Skříň plná Diora

Skříň plná Diora https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452258/bmid_skrin-plna-diora-EH5-452258.jpg 5 471 471

Skříň plná šatů od Diora, pětašedesát let staré tajemství a tři ženy, jejichž osudy spojila válka... Módní restaurátorka Kat Jourdanová v domě milované babičky nachází schovaný šatník plný neocenitelných Diorových šatů. Pátrání po jejich původu odhaluje události staré více než šedesát pět let. Dotýká se nejen osudů pilotky, která v roce 1939 narukovala ke Královskému letectvu, ale i samotného návrháře Christiana Diora, který po válce v Paříži představil svou první extravagantní kolekci stylu New Look.... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Metafora

The Paris Secret , 2020

spencer
26.08.2021 5 z 5

Příběh lásky, války, jedné rodiny a statečnosti je jen špetkou toho, co na vás v této úžasné knize čeká. Opravdu si zaslouží všechnu tu chválu, které se jí dostává. Nečekala jsem, že mě příběh pohltí natolik, že jej přečtu na posezení, ale stalo se. Propletenost jednotlivých dějových linek mě bavila a byla jsem moc ráda, že nakonec vše dávalo smysl. Příběh mě rozesmál, dojal, ale také obohatil o nové informace týkající se 2. světové války.
Moc doporučuji.

nada3314
25.08.2021 5 z 5

Jedním slovem D O K O N A L O S T, nerada používám toto slovo, protože vím, že nic není dokonalé, ale tato kniha se aspoň pro mě k dokonalosti hodně blíží…. Kniha slibuje dávné tajemství skryté v šatníku, a příběh tří žen, jejichž osudy spojila válka.

Kniha v sobě ukrývá dva příběhy jeden ze současnosti, kde se seznámíme s módní konzervátorkou Kate, která ve starém domě své babičky, díky velké náhodě našla velkou kolekci šatů od Christiana DIORA. Kate ani netušila, že babička vůbec dům vlastní. Ze začátku jsem se na příběh Kate a posléze Elliota těšila o něco malinko více, ale postupně se i druhá linka příběhu začala vybarvovat a já si Skye, Liberty, Nicholase a Margaux zamilovala a začala jsem pronikat i do jejich tajemství…

Tato časová osa je z velké části zasazena do 2. světové války. Všichni, kromě Liberty jsou piloti letadel, kteří se podílejí později i na odboji. I když se jedná o historickou fikci, já si čtení velmi užila, přenesla jsem se k nim do příběhu a vše jsem s nimi prožívala. Posledních 100 stran jsem ani nedýchala a přečetla na jeden zátah! Kniha si Vás získá, připoutá si Vás k sobě a možná pustí na konci… a možná taky, ne! Já si ovšem myslím, že jsem narazila na knihu mého srdce, tuhle si budu pamatovat určitě ještě hodně dlouho. Tohle spojení Diora a války bylo velmi originální a moc se mi to líbilo! Válečné knihy jsou jedním z mých oblíbených žánrů a tuto knihu s klidným svědomím řadím na 1. místo!

Moc moc doporučuji!

Jirinamac
25.08.2021 5 z 5

Podkladem pro autorku jsou válečné pilotky ze 2. světové války, které byly nasazené jako špionky. Hezký se čte o lásce a přátelství. I když příběh je smyšlený a je to román pro ženy, tak člověk přemýšlí, že i takové vyprávění může být pravdivé. Střídání minulosti a současnosti mám ráda. S Pařížskou švadlenou je to dost podobné čtení.

whiolet
24.08.2021 5 z 5

Proboha proč takováhle úžasná knížka má, tak lacinou obálku?!
Nenechte se zmást, prosím, v knize se skrývá silný příběh o ženách co prorazily v britské armádě jako pilotky.
Kniha se dělí na dvě časové linie a to především vyprávění Skye (pilotky z 2.svetove války) a Kat (konzervatorky šatů od Diora) oba příběhy se nádherně propojí v jeden, a ačkoliv je příběh Skye intenzivnější a zajímavější ani dějová linka Kat mi nevadila.
Kniha je taky protkána velkou láskou Skye a Nicholase a na konci mi vyhrkly slzy.
Děkuji autorce, že ve mne zanechala silný zážitek, a tuhle knihu si v hlavě ponesu ještě pěkně dlouho.

