Schindlerův seznam

Schindlerův seznam https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42851/bmid_schindleruv-seznam-r6P-42851.jpg 4 781 781

Strhující a proslulé románové zpracování osudů Oskara Schindlera – bezohledného kariéristy, válečného zbohatlíka, milovníka elegance, přepychu, alkoholu a krásných žen, jenž ve stínu osvětimských komínů našel svoji lidskost a riskoval nejen majetek, ale i vlastní život, aby nedopustil vyvraždění tisícovky „svých židů“. Román sugestivně líčí vývoj a střety individualit – obětí, pasivních účastníků a iniciativních vykonavatelů – zapojených do obrovité byrokratické mašinerie zla. Steven Spielberg použil motivy románu pro natočení slavného stejnojmenného filmu.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Svoboda

Schindler's Ark , 1982

Kryštofka
19.10.2019 4 z 5

Je to opravdu silný a takřka neuvěřitelný příběh, který snad nemůže nikoho zanechat chladným.
Autor se držel historických pramenů a vzpomínek zúčastněných a snažil se o co nejvěrnější vylíčení počínání Herr Schindlera za druhé světové války.
Začátek knihy byl z hlediska čtivosti dost tragický. Velkou měrou k tomu přispívala rozsáhlá a zbytečně komplikovaná souvětí (i přes 9 řádků), občas špatně rozčleněné odstavce, občas podivné věty a sousloví. To bych ale kladla za vinu překladatelce. Za to mínus jedna hvězdička.
V druhé polovině už příběh plynul hladce ke šťastnému konci alespoň pro tu hrstku přeživších.
Je neuvěřitelné, jakých zvěrstev byli lidé schopni.

NikNik
19.10.2019 5 z 5

neuvěřitelný příběh připomínající neuvěřitelnou dobu

Romanka89
17.10.2019 5 z 5

Taky díky čtenářské výzvě jsem si tuto knihu přečetla a jsem za to moc ráda, jinak bych se kní asi nedostala a film jsem kdysi teda viděla ale moc si ho nepamatuji. Zpočátku mi nešlo se začíst ale pak už to šlo, je úžasné jak Oskar pomáhal a co vše kvůli záchraně tolika lidí riskoval. Obdivuhodné.

Čtenářská vývza 2019: Kniha, která obdržela Man-bookerovu cenu.

hzd
15.10.2019 5 z 5

Knížku jsem začala číst díky Čtenářské výzvě a rozhodně nelituji. Přesto, že je to hodně drsné a musela jsem dost často knížku odkládat a proložit to nějakou oddechovkou, stálo to za to. Před panem Schindlerem klobouk dolů, dokázal zachránit tolik lidí. Opravdu neuvěřitelné.

burg
24.09.2019 5 z 5

Čtenářská výzva 2019...
Během pár prvních stránek jsem si uvědomil, že to pro mě není až taková novinka, protože jsem si začínal rozpomínat na drobné střípky vyprávění, které mi v paměti zůstaly. Patrně jsem knihu vzal do ruky zcela náhodou někdy před patnácti lety v knihovně. A přiznejme si, že příběh jednoho neúspěšného německého velkotovárníka a podnikatele se prostě jen tak nezapomíná. Oč neúspěšný byl co se podnikání týče, o to úspěšnější byl v jiných oblastech.
A rovnou říkám, že z poslední třetiny knihy mi fakt běhal mráz po zádech - ani nevím, jestli víc ze zla, které se všude a na všech okolo páchalo, nebo nad dobrem, které v té strašlivé době občas probliklo jako zapálený plamínek v temné jeskyni.
Je to zkrátka jedna z knih, kterou by si měl povinně přečíst každý!

adelinka
17.09.2019 5 z 5

Ja som pri čítaní plakala a plakala - v závere knihy. Nie nad zlom, ktoré všetci z obdobia vojny poznáme, ale ja som bola dojatá z ľudskosti a odvahy Schindlera.....

lachtan77
12.09.2019 5 z 5

na příběhu Schindlera je vidět, že všichni Němci nebyli stejný. Měl peníze, měl moc a hlavně nemusel vůbec takhle riskovat. Málokdo nebo spíš nikdo neudělal pro tak velký počet lidí v té době to co Schindler. Přečetl jsem toho dost o konečném řešení i o lágrech a proto je neskutečné, že někdo takový žil.

