Skleněný pokoj

Skleněný pokoj https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25479/bmid_skleneny-pokoj-1s7-25479.png 4 2790 653

Román inspirovaný skutečným osudem vily Tugendhat, který zaujme od první věty. Na pozadí příběhu jejích majitelů zrcadlí tragédii celého českého národa. Vysoko na kopci nad Brnem ční zázračný dům. Postaven na míru židovsko-křesťanskému novomanželskému páru vyzařuje bohatství, sebevědomí, krásu a majestátnost. Avšak jen do chvíle, než do země vstoupí nacistické vojsko a manželé musí vilu i zemi opustit. Život vily se s odchodem jejích majitelů ale nezastaví. Přechází z jedněch rukou do druhých, z českých do nacistických, pak do sovětských až se opět vrátí do majetku československého státu. Krystalická dokonalost skleněného pokoje přitom zasahuje nesmírnou gravitací každého, kdo se dostane do jeho blízkosti. Jenom málo knih z poslední doby dokázalo očima cizince (podobně jako Gottland Poláka Maria Szczygiela) postřehnout československou realitu druhé poloviny 20. století tak brilantně jako Skleněný pokoj Simona Mawera. Román je o to cennější, že byl v létě 2009 nominován na nejprestižnější knižní cenu anglicky mluvícího světa The Man Booker Prize.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Kniha Zlín

The Glass Room , 2009

babyboar
03.07.2015 5 z 5

Musím poopravit své rozpaky z prvních stran knihy. Sice se v ní objevuje mnoho erotických okamžiků, ale téměř všechny mají své opodstatnění. Je to kniha, která člověka nutí přemýšlet. Vždycky, když dočtu nějaký příběh odehrávající se na pozadí historických událostí 20. století a pustím si současné zprávy, vždycky si říkám jak dlouho ještě bude trvat než se lidstvo poučí z vlastních chyb.Na to, že knihu psal cizinec, je velmi dobře vykreslena našeho historie i smýšlení. Jakou moc mají peníze? Co je to láska a může existovat ve více formách? I to jsu otázky, které se během čtení vkrádají na mysl.Krásná vila a její osud jsou jen třešničkou na dortu.

ivusse
27.06.2015 4 z 5

Není to kniha, od které bych se nemohla odtrhnout. Na druhou stranu jsem se vždy těšila, až knížku vezmu do ruky a dozvím se, jak si rodina vedla, kam je osud zavál... byl to pro mě zajímavý, poučný příběh. Ráda bych se do vily někdy podívala...

JitkaJak
19.06.2015 3 z 5

Knížka byla docela fajn, dobře se četla. Ale ke konci mi to bohužel začalo připadat nějak přitažené za vlasy. Neseděl mi příběh té tanečnice a jejího Tomáše, Hana tomu pak vysloveně trapně nasadila korunu. Úplný závěr, ono setkání "holčiček", tak to už bylo vážně moc. Pro mě to celé prostě mělo skončit dřív, takhle z knihy nemám nijak zvlášť dobrý pocit.

alimrix
12.06.2015 2 z 5

Je smutné, že autora nenapadlo nic jiného, co by se dalo dělat ve skleněném pokoji než souložit...

gumkacik
24.05.2015 5 z 5

Autor knihy hned na jejím začátku uvádí, že konkrétní příběh rodiny Landauerových je fikcí, která se odráží na historických událostech kolem reálně existujícího domu, a já v tom nevidím žádný problém. Na této knize přece není důležitá "malá" (občas pikantní) osobní historie jednotlivých postav, ale trefné vylíčení "velkých" dějin, které bouřily okolo vily, okolo naší země. Atmosféra první republiky, druhé světové války a komunismu je dobře zachycena a je skvělé, že se do ní dokázal vcítit a ostatním zahraničním čtenářům ji zprostředkovat britský autor. Postihnout ducha doby, emoce, strach, zvraty v osudech různých majetkových či národnostních skupin atd. lze nejlépe skrze osobní příběhy. Není důležité, jestli rodina, která ve vile skutečně žila, skutečně prožila to, o čem se v knize píše. Důležité je, že to mohly prožít (a také prožívaly) tisíce jiných rodin (teď samozřejmě nemám na mysli bulvární detaily typu "ten podváděl tu a ta spala s tím", ale emigraci, odloučení, ztrátu, beznaděj, absurdní shledání po letech).

Gagarin
28.04.2015 5 z 5

Mimořádná kniha. Kdo se po dočtení nemá chuť rozjet do Brna a vidět ten dům na vlastní oči, nemá srdce :-).

Maat
23.04.2015 5 z 5

Moje první kniha od Mawera. Nevím, proč jsem se mu tak dlouho cíleně vyhýbala. Úžasný román, který mě pohltil hned od první strany. Styl psaní mi perfektně sedl. Opravdu jsem prožívala osudy rodiny Landauerových, moje představivost, co se vily týče, běžela na plné obrátky. Jedním z plánovaných letošních výletů bude určitě Brno a vila Tugendhat.
Vřele doporučuji k přečtení :-)

Věrča18
15.04.2015 5 z 5

Skvělá čtivá knížka, zajímavě popsán osud vily a jejich obyvatel, která pobaví a zároveň poučí. Děj se odehrává od meziválečného období do devadesátých let minulého století, osudy hlavních hrdinů se protkávají celou knihou. Těším se, až vilu sama navštívím a nasaji její atmosféru. Za mě 5 hvězd.