Zdenas5
18.08.2021 5 z 5

Děkuji databázi a hodnocení čtenářek za silný čtenářský zážitek. (Nevím, jestli bych si bez nich knihu přečetla, asi by jen zůstala na seznamu Chci si někdy přečíst. Obálka je dost zavádějící.) Největší poděkování však patří autorce, která pro nás vytvořila úžasnou knihu.

Základem je opět poslední dobou velmi oblíbené prolínání dvou časových rovin (a já ho mám moc ráda), té ze současnosti, v níž Kat pátrá po tom, komu patří šaty od Diora, které objevila ve skříni své babičky, a odhaluje tak, co její babička před všemi dlouhou dobu tajila a o čem nechtěla a vlastně ani nemohla mluvit, a té z minulosti , která líčí život statečných žen během II. sv. války, pilotek a agentek, žen, které nechtěly jen přihlížet, ale chtěly i pomáhat. Při těchto často velmi drsných příbězích mi nezřídka běhal mráz po zádech.

Tentokrát mi obě dějové roviny přišly stejně vyvážené a obě mě udržovaly v napětí. Při čtení jsem více přemýšlela o svém životě a uvědomila jsem si, že si vlastně nemám na co stěžovat. Kniha ve mně vzbudila spoustu emocí, takže často jsem brečela jak želva, nevím jestli jen nad příběhem nebo i sama nad sebou. Zajímavé je i povídání o tom, jak kniha vznikala.

Knihu tedy doporučuji, myslím, že musí nějakou stopu zanechat ve všech. Já na ni určitě dlouho nezapomenu.

Worbitka89
14.08.2021 5 z 5

Čteno v rámci výzvy...Doporučuji dál, pro mě je to KNIHA ROKU! - bylo to skvělé, mělo to vše, co kniha má mít a zařadim ji do své knihovny bez jakýkoliv výčitek. Jako druhorozena jsem nejvíce fandila Liberty. Kat byla trochu klišé, ale donutila mě vyhledat si oblečení od Diora + soucasny problem vetsiny rozvedenych žen s detmi. A po dočtení jsem díky Skye a dalším hrdinům (reální lidé byli vážně hrdinové) přemýšlela o životě tehdy a teď. Velmi oceňuji zpověď autorky co čerpala ze skutečnosti... Prostě pecka současné literatury.

Lovana
12.08.2021 5 z 5

Zatím určitě nejlepší kniha, kterou jsem letos četla. Viděla jsem na ní hodně nadšených recenzí, takže jsem se knihu rozhodla přečíst, dokonce mi to vyšlo s holkami ve společném čtení u @hanybooks. A i přesto, že jsem měla velmi vysoká očekávání se mi kniha hodně líbila.
Mám ráda v knihách střídání přítomnosti a minulosti a i když ze začátku mě část příběhu odehrávající se v přítomnosti tolik nebavila, tak postupem času se přítomnost s minulostí začala propojovat a byly pro mě hodně zajímavé obě časové linie příběhu.
Poněkud matoucí je název i obálka knihy, podle kterých člověk čeká úplně jiný příběh než jaký pak dostane.
Autorka si s knihou dala hodně práce, doporučuji po přečtení knihy určitě přečíst i poznámku autorky.
Hodně jsem si oblíbila i postavy knihy, o něco více postavy z minulosti, ale to bude asi tím, že to bylo více o jejich životě.