ivzu77
07.09.2019 5 z 5

Poslední položka ČV2019 byla pro mne skutečnou výzvou. Jsem nyní strašně ráda, že jsem se do této knihy pustila. Krutost války, násilí, bezohledná oddanost a zlost - bezmocnost, touha a víra - život a smrt - bolest, utrpení - naděje a víra, síla života ...
"Ten, kdo zachrání jediný život, jako by zachránil celý svět."

evik_svistik
03.09.2019 5 z 5

Kniha má 383 stran a přesto mi trvalo skoro dva týdny ji přečíst. Několikrát jsem přes slzy neviděla, musela jsem to rozdýchávat a dávat si mezi kapitolami pauzu. Žádná kniha ve mě dosud neprobudila tolik emocí od zoufalství přes vztek až po naději. Silné a "strašné" čtení, ale doporučuji každému, kdo má odvahu nahlédnout do historie...

el-zbych
27.08.2019 5 z 5

Skvělá kniha!

HockeyGirl
19.08.2019 3 z 5

Knihy o 2. světové válce jsem vždycky ráda četla. Teda, vždycky ne, ale tohle téma mě už nějakou dobu zajímá. Četla jsem už nějaké knihy a také jsem viděla filmy a vždycky na trošku jinou část války. Buď nějakou autobiografii nebo o táborech, o Židech a jak si nějaké osoby žily ve válce a tak dále. Pro někoho není válka vůbec zajímavá a radši se tomuhle vyhíbá velkým obloukem. Já vím, není to téma, na které se dá bavit u čaje nebo kávy, ale pořád si říkám, že je to historie, která se opravdu stala a není špatné se o ní něco dozvědět, byť to není zrovna příjemné téma. Schindlerův seznam jsem znala jen z doslechu, kamarád se prý díval na film, ale knížku nečetl. Moc jsem o tom nevěděla, ale říkal mi tak v kostce o čem to je a že by mě to mohlo zajímat. Pak jsem to nějak nechala plavat, měla jsem pořád co číst a na filmy nebyl moc čas. Pak jsem si po čase řekla, že mi přece kamarád říkal, že by mě mohl Schindlerův seznam bavit vzhledem k tomu, že mám tohle téma ráda a zajímám se o něj. Tak jsem si ji koupila. Není to až tak dávno, co jsem ji dočetla. Bohužel jsem od knihy čekala trochu víc. Děj byl v podstatě autobiografie Oskara Schindlera a o tom, jak si založil vlastní firmu v Polsku, kde pracovali Židé, kteří měli nějakou kvalifikaci na to, aby mohli v továrně pracovat. Schindler sám několikrát seděl ve vězení, ale vždy ho propustili. Byl bohatý, mohl kohokoliv podplatit a tak nikdy na "jeho" Židy nikdo nešel a nezabil je. Schindler měl konexe a taky známé na vysokých pozicích (např. Amona Götha), takže se nemusel bát, že o své pracovníky přijde. Když byla válka ve zlém čase, Oskar rozhodl, že továrnu postaví v Česku a všechny Židy tam dostane vlakem. Bohužel všechno nebylo tak dokonalé. Muži se dostali do koncentračního tábora Gross-Rosen a ženy zase do Osvětimi. Bylo těžké všechny z táborů dostat, ale podařilo se to. Oskar zachránil 1 200 Židů.

PapayaD
13.08.2019 5 z 5

Komentář píšu hned po dočtení knihy, takže mé dojmy jsou tak čerstvé, jak jen mohou být.
Kniha je to bezpochyby velice silná a drsná, po dočtení ve vás zaručeně zanechá hluboký dojem. Smekám před panem Schindlerem, zachránil nezanedbatelný počet lidí před strašným osudem. Klasika mezi válečnou literaturou. Hodnotím 5*

hnilda3
13.08.2019 5 z 5

Upřímně, ze začátku mě kniha vůbec nebavila a bojovala jsem s tím, abych ji neodložila. Nakonec jsem se ale přemluvila a podařilo se mi do knihy pořádně začíst. Jsem hrozně ráda, že jsem to nevzdala, protože i přes pro mě obtížný začátek považuji knihu za skvěle napsanou.

