Anna Boleynová – Králova posedlost

Anna Boleynová – Králova posedlost https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345445/bmid_anna-boleynova-kralova-posedlost-VKm-345445.jpg 5 392 392

Mladá žena, která změnila běh dějin. Anna se po letech strávených v královských palácích Francie a Burgundska vrací do Anglie, strhává na sebe pozornost anglického dvora a rozehrává hry dvorské lásky. Když ale král zavelí, všechna hra končí. Anna má ducha i odvahu hodné koruny – a korunu chce také získat. Za každou cenu. Anna Boleynová byla druhou ženou Jindřicha VIII. Toto je její příběh. Historie nám říká, proč zemřela. Tento fascinující román vypráví o tom, jak žila. Alison Weirová rozkrývá životní osudy odvážné a odhodlané ženy.... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , BB art

Anne Boleyn: A King's Obsession , 2017

Laura.S
12.12.2018 4 z 5

Tuhle postavu miluji a autorka ji věrohodně vykreslila.

Měňavka
30.10.2018 5 z 5

Zase se budu opakovat, ale opět úžasné čtení! Jenom škoda, že příběh Anny nemůže být tak podrobně zpracovaný jako např. život její předchůdkyně Kateřiny (zanechala po sobě plno poznámek, deníků a dopisů). Autorka se na konci sama zmiňuje, že měla těžkou práci a bylo obtížné dohledat historické prameny, z kterých nakonec vznikla kniha. Přitom mě zrovna život A.B zajímá nejvíce. Přesto tuto knihu zatím považuji za nejlépe zpracovanou = přečetla jsem toho již povícero, co se týče Anny :) Těším se na další knihu (zbývají ještě 4, abych měla komplet o manželkách Jindřicha).

whiolet
28.10.2018 4 z 5

Velmi zajímavá kniha,kde je Anna Boleynová vykreslená jako žena co se zapletla do svých intrik než jako hříšná svůdnice s čarovnou krví.
Bohužel mě některé pasáže v knize nudily a upřímně si myslím,že by knize prospělo "osekání" jinak to bylo příjemné čtení.

mira.l
12.10.2018 5 z 5

Kniha, popisující životní osudy asi nejslavnější ze šesti manželek Jindřicha VIII., líčí Annu Boleynovou už od jejího dětství jako velmi bystrou dívku vysokého intelektu, která měla na svoji dobu velmi pokrokové názory na řadu věcí včetně vztahu k mužům.

Úvodní část knihy se zabývá Anniným dětstvím nebo spíš dospíváním, kdy byla vyslána na burgundský, posléze na francouzský a domácí anglický královský dvůr, je skvěle podaná, velmi čtivá pasáž - jako bych tam byl, bravo, Alison!! Poté, co byla téměř svědkem (autorka to tak tvrdí...:) ) znásilnění své sestry francouzským králem, měla velmi vyhraněný vztah k dvorským hrám lásky a zapřísahla se, že se vdá z lásky za muže, kterého bude milovat a kterého si sama vybere. Což bylo dost v rozporu s tehdejší praxí a také s postavením její rodiny. Nezapomínejme, že jsme v Anglii začátku 16. století a žena je tu (do určitého věku) považována především za více či méně kvalitní zboží na sňatkovém trhu.

Pak se ovšem cosi pokazilo. Poté, co se jí neodbytně začal dvořit sám král Jindřich VIII., si sice dál bedlivě střežila svoje panenství a držela si Jindřicha od těla (tak to opět tvrdí autorka:) ), a zároveň sama pochybovala, jestli by ho dokázala milovat. Místo toho v ní převážily jisté řekněme "materialistické" choutky a čím déle to trvalo, tím více začala rozehrávat velmi nebezpečnou hru, jejímž motorem byla touha po anglické koruně a titulu královny a moci a vlivu z toho plynoucími jak pro ni, tak koneckonců pro celou její rodinu. A tam někde se asi začal odvíjet počátek jejího konce. V této části "namlouvání", která trvá dosti dlouho, se děj zase tak moc neposouvá, neustále se řeší legitimita Jindřichova manželství s Kateřinou Aragonskou, z něhož se Jindřichovi dlouho nedaří se vyvázat a sama Kateřina jeho anulování nikdy neuznala.
Její snahy po dlouhých šesti letech vrcholí sňatkem s Jindřichem a její korunovací královnou. Řada poddaných ji však jako královnu neuznala, lid ji spíš nenáviděl. Anna sama celou tu dobu ví, že Jindřicha nikdy nemilovala tak, jak si myslela, že bude svého manžela milovat. Zvláště poté, co zjistila, že Jindřich má milenku - Janu Seymourovou, která zřejmě nebyla jedinou jeho milenkou, se pro ni manželství stalo utrpením. Místo kýženého syna - následníka trůnu Jindřichovi porodí dceru, budoucí královnu Alžbětu. O další tři děti - chlapce přijde. A pak už se rozjede kolotoč událostí, který vrcholí Anniným uvězněním, z dnešního pohledu zcela nesmyslným a neopodstatněným obviněním z velezrady, odsouzením a notoricky známým koncem.

