Spoza čarovného prútika: Magické dospievanie filmového čarodejníka

Spoza čarovného prútika: Magické dospievanie filmového čarodejníka https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/525346/bmid_spoza-carovneho-prutika-magicke-dos-653fc9644bd31.jpg 5 1510 1510

Ohlásili prestávku a Gambon vyčaroval zo svojej brady cigaretu. Nás dvoch bolo často vídať pred skladom, v ktorom stála Astronomická veža, ako si užívame „závan čerstvého vzduchu“, ako sme tomu hovorili. Okolo nás pobehovali maliari, štukatéri, tesári a elektrikári a medzi nimi sme ja a Dumbledore poťahovali z cigariet. Dospievanie Toma Feltona od nakrúcania filmu Piadimužíci po úlohu čarodejníka rozhodne nemožno označiť za obyčajné. Vo svetle reflektorov sa ocitol už ako dvanásťročný, keď získal kultovú rolu Draca Malfoya vo filmoch o Harrym Potterovi. Tom prvý raz úprimne a s humorom jemu vlastným opisuje, aké to bolo vyrastať na plátne a byť súčasťou čarodejníckeho sveta. Hovorí o zlomovom bode vo svojom živote, o filmovom zákulisí a priateľoch, ktorých počas desiatich rokov získal, ako aj o kladoch a záporoch slávy a života po skončení nakrúcania potteroviek. Pripravte sa na stretnutie so skutočným čarodejníkom.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Umění
Vydáno: , Ikar (SK)

Beyond the Wand: The Magic and Mayhem of Growing Up a Wizard , 2022

Sianka
21.07.2023 5 z 5

První cca dvě třetiny knihy byly zajímavým pohledem do zákulisí natáčení filmů, což mě bavilo, poslední třetina pak byla pohledem do nitra bolavé a současně vzdorující duše, což bylo popsáno způsobem, jaký jsem neočekávala a lehce šokovaná hltala stránku za stránkou, ač se to četlo mnohem obtížněji než začátek. Ráda bych jednou zjistila, že se Tom vydal po své vysněné cestě a že to nejhorší má skutečně za sebou.

klaraj093
19.07.2023 5 z 5

Kniha je moc hezky napsaná. Přečtete ji prakticky za chvilku. Má krátké kapitoly a Tom to sepsal opravdu krásně. Nahlédneme do zákulisí Harryho a hlavně Tomova života, kdy to vždy nebývalo lehké.

Audrina
16.07.2023 5 z 5

Musím říct, že celý příběh byl moc hezky sepsaný. Toma mám jak herce velice ráda a i jako spisovatel má bezesporu talent.
Jednalo se o příjemný vhled do hereckého světa

Dominique27
14.07.2023 4 z 5

Velké pozitivní překvapení. Původně mě autobiografie herce, kterého mám spojeného jen s jednou, navíc vedlejší, rolí, a o kterém jsem od té doby toho moc neslyšela, zrovna nelákala. A to jsem fanynka Harryho Pottera. Tom Felton však má co říct. Právě díky tomu, že ve filmech o mladém čarodějovi neměl hlavní roli, většinu mládí proplouval dvěma světy. V knížce tak odhaluje zákulisní špeky z natáčení, přibližuje charaktery jednotlivých herců. Dozvíme se, jaké spolu měli vztahy, ale také jak účast na tomto velkém projektu ovlivňovala jeho dospívání. Kapitoly jsou vypointované. Odzbrojila mě jeho upřímnost a otevřenost, zvlášť v závěru o problémech s alkoholem. Byť mi příběh o třech mužích, kteří mu na konci změnili život, připadal lehce přibarvený. Doporučuju i pro uvědomění si, že přes slávu a bohatství, které díky Harrymu Potterovi získal, je Tom Felton kluk potýkající se s problémy jako každý jiný.

dontbullshitme
12.07.2023 5 z 5

Slupla jsem to jak malinu, alespoň tedy na mé poměry jsem to přečetla opravdu rychle, byla jsem hrozně zvědavá! Myslím, že se vyplatí si to přečíst, čte se to moc hezky.

Klaton
10.07.2023 4 z 5

Kniha mě překvapila svou upřímnosti, je vidět, že pokud někdo nechce, byť je známá osobnost nemusi se o ni vědět vše. Četla se krásně, kniha pro mě byla plana překvapení a moc mě bavila...

