Srpny

Srpny https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/510828/bmid_srpny-YQa-510828.png 4 644 159

Kam až jsme schopni kvůli tomu druhému zajít? Daniela vyrůstá v rodině, kde ji místo lidí objímají úzkosti. Ty přicházejí s nevysvětlitelnou pravidelností každý srpen. Slunečné dny pro ni nejsou příjemné, nýbrž bolestivé. Když pak na univerzitě potká Štěpána, myslí si, že svým nepříjemným létům konečně unikne. Netuší však, že téhle minulosti se utéct nedá. Jakub Stanjura v románu originálním způsobem otevírá závažné téma gaslightingu zvláštní formy manipulace, při níž oběť zpochybňuje vlastní racionalitu, paměť i celkové vnímání reality.... celý text

stesti.s.knihou
10.07.2023 5 z 5

Tohle mě moc bavilo! Román o manipulaci, o zpochybňování sebe sama, o stírání hranic mezi realitou a tím, o čem vás přesvědčují vaši milovaní.
V knize sledujeme příběh Daniely - dětství v toxické rodině, počátek úzkostí, toxický vztah, který měl být konečně vymaněním se ze spárů manipulativních lidí Ale moc se to nepovedlo.
Víc prozrazovat nebudu, posuďte sami. Není to lehké čtení - spíše depka, není to moc o ději - spíše o pocitech a myšlenkách. Doporučuji všem, kteří si nějakou formu manipulace prožili a ideálně se z ní dostali - najdete tam spoustu věcí, se kterými se pravděpodobně ztotožníte...

Ivuska.09
09.07.2023 4 z 5

Bolavý příběh, bravurně napsaný. Více není třeba dodávat.

charlizee
07.07.2023

Jakub Stanjura si pro svůj literární debut vybral nelehké téma, které společnost (prozatím) dost opomíjí. Označuje se termínem gaslighting ten byl zaveden na základě slavné divadelní hry, v jejíž filmové adaptaci ztvárnila hlavní roli nepřekonatelná Ingrid Bergman.
Ve zkratce se jedná o formu psychického násilí, jehož cílem je zpochybnění vlastních rozhodnutí jedince, a tím zvyšování míry jeho závislosti na manipulátorovi.
Na mě jako čtenáře fungovala ta psychologická hra dokonale.
Nejdříve jsem Daniele, hlavní postavě, bezmezně důvěřovala a ani mě nenapadlo, že by její pohled na dění v jejich domácnosti mohl být zkreslený. Později, když jí celé okolí začalo její vjemy vyvracet, jsem chvilku uvažovala nad možností nedůvěryhodného vypravěče. Až se pak příběh přehoupl do své závěreční fáze a mně se z toho čtení začalo dělat úzko (a ve finále mi bylo skutečně fyzicky zle).
Mimo těch patologických partnerských situací jsem nejvíc prožívala moment, kdy o Danielinu situaci ztratila zájem její kamarádka, protože když tě nebije, tak si vlastně nemáš na co stěžovat, všechno se vyřeší, ty to určitě jen zveličuješ. Prosím vás, pokud někdy udělíte někomu podobnou radu, tak si obratem liskněte, třeba vás to probere.
Já se obvykle nenechám emotivně oblbnout, a už vůbec ne strhnout, ale Srpnům se to dost povedlo.
Dobré to je. A já jsem tak ráda, že to o Jakubově prvotině můžu napsat, že si to ještě zopakuju. Dobré to je.

wazza
01.07.2023 3 z 5

Jedním slovem rozporuplné.

tereza2198
27.06.2023 5 z 5

O těžkostech s lehkostí a neuvěřitelným citem. Kniha mi naprosto učarovala. Po všech stránkách. Doporučuju všem a jdu listovat zpátky a znovu si užívat nádhernou hru se slovy, která dává tomu náročnému příběhu tolik krásy.

Janina2609
23.06.2023 5 z 5

"Násilí, nebo nic.
Je čas jít domů.
Znovu.
Znovu bez pochopení, znovu s vyplýtvanými slovy."

