Severka

Severka https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/520778/bmid_severka-653a3517b7a10.png 4 689 160

Protagonistka prvního románu Niny Špitálníkové, autorky Svědectví o životě v KLDR, žije v Jižní Koreji, ačkoli se narodila v té Severní. Vyprávění líčí její strastiplnou cestu za svobodou, hříchy minulosti i pochyby, které ji po celou dobu provázejí. V kaleidoskopickém příběhu poznáváme perspektivu a osudy prominentů severokorejského režimu i těch na dně společenského žebříčku. Díky tomu klade román Severka závažné otázky, které dalece přesahují hranice Korejského poloostrova. Ta základní zní: Co může jedinec obětovat pro vlastní svobodu?... celý text

Jiparis
25.03.2024 5 z 5

Jak daleko může jít vymývání mozků? Udat své kamarády a rodiče za poukázku do kavárny. Strašné týrání v převýchovných táborech, organizace každé minuty života. A to vše není fantazie autorky, ale realita v KLDR. Hrůza!!!

MadameKeroufac
23.03.2024

Takhle - určitě to bylo zajímavé. Na stránkách se tu potkáváme s někým, kdo byl opravdu prominentní a kdo svými činy reálně ovlivnil životy jiných lidí. Nicméně škoda literárního zpracování v podobě románu, prolínání různých stylů mě také dost rušilo. Na jednu stranu chápu, že autorka chce co nejvíc vytřískat z hlubší znalosti poměrů KLDR, ale ono se to asi jaksi ochodí, ono je to totiž pořád stejné.. Nepoznala bych jestli čtu další kapitolu KLDR nebo další knihu. Ale cenim jak se autorka zvládla hezky v knize pochválit a napsala o sobě že vypadá mladší atd., LOL.

orinka3
22.03.2024 2 z 5

O životě v Severní Korei jsem už přečetla jiné knihy, romány. Tato knížka mě moc nenadchla. Oceňuji snahu co nejblíže čtenáři ukázat to vymývání mozků prostřednictvím malé dívenky, ale co naplat, literární úroveň románu valná není. Pokládám to za autorčin pokus zkusit něco jiného. Myslím, že literatura faktu v jejím podání je daleko přínosnější.

Streva
21.03.2024 4 z 5

(SPOILER) Má první kniha od autorky. Příběh a kulisy pro Severku - nedobrovolnou emigrantku, která v Severní Koreji nijak netrpěla, jsou natolik atraktivní, že není třeba velkého spisovatelství a pokusy o ně jsou spíše na škodu. Vytkla bych nakonec asi hlavně krátký rozsah a jednoduchou příběhovou linii (výpověď z pracovního tábora působí příliš nuceně, "pro ilustraci" spíše než organicky), téma by sneslo bohatší zpracování.

minirock
19.03.2024 5 z 5

Chvilkama docela šílené čtení, hlavně co se týče té situace v pracovním táboře. Nepředstavitelné poměry. Ale on ten život normálních lidí tam nebyl v podstatě o nic lepší. Těžko uvěřit že je něco takového vůbec možné. Chtělo to opravdu neskutečnou odvahu otce té dívky se k takovému činu odhodlat. Dívce jsem přál že si bude užívat svobody, no dopadlo to jinak, překvapený jsem ale nebyl, skoro jsem něco podobného čekal. Dobrá kniha ale už bych podobnou snad ani nemusel. Stačilo.

gladya
17.03.2024 5 z 5

Velmi zajímavé čtení. Nejen proto, že ukazuje život v KLDR a zrůdnost režimu. Je zajímavé, že hlavní hrdinka je z privilegované vrstvy, takže jí vlastně nic moc nechybí a nestrádá, tedy alespoň na poměry KLDR . Tím působivější je popis toho, co s člověkem režim udělá, jak mu zdeformuje myšlení a hodnoty.
Skvěle popsané je i to, jak těžké je pro někoho jako Severka žít v normálním světě .

Nesoudím hlavní hrdinku, ale režim, který tohle s lidmi a z lidí dělá.

Za zamyšlení stojí i to, jak se rodiče (zde otec) snaží udělat pro dítě to nejlepší. A jak zoufalý asi otec byl.

katerina.marko
16.03.2024 5 z 5

Další skvělá kniha této autorky

_Knihomolka_
14.03.2024 2 z 5

Započalo to knihou Svědectví o životě v KLDR, což je nepochybně literární skvost, pokračovalo publikací Mezi dvěma Kimy, která mi připadala o drobet slabší, až jsem se dostala sem, k Severce. Bohužel, ale z mého úhlu pohledu je toto dílo ještě bídnější, než to předchozí. Nevyhovovala mi forma obsahu, protagonistka knihy se mi jevila nesympaticky a po informační stránce to také nebylo úplně růžové.

Metuje
13.03.2024 3 z 5

(SPOILER) Ze Svědectví o životě v KLDR jsem byl nadšenej. Tady se autorka vydala (podle mě zbytečně) jakousi románovou cestou, kdy se na prvních stranách knihy pokouší o inovativní styl psaní, vstupuje do textu, oslovuje čtenáře, ale alespoň na mě to vůbec nefungovalo, naopak mě to dost rušilo. Po prvních kapitolách se už autorka vrací ke standardnímu stylu psaní, který je ale také na pár místech stylyzován do rozhovoru se čtenářem. Ze začátku čtení jsem se obával, že se bude jednat "jen" o Svědectví číslo 2, ale potěšilo mě závěrečné přiblížení života privilegovaného Severokorejce v imperialistické půlce Koreje.