FoxFox
10.07.2023 5 z 5

Velmi čtivě napsaná biografie s předmluvou od Tomovi dobré kamarádky Emmy Watson. Na stránkách této knížky působí Tom jako ohromný sympaťák a myslím, že tomu tak je i ve skutečnosti. Vzpomínky na natáčení filmů o Harrym Potterovi pro mě byly jako návrat do dětství. Kniha je plná zajímavých myšlenek, nejvíc mě zaujala tato:
"Ten muž mi řekl, že je bohatý, ne díky majetku, ale protože je obklopený svou rodinou. Věděl, že právě to je v životě důležité. Věděl, že žádné množství peněz, slávy nebo chvály, by ho spokojeným nikdy neudělalo. Věděl, že lidem se má pomáhat a ti to pak přirozeně předají dalším. Teď už to chápu taky. Že jediné skutečné bohatství, které v životě máme je vliv na lidi kolem nás."
Kéž by si tuto pravdu uvědomovalo víc lidí...

rozaaalie_
08.07.2023 4 z 5

Samotnou mě překvapilo, kolik témat dokázal Tom do knihy vměstnat. Najdete zde pasáže, u kterých vám budou smíchem cukat koutky, zajímavé historky z natáčení a celkově ze světa filmu, ale taky vážnější části, u kterých se zamyslíte nad životem, ze kterých vám bude smutno a možná vám dokonce na stránku ukápne slza.

Knize chtě nechtě musím strhnout body za překlad, který byl v určitých pasážích více než zvláštní a krkolomný. Jako celek však tohle dílo zařazuju mezi skryté klenoty autobiografií. Kéž by byly všechny knihy v tomto žánru stejně upřímné, a autoři dokázali o svém životě mluvit alespoň z části s takovou pokorou, jako právě Tom Felton.

S kouzelnickou hůlkou vřele doporučuji nejen zarytým potterheadům, ale také všem ostatním, kteří si chtějí přečíst příběh o klukovi, jehož život nebyl i přes zjevnou slávu tak jednoduchý, jak se na první pohled může zdát.

(bookstagram: @rozaaalie_)

ivvy45
07.07.2023 5 z 5

Tak takhle knížka za to stojí.. :) zas se člověk vrátí v čase a navíc jak Tom píše, je super se dozvědět o jeho životě a jeho pohledy. Fakt hezky se to čte.

LunaL.
05.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Na knihu jsem se moc tesila, miluju svet HP a zajimaji me vsechny detaily, co se ho tykaji. Nikdy jsem si Malfoye jako postavu neoblibila, zato Toma jsem si oblibila po prvni kapitole! Je uzasne, ze se nebal napsat knihu, ale hlavne, ze se nebal byt uprimny! V knize je spousta historek, kdy si dela srandu sam ze sebe, kdy popisuje, kde co zase pokazil.
Z jeho psani je poznat, jak lidi kolem sebe miluje, jak si jich vazi. I kdyz si treba zrovna nevzpomene na jejich jmena.. :D
Bavilo me vypraveni o jeho detstvi, o jeho prvnich pidirolich. A kdyz popisoval, s jakou nevedomosti sel na konkurz na HP a s jakou aroganci a drzosti ji ustal..! Jako bych cetla o Malfoyovi. Jako by si ho ne hulka, ale postava sama vybrala x)
Cela nadsena jsem cetla o detailech z nataceni. Jakeho slavneho herce mel za uklizece, komu prislapl plast, komu si nechtic rekl o facku.. Jaky herec je ve skutecnosti mily, i kdyz jeho postava budi hruzu, kdo se umi prepnout do role na lusknuti prstu,s kym o pauzach vykouril nejvice cigaret,.. Kdyz popisoval nataceni prvnich dvou dilu, zasla jsem, jak s nimi reziser skvele jednal, jak dokazal natocit tak skvele filmy a u toho zajistit, aby se detsti herci bavili.
Mrzelo me, ze neni v knize venovano vic nataceni HP, ale je videt, ze to pro Toma nebyl stredobod vesmiru, jak se nekolikrat v knize zminuje. Zaverecne kapitoly byly velmi silne, dojemne. Jsem rada, ze Tom nasel zpusob, jak se najit. Snad se mu povede knihou pomoci jinym, jak doufal.

coolpet.CP
05.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Když se mi tato kniha dostala do rukou, myslela jsem si, že bude celá o natáčení Harry Pottera. Byl to velký omyl. Kniha je o člověku který ve filmech hrál ale také mohl žít normální život. Hodně mě zaujal začátek a konec knihy, protože byl o Tomovi jako takovém. Tak nějak jsem se dokázala díky tomu vžít do situace mnoha jiných celebrit, které si tím prošli.
Vyprávění o postavách a o faktech jako třeba o úrazu kaskadéra nebo plášti Alana byli takové třešničky. Mám ráda zákulisní povídání, tak nějak to nám mudlům poodkryje kouzlo natáčení a to co oko mudla normálně neuvidí.
Knihu mám pujčenou a vím že až ji vrátím tak si ji hned půjdu koupit, protože je v ní nějaké kouzlo které doma chci mít. Děkuji Tome.

Librorumistka
04.07.2023 4 z 5

Nečekala jsem, že by na mě tato kniha mohla mít nějaký větší vliv, ale po přečtení jsem byla opravdu nadšená. Nejen, že životní příběh Toma Feltona je velmi zajímavý, ale největší přínos této knihy tkví v tom, jak skvěle je napsaná. Tento herec píše velmi poutavě s nadsázkou a humorem. Krásné je i grafické provedení knihy a originální názvy kapitol. Kniha zajímavým způsobem poodkrývá, jak vypadá dopsívání herce, který občas sejde z cesty. Tom Felton je v knize velmi upřímný a otevřený, vše podává s pokorou a s vědomím svých vlastních chyb. Tato kniha rozhodně stojí za to a pokud vás alespoň trochu zaujala, určitě byste jí měli dát šanci.