Útlá knížka na téma gaslightingu mě naprosto pohltila. O násilí , hlavně fyzickém, v rodinách a manželstvích toho jistě četl nebo slyšel každý dost (bohužel je navenek mnohdy nepoznané), ale psychický teror formou manipulace a naprosté ztráty vlastní identity je snad ještě zrůdnější. Nejhorší na tom je, že základy týrání jsou tyranům a bohužel i obětem dány již v útlém dětství působením jejich nejbližších.
Právě toto všechno skvěle vystihl autor, který v Srpnech výborně popisuje Danieliny pocity jako oběti v období několika let. Četla jsem s hrůzou, kam až takováto manipulace povede...
Líbí se mi název knihy, kdy jsou proti sobě postaveny obvykle prosluněné a pohodou naplněné měsíce oproti Danielině nejhorší části roku, kdy jí bývá nejhůře.

"Možná je pro Danielu utěšující si ten den přiznat, že na své ambice nestačí, že je přesně taková, za jakou ji Štěpán má."

nakavusterezou
20.06.2023 5 z 5

Skvělý. Vynikající. Bomba!

Přečteno za jeden den. Skvělý námět na knihu - manipulace.
Uchvátila mě ta neskutečná hra se slovy a jazykem.

Tuhle knihu budu doporučovat všude kudy budu chodit, je skvělá a moc jí přeju, aby se dostala víc do popředí!

Víc vám k tomu neřeknu, snad jen to, že jestli na ni někde narazíte, čapněte ji a jděte do toho! Nebudete litovat.

Dela111
19.06.2023 5 z 5

Vynikající kniha s názvem Srpny má originální námět. Jde o druh manipulace, o kterém se moc nemluví. V tomto případě možná i proto, že si někteří lidé ani neuvědomí, že se právě s něčím takovým setkali. Psychické týrání nejbližších má různé formy, tzv. gaslighting je nebezpečný tím, že je snadné jej utajit. Oběť nemá modřiny, zdánlivě se o ni manipulátor výborně stará, přitom však dokáže v člověku vyvolat pochybnosti o vlastním rozumu a postupně jej dostane na psychické dno.
Autor tento problém dokázal v knize zobrazit jednoduše, přitom však naprosto srozumitelně a dostatečně. Kniha je napsána velmi příjemným literárním stylem s bohatou slovní zásobou, po této stránce je to krásné počtení. Námět je ovšem těžký, ale je skvělé, že jej někdo zpracoval.
Tahle kniha rozhodně stojí za přečtení, doporučuji.

zpetkeknize
19.06.2023 5 z 5

Bylo to drsné čtení. Úzkosti, které se knížkou plížily, jsem cítila ještě dlouho po dočtení. A myslím, že přesně toho chtěl autor dosáhnout.

Kubovi se povedlo bravurně vykreslit lidskou psychiku, to, kdy člověk bojuje sám se sebou, se svými strachy, se svým okolím, kdy pochybuje o sobě samém až do úplného zešílení.

Jazykové zpracování je kapitola sama o sobě - kniha je plná barvitých pojmenování, básnických prostředků a hra se slovy vás bude uchvacovat na každé stránce.

Tenhle povedený debut si zkrátka musíte přečíst. A připravte se na to, že vás úplně rozloží.

Donna_Lucca
18.06.2023 5 z 5

Nemůžu jinak než dát plný počet hvězd. Dlouho na mě žádná kniha neudělala takový dojem. Obsah i práce s jazykem, prostě úžasné! Doufám, že to nebude autorova jediná kniha!

spencer
18.06.2023 5 z 5

Srpny byly opravdu silným čtením. Až budu koncem roku vzpomínat na knihy, které se mě určitým způsobem dotkly, tato bude rozhodně patřit mezi ně.

