Stačí mávnout křídly

Stačí mávnout křídly https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/507498/bmid_staci-mavnout-kridly-Jws-507498.jpg 4 184 184

Jediné mávnutí motýlích křídel dokáže vyvolat bouři. Úsměv hezkého kluka. Špatná rada nejlepší kamarádky. Důvěra vložená do rukou nesprávné osoby. To všechno vedlo k událostem, na které Cilka nikdy nezapomene. I tak je ale rozhodnutá udělat za svojí minulostí tlustou čáru a začít znovu v novém městě. Hned první den ve škole však končí usazená v lavici vedle nevrlého spolužáka, který na první pohled přitahuje problémy, a zároveň zaujme svého upovídaného souseda, jemuž se marně pokouší vysvětlit, že o jeho – a vlastně číkoli – pozornost nestojí. Jenže je těžké být neviditelná, když napovrch vyplave její tajemství… Důmyslně napsaný debut o síle přátelství, první lásce a nových začátcích.... celý text

dasha0306
14.02.2023 5 z 5

Do příběhu jsem se začetla hned, vzpomněla jsem si na své pubertální období před 20 lety, ale wau. Nebudu nic spojlerovat, jen řeknu, že od věku cca 13 let je to velmi vhodné a možná i poučné, ale pozor, témata jsou opravdu těžká. A i my starší oceníme neskutečný talent psaní, který Sára Topinková dostala do vínku? Tohle je prvotina??!! Už se nemůžu dočkat na další knihu autorky.

Irsaf
05.02.2023 5 z 5

Na prvotinu vážně skvělý počin…
Opravdu by se tato kniha měla číst a hlavně v tom věku, pro který je určena… Ani v pozdějším to ale určitě nebude na škodu…
Cilka je skvělá a těším se na další knihy od Sáry…

Ocásek
03.02.2023 5 z 5

Myslím si, že pokud jste posledních pár měsíců nežili někde pod drnem, tak jste Stačí mávnout křídly už určitě zaznamenali. A to je jedině dobře, protože tahle knížka si všechnu tu pozornost rozhodně zaslouží!
Víte, co na téhle knížce miluji ze všeho nejvíc? Postavy, které jsou úžasně vykreslené a hlavně uvěřitelné. Hlavní hrdinka Cilka je neskutečně silná potom všem, čím si musela v minulosti projít. Jsem na ni neskutečně pyšná za to, jakým vývojem během knížky prošla! Myslím si, že nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že každá/každý z nás by si zasloužil takové přátele jako je Robert a Damian!
Dalším velkým plusem této knížky jsou krátké kapitoly a styl psaní, díky kterému vám mizí stránky pod rukama. Opravdu byste nepoznali, že se jedná o prvotinu. Navíc se střídají kapitoly z přítomnosti s kapitolami z minulosti a občas končí tak otevřeně, že vás to prostě nutí číst dál a dál!
SMK je knížka s obrovským poselstvím! Řeší se v ní hned několik těžších témat, ale nemusíte se bát, že by knížka byla jedna velká depka, tak to vůbec není. Já se třeba u knížky smála nahlas hned několikrát, a dokonce zde najdete i špetku romantiky.
Prostě jedna z nejlepších knížek minulého roku a jedno obrovské doporučení! Právě teď jsem SMK přečetla už podruhé, a rozhodně ne naposled!

books.monca
28.01.2023 5 z 5

Moje recenze:
Tohle byla úžasná YA heavy contemporary s velkým a krásným poselstvím.
Kniha je moc hezky napsaná a čtení mě moc bavilo. Příběh je vyprávěn ze dvou časových linek, které dohromady tvoří krásný celek plný bolesti, síly a naděje.
Velmi důležitá témata, co se v knize probírají ve mně vyvolala velmi silné pocity. S hlavní hrdinkou Cilkou jsem častokrát velmi soucítila a celou dobu jsem ji držela palce. V knize se objevuje například duševní zdraví, sexuální obtěžování, síla přátelství, první láska, zrada a důvěra.
Mezi postavami jsem si také moc oblíbila Roberta a hlavně Damiána.
Konec knihy byl krásný. Všechno má vždy cestu ven. Cilka našla svou cestu ven pomocí svých blízkých a především díky sobě. Nikdy na nic nejste sami a vždy stačí třeba jen špetka naděje, která vám pomůže. I když je malá, má nakonec velký dopad, jako třeba mávnutí motýlích křídel.
Knihu moc doporučuji. Za knihu moc děkuji @ya.ctu #spoluprace #yactu #stacimavnoutkridly #minibox

teri.nkaa
22.01.2023 5 z 5

Při čtení prvních pár stran jsem se lehce obávala, jaká kniha bude, vůbec jsem nevěděla, co od ní očekávat. Ovšem po pár dalších stranách jsem se okamžitě včetla do děje a knihu jsem měla během pár dnů přečtenou. Považuji ji za jednu z nejlepších knih, které jsem kdy přečetla. Též mi dost zvedla mé nároky na knihy, tudíž kniha, co teď čtu, se mi zdá taková zvláštní a nezáživná, protože oproti tomu SMK bylo vážně skvělé! Není tak nějak jin, co bych knize vytkla. Určitě doporučuji!