Hodnocení 4,75 */5*

Katerina015
11.08.2021 5 z 5

Nadherna kniha o pilotkach, ktere letaly za druhe svetove valky... Nenechte se zmast nazvem :). Nechybi zde napeti, laska...
Na Parizskou svadlenu se teprve chystam

Szilvia1
24.07.2021 5 z 5

Knížka byla krásná,ještě lepší než Pařížská švadlena.Knížka vypráví o ženách pilotkách,které se byly především velmi statečné,že letěly ve válečné době bez munice,ale je i o lásce,která vydrží i po válce.Doufám,že i další knížka,kterou v ČR vydají od téhle autorky bude krásná.

kotatkoz
17.07.2021 5 z 5

Nečekaně krásná knížka. Pařížská švadlena nebyla špatná, ale tohle bylo z mého pohledu ještě lepší, vyváženější, postavy zajímavější, příběh vic dechberoucí a pohlcující. Po dlouhé době jsem se od knížky nepomohla odtrhnout. Skvěle propojený poklidný svět před a po válce s hrůzami války, kdy lidé žily jen vzpomínkami, neboť teď a tady bylo příliš bolestné a budoucnost nejistá. Zárověň tu pro mě bylo minimum rušivých klišé - to jak se kruh zúčastněných nakonec rozuzlí a zapadne do sebe jak dokonalé puzzle, to beru, že u tohoto typu literatury prostě "musí" být :) Ač je mé hodnocení velmi subjektivní, za mě je to prostě dokonalá knížka :)

Sofonisba
15.07.2021 5 z 5

Kniha mě nadchla a úplně pohltila. Skvěle vystavěný příběh o silných a neohrožených ženách-pilotkách. Doporučuji si přečíst - a nejen ženám :))

Jenny3
11.07.2021 5 z 5

Hodně silný příhěh, který vás donutí zamyslet se nad tím, co máte vy a o co vše přišli lidé během války a jak jim zničila životy. Toto je jedna z nejlepších knih, jaké jsem měla možnost číst. Kromě války se dočtete o nádherných šatech, které jsem si musela najít na internetu a o to víc vás potom samotný děj pohltí. Autorka je výborná v tom, aby byl děj nepředvídatelný, takže postupně sbíráte kousky příběhu, který si skládáte a až na konci vidíte celý obraz. Tohle je super a proto mi nevadilo ani těch skoro 500 stránek, protože to stálo za to!

MilenaD.
03.07.2021 3 z 5

Kniha zpracovává zajimavé a trochu opomijene téma ženských pilotek za druhe svetove valky. A nejen jich, zase se dostavame k tematu mody a haute couture. Je napsana velmi čtivě a já ji mohu doporučit pro odpočinkové čtení na dovolenou, i když jsou v příběhu velmi drsné momenty. Knize nemohu dat plny počet hvězdiček, protože můj celkový dojem kazí nádech a la červená knihovna. Škoda, kdyby autorka nesklouzavala ke žhavým pohledum, vrelym polibkum a podobnym nesmyslum, hodnotila bych lepe. Jinak je zajimave přečíst si i autorcin doslov, kniha je z velke části založená na skutečných udalostech. Některé byly pro mě překvapivé, ale nechci vyzrazovat detaily.

oblakaknih
01.07.2021 4 z 5

4,5/5

Od knihy jsem očekávala něco úplně jiného, než se mi nakonec dostalo. Čtení jsem se zpočátku trochu obávala, protože tematika módy mi není nejbližší, ale po pár stránkách mi došlo, že tento příběh v sobě ukrývá MNOHEM víc!

V knize se střídá několik pohledů, což umožňuje náhled na příběh z různých stran a s různým vnímáním. Snad nejhlavnějším je pohled Skye, kterou jsem si oblíbila, protože si šla za svým a neohlížela se. Na druhou stranu jsem se občas pozastavila nad tím, jak se chovala a jaká rozhodnutí dělala. Nejvíce mi sedl pohled Kat, která celý příběh přenáší do přítomnosti. Její kapitoly se mi četly nejlépe.