Dnes už se asi nikdo s jistotou nedozví, co všechno a jak formulovalo Anninu osobnost, povahu a názory, autorka tady čtenáři podává svoji verzi historie a já uznávám, že jsem na ni vcelku rád přistoupil. Celá kniha je napsaná velmi čtivě, i přes ty zdánlivě nekonečné "namlouvací" pasáže se lze přenést. A závěrečný popis Anniných posledních dnů a popravy je podán velmi sugestivně.
Čtenáři, který o tématu přece jenom něco ví, který četl více knih nebo viděl o Tudorovcích některé filmy, mohou vyvstat některé otázky, jako třeba: byla starší Anna nebo Mary Boleynová?, měla Mary s Jindřichem VIII. dítě/děti dobrovolně, byla jeho milenkou nebo ji opravdu znásilnil?, byla Anna počestná dívka nebo coura? ... a možná i některé jiné.
Pro mě to každopádně byla velmi čtivá kniha, kterou nemám důvod hodnotit jinak než plným počtem. Za zmínku a pochvalu stojí i základní rodokmen vládnoucích panovníků na začátku knihy, stejně jako stručný časový sled událostí na konci knihy a především výpis všech postav s jejich stručným zařazením o koho se jednalo, který mi při čtení byl velmi užitečným, v knize se vyskytuje opravdu velké množství postav, ve kterých není vždy jednoduché se vyznat, se všemi jejich tituly, přídomky rodů, ke kterým patřily a vzájemnou "sňatkovou provázaností".

JitkaJ.
29.09.2018 5 z 5

Je zajímavé vidět stejné události z různých pohledů. Chvílemi jsem až Jindřicha litovala. Ale taky Anna mi začala být sympatičtější.

Bridgett
17.09.2018 5 z 5

Moje první kniha od této autorky, ovšem rozhodně ne poslední. O Anně Boleynové jsem četla již mnoho knih, dovoluji si však říci, že tato se mi líbila nejvíce. Styl psaní je mi velmi blízký, kniha je čtivá, bavila mne od začátku až do konce. Člověk se zábavnou formou dozví mnoho zajímavého z historie, postav je mnoho, ale dá se v nich orientovat.
Hlavní hrdinka mi byla sympatická, bylo mi jí vlastně líto. Myslím, že to byla vlastně zcela obyčejná, zbožná a slušně vychovaná dívka, která jen měla tu smůlu, že si král vyhlédl zrovna ji... Dle mého byla prostě jen semleta osudem a vlastně neměla příliš na výběr. Odmítnout krále bylo nemyslitelné, zničila by sebe i celou svojí rodinu. Tak se tedy podvolila a snažila se z toho alespoň vytěžit co nejvíce, což by udělal určitě každý. Její pozdější kruté chování ke Kateřině a princezně Marii bylo dle mého jen následkem neustálého stresu a velkého nervového vypětí, snaha ještě zachránit co se dá - již cítila, že se jí Jindřich vzdaluje, jeho láska uvadá a musela jistě tušit, k jakému konci vše spěje...
Už se velmi těším na další knihu od této autorky :-)

Mufa
01.09.2018 3 z 5

Mám přečteno hodně knih o Anně, tahle na ní pohlíží kupodivu trochu lidštěji než ty ostatní. Ale jak to opravdu bylo se už asi nikdy nedozvíme.
Od této autorky jsem četla několih knih, takhle byla kupodivu nejslabší. Ale i tak se to přečíst během dovolené dalo

spilina
09.08.2018 4 z 5

Čtivý příběh, že začátku jsem měla pocit, že se autorka snaží Annu dost "zlidštit", pak jako by lezla a nervy i jí. O Anně jsem už něco přečetla, další pohled na její osobu a utváření osudu, byl přínosný. Ikdyž pravdu, jaká opravdu byla, nikdy už nezjistím. Okolnosti opravdu utvářely její osobnost, a kolotoč do kterého se dostala už asi opravdu nešlo zastavit. Moc se těším na další 4 manželky

Leninanina
31.07.2018 2 z 5

Na tuhle knížku jsem se strašně těšila. Kupodivu mě ale nudila. Autorku mám ráda a její další knihy jsou skvělé... Tohle mě celkem zklamalo

Arsi007
23.07.2018 4 z 5

Začátek výborný, prostřední část nudná a natahovaná, konec (posledních pár desítek stran) strhující. Škoda těch pár set stran, které byly pořád dokola o tom, proč ještě není anulován sňatek s Kateřinou. Autorka mohla rozvést ještě více nějaký jiný příběh/příběhy Anny a ostatních postav, aby to bylo více záživné. I tak mě to moc bavilo a už se nemůžu dočkat dalšího dílu. Snad vyjde..

