Statek - Strhující příběh podle skutečných událostí

Statek - Strhující příběh podle skutečných událostí https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/491921/bmid_statek-strhujici-pribeh-podle-skute-G12-491921.jpg 4 92 92

Neobyčejný příběh o nezlomné lásce k rodné hroudě a také o hrdinném boji proti lidské závisti i zaslepené touze po cizím majetku. Zcela unikátní svědectví o statku rodiny Zíků se odvíjí na pozadí rozpadu Rakousko-uherského císařství, zrodu Československé republiky, první i druhé světové války a v neposlední řadě také totalitního komunistického režimu po roce 1948 až do současnosti. Přes všechnu nepřízeň osudu se nakonec potomkům Františka Zíky podařilo znova úspěšně hospodařit na svém statku, a to hlavně díky nezdolné víře, neutuchajícímu přesvědčení o své pravdě a zároveň neskutečně tvrdé práci, i když často za cenu nejvyšší – za cenu krve i lidských životů. Statek je symbolem lidského odhodlání bojovat v nelehkých dobách za svůj osud, právo na svobodu a bránit svůj majetek mnohdy doslova i vlastníma rukama.... celý text

Kerberos
05.10.2022 5 z 5

Kniha je psána spíš jako dokument, smutný příběh zachycující osudy rodiny Zíků. Zakoupí statek poblíž Opavy, vyznají se v zemědělství, hospodářství zvelebují, rozšiřují. Poprvé o ně přijdou po obsazení pohraničí za druhé světové. Po válce se vrátí na zdevastovaný statek a začínají znovu. V padesátých letech o statek přijdou znovu. Po sametové revoluci žádají o navrácení v restitucích vyvolají tím vlnu nenávisti a závisti u spoluobčanů. Zemědělci to neměli nikdy jednoduché je to těžká práce, která nikdy nekončí.

ivca7818
01.10.2022 5 z 5

Ačkoli jsem zprvu přistupovala ke knize s jistou skepsí, ukázala se nakonec jako zcela neoprávněná. Současná česká próza má v románech s dobovou tematikou budoucnost, je psaná naším stylem a má duši - v tomto směru se velmi dobře daří momentálně asi nejúspěšnějším českým autorkám Aleně Mornštajnové, Kateřině Tučkové, Janě Poncarové a Karin Lednické, které ve svých knihách umí zachytit ducha doby a propojit jej s mimořádně silnými lidskými osudy. V literatuře tohoto typu vidím na českém trhu obrovský potenciál pro svoji poutavost, nepodbízivost a silné příběhy. I v tomto případě mne kniha chytla nejen pro svůj příběh od první po poslední stránkou svým stylem vyprávění a zajímavým námětem. Za mě plný počet hvězd.

fruitbueno
02.09.2022 3 z 5

Kniha jako taková dominuje zejména obsahem; rozsáhlá rodinná sága je poutavá, máme možnost detailně pozorovat osudy obyčejných lidí na pozadí dějinných událostí. Bohužel je na můj vkus nešťastná forma. Nevidím v textu román, ságu, spíše deníkové záznamy, útržkovitost mi nesedla a dojem tedy zůstává průměrný...

Katka2382
29.08.2022 4 z 5

Kniha o tom že poctivost,odhodlání a láska k "rodné hroudě" dokáže přežít nejen různé politické režimy,ale i války a závist sousedů.
Do první půlky je příběh trochu kostrbatější,ale pak se děj opravdu rozjede.

magic11
19.08.2022 5 z 5

Moc dobře napsané, pěkné čtení a z té pravdy až mrazí v zádech

Zuzulinka
13.08.2022 5 z 5

Krásná a zároveň smutná kniha. O pravdě života! Kniha se mi moc líbila. Četla jsem i Mlýn od tohoto autora a také moc pěkná kniha.

jitka7326
08.08.2022 5 z 5

Bydlím kousek u Opavy a tak se mi lehko představovalo jednotlivá místa. Skutečný příběh o to mrazivější. Zejména poválečná léta. A jaké z toho plyne ponaučení?závist vládne světu

