Sráči

Sráči https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/332789/bmid_sraci-gav-332789.jpg 4 97 39

V polovině devadesátých let byl Billy Graves jedním ze skupiny policistů zvyklých čelit zločinu v Jižním Bronxu podle hesla „účel světí prostředky“. Poté co mu vyhlídky na postup pokazilo neúmyslné postřelení desetiletého chlapce, pracuje dnes jako seržant v manhattanské noční hlídce připravující podklady pro vyšetřovatele v denní službě. Když se ukáže, že zavražděný muž, ke kterému je Billy jednoho rána povolán na nádraží Penn Station, byl kdysi sám podezřelým v nevyřešeném případu brutální vraždy dítěte, Billy se rozhodne obnovit spojení se starými kolegy, kteří mezitím řady policie opustili. V tu chvíli ještě netuší, že návrat do problematické minulosti se promění v dosud nejtěžší zkoušku jeho profesní dráhy a že jeho rodina bude zanedlouho čelit dalšímu, zcela nečekanému ohrožení.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Paseka

The Whites , 2015

gonga
02.07.2018 2 z 5

Zmatek nad zmatek psaný protivným jazykem, do knihy jsem se ani po několikáté nedokázal začíst a ani po několikáté jsem netušil , kdo je kdo. Další důkaz toho, že nakupovat knihy na základě reklamních žvástů se nevyplácí.

Mardou19
17.04.2018 5 z 5

Super knížka. Téma mě nejprve trochu odrazovalo, ale má spád a vtáhla mě a vyplivla až na konci:-) Málem jsem opět nevystoupila z metra:-). Mohl by z toho být opravdu dobrý film.

DriftBooks
02.02.2018 4 z 5

Chvilku mi trvalo, než jsem se v té knize uvelebil. Bylo to zřejmě důsledkem dlouhých pauz mezi čtením. Člověk se pak vracel zpět do ulic nočního New Yorku a musel se tam opět zorientovat. Až v šesté kapitole jsem konečně usedl do služebního auta a vyrazil (udomácněn) k další noční vraždě…

Jako bych tam cítil atmosféru filmu Pevnost Apačů v Bronxu… – ostatně Price se o tomto filmu v knize zmiňuje – vrátil se mi ten záběr, kdy „žiletková“ prostituka Charlotta odbouchne dva poldy… a samozřejmě hláška „Pusťte bratry domů!“, tu jsme používali jako študáci docela často. Kniha tou ušpiněnou atmosférou smrdí. Smrdí potem unavenejch poldů. Smrdí zfetovanejma smažkama. Smrdí bezbřehým násilím. Páchne, jako když se po bouřce vyvalí všechen ten městskej bordel skrze mříže kanálů. Páchne ranním panákem, který vás nemá probrat, ale naopak umrtvit. Po další dlouhé noční… Sráči… Každej polda má toho svýho… Poldové a odvrácená strana zákona. Stejně jako ta měsíční, je i tato pustá, tmavá, plná kráterů. Jizev. Špatných rozhodnutí.

Tahle kniha ve vás vzbudí extrémní touhu žít na té osvětlené straně Měsíce. Někde na předměstí – v ulici pravděpodobně Javorové. Kde největší grázl je sousedův pes, který vám tu a tam nakadí do záhonu vzácných růží. Máte krásnou ženu, slušné děti, hypotéku splácíte bez problémů. Žijete tak, jak se má. Daleko od hranic temné strany… O temné straně vlastně vůbec netušíte. Ve vašem světě stále jen svítí Slunce a kvetou ty vzácné růže. Policajti jezdí v nablýskaných fárech, jsou usměvaví a zbraně nenosí…

Jo asi jsem to neřekl. Kniha je skvělá. Pokud žijete ve Slunečném městě, v ulici Javorová, je to dobrý sci-fi příběh na letní dny u bazénu. Jinak je to vlastně dost smutná procházka realitou… drsně reálná…

Lidmila_2008
24.01.2018 3 z 5

Jako scénář k filmu by to bylo skvělé, jako kniha je to hodně zmatečné. A vracet se zpátky a hledat, kdo je kdo, to opravdu nechci, tak kniha působit nemá.

bejan
14.01.2018 4 z 5

Nejsem čtenářem detektivek, ale přesto tuto knihu hodnotím vysoko. Možná proto, že až tak moc klasickou detektivku nepřipomíná. Výborné dialogy, humor, drsné prostředí Brooklynu a drsní lidé, kteří se museli přizpůsobit životu v něm. Kniha trošku připomíná film, ale film by lépe ubíhal a divák by se v něm neztrácel, jako se to občas děje čtenáři této knihy. Z filmů by tahle kniha měla blízko k Departed.
Ale Peter May je lepší autor...

emzaak
10.01.2018 4 z 5

TOHLE DETEKTIVKA ROZHODNĚ NENÍ. Uvnitř balení hledejte traumata, noční šichty, přátelství, život funebráka, pomstu a štrýty NY.
Paseka 2017

KlariN
28.12.2017 3 z 5

Výborná první půle. Skvělá přirovnání, hořký humor. Jinak spíš sled epizod, než konzistentní drama. Autor nezapře svou formální zdatnost, ale anotace tradičně lže. Jde spíš o profesní román šmrncnutý noirem, než o proklamovanou krimi.

