Šógun (I. díl)

Šógun (I. díl) https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/61861/bmid_sogun-i-dil-MVY-61861.jpg 5 188 28

První část první knihy Asijské ságy o Japonsku v prvních desetiletích 17. století je inspirována historií objevných cest a zápasů o vládu nad mořem.

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Odeon

Shógun , 1975

Nay
12.08.2017 4 z 5

Jak už jsem četla v komentářích níže: stejně i já jsem na začátku zápolila s Clavellovým románem. Rozhovory námořníků mezi sebou mě neuchvátily a celkový první dojem byl hodně hrubý a surový,..až jsem si nebyla jistá, jestli knihu dočtu. Později se vše začalo více vysvětlovat a týkat samotného Japonska, jejich obyvatel, zvyků a nastupovalo čím dál větší napětí, které mě nutilo rychle otáčet čtené stránky do té chvíle, než jsem první díl rovnou vyměnila za stránky dílu druhého. Kdo má Japonsko či obecně východní země v oblibě, nechť jistojistě sáhne po tomto knižním kousku. Příběh vás zcela vtáhne do japonského světa v době 17.století a seznámí vás s tehdejším velmi rozdílným uvažováním západních a východních zemí i nevraživostí mezi katolíky a protestanty.

mikusikl
26.07.2017 5 z 5

Naprosto skvělá kniha. Přečetla jsem ji "jedním dechem".

haki34
27.04.2017 4 z 5

Na knizku jsem se velmi tesila - Clavell si me ziskal Kralem krysou... Nicmene - jak pise i nekdo jiny, zacatek byl pro mne docela tezkopadny a hure se mi prokousaval.. Vstupni sceny zejmena s mucenim Pieterzoona mi take 2x na nalade nepridali - Clavell nam proste predhodil Japonce v plne syrovosti a zprvu ukazal (tak jak to videli namornici) tu drsnou a horsi stranku (pro me teda- meditace u muceni, mno, pouha predstava mi fakt nedelala dobre - zadne poklidne poctenicko pred spanim )
Pak se dej celkem rozjel a posledni tretinu knizky bych oznacila vyslovene jako napinavou, kde clovek hlta stranky v touze vedet, jak to bude dal. Andzin - Blackthorne mi rychle prirostl k srdci. Bavilo me sledovat (a zaroven s nim i poznavat) jak postupne zacina pronikat k Japoncum, kjejich uvazovani, kulture, mozna az svazujici hrdosti a cestnosti ( na teto ceste mu pomaha zejmena jeho ucitelka japonstiny Mariko - jsem zvedava na dalsi vyvoj jejich vztahu;)))... Japonska hygiena , masaze, lazne, sverazny pristup k intimnimu zivotu - tady je zajimave sledovat, jak krestansti patri navzdory celibatu v Japonsku vesele zili se zenami, dle Mariko nekteri i nepokryte provozovali sex s muzi/chlapci , ale svym japonskym oveckam jaksi zapomeli objasnit, ze existuje nejake 6. prikazani... A ze opet vira sla ruku v ruce s mocenskymi zajmy a obchody...
No, uz jsem toho napsala dost, proste - Jsem zvedava na dalsi pokracovani !

Richie1
29.08.2015 4 z 5

První díl se mi líbil, a to docela hodně - váhám mezi 4 nebo 5 hvězdičkami. Asi nejvíce mě bavilo ono porovnávání dvou zcela odlišných kultur, a to vždy z pohledu konkrétních postav. Občas jsem se až bavil tím nepochopením odlišného světa a reakcemi na něj - např. epizoda s "polštářováním" :-)
Z historického hlediska nemám co vytknout. Za prvé historii Japonska příliš neznám a za druhé to Clavell dle mého názoru zpracoval velmi dobře. Protože je ale příběh zpracován podle skutečných událostí, bylo to pro mě o to zajímavější čtení. Samozřejmě jde hlavně o příběh, takže nějaké fikci se autor asi nemohl vyhnout - na kvalitě románu to však vůbec neubírá. 85%
Těším se na druhý díl.

Atuin
06.10.2013 5 z 5

Již dlouho jsem se nesetkala s tak dobrým historickým románem. Všechno se v něm nese velice lehce a přitom to v člověku nechává silný pocit z událostí které autor líčí. Prostředí samotného Japonska je vyvolané tak přesvědčivě jako by se člověk ocitl na ostrovech sám. Autor píše neskutečně lehce až se tomu málem nechce věřit o emotivních, politických záležitostech a vytváří tak objevnou pouť dramatických záležitostí, o které není v žádných dějinách nouze. Vytváří tak neskonale krásný, poučný a neunavitelný most mezi východem a západem, který nikdy nelze přejít celý a slézt jeho zakoutí tak jak si odlišné kultury přejí. Kniha která nejenže stojí za zmínku, ale je jedna z těch co má pořád co nového říkat a její čtení se neomrzí.

pkr
17.07.2013 5 z 5

Musím se přiznat, že prokousat se začátkem bylo pro mě hodně těžké a první kapitolu jsem četl s nezájmem a s vidinou, že knihu odložím a víc se k ní už nevrátím. Pak mi to ale nedalo a po několika dnech jsem začal se čtením znovu a ono to najednou kupodivu šlo. Nevím čím to bylo, ale zčistajasna jsem jel kapitolu po kapitole a za chvíli tu byl konec první části a já hned sáhl po druhé/třetí a hltal stránku za stránkou, dokud jsem nedospěl až na samotný konec. Clavell byl skvělej autor; takovej už asi nikdy nebude. Kromě skvělého příběhu jsem se dozvěděl docela dost i o staré japonské kultuře, jejích zvycích a mentalitě tamějších lidí. Z mého pohledu jde opravdu o povedený kousek, ve kterém nechybí vůbec nic.

Miťuli
04.03.2013

Úžasná kniha, která i když je neskutečně objemná, je vám líto, že není delší... ale naštěstí byl autor prozíravý a napsal ještě 2 a 3 díl;)

kom72
16.02.2013 5 z 5

Opravdu pěkný román o Japonsku. Clavell se stává mým oblíbeným spisovatelem. Už se těším na 2. a 3. díl a na to jak to se všemi dopadne...

Japonsko historické romány

James Clavell