Mája777
11.08.2019 5 z 5

Tak jako mnoho dalších tady, i já jsem se k této knize dostala díky výzvě. Nelituji. Před pár lety jsem viděla film, velmi sugestivní a dlouho mi ležel v hlavě. Ale kniha je ještě zajímavější (teď jsem chvíli hledala správný výraz, protože napsat o této knize, že je lepší, mi nějak nešlo). Tolik zvěrstev, která dokázali dělat lidé lidem jenom proto, že podle nich byli jiní, to je neodpustitelné. A právě v knize je vše popsané dopodrobna. Určitě bychom v té době žít nechtěli, ale nesmíme ani zapomenout. Velká poklona panu Schindlerovi.
ČV 19: Kniha, která získala Man-Bookerovu cenu

Tejeja
06.08.2019 5 z 5

Tak to byla hodně silná kniha. A není se čemu divit, když člověk uváží o jak kruté době píše. Nejsilnější ale bylo vědomí, že i v takové době se našli tací, kteří byli ochotni jít proti proudu za svým a nenechat se strhnout k nelidskosti jako mnozí jiní. Četla jsem ji po částech, neboť i čtení mi způsobovalo noční můry. Přesto bych ji po přečtení nazvala pozitivní.

Sova15
28.07.2019 5 z 5

Nevím, zda můžu napsat - krásná kniha? Když je o takových hrůzách. Film jsem před lety v půli vzdala, a tak jsem trochu odkládala i knihu. Díky výzvě jsem se do ní dala. Po málo záživném, ale pro děj důležitém začátku už byla velmi čtivá a až do konce jsem se strachovala o lidské osudy. Klobouk dolů pane Schindere! Přimlouvám se, přečtěte si knihu a nedopustme aby byl holocaust zapomenut.

Joannebro
26.07.2019 5 z 5

Přiznám se, že jsem se dlouho rozmýšlela jestli zkouknout film nebo přečíst knihu. Ale jsem ráda, že zvítězila kniha. Celou dobu jsem byla v napětí a ačkoli příběh o panu Schindlerovi znám trnula jsem při každé stránce. Krasný příběh, skvěle napsaný. Myslím si, že tuto knihu by si měl aspoň jednou v životě přečíst každý. Už jenom pro to, že nám to ukaže, že i v tak těžkých životních situacích jako je válka se najdou tací, kteří se za Vás postaví a pomůžou Vám přežít ačkoli riskují svůj vlastní život.

Jana512
23.07.2019 5 z 5

I v tak těžkých podmínkách, jako byl nacismus se vší hrůzou a těžkými úděly lidí, je krásné, že se našel člověk, který měl schopnosti a cit ujat se slabých a v těžkých situacích být jim oporou.

vendysantos
19.07.2019 5 z 5

Neskutečně silný příběh! Tohle je podle mě nejsilnější kniha s touto tematikou. Četla jsem Sofiinu volbu, Smrt je mým řemeslem a spoustu dalších výpovědí. Avšak v této knize jsou popsány ty nejhorší hrůzy, které si jen stěží dokážeme představit. Herr Schindler byl opravdu neskutečný člověk, právě proto, že byl Němec, a tudíž měl být proti Židům, ale on si stejně chránil své zaměstnance/vězně, neubližoval jim, neponižoval je. Uplácel důstojníky, aby je přesvědčil. Patří mu můj velký obdiv. A lidé by tohle měli vědět a číst, aby si uvědomili, jaké hrůzné věci se děly a že to není až tak dávno. Jsme jen lidé a stačí málo, aby to rozpoutalo nenávist, válku...

koki.veru
12.07.2019 5 z 5

Zajímavá knížka. Není to úplně můj šálek čaje, mám radši knížky, kde se něco děje (thrillery), ale tohle je velice silný příběh. Dostala jsem se ke knize díky čtenářské výzvě, a jsem ráda, že jsem si jí přečetla.