Květ
10.12.2017 2 z 5

Zajímavý námět i zápletka, ale psáno tak složitým vyjadřováním a nepřehledně, až jsem si myslela, že to snad vzdám. Nakonec se mi podařilo zorientovat, začíst se a v poslední třetině získal příběh spád a grády, což vylepšilo celkový dojem. Kdo má rád detektivky a má trochu trpělivosti, tak by se mohlo líbit.

alzbeta4340
11.11.2017 5 z 5

Nejlepší detektivka, kterou jsem za poslední dobu četla. Skvělé čtení, nadupané dějem bez plytkých, prázdných míst. Napsané civilním nepřepjatým stylem, který má až filmový charakter, takže si knihu můžeme dobře představit jako budoucí film.
Osobně se mi text v žádném případě nezdál těžký, možná proto, že jsem si vzhledem k předcházejícím komentářům dala v první půli pozor na jména. Billymu jsem fandila a příběh se mi četl snadno a dobře.
Všem detektivkářům mohu vřele doporučit.

misbyxo
06.11.2017 4 z 5

Tahle knížka by se dala ohodnotit spousty různými body. Buď ubrat nějakou hvězdičku za to, jak je to napsané nebo naopak přidat za to jak je to napsané. Ubrat hvězdičky za děj, který se vyvinul až v druhé polovině knížky, nebo přidat za děj, který je originální a citlivý. Děj ukazuje rozpor mezi tím, co si člověk myslí/ví že by měl udělat, a tím, co by ve skutečnosti udělat měl.

Po přečtení z ní mám skvělý pocit. Myslím, že po druhém přečtení by byla mnohem lepší.

marlowe
07.10.2017 5 z 5

Troufám si odhadnout, že u téhle knížky bude komentářů typu "Přečteno jedním dechem" hodně poskrovnu. Jestli vůbec bude nějaký. Protože Sráči "jedním dechem" přečíst nejdou. Jak píše Roubas, čas od času musíte zalistovat zpět, abyste si ujasnili, o kom že je teď zrovna řeč, čas od času musíte úvod kapitolky rozjet ještě jednou ve snaze pochopit, v jaké lokaci se právě nacházíte a čas od času jste docela prostě nuceni zvolnit nebo dokonce zastavit a chvíli vzpomínat, jestli už o téhle postavě byla řeč – a pakliže ano, na jakém místě a v souvislosti s kým a s čím… Autor od vás nekompromisně vyžaduje stoprocentní pozornost, plné nasazení – a neustálou spolupráci. A aby toho nebylo málo, složitou stavbou vět vám – jako by schválně pokládal na cestu retardér za retardérem – znesnadňuje popustit brzdy a nechat se unášet příběhem…
A přesto je to výborná kniha!

Televizní seriál The Wire řadím k tomu nejlepšímu, co jsem kdy viděl – a jeho spoluscénárista Richard Price románem Sráči dokázal, že když někdo umí napsat skvělý scénář, je dost pravděpodobné, že bude umět napsat i stejně skvělou knihu.

Ústřední příběh o vině a trestu (motiv Miltona Ramose) má sílu antické tragédie a se stejnou emocionální intenzitou je zpracován i celý košatý motiv "sráčů". A když připočtu skvostné dialogy, vychází mi čistých 100%. Nezbývá než doporučit – ale připravte se, že si ten skvělý zážitek budete muset tvrdě odpracovat!

Roubas
26.09.2017 5 z 5

Všechno dobře. Výborně napsaný román představující denní rutinu policistů z noční hlídky a celkově vše, co tahle práce lidem bere a dává. Skvěle napsané postavy, dialogy, prostředí, prostě vše. Sice čtenáře přinutí párkrát zalistovat zpět, aby se ujistil, kdo je čí sráč, ale pokud nečteme pozorně, nemusíme číst vůbec. Otázka "spravedlnosti" na výbornou.

Baiba
16.09.2017 4 z 5

Zpočátku trochu nepřehledné, moc postav, moc jmen :) Pak se ale vyloupl příběh a vyprávění dostalo spád a napětí. Líbila se mi temná, velkoměstská atmosféra, hrdinové byli uvěřitelní. Jen si nejsem jistá, jestli si na knihu ještě někdy vzpomenu.