Knižní střípky
07.08.2022 4 z 5

Kniha se odehrává v místech, která moc dobře znám a do kterých se pravidelně vracím, protože se zde nachází část mé rodiny, o to více mě kniha upoutala. Slezská historie, jak víme, byla v minulosti velice pohnutá, na tomto území se mísila česká, německá i polská komunita a ne vždy se zde žilo v klidu a míru. Pokud jsem Vás ještě na knihu nenalákala, zkuste si zadat do vyhledávače jméno František Zíka a něco málo si o tomto muži přečíst. Myslím si, že potom Vám zvědavost nedá a do této knihy se pustíte. Kniha mi do jisté míry připomínala můj milovaný MLÝN od pana Vaněčka. MLÝN je sice v mých očích jenom jeden jediný, nicméně STATEK získává velice důstojné druhé místo. A myslím si, že by mu velice slušela audio podoba, stejně jako mému milovanému MLÝNU.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

tittanie
08.07.2022 5 z 5

Tyhle témata miluji. Knihu jsem si půjčila a až když jsem ji začala číst, jsem zjistila, že jsem od autora četla Starou fotografii, která se mi nelíbila a ani jsem ji nedočetla, takže ke čtení jsem přistupovala s obavami, ale musím říct, že kniha byla opravdu zajímavá.
O skutečné rodině, která se nikdy nevzdala. Jejich síla a houževnatost byla neuvěřitelná, jejich neustálý boj s každým mě odrovnal. Je pravda, že kniha nebyla nijak hluboká, ale nakonec mi to nevadilo, asi je to tím, že kniha popisuje více než sto let.
Co mě hodně štvalo bylo chování vesnice po roce 1989 k rodině Zíků. Musím říct, že jsem byla překvapená, protože jsem čekala, že nevíce budu naštvaná na komunisty po roce 1949.

_Brunetka_
21.06.2022 4 z 5

Další zajímavá kniha od Ladislava Vrchovského. Autor má své dílo originálně rozčleněno do menších úseků s vystihujícími titulky, díky čemuž čtení utíká poměrně rychle. Celkově můžu říct, že se mi Statek četl lépe než Stará fotografie. Do příběhu jsem se dostala téměř okamžitě. Velkým plusem je to, že autor u něj přišel opět s jedinečným námětem. K postavám toho nemám moc co říct. Je tu zachycena opravdu široká rodina, takže není věnováno příliš prostoru jednotlivcům, přesto jsou však všichni krásně charakterově vykresleni a životní osud každého z nich je fascinující. Moc se mi líbí doba, ve které se dílo odehrává, protože si projdeme časy Rakousko-Uherska až po vznik samostatné České republiky. Všechno tu působí věrohodně a fakt, že se jedná o příběh založených na skutečných událostech, tomu ještě dodává šťávu. Ladislav Vrchovský se tu také zabývá řadou témat – odvěkou závistí lidí, lidskou odvahou a pracovitostí, sílou rodiny, problematikou různých režimů,… Statek ve mně vyvolal i nějaké ty emoce, protože nespravedlnost vládnoucí světu a chování některých lidí jsou vážně neskutečné.Konec mě potěšil. Podtrženo, sečteno, pokud hledáte zajímavou historickou knihu z našeho území se skutečnými lidskými osudy, tohle je přesně pro vás!

maryzka
10.06.2022 4 z 5

Kniha vypráví o skutečných osudech lidí od doby Rakouska- Uherska až do současné doby, její peripetie , kterým museli čelit. I když v této knize je zachycena spíš taky česká povaha- především ta závist.

eva3992
01.06.2022 3 z 5

Příběh podle skutečné události, o skutečných lidech. Sledujeme zde rodinu Zíkových od dob Rakouska-Uherska až do dnešních dnů. Naše nelehká historie, kdy ubránit svůj majetek nebylo kolikrát možné.