Sledujeme příběh Daniely, která to nemá v životě jednoduché. S každým létem, zejména srpnem, v jejich domácnosti houstne atmosféra a ji přepadá úzkost. Když to začne vypadat, že by těmto stavům a nepříjemné rodinné minulosti unikla, seznámí se se Štěpánem. Ten má ovšem na její vzpomínky jiný pohled. Bylo to tehdy doopravdy tak, jak si Daniela celý život myslela, nebo si s ní hraje vlastní paměť a většinu toho, co se dělo v jejich domácnosti si pouze představovala?

Pokud mě něco překvapilo, bylo to rozhodně samotné zpracování. Stále nechápu, jak se do tak útlé knihy mohlo vlézt tolik tíživých a důležitých témat. Jakub Stanjura se zabývá gaslightingem, úzkostmi a komplikovanými rodinnými vztahy. Jeho jazyk vyprávění je velmi čtivý a poetický. Snadno se do něj dostanete a do pozice hlavní hrdinky se vžijete. Jsem strašně ráda, že právě se v našem českém rybníčku tohle téma objevilo a že se mu dostalo tak skvělého zpracování.

Knihu moc doporučuju a budu se moc těšit na to, s čím Jakub Stanjura přijde dál!

markej
18.06.2023 5 z 5

Osm srpnů v životě Daniely, od jejích 18 do 24 let. Proměna z rozhodné dívky, která má představu o svém životě, v někoho trochu jiného. Danielina původní rodina ani přítel Štěpán s ní nesouhlasí v tom, jak nahlíží na svou minulost a na své nynější skutky, ona prý vidí všechno jinak, než to ve skutečnosti je, kdo má tedy pravdu?

Tuhle knížku moc doporučuju! Jedná se o velmi vyzrálý debut, který skvělou formou popisuje fenomén gaslightingu tedy manipulace, která v oběti vyvolává pochybnosti o vlastním vnímání reality. Tohle myslím zažil každý z nás: máte nějakou představu, jak se událost stala, ale váš protějšek vám tvrdí něco jiného, nejčastěji jsou to samozřejmě ti nejbližší rodič, sourozenec, přítel, manžel, potomek. A určitě si začnete klást otázku, zda to, co jste prožili, mohlo být třeba ještě nedorozumění, nebo už něco jiného manipulace.

Daniele jsem naprosto rozuměla, dokázala jsem se vcítit do jejích pocitů, byla mi blízká některými svými postoji, připadala mi velice uvěřitelná, pro mě to byla živoucí postava z masa a kostí.

I zpracování knihy se mi moc líbilo. Autor nepíše tak, že byste měli všechno prvoplánově naservírované na talíři. Často jen naznačuje, aby vás nutil domýšlet si souvislosti sami, ale dělá to tak, že se ve všem orientujete, netápete, co tím chtěl básník říct. Jeho jazyk je i metaforický, poetický, vyvolává ve vás pocit opravdu dusivé, hutné, lepkavé, tíživé atmosféry.

Do poslední chvíle jsem také nedokázala odhadnout, jak příběh nakonec vyústí, což mě rovněž potěšilo, byla jsem napjatá až do úplného konce.

Když bych měla porovnat Srpny s dvěma dalšími knihami z poslední doby, které byly na sociálních sítích hodně vidět a které byly chváleny, konkrétně myslím Stehy a Těla, Srpny za mě naprosto vítězí. V tomhle románu jsem se nejvíc našla, připadal mi nejvíc autentický. Moc se tudíž těším na další autorovu knížku a doufám, že vyjde opravdu brzy!

Hodnocení: 5* z 5*

tittanie
13.06.2023

Ani nevím, co mě na popisu knihy, tak zaujalo, že jsem se ji rozhodla přečíst. Začátek byl takový pomalý, ale konec byl nahuštěný.
Kniha se mi líbila, ale přišla mi, že je plná rozbitých lidí. Chápu, že když někdo prožije to, co si prožila Daniela, tak asi nebude nejsilnější osobnost, ale copak ji nemohly pomoct kamarádky? Jejich rady mě spíš naštvaly...

jadwiga
09.06.2023 5 z 5

Srpny čtené v červnu:). Ovšem nic to nemění na tom,že jde o velmi těžké téma na jakoukoli dobu v roce, ať je horko nebo chlad. Kniha měla poměrně dlouhý rozjezd, ale v jistou chvíli do sebe vše nakonec zapadlo. Není to lehké čtení, ač jsem knihu přečetla během pár dní. Abych ale vše pochopila nebo dokázala nějak vstřebat, tak si ji budu muset časem přečíst určitě ještě minimálně jednou. Závěr: s Danielou jsem trnula na každém jejím kroku.

