Spratek

Spratek https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/270071/bmid_spratek-yVg-270071.jpg 4 71 71

„Toto jsou cesty hvězdné lodi SHL Spratek. Jejím úkolem je vyhledávat nové světy, na něž by se dala zapíchnout terránská vlajka, daly by se podmanit a v případě potřeby na nich vyhladit veškeré životní formy, odvážně vyhodit do -" Ano, vydejme se s ne zrovna bystrým, zato nesmírně sebevědomým kapitánem Hadriánem Sawbackem - jenž se povážlivě, ale ne tak docela, podobá jistému Jamesi T. Kirkovi - a jeho posádkou složenou z krásných žen, nepříliš schopných mužů a nafukovacího doktora na palubě hvězdné lodi třídy Vpřed Spratek, na řadu bezstarostných, téměř katastrofálních a neskutečně bláznivých dobrodružství „nekonečnou rozlohou mezihvězdného prostoru"... Autor oceňované Malazské Knihy padlých převedl svou celoživotní lásku ke Star Treku do chytré, vynalézavé a ohromně zábavné knihy, v níž lidstvo zkoumá vesmír pro dobro všech druhů, přičemž se se svou vyspělou technikou chová jako slon v porcelánu. Spratek není pouze vtipnou parodií, ale také láskyplně nactiutrhačnou poklonou celému žánru rozmáchlých vesmírných dobrodružství.... celý text

Literatura světová Humor Sci-fi
Vydáno: , Talpress

Willful Child , 2014

kethy
26.02.2016 4 z 5

Bylo to příliš nechutné, ale velmi vtipné. Možná, kdyby se autor vyvaroval některých momentů, dala bych za pět. Tohle nemá skoro nic společného s Star Trekem, mě osobně to spíš připadá jako výsměch této sérii.

Terva
18.02.2016 4 z 5

Banda panovačnejch, poučujících, nafoukaných a povýšených kokotů se vydala do Vesmíru. Kapitán Hadrián Alane Sawback, velící lodi SHL Spratek třídy "Vpřed" vyrazil vpřed, tedy do neznámého a neprobádaného temného vesmíru, aby mohl...aby mohl....se bezhlavě vrhat do každého hov... konfliktu a svým zdánlivě idiotským názorem vše vyřešit. ......Tak že šoustačka nebude?....... Čtenář však musí přiznat jistou genialitu a morální vhodnost každého jeho řešení. V jeho šílenství je metoda, my jen nejsme moc chytří, abychom ji odhalili. Hlavně volba, co dělat, když hned první den převezme nad vaší lodí vládu neznámá Umělá Inteligence, která si říká Tammy. Pro milovníky Star Trek - nečekejte povel typu - Scotty? Transportuj nás! - Tady se říká - Tammy! Přemístit! Přemístit!........ Ano, prostě UI necháte žít svým životem a letíte vstříci.....neznámu. A řešení konfliktů mezi mimozemšťany je mnohdy velmi jednoduché - vlítneme tam, všechno posereme a odcházíme s pocitem dobře vykonaný práce.......... Tohle je chvilkama trochu nechutné, proto jen ty čtyři hvězdy a možná to pro fanoušky Star Treku bude lehce nestravitelné, páč nesmíte soudit knihu podle obalu - hlavně podle toho, co se na obalu píše. Tohle nejsou jen hvězdné cesty a není to jen ůkol vyhledávat nové civilizace, tohle je o tom, jak se vyrovnat s těma starejma a jak si je podmanit. A nejhorší jsou slepice, hlavně ty bojový. Malá ochutnávka: Nic není nemožný. Když jíte nemožný ke snídani, vyserete nepopsatelný a sníte to k večeři, ale nepopsatelný nebo ne, smrdí to až do nebes....... Vesmír je zatraceně velkej a toto jsou cesty Spratka. Je to parádní dobrodružství a sexuálně vzrušující let. Tak se přidejte a čtěte, má to sílu, vtip, perfektní obsazení, krásné ženy, nepříjemné mimozešťany, parádní hudební doprovod (Tammy!! Vypni ty zvláštní efekty!) a hlavně to pobaví. A koho zajímá logika? Logika je prostě jazyk pro pohodlnou racionalizaci pseudo-vědeckost milující civilizace.......

tsal
10.02.2016 3 z 5

TOS s kapitánem Kirkem v mém žebříčku patří mezi to nejlepší, co televizní produkce kdy vytvořila, a přestože se vůči novým filmům projevuji poněkud militantním dojmem, srandu si ze seriálu udělat umím. Parodie Spratek tedy byla jasnou volbou. A závěr? Brilantně napsaná hlavní postava, kterou budete nenávidět a zároveň i obdivovat, kterou však nikdy nebudete chtít nikdy potkat. Sbírka plochého komparsu kolem ní. Geniální lodní počítač, který si zamilujete. A ti všichni vás vezmou na ztřeštěnou jízdu vesmírem, kde jedna katastrofa stíhá druhou v tempu přímo vražedném, kde ne všechno dává smysl a kde jsou občas věci zbytečně hnané ad absurdum. Komické vsuvky, žertíky, slovní hříčky a popkulturní narážky (z 90 % cílené na původní ST) vám na začátku pořádně procvičí bránici, s postupem stran jim však začne docházet dech a na konci vás čtení sice stále bude bavit, ale už vás nebude TAK bavit.

V každém případně zábavná jednohubka, ke které už se možná nevrátím, ale kterou jsem přečetla ráda. Pro nefanouška však ztratí většinu svého kouzla.

kocourjulie
25.01.2016 2 z 5

Je to jasné. Erikson se nechal pohltit kapitánem Kirkem a žene nás nekonečným vesmírem bezhlavě vpřed, jenom vpřed, bez chvilky oddechu.
Trošku nestíhám :-)

Ládja
09.12.2015 3 z 5

Ale proč ne. Na Star-treku jsem víceméně vyrostl, ale na nové generaci a ne na klasickém Kirkovi. A tohle je spíše pro Kirkovce. Několikrát jsem se usmál, ale méně než jsem čekal před začátkem čtení. Ale bavilo, jen škoda, že občas to bylo vyhnáno až do moc velkého extrému, kde by to menší extrém mohl být lepší a legračnější. Pro fanoušky jasná volba.