nakladatelství @ya.ctu mockrát děkuji za poskytnutí knihy v rámci spolupráce. Jsem za to nesmírně vděčná, protože jsem nad knihou dost váhala #spoluprace #ya.ctubox

DreamerX9
16.01.2023 3 z 5

Narozdíl od jiných YA musím knize připsat hezkou obálku a především ctivost a dobre vybraná témata co se týče puberty i problémů mladistvých nicméně děj byl poněkud spletitý a zas tak se nelisil od YA filmu či jiných knih. Hlavní postava mi přišla zmatená ve svém vlastním já což se u její věkové kategorie běžné zároveň mě zaujalo že autorka knihu napsala pro své 16 lete ja. Celkove se to nečetlo špatně ale za mě spíše prumer

Vjeerus
12.01.2023 5 z 5

Něco tak povedeného jsem opravdu nečekala a vážně by mě zajímalo, kam @ya.ctu chodí na tak skvělé autory.
Kniha není žádný akčňák ani surový příběh plný hrůz. Ty hrůzy jsou totiž popsány s citem a řeší to důležité, což nebývá samotný akt problémů, ale následná reakce okolí a jak ta reakce zapůsobí na zraněnou osobu.
Líbí se mi propracovanost knihy a to nejen detaily s motýlky, tak i třeba tím, že po dečtení mi přišlo, že by se kniha dala číst dvěma způsoby a i tak by dávala smysl (a možná by naopak byla zbytečně surovější).
Myslím si, že o tématech z příběhu je potřeba mluvit, je potřeba na ně upozorňovat a je potřeba umět lidem naslouchat. A SMK vám pomůže k cestě, jak na to.
Mám ráda haevy contenporary a po této knize na něj budu nahlížet zase o trochu jinak, protože takhle originálně zpracované jsem snad nečetla.

Lejčís
31.12.2022 5 z 5

Kdybych nevěděla, že ta knížka je prvotina, tak to nejspíš ani nepoznám. Autorka má tak vytříbený styl psaní, že máte pocit, že čtete minimálně třetí knihu, ne první. A už jsem se zmínila, že je to taky mega čtivý? Přelouskala jsem to za den a půl, což se mi úplně běžně nestává.
Hlavní hrdinka (a nejen ona, ale i vedlejší velmi dobře propracované postavy, navíc si všechny prochází určitým vývojem) toho má hodně za sebou, takže to v jistých ohledech není zrovna příjemné čtení, přesto jsem si to užívala, protože v Cilčiných ironických hláškách jsem se zkrátka viděla. Několikrát mě ale kniha donutila i k zamyšlení a smekám před autorkou, která vydala takové dílo v 18 letech, protože to se opravdu jen tak nevidí.
Jediná věc, kterou bych vytkla, je možná jen můj pocit, že je do knihy zakomponováno až moc vážných a důležitých témat najednou, tím pádem žádné z nich nemá dostatek prostoru jít opravdu do hloubky a spíš jen klouže po povrchu. Jedná se však o young adult román, takže v konečném důsledku to nevadí, jen bych příště asi vsadila spíše na známou mantru "méně je někdy více".

Nakladatelství YA čtu mě nadchlo už svým prvním počinem, takže jsem měla vysoká očekávání a tentokrát si místo miniboxu pořídila kompletní velký box. A má očekávání byla dokonce překonána a to nejen obsahem boxu, ale hlavně samotné knihy. Tímto se ze mě stává věrný čtenář a já si už nejspíš nenechám ujít žádný box, který vydají, ani žádnou knihu, kterou vyplodí jejich dvě první autorky. Ještě jednou díky, moc doporučuji a těším se na příště! :)