Příběh je překrásně napsaný. Autorka se ho nebála co nejvíce rozvést a vplést do něj spoustu detailů, které ho nakonec dost zamotaly. Osobně mi některé pasáže připadaly méně záživné, ale to už je osobní problém.

Bála jsem se, že se příběh bude točit hlavně okolo šatů, ale skrývá v sobě kousek pro mě dosud neobjevené historie.

Pokud vyhledáváte historické příběhy a jste již přesyceni opakujícími se tématy, tato je pro vás tou pravou.

Kniha ve mně dokázala vyvolat dost emocí, ale tou nejvýraznější bylo určitě překvapení. S každou stranou byl příběh zamotanější a samotný konec mi málem vyrazil dech!

lištička123
01.07.2021 5 z 5

Skvěle napsaná kniha.

ennlady
28.06.2021 4 z 5

Moc pěkná knížka, třebaže ne úplně pro mě. Mně se úplně nejvíc líbily šaty, které spisovatelka popsala docela detailně, takže jsem si je mohla dost dobře představit a trošku si pomohla internetem. Jinak příběh byl hodně zajímavý a zároveň Dobře napsaný, taky jsem se dozvěděla plno informací o životě válečných pilotů a pilotek Královského letectva, předpokládám, že to tak nějak opravdu bylo, protože jsem se o to nikdy nijak zvlášť nezajímala, ale hodně mě to uchvátilo. Osudy hlavních postav byly … v podstatě fajn, vadilo mi jen to, že skoro každá druhá žena vypadala jako budoucí Miss World a každý třetí muž byl Pan Dokonalý. A k tomu Přátelství s velkým P a Lásky s velkým L. Jaksi už jsem vyrostla z romantických příběhů, takže jsem se nad chováním některých hrdinů a hrdinek trošku shovívavě usmívala. Ovšem válečné hrůzy, o kterých bylo psáno (chválabohu ne až tak podrobně) mě dost hluboce zasáhly, tam jsem se neusmívala. Pro příznivkyně těchto románů to je určitě velice dobré čtení a těm i doporučuji.
Ale i mně to za přečtení stálo.

Květ
27.06.2021 5 z 5

Po přečtení Pařížské švadleny, která mě bohužel nenadchla, jsem k autorčině druhé knize přistupovala bez jakéhokoli očekávání. Tentokrát ale ke zklamání nedošlo, naopak! "Diorovka" si mě získala, bavila mě a na konci i slza ukápla. Příběh válečných pilotek (a pilotů), namíchaná historie s fikcí, skutečné postavy vedle smyšlených, citáty přeživších, romance i drama... Krásná knížka.

Kekik
17.06.2021 5 z 5

Příběh, který navždy zůstane v mém srdci.

zuzana2599
11.06.2021 5 z 5

Vždyť já tuto knihu původně ani číst neplánovala. Ale pak jsem po ní pokukovala, četla recenze, názory a samozřejmě, že jsem pak nemohla odolat. A nelituji !
Je to obdivuhodně namíchaný příběh, jehož začátek byl jako sen o překrásném dětství v domě na vrcholu cornwallského útesu a jeho konec mě dohnal k slzám. V tomto příběhu najdete téměř vše - lásku, válku, odvahu, sílu, bolest, statečnost, odhodlání, přátelství a tolik jiných ctností, že vám bude srdce usedat. Je to zajisté výjimečná kniha, která se i přes značný počet stran lehce a rychle čte a ani se mi nechce s hrdiny loučit...
Snad se dočkáme i dalších knih od této skvělé australské autorky !

Beruska18
29.05.2021 5 z 5

Pod tímto názvem se skrývá silný příběh, ve kterém nechybí láska, naděje, přátelství a neskutečná statecnost. Od první stránky naprosto skvěle napsaný román.