Kateřina Aragonská: Pravá královna

Kateřina Aragonská: Pravá královna https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/300458/mid_katerina-aragonska-prava-kralovna-tIG-300458.jpg 5 514 514

Šest tudorovských královen. V prvním ze série zamýšlených románů o šesti tudorovských královnách představuje historička Alison Weirová Kateřinu Aragonskou. Fantasticky živý portrét první ženy Jindřicha VIII. bourá mnohé mýty o této hrdé ženě. Už ji nevykresluje jako jednoznačnou oběť dějinných zvratů. Na stránkách knihy ožívá charismatická, nezlomná a odvážná hrdinka, jež na prahu stáří marně bojuje o lásku manžela a budoucnost své královské dcery. Její tragický příběh nikdy nepřestane fascinovat.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art

Six Tudor Queens: Katherine of Aragon. The True Queen , 2016

suiteki
31.07.2021 4 z 5

(SPOILER) První půlka mě naprosto pohltila, příběh měl spád a dělo se pořád něco nového a lehce peprného. Druhá půlka byla o poznání horší a to ne vinou autorky, která zvolila na mě, až moc podrobné líčení, ale "vinnou" historie, kdy se dlouhé roky táhl rozvod mezi králem a královnou. Šlo v podstatě jen o posílání dopisů a neustálé dohadovani.
Obdivuji královnu Kateřinu, že se nenechala zastrašit a stála za svým až do konce.
Velké plus za zpracování obálky, je opravdu nádherná.

perpe2a
19.07.2021 5 z 5

Úžasné, skvělé...tato spisovatelka teda historii psát umí. Kdo miluje svět Jindřicha VIII. a jeho žen, pro toho je to nezbytnost. Rozhodně obrovské ano.

JajaD13
15.07.2021 4 z 5

Kateřina Aragonská patří k mým nejoblíbenějším ze šesti manželek Jindřicha VIII. Královna každým coulem, milující a oddaná králi a Anglii.
Žena, která měla smůlu, že nedala králi dědice mužského pohlaví... Stárnoucí královna je nahrazena jinou ženou, ale o práva svá a své dcery bojuje až do hořkého konce.
A Alison Weir to umí neuvěřitelně živě popsat. Četla jsem od ní už několik tudorovských knih a opět nezklamala.

Micha-Él
24.04.2021 5 z 5

Tento skvostný román jsem dočítala upřímně nesmírně dojatá... Ožívá v něm Kateřina jako milující a oddaná manželka, jakož i žena nezměrně zbožná, pevná, trpělivá a odvážná. Alison Weirová vytvořila velmi poutavé a čtivé dílo, které vás zcela spontánně přenese do první půle 16. století. Kromě toho, že se stanete svědky mnoha královských obřadů, slavností a zábav, pohltí vás popisy nádherných dámských rób, zámeckých interiérů a hostin, zažijete s Kateřinou také pocity hlubokého smutku, zoufalství a osamělosti v odlehlých, bezútěšných a ponurých hradech. Weirová mistrně zachytila vývoj od mladé, mírně naivní dívky ke zralé, noblesní a zásadové ženě - pravé královně -, která přese všechny strasti vroucně milovala svého manžela a hájila práva své dcery doslova do posledního dechu. Protože autorka přísně vycházela z historických faktů, jedná se o román velmi poučný a obohacující!

LeHor
07.04.2021 4 z 5

Kniha má tři části, první na mne byla trochu zdlouhavá a některé pasáže bych zkrátila, ale druhá a třetí část se mi četla sama. Moc hezky popsán příběh královny Kateřiny, nevím, zda bych to všechno vydržela.

Šajler
20.02.2021 5 z 5

Pro mě krásně popsána atmosféra,kdy jsem se vžila do děje. Plný intrik,zrad ale i lásky a přátelství.Těším se na zbytek série.

yetti09
25.01.2021 5 z 5

Bože, to bylo skvělé! Hned z úvodu řeknu, že nejsem čtenář historických románů, takže nemám s čím srovnávat. Na knihu jsem se nechala zlákat dle pozitivních recenzí, a rozhodně nelituji. Kateřině jsem moc fandila, byla spravedlivá a neuvěřitelně trpělivá, klobouk dolů.
V knize je nádherně popsán její život od dětství, až po její smrt. Samozřejmě se chystám na další knihu, ale už teď Annu Boleynovou nemám vůbec v lásce.

