Šarlatové písmeno

Šarlatové písmeno

Klasický román americké literatury vypráví o ženě, která se prohřešila proti zákonům morálky tím, že odmítla prozradit otce svého nemanželského dítěte. Poutavý příběh o vině a trestu, diktovaný úzkoprsou puritánskou morálkou, je poznamenán temným ovzduším hrůzy, pathosu a lítosti. Hrdinka příběhu Hester Prynnová je jedinou op...celý text

Poutavý příběh o vině a trestu, diktovaný úzkoprsou puritánskou morálkou, je poznamenán temným ovzduším hrůzy, pathosu a lítosti. Hrdinka příběhu Hester Prynnová je jedinou optimistickou postavou příběhu, která silou vůle a touhou po dobru odolává tíživému prostředí puritánského Bostonu. Hořký a krutý příběh je naplněn vírou v lidskou soudnost a statečnost, která jej přibližuje i dnešnímu čtenáři. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/15_/15170/sarlatove-pismeno-1Zf-15170.jpg 3.6169

The Scarlet Letter (1850)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Lidové nakladatelství
Více informací...

mala.katka
10.12.2016

Příběh krásný, ale psáno stylem, který už dneska nikoho nepřitáhne....poněkud staromódně rozvleklé....ale filmové zpracování moc hezké.

teltri
15.11.2016

Neviem čo si o tejto knihe mám myslieť. Keď som bol na výške tak sme ju mali medzi povinným čítaním. Pred tým som videl film s Garym Oldmanom a veľmi ma zaujal a tak som sa tešil na knihu. Čítal som ju v angličtine a po pár stranách ma tak začala bolieť hlava, že som to nevydržal. Podobný zážitok mali aj niektoré moje spolužiačky. Tak neviem, že čo s tým bolo. Jednoducho sa to nedalo čítať. Podobný zážitok som mal pri čítaní Hamleta v originály.

RyxiraAmyGinger
24.09.2016

Přečetla jsem to jedním dechem. Upřímně řečeno nevím přesně proč. Reverend je pěkný zbabělec, to teda jo, chudák Hester je na všechno sama, a ještě ji ta její holka tak týrá. Velmi se mi líbila postupná proměna významu šarlatového (není náhodou zlaté?!) písmena. Puritánská morálka je tak vypjatá, že člověk má místy pocit, že Hester (ano, Hester většinu knihy jsem měla pocit, že "hřešila" sama, Dimmesdale si úpěl někde v zákrytu - až ke konci se odhaluje pravá míra jeho utrpení, ztělesněná Hesteřiným démonickým manželem) spáchala několikanásobnou vraždu... nevím, jestli je to úplně pro každého. Nicméně knihu jsem si chtěla přečíst už dlouho a předčí moje očekávání.

MayB2
22.08.2016

Nehodnotím část Úvod (zbytečně dlouhý a netýkající se děje románu). Šarlatové písmeno se musí číst pomalu a důkladně; pečlivě vstřebávat věty, které nás provázejí city a myšlenkami jednotlivých postav. Zajímavé je načasování začátku až po provinění Hester (a dalších), kdy sledujeme, jak se která postava s tímto hříchem vyrovná.

majík1
06.07.2016

Kniha nic moc ale film byl krásný

JanaPokorná
20.06.2016

Zkusila jsem si přečíst originál, protože jsem v češtině nečetla. Složitý jazyk, historizující, komplikovaná souvětí. Pro někoho možná už dost zastaralé, těžkopádné. Ale když se do toho člověk ponoří, nachází hodně skrytých významů, otevřených otázek, jsou tam místa, která se dají vykládat různými způsoby, hodně je necháno čtenáři k domyšlení. V tomto mi kniha připadá velmi moderní a nadčasová. Plus, někdo tu psal, že malá Pearl je nesnesitelný spratek. Naopak, řekla bych, že Hawthorne vykreslil psychologii dítěte naprosto skvěle a nadčasově.