Karly
26.12.2022 5 z 5

V první řadě se mi moc líbil celkový motiv knihy. To že to není jen romantika ze střední, ale že má opravdu co předat a ve finále může některým čtenářům pomoci. Byť je jen přivést k zamyšlení, stejně jako se to povedlo u mě.
Další skvělou věcí byly všechny ty emoce ukryté na jednotlivých stránkách a to, jak se během knihy hl. hrdinka vyvíjela. Hezky krůček po krůčku. Působilo to opravdu uvěřitelně a nebyl problém se do ní vžít i přes to, že si něčím podobným většina z vás naštěstí projít nemusela. Ale tím netvrdím, že nebyly situace, kdy jsem nesouhlasila s jejím chováním. Těch bylo, ale brala jsem je jako potřebnou cestu k lepšímu a naplněnějšímu životu...
S tím se pojí i fakt, že je moc dobře, že zde autorka zmiňuje, že není známkou slabosti si říct nebo vyhledat pomoc.
Od začátku mě fascinovalo, jak dobře jsou poskládané kapitoly z minulosti a přítomnosti. To jak na sebe navazují a jak nám díky ním postupně začíná dávat ledasco smysl. Navíc jsem si díky tomu zopakovala římské číslice, která jsem už roky nepoužila, což byla super změna
Ze začátku jsem měla maličko problém s Cilčiným tajemstvím. Hlavně s tím, že se strašně dlouho nic moc nedělo a motalo se to tak nějak v kruhu. Ale někdy v polovině mi to všechno začalo dávat smysl. Jak by se taky mohlo něco dít, když jen přežívala a její život byl v podstatě černobílý?
Epilog byl krásný, ale vůbec by mi nevadilo, kdyby ho autorka ještě trošku rozepsala. Myslím si, že by si to Damián zasloužil. Přeci jen tvořil podstatnou část příběhu.
Co mi naopak hodně chybí je nějaké "větší zakončení" romantické linky mezi Cilkou a Robem. Naprosto chápu, že to není hlavní myšlenka knihy, ale jsem si jistá, že by se zde našlo hodně čtenářů, kteří by si přáli totéž. Přeci jen mohli jsme vidět jejich úplné začátky a toto by mohl být krásný bonus (epilog). Doufám, že se ho jednou třeba dočkám a nebo si to hold budu muset domyslet sama. Ale bacha. Mohli by jste mít na svědomí pár probdělých nocí ‍️

10⭐️/10⭐️ Do této knihy jsem se zamilovala tím nejbolestivějším způsobem. Ale přesto bych nikdy nevzala zpět možnost na této knize byť jen maličko pracovat spolu s nakladatelstvím. Byla to skvělá zkušenost a věřím, že se najde ještě mnoho čtenářů, kteří si knihu oblíbí stejně jako já.

#betareader

kalinkacz
25.12.2022 5 z 5

Stačí mávnout křídly je druhou knihou nakladatelství YA čtu (ta první - Alespoň prozatím byla výborná)!
Jedná se o young adult heavy contemporary (pozor na hodně citlivých témat), která se věnuje zlomenému srdci, přátelství, zradě, rodině a následkům, které nejde vždy úplně jednoduše zpracovat...
Tahle prvotina se strašně povedla! Vykreslení postav, důležitá témata, krátké kapitoly a chytlavý styl psaní. Rozhodně za sebe doporučuji! Kdybych byla přímo cílovka, tak bych jí neměla co vytknout…

prostě.mája
14.12.2022 5 z 5

Stačí mávnout křídly stojí za to číst protože:
- to má krásnou obálku
- to je děsně chytrý a uvědomělý
- se to člověku zažere pod kůži a věřte, že to odtamtud jen tak nevydrhnete
- to mluví o tématech, o kterých je třeba mluvit
- to má hlavní hrdinku, ke které si sice hledáte cestu, ale ve výsledku se fakt najdete
- tu je jeden boží ukecaný zrzek, kterého si zamilujete
- to za to prostě stojí a tečka

podepsána jedna hrdá teta beta

kvetinkovedny
13.12.2022

Tahle knížka je hrozně důležitá.
Nejen proto, že pojednává o důležitých tématech (nechci úplně spoilerovat, ale je to hodně aktuální a palčivý problém), ale taky dokonale ukazuje, jak přemýšlí člověk s úzkostí / duševními obtížemi (nechci úplně psát onemocněním, na to nejsem kvalifikovaná a nejsem si jistá, že je to správné označení).
Doufám, že knížka lidem ukáže, že nikdy nejsou úplně sami.
Věřím, že někteří kvůli ní pochopí, jak ubližují tím, co někdy říkají.
A úplně nejvíc bych chtěla, aby si knížku přečetlo co nejvíc lidí a pochopili, že někdy věci nejsou takové, jaké se zdají.

TLDR: Prostě velmi cením, o co se autorka (podle mě úspěšně) pokusila, a budu moc ráda, když knížce dáte taky šanci.

#betovala jsem