Peyka
13.07.2018 4 z 5

Román o velkých ziscích a ještě větších ztrátách. Kdo by neznal Annu Boleynovou, královnu rozvracečku a intrikánku, v jejíž náručí neskončil jenom velmocný král (a tak trochu blbec a paranoik) Jindřich VIII. Anna byla opravdu královou posedlostí i jeho prokletím, vkládal do ní veškeré své naděje. Co činilo Annu tu pravou - toť otázka, na kterou už nedostaneme přímou odpověď, jenom mnoho konspiračních teorií. Možná právě to, nejen mě, fascinuje na tomto proslulém příběhu, protože ve výsledku se jedná o pouhou bláznivou tragickou lásku.

Příběh čtenáři nepřináší nic nového, co se týče faktů (pro mě jakožto milovnici tudorovské éry a po přečtení nesčetně publikací na toto téma :D). Nicméně přináší jiný pohled na Annu a možná i čtenář lépe pochopí její jednání plná lží, intrik a manipulací, kvůli (nebo snad díky?!) nim se dostala, kam se dostala.

Alison Weirová je opravdovou mistryní oboru a velkou odbornicí na tudorovské dějiny. Román čtenáře seznámí i s raným mládím Anny a rodiny Boleynů, kdy působila u francouzského dvora. Nicméně ve stylu je vidět, že autorka píše převážně faktickou literaturu, má tendenci poučovat čtenáře a určité pasáže podává jako výklad, což mi trochu vadilo a u beletrie je to poněkud otravné.

Pro mě Anna Boleynová byla, je a bude fascinující postava anglických dějin, i když ji budete nenávidět nebo milovat, rozhodně vás nenechá chladnými.

Cella
30.05.2018 4 z 5

Výborný a čtivý román, a to jak pro znalce, tak pro Annou nepolíbené. Nelze než potvrdit zde zmiňovaný názor, že prostřední pasáž je celkem nezáživná, nicméně počáteční a závěrečná třetina jsou více než vydařené. Jeden z největších příběhů historie si toto zpracování nepochybně zaslouží, obálka je krásná a snad se brzy dočkáme Jany, druhé Anny a zbývajících Kateřin.

Pluto07
22.05.2018 5 z 5

Anna Boleynová - bytost, kterou buď milujete nebo nenávidíte. Já jsem ji vždycky obdivovala a po přečtení této knihy musím říct, že ji obdivuji ještě víc. Pravda, z chytrého děvčátka, které toužilo po lásce se stala žádostivá dáma, ale to bylo tím že její rodina ji takhle zmanipulovala (a na konci ji opustila). Člověk neví, jak to bylo doopravdy, ale přesto obdivuje tuto ženu za její odhodlání. Někdy se stane to, že i když štěstíčku jdeme naproti, tak ono znenadání uhne a nás nechat utopit se v tmě.

orinka3
05.05.2018 4 z 5

Stálo to všechno za to? Tato otázka v románu několikrát padla. My, kteří dnes už víme, jak hrdinka skončí, můžeme s mrazením v týle sledovat její pozvolnou cestu k popravišti. Všechno, čeho se dopouští na Kateřině Aragonské, jí bude v závěru sečteno a podtrženo. A Anna ve své chtivosti trůnu a moci neplýtvala sentimentem. Vypočítavě sváděla Jindřicha, odpírala mu tělesné požitky, jen aby se dostala k trůnu. Může mi jí být líto, ale nedivím se jejímu konci. Její vztah ke králi nebyl založen na citu. Lásku si nemohla dopřát a intriky ji nakonec zradily. Jindřich potřeboval mužského dědice. Ani jemu nebyl osud nakloněn. Těmto dvěma vděčí Anglie za svou slavnou Alžbětu I. A to přece není málo - její matkou byla právě ta Anna Boleynová, která neslavně skončila, ale přesto nikdy do zapomenutí neupadla. Hvězdičku ubírám za rozvleklost v textu, kdy se nekonečně táhly procesy kolem ukončení prvního manželství. Mně těch pár stránek nepřipravilo o tolik času, co Annu s Jindřichem ve skutečnosti. Muselo to být pro oba strašné - a jí tikaly biologické hodiny.