Lendie
03.07.2023 5 z 5

Tom felton mě jako člověk fascinuje už nějaký ten pátek. Běžně autobiografie nečtu, ale vím jak Tom umí nadchnout už jen tím jak mluví na sociálních sítích a řekla jsem si proc to nezkusit.?. Kniha mě nadchla. Tolikrát jsem se u ní zasmála, ale zároveň ukápla nějaká ta slza. Nechápala jsem, jak chlap může něco tak emotivního napsat. Člověk se ne jednou zamyslel nad tím, jak to vlastně tyhle dětské hvezdy mají v životě těžké a že není co jim tak úplně závidět.

VerraR
02.07.2023 5 z 5

Na knihu jsem se moc těšila a nezklamala, naopak! Bylo moc fajn Toma poznat a zjistit, jaký je to poměrně uvědomělý člověk, který si na nic nehraje. Samozřejmě do knihy lze napsat cokoliv a realita může být jinak, ale Tomovo vyprávění na mě tak nepůsobilo. Bylo to milé, skromné, vtipné :)

6Nikki6
02.07.2023 5 z 5

Ač tento druh knih vůbec nečtu, zde jsem jako milovnice Harryho Pottera udělala výjimku a absolutně nelituji. Výborná kniha vzbuzovala ve mně silné emoce a tak to má být.

osman111
01.07.2023 5 z 5

Autobiografie nečtu vůbec a na knihy (kterých se teď vyrojilo asi tak sto milionů), které nějakým způsobem navazují na Harryho Pottera, jsem se dívala trošku s despektem. Působilo to na mě, že chtějí autoři prostě z tohoto neopakovatelného fenoménu ždímat, dokud to aspoň trochu jde.

Nikdy jsem se přímo rolí Draca na celý příběh nezamýšlela, brala jsem ho jako slizkého záporáka, nic víc. Ale ono to bylo jinak. Ty důvody proč byl, jaký byl, jsou zcela pochopitelné a teď ho vnímám jako člověka, který byl prostě ztracený. Genialní J. K., no..
Ale jak řekl sám velký Albus Brumbál, o tom jací opravdu jsme, nesvědčí naše schopnosti, ale naše volby.

Tom je nejen bravurní herec, ale také skvělý autor. Pokorný, autentický, naprosto upřímný. Oceňuji, jak moc šel s kůží na trh a nebál se odhalit své psychické problémy, závislosti a pletky se zákonem. To, že přesně popsal, jak snadno se může člověk dostat na úplné dno. Nenápadně, plíživě. A taky to, co ho vrátilo zpátky a co je vlastně důležité.

Je to kniha, kterou budete číst opakovaně, protože popisuje natáčení, interakci s britskými hereckými velikány a má prostě všechno, co byste si od ní přáli. A hlavně má obrovskou přidanou hodnotu. K Tomovi teď necítím nic, než obrovský respekt (a to s tou mudlovskou š. - víte co, to co se nesmí řikat, jsem mu teda odpustila).

leny.wood
27.06.2023 5 z 5

Toma Feltona jsem měla vždycky ráda a po přečtení jeho životního příběhu ho mám ještě raději.

Rowana
27.06.2023 5 z 5

Vyprávění o dětství, začátcích herectví i dlouhé životní etapě pod vlivem fenoménu Harryho Pottera. Podáno velice milou, laskavou a často i vtipnou formou. Tom se však nebrání ani vzpomínkám na své hříšky a životní selhání. Zejména kvůli posledním kapitolám mohu knihu doporučit všem, kteří tápou a občas se ztrácejí sami v sobě. Velice přívětivou a přirozenou formou jsou podaná i životní období spojená s psychickými i jinými problémy.

Elena_Dark
25.06.2023 5 z 5

Tahle úžasná kniha úplně změnila můj pohled na Toma. Jsem mu neskutečně vděčná, že nám všem dovolil nahlédnout do jeho soukromého života, do kterého nás vlastně díky knize úplně vtáhl. Myslím, že mezi fanoušky HP teď projela vlna, která se jen tak neuklidní...

johi_murasova
18.06.2023 4 z 5

(SPOILER) Pro fanouška světa Harryho Pottera je to naprostá nezbytnost! Je to skvěle napsané, Tom popisuje svůj příběh před, během a po natáčení HP a musím říct, že je opravdu skvělý vypravěč. Kniha působí velmi mile, upřímně a skromně a určitě mi změnila pohled jak na postavu Draca, tak na samotného Toma, jakožto člověka. Velice mě překvapila poslední část o jeho problémech a osobním životě, neměla jsem sebemenší tušení. Za mě to byla opravdu krásná kniha, která splnila mé očekávání, a velké plus přidávám za fotky v knize. Jediné co mě mrzelo bylo spoustu překlepů a gramatických chyb.