Jane2016
09.06.2023 5 z 5

Kdyby se mě někdo zeptal na nejzajímavější knihu tohoto roku, tak tato by se mi vyrojila v paměti mezi prvními. Tato kniha vypráví příběh o manipulaci v rodině, nátlaku, úzkostech a také o gaslightingu zvláštní forma manipulace, která v oběti vyvolává pochybnosti o vlastní racionalitě, paměti i celkovém vnímání reality. Čili téma nové a neokoukané. Sama jsem si užívala každou stranu a ke konci příběhu se mi objevil smutný výraz na tváři, protože kniha nebyla delší.

Knihu bych doporučila všem, kteří na léto shání něco mezi oddechovkou a těžkou četbou. Sprny Vás totiž donutí k příjemnému zamyšlení o věcech kolem Vás.

Autora Jakuba Stanjuru ode dneška řadím mezi své oblíbené autory a jsem opravdu velmi zvědavá na jeho další tvorbu!

Pokud Vás kniha zaujala a přemýšlíte nad přečtením, tak ode mě máte jednoznačně palec nahoru a doporučuji Vám ji všemi deseti!

tereza6576
02.06.2023 5 z 5

Velice dobře napsaná kniha, kterou jsem přečetla jedním dechem a zároveň si vychutnala každou stranu. Je velice dobře jazykově zpracovaná, téma je tísnivé, plíživé a zároveň poměrně originální. V knize je čitelná naléhavost a narůstající pocit zmaru z překroucené reality - nebo snad překroucená není?
Rozhodně doporučuji si knihu přečíst, člověku na mysli vytane spousta otázek. Těším se na další. :-)

7265
29.05.2023

Přečteno jedním dechem. Tíživé srpnové dusno a pocit, že je něco špatně se line už z první stránky. A ten jazyk, ten lahodí duši.

sisanakq
28.05.2023 4 z 5

(SPOILER) Horko k zalknutí, kdy se nedá téměř nadechnout.

Dusno, které je protkané každým řádkem, není jednoduché snést. Nejdřív je pozvolné, kdy se zaplétají nitky rodinných dramat, poté začně být dusno silnější a naléhavější. Autor si pečlivě volí slova, namotává čtenáře na vodopád pocitů a situací, paniky a pochybností, kterými prochází hlavní hrdinka. Jste vedle, jste blízko. Úzkost je hmatatelná. Skoro na dosah.

Je to těžítko. Je to kamera. Je to těžítko??! A proč by sakra nemělo být?

V srpnu se nedýchá snadno. Past sklapává pomalu. A přesto na konci nastanou pochyby, jestli to vůbec past je.

Románový debut Jakuba Stanjury je nesnadný, letnímu čtení hodně vzdálený. S autentičností, s jakou vyobrazuje jednotlivé situace, pocity, myšlenky, má ale rozhodně čestné místo v mojí knihovně.

Atuin
27.05.2023

Myslím že jedno přečtení u této knihy je nedostatečné k tomu aby ji člověk správně ohodnotil a posoudil, pokud by vůbec takové knihy měl člověk hodnotit. Zase to není titul po kterém sáhnout znovu je lehké a dobré.
Osobně potřebuji, abych citovala z knihy " něco mírumilovného a nesrpnového". Vyznění jsem osobně očekávala trochu jiné.

Vše není a nemusí být krásné, něco je vyloženě příšerné a nepřenastaví to vubec nic. Životní pozadí mohou vypadat všelijak, mohou to být jen střepy a úzké průrvy v nichž se dá sotva dýchat.