Mo-nička
18.01.2021 4 z 5

Historický román pro ženy o první manželce Jindřicha VIII. Tudora.
Kniha mě zaujala svým tématem a celkovou atmosférou, ale některé knižní pasáže byly příliš rozvleklé.

speciale88
27.12.2020 4 z 5

Za mě super. Dlouhá kniha ale stala za přečtení.

barbora7970
27.09.2020 1 z 5

Koupila jsem si na zaklade zdejsich recenzi a trpce lituji. Je to utahany “zensky” roman (Nemam tohle oznaceni rada, proto uvozovky) vcetne popisu gynekologickych potizi hlavni protagonistky... Historicky by to mohlo byt i zajimave, ale muselo by to byt o polovicku kratsi. Ona je to asi i dobra oddechovka, ale ja mela uplne jina ocekavani.

Twinny
06.09.2020 4 z 5

Musím říct, že příběh Kateřiny Aragonské se mi četl těžko. Většině politických a náboženských věcí jsem nerozuměla, ale tak to mám u všech historických knih, filmů a seriálů. Kateřinu vidím jako silnou ženu, která i přes všechna příkoří bojovala o svá práva a o práva své dcery.
Příběhy dalších Jindřichových žen si přečtu. Anna Boleynová byla nejspíš opravdu velká potvora, ale jsem zvědavá i na její příběh a příběhy dalších tudorovských královen. Protože i přes vliv ostatních byl Jindřich králem a to, kam až to všechno zašlo, byla především jeho vina.

akdar72
10.08.2020 5 z 5

Krásně napsaný historický román. Autorku mám ráda a těším se na další její knihu.

Klarus7
07.07.2020 4 z 5

Podrobně a především přehledně zpracovaný život první manželky věhlasného Jindřicha VIII.

veronika1998
15.06.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších knih paní autorky. Autorka píše tak skvěle, že se nedá od jejích knih odtrhnout. Krásný děj o Kateřině.

mira.l
08.06.2020 5 z 5

Já jsem to tušil. Co, tušil. Já to věděl, že to zase bude bomba. Mohl bych tady napsat obsáhlé pojednání:
- o této knize
- o osobě Kateřiny Aragonské,
- o jejím mládí
- o její svým způsobem pokorné - jak se na tehdejší dobu slušelo - a svým způsobem i hrdé španělské povaze královské dcery
- o prvním nevydařeném manželství
- o dlouhém čekání na Jindřicha VIII.
- o následném velmi nesnadném životě s jednou s asi nejrozporuplnějších postav evropské historie
- o obrovském příkoří, které na této hrdé a statečné ženě Jindřich VIII. spáchal
- a vůbec o dalším výletu do tudorovské Anglie počátku 16. století.

Ale já to tentokrát neudělám. Já se tentokrát omezím na poměrně jednoduché konstatování. BYLO TO OPĚT SKVĚLÉ. JAKO BYCH TAM NĚKDE BYL. Tu v temném koutě paláce, tu v rohu královské zahrady a všechno to, jak Jindřich VIII. udělal Kateřině v jejích posledních letech ze života peklo, zpovzdálí pozoroval. DÍKY.

VeruT
03.05.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem četla.

tereza94
18.04.2020 5 z 5

Úžasná kniha o silné a odvážné ženě.

LenkaGonn
15.04.2020 5 z 5

Naprosto úžasná kniha. O Kateřině Aragonské jsem se díky této knize dozvěděla spostu zajímavých informací. Miluji když mají knihy přesah, ve smyslu tom, že vás donutí si hledat další informace o tom co jste právě četli. Nejen, že se nemohu dočkat další knihy, ale mám potřebu se dozvědět co nejvíc o této době. Román je dle mého názoru spíše pro ženy. Nemám co vytknout a autorce se klaním před umem, se kterým dokázala napsat tuto knihu.

Květ
21.02.2020 5 z 5

Jak už název vypovídá, tato kniha spisovatelky a historičky Alison Weir pojednává o životě první ženy Jindřicha VIII. Kateřiny Aragonské. Autorka věrně popisuje postavy i události, vychází z faktů a drží se historických pramenů, kniha je napsána z pohledu samotné Kateřiny. Román je velmi velmi obsáhlý, až jsem chvílemi měla pocit, že snad jde den po dni :) Dala si s ním velkou práci, je čtivý, zajímavý, po jeho přečtení budete mít pocit, že jste se něco dozvěděli a naučili, ale občas na mě působil trochu monotónně a rozvláčně. Pro historické fandy určitě doporučuji, pro ty, kdo se chtějí s knížkou jen bavit spíše ne. Mám v plánu přečíst všech šest dílů.

Fanda74
12.02.2020 4 z 5

Za mě velmi dobře napsaný historický román, myslím že celou řadu situací si musela autorka domyslet, ale obdivuji, jak tento známý příběh dokázala napsat z pohledu Kateřiny Aragonské, tedy pracuje pouze s informacemi, které královna mohla mít. Kniha se velmi dobře čte.