Ali1960
13.04.2015 3 z 5

Vilu jsem také vloni navštívila. Skutečný skleněný pokoj je nádherný... Z knihy Skleněný pokoj jsem měla rozpolcené pocity. Osud smýšlené židovské rodiny v reálném prostředí - velmi silný příběh, který zlidštil minimalistickou architekturu, poučil o historii Brna a určitě navnadil spoustu čtenářů vilu Tugendhat navštívit - to vše napsáno bez souhlasu pozůstalých skutečné rodiny Tugendhatových. Ještě pořád nad tím přemýšlím- nevěra, lesbické vztahy - má to nějaký reálný základ, nebo chtěl autor knihu trochu ,,okořenit"?
Pokud by VŠE byla fikce, tak tak za 5, ale v tomto případě stěží za 3.

vkontextu
07.04.2015 4 z 5

Pěkný a velmi poutavý příběh. Působivě popsaná atmosféra architektury domu a doby, jen střední část příběhu braná trochu z rychlíku, kniha se mi ale líbila. Velkou kaňkou je vykalkulovaná participace na známé vile nejdříve bez vědomí a poté za nesouhlasu pozůstalé rodiny Tugendhatových. Vedle brilantního příběhu působí mix smyšlených a reálných historických souvislostí jako nepochopitelný koktejl a'la vařila kočička dort aby ho co nejlépe prodala.. Aby toho nebylo málo, přichází Mošova divadelní dramatizace a Hřebejkovy plány na filmovou adaptaci, Mawer kasíruje, rodiny se už podruhé v zásadní životní situaci nikdo neptá a ta se jen diví. Osobně ji přeji pevné nervy a ujišťuji ji, že jsem vilu dvakrát navštívil i bez knihy a že po jejím přečtení jsem si zjistil v čem zásadním se kniha odklonila.

IvettSp
05.04.2015

I když jsem měla zprvu pochybnosti, jestli mě kniha bude bavit, jelikož nejsem zrovna nadšenec do architektury, musím uznat, že mě zcela nadchla! Skvělá knížka.

yanna33
27.02.2015 4 z 5

Knížka se mi líbila, začátek byl trochu zdlouhavý, ale později dostal děj větší spád. Konec možná trochu uspěchaný, jelikož jsem čekala trochu víc podrobností, co se dělo s vilou a hrdiny během války a po válce. Určitě ale vilu na základě tohoto románu navštívím.

Ereniss
13.02.2015 5 z 5

Číst tuto knihu byla naprostá fantazie. Rozhodně jsem nečekala, že se tohoto tématu ujme britský autor a ještě k tomu tak precizně.

Hanule_bambule
05.02.2015 5 z 5

Vilu jsem loni navštívila a tak pak přišlo čtení Skleněného pokoje skoro jako nutnost...osud vily i jejích obyvatel je poutavý. Oceňuji reálie z Brna a historii o odsunu Židů. Je těžké věřit, že rodina byla vymyšlená a fiktivní, věřím, že mnohé se stát mohlo. Určitě si do SM přečtu další knihy, zda dokáže i jiná témata tak pěkně zpracovat :-)

Kabi
02.02.2015 4 z 5

Zajímavý příběh, určitě z části pravdivý. Obohatila jsem se o něco z historie. Vila mě nadchla a hned bych se do ní jela podívat.

Prateri
17.01.2015 5 z 5

Jsou knihy, které nás pobaví a jsou knihy, které nás poučí. Mezi tyto patří Skleněný pokoj. S osudem domu sledujeme příběhy jeho obyvatel. Nemusí to být jen brněnská vila, která má svůj dramatický příběh. Každý dům, chalupa i byt ukrývá osudy lidí, co tam žili, akorát je svět nezná a nikdo to tak pěkně nenapsal jako pan Mawer.

Klaa
15.01.2015 4 z 5

S otevřením knihy a začtením se do prvních řádků se ocitnete ve vile Tugendhat a do konce knihy je to váš druhý domov. Vžijete se do postav a atmosféra toho místa se vám dostane pod kůži, i když jste tam nikdy nebyli. Bydlím kousek od vily a nikdy jsem tam nebyla. Což je dobře, když tam teď půjdu neuvidím jen studený dům, ale životy, příběhy, lidi, děti, historii...Skvěle napsáno, doporučuji všem.

Tiffany
08.01.2015 5 z 5

Moje první setkání s autorem a hned na výbornou.Co mě překvapilo , že, byť psáno mužem, bylo cítit porozumění ženské duši a myšlení. Skvělé čtení, kdy mi vůbec nevadilo, že jde o volnou inspiraci a příběh mě od první chvíle nesmírně bavil. Silný příběh, který se prostě mohl stát. Navíc obohaceno skutečností, že se člověk mohl do vily virtuálně podívat a vtisknout tak ději osobitější rozměr.
PS : .... a dnes můžu i říci, že jsem se prostě musela do vily zajet podívat osobně a v okamžiku , bych tam mohla žít :)

ideaface
05.01.2015 5 z 5

Opět jedna z těch čtivějších knih, rozjezd pozvolnější, ale pak už se mi od knihy jen těžko odcházelo. Konec byl velmi dojemný, alespoň pro mne. Také jsem se rád dozvěděl něco z historie Brna a naší země v době odsunu židů a kradmí příchod Hitlera. Pěkná kniha, mohu jen doporučit.

kmentova
30.12.2014 5 z 5

Kniha se mi líbila a chtěla jsem se seznámit s dalšími tituly tohoto autora. Půjčila jsem si Mendelova trpaslíka, ale ten byl pro mne zklamáním. :-)