Senzibil

Senzibil https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453723/bmid_senzibil-wsa-453723.jpg 4 121 121

Jsme v jednadvacátém století, ale v zamlžených a drsných Jeseníkách se do nelítostného zápasu na život a na smrt pouštějí dva muži nadaní schopnostmi, které si spojujeme spíše s pradávnými kouzelníky. Román Senzibil Markéty Pilátové rozehrává příběh dvou senzibilů obdařených těžko vysvětlitelnou silou, kterou každý z nich využívá jiným způsobem. Zároveň je sondou do českého „něcismu“, tedy obecně rozšířené víry v „něco“ vyššího, jež se neváže na tradiční náboženství a církve, ale také příběhem urputného a věčného boje dobra se zlem. Značná část děje se odehrává mimo hmatatelnou realitu, v paralelních světech. Při tom se dozvíme mnohé o senzibilech, zázračných léčitelích, přelévání mentální energie a pokusech předlistopadového režimu využít tuto těžko uchopitelnou skutečnost ve svůj prospěch. Některé motivy románu jsou rozprostřeny mezi pohádku a science-fiction, ale zároveň jsou pevně ukotveny v realitě. K tomu napomáhá i hluboká spjatost děje s Jeseníky s tajemností tamější přírody i tragickým obdobím čarodějnických procesů, které na desetiletí ovlivnily celý kraj a jeho obyvatele. Kromě jiných témat je román i příběhem mnoha podob lásky, zdaleka ne vždy idylické a naplněné.... celý text

Vidrholec
07.02.2021 5 z 5

Skvělá moderní pohádka pro dospělé. Do knihovny si ji zařadím mezi Vládkyni koření a Dům za zdí, bude mezi svými.

V_M
25.01.2021 4 z 5

Kniha plná protikladů: na jednu stranu poutavá a pozoruhodně vymyšlená a vystavěná próza, na druhou stranu místy poněkud disparátní - obrazností či slohem jaksi naivní, prostinká, nebo naopak překombinovaná - záležitost. Je třeba číst ji pozorně a pečlivě, ale zároveň v optimálním případě na jeden zátah, nebo aspoň během několika málo dní. Vzhledem k tomu, že mi příjemně připomněla můj dávný (a spíš povrchní, ale přeci jen) zájem o spiritismus, parapsychologii apod. a současně zakotvuje svůj děj v působivé scenérii Šumperska a Jesenicka, měl jsem vůli - a silnou (!) - dát jí plný počet hvězdiček. Nicméně již zmíněná jistá schematičnost (možná cíleně mířená k mýtu a pohádce) na straně jedné a občasné neukočírování dějové struktury na straně druhé mi to zkrátka nedovoluje. Rozhodně však stojí za přečtení.

bosorka
13.01.2021 4 z 5

Markéta Pilátová přesídlila z Jižní Ameriky na Jesenicko, ale v magickém realismu zůstává i v rodné hroudě. Tentokrát se zaměřuje na místní senzibily. Staví myšlenkové paláce, hypnotizuje, přehazuje aury, užívá mentální energii. Díky ní poznáme ženu, která je fénixem a stále tak opakovaně povstává z popela. Potkáme lidi, kteří se pohybují paralelními světy, umějí si povídat s duchy. V Senzibilovi najdeme hybatele, mentalisty, léčitele, proutkaře pomáhající při důlních neštěstích. Procházíme skrze různá časová období. To vše spjato s vpravdě čarodějným krajem v okolí Velkých Losin. Kniha ukazuje prastarý boj dobra a zla jakožto základ všech klasických příběhů. Místy mi nahazovala některé z knih Davida Mitchella, který také rád prochází staletími a stěhuje mysli.
Občas jsem se musela v ději vracet, abych se trochu zorientovala, jestli se zrovna nacházím v realitě, či mimo ni. I když obojí se do určité míry prolínalo. K řeči se dostává několik postav z románu, občas si tak trochu "skákají do řeči", je potřeba se soustředit na knihu plně a cele. Čím víc si ji ale zpětně přehrávám v hlavě, tím víc mě asi zasáhla a v té hlavě zůstává někde zaseknutá. Ostatně jako všechny knihy od oblíbené Markéty Pilátové. Protože její knihy jsou hmatatelné, voní i chutnají. Dokáže přenést do míst, kde se odehrávají, velmi plasticky. Momentálně jsem pohlcena Jeseníky. Senzibil za 4,5*

Didi1973
08.01.2021 4 z 5

Super příběh z mého kraje. Místa, kde se odehrává, dobře znám, dokonce jsme kdysi znávali i člověka, který, i když hodně volně, inspiroval jednu z postav. V porovnání s tematicky spřízněnými Žítkovskými bohyněmi oceňuji autorčinu odvahu odlepit se od země a vstoupit na pole fikce. Trochu problém mám naopak s pojmenováním postav a jejich promluvami. Občas je to dobré, ale občas to prostě není ono co se týče spisovné a hovorové řeči případně nějakého idiolektu. Celkově jsem si ale příběh užila a určitě si od autorky přečtu v budoucnu něco dalšího.

Metroušek
04.12.2020 3 z 5

Mně dosud neznámá spisovatelka je rozhodně zajímavým hlasem v české literatuře, a jsem rád, že se tématy parapsychologie a léčitelství opět někdo takto zabývá. Hodně bych sice krátil, a proto to průměrné hodnocení, ale autorka má svébytný styl, a množství a rozsah témat, která ji zajímají nebo dokonce pálí, je obdivuhodné, a v době, kdy je jalovost a plytkost na výsluní přízně čtenářů a vydavatelství, rozhodně potěší.