Převážná část knihy se odehrává v opavském Slezku, jehož historie je opravdu krutá. Češi, Němci i Poláci si mysleli, že jim toto území patří a podle toho se chovali. Vznikali tak velké spory a nevraživost mezi obyvatelstvem.

Příběhy podle skutečných událostí z naší historie mám moc ráda, vždy se dozvím spousty zajímavého, a ne jinak tomu bylo i v této knize. Krátké kapitoly přidávají na čtivosti, postupné střípky si skládáme dohromady a máme před sebou ucelený obraz té doby. Je to psáno jednoduše, přehledně. Po pár stránkách se začtete a těžko budete příběh opouštět.

Je to kniha plná vlastenectví, národního cítění. Ukazuje nám, jak je důležité být hrdý na to, že jsem Čech. Poznáváme zde nejen rodinu Zíkovu, ale hlavně historický vývoj naší země. Během čtení jsem si vyhledávala další informace o Františku Zíkovi, o kterém jsem doteď neslyšela. Člověk, který chtěl pomoci celé české společnosti, ale hlavně chtěl udržet rodinu pospolu.

První polovina knihy je o politické situaci od roku 1900, neustále jsem čekala, kdy přijde ten rodinný statek. V knize se objevil až někdy kolem poloviny. Pak mě kniha bavila o dost víc. Ale i tak jsem se dozvěděla spoustu zajímavých informací a seznámila se s nelehkých osudem jedné rodiny.

Knihu bohužel nehodnotím tak vysoko, jak by si zajímavý příběh zasloužil, ale bohužel nesedl mi styl, jakým autor píše, ale to je můj osobní problém a věřím, že si kniha zaslouží Vaši pozornost.

Kni-holka
23.05.2022 5 z 5

(SPOILER) Tento příběh navrací naději a víru v dobrotu lidského srdce. Oslavuje vztah k rodině, ke vzdělání, k poctivosti a k češství. Strhující vyprávění o Františku Zíkovi, jeho rodině, jeho počinech na poli zemědělství i politiky, který je vyprávěn napříč dějinami, je inspirujícím počinem z pera Ladislava Vrchovského. Přidanou hodnotu tomu dává fakt, že je to příběh dle skutečných událostí a o opravdových lidech, kteří žili, a o jejich touze uchránit vlastní majetek. Někdy i za cenu nejvyšší - za cenu krve a lidských životů.

Je smutné, co se tady celkem nedávno, a vlastně ještě občas nyní, dělo/děje. Češi, Němci, Židé, Poláci, Arabové, Rusové. Ale přesto stále lidé. Není důležitější hodnotit člověka podle činů, podle toho, jaký je a jakou odvádí práci, než dle toho, jaké je národnosti, vyznání či barvy? Tohle nemá být příspěvek o politice. Jen předstírá myšlenky, které autor uvádí. A se kterými se ztotožňuji. To je pravda.

Pokud na internetu zadáte František Zíka, najde vám to skutečného člověka, o kterém Vrchovský píše. Za knižní postavou tak najdete reálnou postavu, která opravdu žila a činila to, co se zde píše. Inspirující člověk.

Druhá světová válka, falešná obvinění, zatčení, nucené práce, pomluvy a zákaz studia. Zkrátka nekonečná perzekuce ze strany vládnoucího komunistického režimu. To vše musela rodina Zíkova přečkat po smrti Františka Zíky 6. prosince 1931. Avšak Miloš Zíka, syn Františka, si s tím poradil skvěle. Opět smekám nad dovednostmi a vůlí. Avšak jednou označený nepřítel lidu je pro komunisty nepřítelem až do smrti, a jeho děti si to odnesou i za své rodiče.

Každý syn v rodině Zíků je dodnes vychováván k lásce k rodné hroudě, k půdě a dobytku a k zemědělství. Jakou budoucnost jim osud připravil? Kam dál se bude rodina Zíků ubírat? Zůstanou na svém statku ve Štítině? Opravdu doufám, že ano.