Sestry

Sestry https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468408/bmid_sestry-Wur-468408.png 4 238 238

Jsou tady již po staletí, v dějinách mnohokrát prokázaly velkou kuráž, stojí na nejnižším žebříčku církevní hierarchie, ale často vykonávají nejtěžší práci. Pečují o nemocné, pracují v nápravných zařízeních, sociálních službách a ve školách, pomáhají lidem na misiích, můžeme je označit za zakladatelky hospicové péče. Starají se o druhé bez ohledu na jejich víru, bohatství nebo jakoukoliv jinou příslušnost. Často jsou vázány mlčenlivostí. Žijí v ústraní. To, co někdo chápe jako svázanost, může jinému přinášet svobodu. Snad i z toho důvodu v dávné minulosti přicházely do řádu, aby získaly i vzdělání a nebyly jen hospodyněmi. Svou jinakost nikomu nenutí, nesou ji směle. Dneska jich u nás můžeme potkat už jen kolem tisíce. Málokdo nějakou osobně zná, vzbuzují v nás respekt a snad i strach. Jaké je to nemít muže a dítě? Je jejich víra pevná, nebo o ni musí stále bojovat? Odkud rostou kořeny západní vzdělanosti a tradice? Lze zpřetrhat neblahé dědictví komunismu? Je možné vnitřní svobodu svázat a uzavřít do cely? Mají z něčeho strach? Je důležitější krása, nebo služba? Lze porozumět bez naslouchání? Co si myslí o společnosti včera, dnes a zítra? A jedí o půlnoci čokoládu? Báli byste se zeptat? Autorizované rozhovory se čtyřmi generacemi řeholních sester sledují každodenní život těchto žen v dobách komunistického Československa i v současnosti a přinášejí autentický vhled do jejich tichých, avšak výjimečných osudů. Kniha vychází s doslovem Vojtěcha Vlčka, historika zabývajícího se pronásledováním katolické církve v Československu. Je doplněna dobovými materiály a fotografiemi Jana Cágy, držitele mnoha ocenění a několika Czech Press Photo.... celý text

R47
16.01.2023 4 z 5

Poctivá žánrovka, která stejně jako v případě Hornických vdov osluje spíš než stylem "dramaturgií" a "editorstvím" autorky. Zajímavé příběhy. Dejte si.

micha-ella
05.01.2023 2 z 5

Organizované náboženství mi něčím vadí, osobní víra mě naopak přitahuje. Je v ní velké tajemství. Přiznávám, že jsem v této knížce hledala hlavně důvody, proč si mladé ženy přejí jít do kláštera, proč si zvolí tuto cestu. Některé odpovědi jsem našla, ale podstata - víra samotná nebo vysvětlení náboženské konverze tam není ani v jednom rozhovoru.

Elen.aja
28.12.2022 5 z 5

Děkuji za krásné počtení. Bylo to jako posezení u kafe - autentické, lidské, neškrobené. Bez megalomanské snahy zachytit a popsat vše. O věcech obyčejných, náročných i radostných. odvyprávěno s lehkostí, možná i právě díky poctivé přípravě, kterou u autorky velmi oceňuji.
Mikro vhled do života šesti žen, každé jiné a originální, avšak s upřímnou touhou žít své životní poslání.

Pro mě i navíc velmi zajímavý náhled do života sr. Lucie, která mě na CMTF učila.

Doslov autorky na dokreslení kontextu vzniku knihy vřele doporučuji přečíst, ukotví její práci, záměry a vše se seskládá do srozumitelné mozaiky.

kalinkacz
25.12.2022 5 z 5

Sestry jsou pro mě druhou knihou od Kamily Hladké, kterou jsem četla… Ta první - Hornické vdovy, byla skvělá!
Tady jsem se trošku bála tématu, jelikož se o řeholní sestry moc nezajímám… O to zajímavější a obohacující čtení to bylo!
Kniha obsahuje příběhy několika sester různého věku, které vypráví, proč se rozhodly pro tento život, co jejich rodina, jak pracují atd atd… No prostě skvělé!
Takže se nebojte tématu a zkuste ji, nebudete litovat.

Medicka19
25.12.2022 5 z 5

Nejsem milovníkem životopisných příběhu, tato kniha je alenapsana skvělé... čtivě... laskavě....
Setkání se sestrami je na stránkách knihy tak lidské a intenzivní, že mám dojem jako bych se s nimi znala osobně. Doporučuji!

HeleHo.
24.10.2022 5 z 5

Tohle bylo moc milé. Pro mě velké překvapení - jak sestry žijí, přemýšlejí, jak jsou vlastně všechny svým způsobem odvážné a pokrokové.

lencin
17.10.2022 4 z 5

Hezky, byť poměrně stručně zpracované životní osudy 6 žen různého věku, které se rozhodly pro řeholní život. Zajímavé.

Jirinamac
11.10.2022 3 z 5

Knížku jsem nečetla, ale jen poslouchala v rozhlase čtení na pokračování. Jsem ateista a spíš mě zajímaly příběhy jeptišek, co je přivedlo k takovému životu. Nevím, jestli je rozhlasové audio tak zkráceno, ale vyprávění příběhů je dost stručné a moc mě to nebavilo.

martulkat
07.10.2022 5 z 5

Poslouchala jsem nakonec jako audio, lidské osudy jsou různé, řeholnich sester nevyjímaje. Líbilo se mi, doporučuji.

