11.2014 4 z 5

Pěkná svižná historická detektivka. S přečtenými stránkami přibývají podezřelí a někdy bylo obtížné sledovat, kdo je z čeho vlastně podezřelý.
Postava Barbariče je mi sympatická, s morousem Steinem je to už horší. Na další díl se ale docela těším.

OldaB
03.11.2014 4 z 5

První dvě třetiny knihy supr, ostatně jako vždy u Červenáka. Pak to tempo ztrácí, asi by to chtělo zkrátit příběh, možná doladit vyřešení celého případu. Nejvíce mě oslovily hlavní postavy, na tom se dá slušně stavět do budoucna.

mysticblueriver
25.09.2014 4 z 5

Trochu mi dělalo problém se orientovat v těch postavách, ale jinak kniha čtivě napsaná a lehce se četla.

Fuksinka
01.09.2014 4 z 5

Moc detektivek načtených nemám, takže nemůžu porovnávat v rámci žánru. Čistě tedy pocit z knihy od laika:
Barbarič je supersympatická postava, sukničkář a "pařmen", Jaroš má sice nechutné řemeslo, ale taky mě dost baví. Se Steinem mám trochu problém. Moralista až na půdu, ale zase je docela tajemný. Těším se, jestli se o něm v dalším díle dozvíme víc.
Bavilo mě, jak kolem sebe Stein s Barbaričem kroužili jako dvě vosy, jak se vzájemně oťukávali. Bavil mě velmi čtivě napsaný děj s mírně hororovými prvky, bavily mě akční scény, mrtvoly na každém rohu. Bavila mě zajímavá, těžko prokouknutelná zápletka i suchý humor. Další díl? Proč ne?

Pochvala za dokonalou obálku Pavla Růta (Argo 2014). Pokud se nepletu má prsty i v "Urbanovkách".

1972Sixo
27.08.2014 5 z 5

Konečne domáci autor s poriadnou knihou. Poriadne, šťavnato napísanou. Prvá kniha od tohto autora (nepočítam Callahanovho Conana, niekedy pred 20. rokmi - to bolo ešte niečo celkom iné), ma donútila kúpiť si aj iné knihy tohto autora. Bojím sa aby neboli horšie.

technik1965
30.07.2014 5 z 5

Super kniha, už čakám kedy sa dostanem k druhému dielu, autor ma nesklamal, prečítal som už jeho prvú trilógiu a aj s týmto dielom som vysoko spokojný.