Taťka Hraboš
30.05.2016

Nečekejte od téhle knížky velké napětí, rafinovanou zápletku nebo překvapivé zvraty - kdysi se prostě psalo jinak a podle toho musí člověk na klasiku, jako je tato, nahlížet. Rozhodně je to ale kniha, kterou stojí za to si přečíst - pro silný příběh, skvěle psychologicky propracované hlavní postavy a konečně i proto, že skýtá pronikavý pohled do společenských poměrů v začátcích novodobé americké společnosti.

Sparkling
20.05.2016

Něco tak otravného jsem snad v životě nečetla.

alexvera
24.02.2016

Smutná krásná kniha o velice statečné ženě.

mira.l
24.07.2015

Šarlatové písmeno je kniha docela zvláštní. Hodnocení začnu těmi klady. Ano, je to krásný romantický příběh o statečnosti a morální síle jedné ženy v Americe v polovině 17. století.
Hester Prynne její manžel poslal z Anglie do Ameriky napřed, aby za ní později přicestoval. Avšak ani po dvou letech se neobjevil, z čehož Hester usoudila, že zemřel někde na moři. Jelikož byla ženou velmi pohlednou, netrvalo to dlouho a došlo ke spáchání tehdy jen těžko odpustitelného hříchu cizoložství, navíc s duchovním hodnostářem. Poté, co je Hester uvězněna a porodí dceru, se dává na pokání a je připravena následky tohoto činu nést po zbytek života. Mimo jiné tím, že na své hrudi bude nosit připíchnuté šarlatové písmeno...
Tak, a dost bylo chvály. Kniha je napsaná poměrně zvláštním způsobem, tak například úvod, ve kterém nás autor vlastně seznamuje s tím, že příběh Hester Prynne našel v jakémsi skladišti celnice, kde nějakou dobu pracoval, by se dal vyjádřit na maximálně deseti stranách a ne na 55, což je zhruba šestina knihy. A tímto stylem kniha pokračuje dál, každou kapitolu tvoří značná část "omáčky" a několik málo vět nějakého aktivního děje. Například scéna, kdy se Hester setkává s duchovním v lese, je roztažená do 4 kapitol.
Není zde vůbec rozvinutá ani úvodní část příběhu, totiž milostné vzplanutí Hester k duchovnímu, kniha začíná vlastně až po porodu dcery, kdy je Hester dovedena k pranýři. V tomto ohledu se mi o dost víc líbil film s Demi Moore, tam to bylo zpracované tak nějak komplexněji.
Na druhou stranu se mi třeba líbil ten závěr, pokud se jednalo o osud Hesteřiny dcery, byl takový "romanticky tajemně neurčitý".
Co mě ovšem vytočilo zcela do běla, byla jiná věc. Pokud si v dnešní době člověk zadá do jakéhokoliv vyhledávače heslo Šarlatové písmeno/Hester Prynne, vyjede několik odkazů, kde se může o příběhu dočíst víc. Žádný z nich ale neobsahuje to, co vyplodila autorka českého překladu Jarmila Fastrová... Jak proboha ta ženská přišla na to, že Hester nosila na hrudi písmeno "S"?!? Nevím, jestli je to tak ve všech vydáních, ale vydání z r. 2012 z Čs. spisovatele mi to do značné míry znechutilo...
Byl bych ochotný té knize odpustit poněkud netradiční způsob, kterým je napsána, koneckonců ji to dělá svým způsobem jedinečnou, ale tohle prostě ne. Při každé zmínce o onom písmenu se mi před očima vyjevil obraz z filmu, kde D. Moore má na prsou písmeno "A", stejně tak Emma Stone ve filmu "Panna nebo orel", který, ač je úplně o něčem jiném, je vlastně na té myšlence postaven do značné míry taky, a celá idea knihy je v háji...
Proto tak relativně nízké hodnocení.