Jana512
07.10.2022 4 z 5

Kniha nás seznamuje se životem sester, které žijí svůj život jako řeholnice. Je to výpověď šesti sester různých generací. Tuto knihu jsem si poslechla jako radioknihu, ale kniha je ještě bohatší na o fotodokumentaci.

ivetdos
06.10.2022 4 z 5

Lidsky popsané osudy sester z různých řádů, detabuizace a přiblížení jejich životů. Kniha je o tom jak jsou vlastně mnohem svobodnější než si veřejnost myslí, o jejich často náročné denní náplni práce a minulosti, kterou vůbec neměly lehkou. Je to velmi čtivě napsané, najdeme tu i fotografickou přílohu a lehce odbornější závěr, který doplňuje celou knihu. Pro mě velké překvapení, knihu jsem slupla za jeden večer a moc jsem si čtení užila :)

olga8832
05.10.2022 2 z 5

Nevím. Těchto žen si nesmírně vážím, proto mě mrzí, že když už mají takový prostor, dokonce čteno na Českém rozhase, je to ploché...

Doubravka1975
28.09.2022 5 z 5

Skvěle zpracované silné příběhy, osudy šesti žen, zastupující čtyři generace řádových sester, různých řádů, které u nás působí.
Autorka pochází kousek od nás a už jsem psala minule ( komentář ke knize Hornické vdovy) , že jsem znala její maminku. Já prodávala v jednom obchodě a ona v druhém, takže: Alice, zdravím Tě tam nahoru, máš úžasnou a moc šikovnou dceru....
Doporučuji !

Knižní střípky
24.09.2022 5 z 5

Všechny dámy si získaly moje srdce, jsem moc ráda, že jsem je prostřednictvím této knihy mohla poznat. Pokora, láska k bližnímu, obětavost, laskavost, tato slova mě napadala, když jsem četla jejich osudy... A neměly to vždy jednoduché, ne vždy byla jejich cesta a rozhodnutí stát se jeptiškami jejich rodinami a okolím vnímána pozitivně.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

Danago
07.09.2022 5 z 5

Skvěle zpracovaná kniha. Autorka vede citlivě několik generací řádových sester k výpovědi a jejich životě. Každá se zde prezentuje sama za sebe a opravdu mě velice překvapilo co jsem se dozvěděla. Kniha hodně změnila můj pohled na řeholnice, ukazuje, že nejsou až tak odlišné od nás běžných žen. A že život v klášteře může být mnohdy svobodnější něž je život vdané ženy. Přestože i zde jsou lidské problémy a život není lehký a rozhodně není bez práce.
Autorka nás nechá nahlédnout do více řádů , každý má svá pravidla , v každém z nich je život hodně jiný.
V neposlední řadě se dozvíme, co ženy vede k takovému životu a jak se jim žilo v období komunismu, proč dokázaly zvládnout i těžká a bolestná příkoří, nejen z politické ale i lidské strany.

elenai
27.08.2022 5 z 5

Na knihu jsem náhodně narazila v knihovně - dívám se a vidím, že tu sestru z obálky přece znám od vidění z Brna! Takže bylo jasné, že ji beru s sebou a upřímně jsem nečekala tak krásné a čtivé příběhy, které mě opravdu pohladily po duši, i když ne vždy se jednalo o veselé čtení. Nejvíc mě zasáhl příběh Vilmy, protože s ní mám cosi společného, kvůli čemu jsem probrečela večer. Ale zaujaly mě všechny řeholnice - svou upřímností, humorem, odhodláním, ale také odhalením svých strachů, obav a nedokonalostí. Děkuji, Moniko, Bernadetto, Kristíno, Lucie, Vilmo a Vincento. Nakonec bych chtěla vyzdvihnout také samotnou autorku - její citlivý přístup a pečlivost, s jakou k tématu přistupovala, splnily svůj účel. 95%

kob
21.08.2022 5 z 5

Zajímavá a velmi dobře zpracovaná knížka.
Nezbývá než doufat, že řeholnic u nás začne časem zase pomalu přibývat.

eva3992
21.08.2022 5 z 5

Kniha rozhovorů se čtyřmi řeholními sestrami různého věku. Přináší nám pohled do jejich každodenního života, ale i do jejich výjimečných osudů.

Po knize Hornické vdovy jsem neváhala a hned jsem se pustila i do Sester a jsem stejně nadšená. Poslední dobou se mi knihy rozhovorů líbí čím dál více. A navíc, zrovna Kamila Hladká, si vybírá opravdu zajímavé osoby a jejich osudy. Nejsem věřící, ale toto je čtení pro každého, kdo se chce dozvědět spoustu nového a zajímají ho osudy (ne)obyčejných žen.

U každé sestry se dozvíme, z jaké rodiny pochází, kdy se rozhodla vstoupit do řádu, jak na to reagovali jejich nejbližší a jak žije nyní. Tím, že jsou tu sestry různého věku, můžeme pozorovat změny v církvi. Navíc u těch starších je zde zajímavé vyprávění o době, kdy se komunisté snažili víru zakázat.

Každý rozhovor je doplněn fotografiemi ze života sester. Na konci knihy pak naleznete shrnutí historie i současnosti řeholních sester u nás.

Pro mě neskutečně zajímavé a silné čtení.

Gi-Gi
19.08.2022 5 z 5

zajímavý vhled do života řádových sester, jedna z nich snad byla i má spolužačka v ročníku, spousta krásných myšlenek, které stojí za to uchovat

Katka2382
24.07.2022 5 z 5

Moc zajímavá kniha s nevšedními rozhovory.