Špeky

Špeky https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17214/mid_speky-sZI-17214.jpg 4 220 220

Humorný román jednoho z autorů Červeného trpaslíka vypráví o tom, jak těžký život mají tlusťoši (a někdy i ti ostatní). Hrdiny jsou kuchař, který se už na sebe nemůže podívat, protože je nesmírně otylý, anorektička, která se na sebe nemůže podívat, protože si připadá odporně tlustá, a mladý seladon, který se na všechny ty sádelníky kolem sebe nemůže ani podívat, zato na sebe a štíhlé dívky se dívá strašně rád.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Argo

Fat , 2006

Rita55
07.11.2018 4 z 5

Knihu táhli hlavně šéfkuchař Gren s Hayleigh, u jednoho jsem se královsky bavila u druhého trnula. Určitě stojí za přečtení...

DericCaster
27.08.2018 5 z 5

Jako trpaslíkofil jsem si byl jistý, že další knížka - stejně jako všechny ostatní - od Granta bude skvělá a samozřejmě jsem nebyl zklamán ;)

bouncer
19.07.2018 4 z 5

Nijak objevné, většina motivů by vás dříve či později jako námět knihy o pohledu na tloušťku napadla, ale Rob Grant (najděte si nějaké jeho fotky, dodá to další rozměr...heh) umí psát velmi čtivě, trefně a vtipně. Celé to dohromady dává velmi dobrý dojem. Snad jen závěr je až moc sladký happy-end vzhledem k úvodu, který sliboval trochu temnější podtext.

TomHr
21.02.2018 5 z 5

Humorná knížka nejen sledující trampoty cholerického kuchaře - celebrity s nadváhou, ale nabízející krátký sarkastický vhled do fungování médií a státní správy.
Nebojím se zřizování koncentráků pro tlusťochy. To se spíše dočkáme zákazu slova "tlustý" a obohacení newspeaku o pojem "širokoobčan", v naší hyperkorektní době. Přesto, i když se u čtení zasmějete, má knížka vážnější podtext: upozornění na kult těla, který v naší společnosti bez debaty funguje. Ruku na srdce, jsme si jistí, že tak nějak automaticky neškatulkujeme lidi podle vzhledu?

slawa.cap
16.12.2017 5 z 5

Humor jako z Trpaslíka ze součastnosti a v téměř běžných situacích. Sympatické a místy až nenápadné proplétání příběhů všech tří aktérů.

flare
26.06.2017 4 z 5

Nevedel jsem uplne do ceho jdu,ovsem nelituju. Slusne seky,vyborne prirovnani,zajimavy namet. Myslim,ze spousty veci bylo,az necekane dobre,vystizeno.

soukroma
26.12.2016 3 z 5

Nevím, co si o knize myslet: těšila jsem se na humor, jak slibuje anotace i autor, ale těch opravdu humorných scén bylo velmi málo. A to jenom na straně tlouštíka, u anorektičky (děs a hrůza) a konceptuologa (s politickými vazbami běs a bezmoc) chyběl humor zcela. Tlouštíci by z toho dokonce také vyšli asi nejlépe, nebýt kombinace se vztekem...
Autor bezesporu trefil popis všech tří kategorií lidí (nebo alespoň jednotlivce), ale smysl knihy mi začal unikat s přednáškami vědkyně o neprokázání škodlivosti kouření... Jakoby měl něco podstatného na mysli, co nechtěl úplně otevřeně sdělit a zabalit do přijatelného románového stylu. Těch znepokojujících zpochybnění "zdravotních" studií bylo moc a nepasovala do děje. Politické plány a vládní absurdní řešení také nebyly poodhaleny včetně možného (třeba i absurdního) pozadí, takže zase se zůstalo jen na povrchu.
Celkově tedy ve mně zůstává (dokonce narůstá!) spíš zděšení a zklamání, protože upřímně se přece nedalo smát ani nešťastným situacím vyplývajícím z tloušťky.
Pozn.: pro koho kniha byla "oddychovka", pak ji opravdu nečetl pozorně...

Punkies
23.09.2016 3 z 5

Sedím si tak v metru s touto knihou v ruce a vedle mě nějaká paní najednou: "můžu se Vás slečno zeptat, co to čtete, že se smějete nahlas?"
Ano, toto se mi nestává často :)

janarzk
17.06.2016 3 z 5

Celkem čtivá oddychovka psaná nadlehčenou a úsměvnou formou.