Toledo
13.03.2024 4 z 5

Knihy od paní Niny mám moc rada, četla jsem všechny a i tato románová se moc povedla. Ukazuje nám příběh KLDR trochu z jiné strany, než na který jsme zvyklý, ale je to stejne důležité k pochopení tohoto fenoménu.
Ten konec mě však prekvapil, více psát nebudu abych nespoilerovala.

Atisa
11.03.2024 5 z 5

Byla to moje první kniha o Severní Koreji, rozhodně ne poslední. Popis života v pracovním táboře byl opravdu děsivý. Až si člověk říká, jak je to vlastně v dnešním světě možné, pokud to tak opravdu je. Knihu jsem četla jedním dechem. Je to určitě příběh k zamyšlení. Rezonovala se mnou témata jako svoboda či indoktrinace. Svět není černobílý, a to ani svět severokorejských uprchlíků. Určitě si přečtu i další knihy od Niny Špitálníkové, abych se o této zemi dozvěděla více.

ŠárkaT.
11.03.2024 5 z 5

Četla jsem všechny tři knížky a všechny jedním dechem, jsou skvělé. Milá Nino, umíte psát a to skvěle!! Každý by si je měl přečíst, aby si uvědomil, jak se máme dobře....

PREBURDA
10.03.2024 5 z 5

Druhá kniha, kterou jsem přečetla, od Niny Špitálníkové a zase nastíněný příběh, jaký hrůzostrašný, až vězeňský život každodenně žijí lidé v této "Satanové zemi". Jak je od narození formují a psychologicky jim vymývají mozek, strachem je řídí a trestají. Strach!! Držet lidi ve strachu a denně je tím přiživovat je největší a nejstrašnější zbraň. Když máte strach, jste poslušnější. Izolovaný stát, do kterého si nikdo z okolních státu nedovolí, ani "jehlou píchnout", jaká podivnost??

manasx
08.03.2024 4 z 5

Po Svědectví už to nemělo takový šokující dopad (ty informace už jsem z předešlé knihy měla), ale několik situací mrazení v týlu vyvolalo.
Skoda, ze nebyl dovětek kam až sahá realita a co je fikce (zajímaly by mne informace z lágru a dopisy a taky cely ten proces v Jižní Korei - to na mě působilo obvzlášť zvláštně a “nepříjemně).
V 17ti letech byla stále dítě a nemá smysl ji jakkoliv soudit. Když v něčem žijete cely život a nemáte jiné informace, tak to prijimate. Obvzlášť v dětství. Kniha rozhodně stojí za přečtení!

Karabach
03.03.2024 3 z 5

Oblíbená knížka Kim Čong-una.

prochajda
02.03.2024 5 z 5

Příběh dívky z vysoce postavené rodiny v KLDR. Ri Jo-čong byla krutým režimem vychována a udáváním dostala do vězení desítky lidí. Otec jí zajistil svobodu, přijme svou novou identitu?
Nechápu, jak může v dnešní době ještě někde existovat takový teror, šikana, násilí, fyzické a psychické týrání. Země, kde udávání berou jako sport, kde odpor a neposlušnost řeší v táborech s nelidským zacházením. Jooo, soudruzi vědí, kdo má jít i kdy na záchod....

wikca
01.03.2024 4 z 5

Vůdce je Bůh!
Severka vyrostla v prominentní rodině v Severní Koreji. Jako každý obyvatel této země, je zcela oddaná tamějšímu režimu a je odhodlána sloužit svému vůdci a vlasti. Naprosto jí však nedochází jaké dalekosáhlé důsledky může mít její „loajálnost“ k režimu. Kniha Niny Špitálníkové přibližuje, skrz rozhovory se Severkou, severokorejský život a ukazuje, jaký obrovský vliv na nás má místo a čas, ve kterém vyrůstáme a žijeme. Severka není zrovna optimistické čtení, bude to znít sobecky, ale jsem doopravdy ráda, že tam něžiju.

PosPol
01.03.2024 4 z 5

Moje již třetí kniha od autorky. A zatímco Svědectví jsou rozhovory a Mezi dvěma Kimy zážitky Niny, u Severky se prolíná skutečnost s fikcí. Už to mi vadilo. že jsem vlastně nevěděla, čemu věřit. Rozhodně bych ale nesnižovala hodnocení, jako někteří čtenáři, že je tam MOC násilí.

Naopak. Vzhledem k obtížnosti dostat se z KLDR a faktu, kolik to stojí peněz, tak se přes hranice dostane většinou jen střední a vyšší třída. Nemáme absolutně ponětí, co se tam děje. Proto soudit příběh jako takový je nesmysl. Stejně jako soudit Severku, která rozhodně není kladnou postavou. Jenže vyrůstat v takovém prostředí, byli bysme jiní? Čtení mě bavilo, bohužel pokulhává literární úroveň, škoda, že kniha neprošla větší redakcí. I tak ale rozhodně doporučuji k přečtení, 3,5/5*.

Terusha003
29.02.2024 3 z 5

Nina Špitálníková a tematika KLDR tentokrát v románové podobě, navíc založené na skutečné podobě. Mrazivý příběh. Nebylo by fér hlavní protagonistku odsuzovat,nevíme totiž, jak bychom se na jejím místě chovali my.

Alex.rrr
27.02.2024 4 z 5

Hodně zajímavý pohled jak na KLDR, tak ale i na adaptaci ve "svobodné zemi". Musím říct, že výpovědi a celý příběh mě zaujaly a zase přinesly nový pohled na věc. Jsem ráda, že si můžu dělat relativně co chci a nehlídat někdy věci, které bereme jako automatiku.