trudoš
20.08.2017 5 z 5

Richard Price sice není Dennis Lehane ani George P. Pelecanos, ale k oběma pánům má zatraceně blízko. A jeho Sráči jsou skutečnou lahůdkou na poli velkoměstského noiru. Chvilku sice trvá, než si člověk zvykne na množství postav a jmen, ale dokonale rozehrané kulisy tenhle prohřešek víc než slušně vyvažují. Nemluvě o zápletce, za níž by se nemusel stydět žádný starořecký dramatik. Tohle vážně není červená knihovna nebo laciný thriller o honbě na vraha. Spíš vyprávění o lidech v ulicích města tak obrovského, že má málem víc obyvatel než celá naše republika, a o kostlivcích ve skříni, krvelačnějších než Freddy Krueger.
Silnou stránkou autora je přitom denní chleba mužů v modrém, aneb slovy jedné z postav: „Připíjím na Pánaboha, protože ten chlap musel být génius, když tohle povolání vymyslel.“ Je v tom všechno - dobré, špatné, kyselé i hořké. Nic se nepřikrášluje, ale zároveň to má šmrnc, který pochopí jen ten, kdo si jako malý hrál na policajty a zloděje a vlastně z toho nikdy nevyrostl.

Killingjoke
09.08.2017 5 z 5

Z několika protichůdných hodnocení jsem opravdu netušil do čeho jdu... a kniha mne chytla tak, že jsem jí dnes na jedno posezení slupl jak malinu... "Sráči" jsou v této knize názvem pro zločince, kteří unikli spravedlnosti. Každý takový Sráč má však svůj bdělý stín, který by pro dosažení spravedlnosti dokázal mnohé obětovat. Co se tedy stane, když začnou Sráči mizet nebo umírat? Tomu všemu musí přijít na kloub policejní detektiv Billy Graves...

Během prvních kapitol se seznamuje s hlavními aktéry a minulostí, která je určitým způsobem spojuje. Je pravda, že je zde mnoho jmen, ve kterých se zpočátku hůř orientuje. Pak se ale příběh pozvolna rozvíjí a máme tak před sebou poctivou, docela civilní a hlavně uvěřitelnou kriminálku, takže vážně neočekávejme nějakého super-vraha. Což je z mého pohledu hooodně fajn! Je to z části policejní procedurálka, z části sociálně-psychologická sonda do policejního prostředí. Vyšetřování probíhá na bázi poctivé detektivní logiky, takže se nesetkáme s žádným podobným nesmyslem, jako je zjištění DNA do pěti minut a pod. To prosím nechme "policejním pohádkám", kterých je dnes všude víc než plevelu na zahrádce.

Sráči jsou příběhem o nezhojených jizvách minulosti, které se v kulisách temného New Yorku derou na povrch jako hladové bestie, jenž přesáhnou hranice policejního sboru a zasáhnou hluboce i příslušníky jejich rodin... Sráči jsou knihou, která poskytne různé úhly pohledu na spravedlnost... Sráči jsou prostě knihou, kterou můžu osobně s čistým svědomím doporučit...

bertrand
04.08.2017 5 z 5

Zde, coby milovník detektivek o policejní práci, nemám problém udělit plné hodnocení. Jak je vidět z okolních komentářů, autorova snaha nesdělovat vše naplno,nechávat věci nedořečené (tzn. spolupráci pozorného čtenáře vyžadující) košatost jeho jazyka šimrajícího často hranici černého humoru a přirozenost dialogů (je spoluautorem výtečného seriálu The Wire) může být bráno jako negativum. Nenechte se tím zmást! Kniha je vyložená lahůdka pro "laskavého čtenáře".
V záplavě více či méně kvalitních jednohubek o "nepolapitelných brutálních vrazích" jsou Sráči osvěžující, citlivou a skoro mám chuť říci pravdivou sondou popisující osudy skupiny lidí, jejichž posláním a prokletím je policejní práce.
Ale toto napsat zdaleka nevystihuje podstatu románu. Jinak: mám rád M. Connelyho a příběhy Harryho Bosche - ale srovnávat Sráče s nimi je jako srovnávat film Roberta Altmana s napínavými thrillery od sice talentovaného, ale pouze řemeslníka.
Dodatek: Na druhé přečtení lze pouze dodat, že kniha zraje jako víno. Snad ještě lepší, přehlednější zážitek a také nový vhled, kdy nejvíce sympatií pozře skvěle vykreslená "záporná" postava.

lenka.g
16.07.2017

Nerada odkládám nedočtené knihy, ale bohužel, tady se mi nepodařilo se začíst. Složité vyjadřování, tak nějak nepřehledně psané.. neměla jsem z knížky požitek, a tak jsem se rozhodla netrápit.

petaSk
05.07.2017 3 z 5

Výborný nápad splést příběhy policajtů s jejich "sráči", přičemž tento nápad dostává dva rozměry. Sráči mají atmosféru i skvělé hrdiny a "špína města" ze stránek čiší. Bohužel jsem měla problém se zorientovat. Autor na mě neustále chrlil obrovské množství jmen, a já musela buď často listovat zpět nebo se na to vykašlat. A jelikož jsem často nevěděla, o kom je řeč, vyprchalo pro mě mnoho ze síly knihy.

sinfulka
28.05.2017 4 z 5

Docela dlouho mi trvalo, než jsem se do knihy začetla, ale pak už to jelo. Určitě bych to rada viděla zfilmované.

detektivní a krimi romány

Autorovy knížky