Sajamel
28.03.2016 4 z 5

V protikladu s předchozími komentátory mi začátek knihy nepůsobil obtíže a nepřipadal mi nezáživný a pomalý, naopak konec mi v jistém ohledu připadal zbrklý: byla jsem překvapená, že to tak rychle skončilo. Možná tedy narážíme s kolegy na tu samou disproporci mezi místem pro dostávání se do děje a dějem samotným.
Bez ohledu na tento dojem se bezpochyby jedná o dobrou knihu, u níž si člověk odpočine a zasměje se. Rob Grant umí. A tak mě nakonec sžírá už jen otázka: Je tato kniha doporučitelná i osobám, které právě prochází nějakou PPP?

Julinka679
04.10.2015 5 z 5

Skvělá kniha! Chvílemi vás opravdu zamrazí, ale nechybí všudypřítomný humor, takže je vše v naprostém pořádku. Ze začátku mě sice moc nechytla ale nakonec jsem ji přečetla jedním dechem :-)

Karlika
07.07.2015 4 z 5

Dobrá kniha, zasmějete se, zamrazí vás, hlavně jestli máte sami zkušenosti s nadváhou či anorexii... Kniha do autobusu, tramvaje, metra, na dovolenou...

Fifi15
19.03.2015 4 z 5

Skvělá kniha. Dlouho jsem se jí vyhýbala, nebyla jsem si jistá, zda mne zaujme jako Neschopnost či Kolonie, ale překvapila pojetím. Řekla bych, že se jedná o tragikomické dílo (zejména kvůli pasážím s anorexií). Nicméně Grant nezklamal osobitým stylem vyprávění a přirovnávání.

Verrrunka
12.10.2014 4 z 5

Škoda toho pomalejšího začátku, protože jinak byla knížka fakt dobrá. Humor je takový nenucený, spíš musíte pátrat a přemýšlet, a to je na tom právě zábavné. Nejvíc mě asi bavil příběh anorektičky Hayleigh a šéfkuchař Grenvilla, nicméně i ten třetí příběh měl v knížce nakonec své místo. Spokojenost!

Kampino
05.03.2014 5 z 5

Příběh tří lidí, každý má svůj život, své starosti i radosti, kterým se nejde nezasmát. Jen příběh Hayleigh má hořkosladký průběh.

hobelka
07.11.2013 5 z 5

Zajímavý náhled na společnost.

jarmik
26.09.2013 3 z 5

Celkově knihu doporučuji. Je tu samozřejmě otázka, jestli nevadí, že hlavní motivy v knize jsou spíše jen nadhozeny, nejsou dovedeny do důsledných konců: třeba u těch fitness táborů pro otylé se vysloveně nad nimi vznáší zlověstná možnost, že jde o veliké vládní spiknutí, které z nich udělá rychle skutečné koncentrační tábory. Ale já se přikláním spíše k tomu, že je přinejmenším stejně dobré jenom napovědět, pokud napovídá dobrý autor jako p. Grant.

aktak1203
24.05.2013 4 z 5

Zpočátku čtení je kniha ironická a jen decentně úsměvná, ale jakmile se dostanete ke konci, neudžela jsem se hlasitému smíchu ač jsem byla v MHD, takže určitě doporučuji přečíst :-).

Patapuf
15.02.2013 4 z 5

Kniha nebyla tak humorná jako neschopnost, ale vzhledem k tomu, že sem to ani nečekal, tak nejsem zklamaný. A pokud jí nebudu srovnávat s neschopností, tak je to velmi dobré čtení a přece jenom sem se u ní párkrát upřímně zasmál...

LordSnape
05.01.2013 3 z 5

Nebýt vyloženě nezáživné první půlky knihy, hodnotil bych o hodně výše, ale po jejím dočtení a následné zpětné vazbě mé mysli si zkrátka nemohu pomoct. Grant má ve zvyku dlouho představovat své hlavní hrdiny, ale v tomto románu je to více než citelné, jelikož se na prvních, několika desítkách stránkách nejedná o humornou knihu, ale spíše o situační reálii ze života obézních smolařů. O to více mě to mrzí, protože jakmile se to rozjede, místy jsem se smál dosti nahlas, což se mi už dlouho nestalo.