tereza1198
28.04.2018 5 z 5

Anna je v knize vykreslena jako živoucí dýchající osobnost. Nejistá, mstivá, manipulující i zmanipulovaná, pyšná, krutá a zoufalá. Její rozhodnutí chápeme, i když se s nimi často nedá souhlasit. Zacházení s princeznou Marií bylo otřesné, trvání na popravách také. V knize je krásně popsaný její výstup na vrchol i krvavý pád. K její smůle upřela ambice na despotického a mocného muže, který příliš rychle zapomínal na lásku i přátelství a křivdy domnělé i skutečné trestal smrtí.

lapagerie
03.04.2018 5 z 5

Další skvělá kniha Alison Weir. Po Kateřině Aragonské jsem se moc těšila na další díl ze série Tudorovských královen. A nejsem zklamaná. Čte se samo. A i odpůrci Anny Boleynové se dokážou vcítit do její nejistoty, strachu a zároveň touhy po moci.

jakafe
01.04.2018 4 z 5

Snad všem známý příběh osudové dámy, který je ale pojat jako neústupná cesta k moci. Samozřejmě se všemi důsledky. Na začátku však byla ctižádostivá, ale ctnostná dívka, kterou hnala pomsta za zmařenou lásku. V tomto díle skvělé Alison Weir jsem zjistila, že opravdu nic není černobílé (ani Anna sama, přestože autorka ji vykreslila ve skutečně nepříliš hezkém světle) a budu ještě dlouho přemýšlet nad tak složitou mozaikou vztahů, událostí, zvratů a charakterů. Není ale pochyb, že sláva a vliv jsou marnost sama. I když štěstěna hrála Anně dlouho do karet, o to drsněji pak poznala sílu osudu (a je možné, že i negativního Rh faktoru, kvůli kterému po prvním porodu už žádné další dítě nedonosila), kterému zaplatila životem. A nejen svým.
Přiznám se, že druhou kapitolou popisující Jindřichovo dvoření a Annino čekání na sňatek jsem se prokousávala nejpomaleji. Ale vše ostatní, zejména třetí a čtvrtou část jsem zhltla. A posledním odstavcem mě autorka úplně odrovnala. Jinak oceňuji, že Alison jde při psaní svých románů do hloubky a odkazuje na dobové souvislosti - zde třeba osobnost Leonarda da Vinci nebo tehdejší významná díla.

vvvecna
19.03.2018

Doporučuji knihu těm kteří se zajímají o historické romány - čte se úplně sama , je to naprosto úžasná kniha a zase jiný pohled do minulosti

milunka21
13.02.2018 5 z 5

Alison Weirová píše skvělé čtivé historické romány podle skutečnosti. Všichni ví, jak Anna Boleynová skončila. Jenže jak žila? To se dozvíte v této nádherné knize. A přesto že víte jak to dopadne, kniha si vás získá a nepustí. Rozhodně doporučuji. Tato autorka je pro mě TOP.

Radkab.
06.02.2018 5 z 5

Anna Boleynová nikdy nepatřila mezi mé oblíbené manželky Jindřichova VIII. Viděla jsem v ní ženu, která pokud už neměla výrazný podíl na anulaci Jindřicha prvního manželství (o kterou by se zřejmě snažil i bez Anny Boleynové), přispěla k tomu, jak bylo zacházeno s Kateřinou Aragonskou a její dcerou Marií. Alison Weir však Annu Boleynovou ukazuje v trochu jiném světle. Oceňuji, že v knize je popsáno i její mládí a život "před Jindřichem." Díky tomu můžeme sledovat, jak se v touze po anglické koruně, ale také ve strachu z nepřátel, důvtipná, ctižádostivá, avšak snad ne zlá dívka, mění v intrikující, hádavou ženu, která nejlepší léta svého života obětovala snaze udržet si muže, kterého nemilovala, a získat titul anglické královny. Ve chvíli, kdy měla obojí, se zřejmě začal psát začátek jejího konce. V závěru knihy se pak setkáváme se ženou obviněnou z nejhorších zločinů, a opuštěnou vlastní rodinou, ale přesto statečnou, a v rámci možností vyrovnanou. Stejně jako v předchozím románu o Kateřina Aragonské se i zde mohou některé pasáže zdát příliš zdlouhavé a opakující se - zejména během mnohaletého čekání na sňatek s králem. Knihu k přečtení rozhodně doporučuji, ale z uvedeného důvodu jen skutečným milovníkům historie, a obzvláště Tudorovců.