Vendelín2000
27.04.2015

Jelikož jsem viděla i film, na knihu jsem se velmi těšila. Bohužel, i když se mi většinou líbí více knižní zpracování, než to filmové, u této knihy je to naopak. Děj je moc pěkný, ale... Věty a často i celé pasáže jsou zbytečně roztahané, trvá celou kapitolu, než se autor dostane k tomu, co chtěl říci na začátku. Žádná kniha se mi zatím nečetla tak špatně a pomalu.

adorjas
22.03.2015

Veľa, veľa popisu. A to naozaj, priamej reči tu nájdete pomenej, a keď aj niečo nájdete, tak tá priama reč je taká vyumelkovaná, že si neviem predstaviť, že puritáni v 17.storočí niekde na novom kontinente hovorili takou kvetnatou rečou.
Knihu som sa snažila poňať ako psychologickú sondu medzi vinou, svedomím, sebaobetovaním a to ako sa to prejavuje na ľudskom charaktere.

miriama
10.03.2015

Kniha mě přímo nadchla. Vtáhla mě do děje a některé pasáže jsem četla několikrát. Je to úžasný psychologický ponor do duší dvou mužů a jedné ženy. Pro mě kniha, kterou nečte člověk jen jednou, ale pravidelně se k ní vrací. A pokaždé objeví něco nového.

lenka1048
30.12.2014

Knihu jsem četla v angličtině, jako povinnou četbu na amerického autora. Příběh se mi líbil, musím souhlasit s některými komentáři, na můj vkus kniha byla příliš krátká, ale obsahově velmi cenná . Člověk se musí vžít do hrdinky a do doby ,ve které žila a dá mu to mnohem více...

Aaron Lewis
15.08.2014

Čekala jsem víc (asi proto, že se o tom furt tak mluví). Jenže je to celkem krátké, i když jsou tam snahy o vykreslení psychické (no vlastně celkem hodně a celá kniha je o psychice a o snažení ne ani tak vysvětlit jejich činy jako spíš o zobrazení, co se s nimi potom událo). No, ale právě že na to, jaká je tam snaha o vykreslení psychologie postav, tak je to tak nějak povrchní a neměla jsem možnost s někým se ztotožnit. Co se týče Arthura tak je to jednoznačné, slabý muž – co víc na to říct, možná nebyl špatný, ale byl moc zbabělý a navíc moc pobožný. Hester byla alespoň silná žena, ale zase na můj vkus až moc dělala mučedníka a to A musela nosit pořád, i jako stařena, takže tam taky něco není v pořádku, i když chápu, že byli oba silně ovlivnění náboženstvím. Malá Perla absolutně nesympatický drzý spratek, který byl i popisován jako nesympatický drzý spratek, že jsem se až divila, že ji má Hester ráda (i když o tom taky několikrát pochybovala:P). No a manžel (bývalý) Roger, podle mě by bylo zajímavý začít od začátku, jak o ni se poznali, jak se brali a jak se pak poznala s Arthurem, takhle je Roger jako zapšklý intelektuál (taky se to moc zdůrazňuje, hlavně teda že je to učenec) a navíc ho Hawthorne ze začátku popisuje, jak ho mají lidé rádi a najednou už ho nemusí… no nic moc. Chtělo by to přidat minulost, přítomnost a tak 500 stránek navíc a Arthur může být klidně i zbabělec (koneckonců je to zajímavé) a může si i umřít a Roger může být i psychouš a bídák největší a myslím, že by to bylo hodno potom třeba i Dostojeského, takhle mu nesahá ani po kotníky!

Lachenauerin
13.01.2014

Předně: do téhle knížky musíte vejít a přibouchnout za sebou dveře, nesmíte ji projet na půl plynu, jinak vám nedá všechno, co v ní je.

Svým způsobem je to ukázkový příklad toho, že u beletrie není nutně nejdůležitější O ČEM, ale JAK. Příběh je vlastně jednoduchý, výsledné odhalení brzy předvídatelné, ale to vůbec nevadí. Důležitější je to, čemu by se dnes asi řeklo „společenská sonda“, přičemž všechno, čeho si všímá a co postihuje, platí do značné míry i dnes, byť v jiných kulisách; ano, i v dnešní sekulární společnosti se stále opakují tytéž vzorce myšlení a cítění (resp. myšlenkových a citových stylů a stereotypů) jako dřív, jen už se neohánějí bohabojností, ale jinými zaklínadly.

Naprosto famózní je ovšem autorův styl, to, JAK to všechno zachytil, uchopil, vystihl. Tragika a nadhled, vážnost a lehká, neprvoplánová ironie, kritičnost i pochopení... Šarlatové písmeno je totiž především jedna velká literární extáze. Když budete tuhle knížku číst jen proto, abyste se dověděli „jak to teda dopadne“, nedostanete zdaleka všechno, co dostat můžete; když ji budete číst proto, abyste si potvrdili obrovskou moc myšlenky a slova, najdete další model toho, jak taky může vypadat literatura, model, který rozhodně není k zahození.

Natique
08.12.2013

Kniha mě moc neuchvátila. Příběh jsem dočetla, ale že bych pak měla pocit, že mi to něco přineslo, asi ne... Nějak jsem s knihou nedokázala splynout.

zdazilek
02.11.2013

Zajímavý příběh o statečné ženě.

jardadr
11.03.2013

Číst knihy trochu pozapomenutého Hawthorna je (alespoň pro mě) pokaždé zážitek. Hawthorne rád do svých příběhů vtěloval mystično a tajemno, dotýkal se světa duchů, tajemných kultů, ukrytých temných stránek světa. Kdepak puritáni! Ti pro něj nebyli jen ti "čistí". Pocházel z toho prostředí a viděl jim až do žaludku...
A ani tento příběh není vyjímkou a mám za to, že Hawthorne se čtenářem hraje skrytou hru a nastiňuje příběh mnohem temnější. Když pastor na pokraji šílenství v bouři u pranýře volá: "Kdo jsi, kdo jsi!" je jen jedna odpověď kdo Roger Prynne opravdu je - ďábel. Myslím, že pravý Roger skutečně zemřel někde v divočině mezi indiány. Jak by bylo jinak možné, že se z ničeho nic objevil tak "příhodně"?. A navíc jemu opravdu nejde o tělesnou pomstu, jde mu o jejich duše. Přemlouvá přeci Arthura, aby své tajemství neprozrazoval a nesmyl veřejným pokáním svůj hřích. Zničí sice jeho tělo, ale duši neukořistí. Nezíská ani Hesteřinu, která nikdy nežila ve lži a přetvářce, ale ačkoliv "hříšnice" v lásce. A brzo poté Roger umírá - poražený ďábel opustí jeho tělo.
Ale to je asi jen jeden z možných výkladů.

Lily96
09.02.2013

Moc pěkná knížka o pevné vůli, hrdosti a odhodlání nést následky. Myslím, že hlavní hrdinka Hester si každého získá právě svou odvahou a statečností.

Mišel
08.11.2012

Knihu oceňuji zejména stylem, kterým je napsána. Po prvních stránkách jsem byla trošku rozpačitá, ale po začtení hodnotím jako velmi pěkné knižní dílo. Ani mi nevadil náboženský nádech.

Vera Silent
05.11.2011

Kratky a pritom plnohodnotny pribeh, ktery dokaze zaujmout aniz by k tomu vyuzival adrenalinovych dobrodruzstvi. The Scarlet Letter vypravi spise o pokani nez o lasce, zaroven nam dava nahlednout do doby prvnich puritanskych osadniku Noveho Sveta a v podstate je takovou psychologickou studii. V originalnim jazyce muze byt cetba trochu orisek, nicmene tak vynikne rozdil mezi starou a soucasnou anglictinou, kterou v prekladu ctenar nemuze tak jasne zaznamenat.

Flor
15.11.2010

Moc pěkný příběh o velice odvážné ženě,o odhodlanosti nést následky a snášet a překonávat další a další překážky.
Odvaha být ,,jiná" je i v dnešní době vzácnost.

Nathaniel Hawthorne

Nathaniel Hawthorne