Šarlatán

Šarlatán https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/430940/bmid_sarlatan-xa0-430940.jpg 4 589 589

Josef Klíma převedl do knižní podoby scénář Marka Epsteina – Šarlatán. Vzniklo tak strhující životopisné drama Jana Mikoláška, muže s léčitelskými schopnostmi. Příběh vznikl podle skutečné události, na Mikoláška se obracely tisíce lidí s žádostí o pomoc, včetně osobností politického a kulturního života. I když léčitel neměl medicínské vzdělání, dovedl jim svým nevšedním umem chorobu diagnostikovat a pomocí bylin vyléčit.... celý text

vlkove
18.10.2020 5 z 5

Viděla jsem nejprve film, který mě opravdu nadchnul. Kniha je příjemným doplněním, je dobře psaná a hezky graficky zpracovaná. Co více si lze přát?

hannah2000
17.10.2020 5 z 5

Zajímavý příběh nevšedního člověka, jehož život ovlivnil dar léčit i doba, ve které žil. A také temné stránky jeho povahy. Zároveň se mi líbilo literární zpracování pana Klímy.
Na film do kina teprve půjdu, ale myslím, že oproti filmu má kniha jednu obrovskou výhodu. Na konci je totiž dovětek pana Klímy, který se svou typickou lačností po ověření, jak to bylo doopravdy, pátral v archivech a mluvil se žijícími svědky. A pak čtenáře seznámil i s Janem Mikoláškem skutečným a porovnal tyto skutečnosti s příběhem. To dalo tomu literárnímu příběhu další rozměr. Za mě doporučuji všem, co rádi životopisy, i těm, co se zajímají o přírodní léčitelství.
PS: Poslouchala jsem audioknihu a dávám *****. Je velmi dobře namluvená i zpracovaná.

cleopatra11
16.10.2020 3 z 5

Kniha přečtená za jediný večer, asi proto, že jsem přeskakovala stránky. Styl psaní mě vůbec nesedl, kniha mě nechytla vůbec. Mám pocit, že to bylo psané stylem Jedna paní povídala.
Nicměně na film půjdu, Trojana mám ráda.

hzd
11.10.2020 5 z 5

Zajímavý příběh, navíc podle skutečné události. Asi se budu muset podívat na film. Šarlatán v podání pana Trojana určitě stojí za to. Ocenila jsem na konci knihy dovětek autora i pár fotek z filmu.

veriszv
10.10.2020 4 z 5

Co se týče literární stránky, moc se mi to líbilo, ale byla jsem trochu zklamaná z té stránky faktografické. Jan Mikolášek byl osobností zajímavou sám o sobě, tak nevím jestli bylo nutné tolik k jeho životu dodávat a pozměnit. Naštěstí jsou fakta shrnuta alespoň na konci knihy.

JajaCZ
09.10.2020 4 z 5

Skvelá kniha o zaujímavom človeku, o ktorom som ani netušila, že žil. Jeho neskutočné schopnosti a DAR (pretože niektoré veci sa síce dajú naučiť, no s niektorými sa musí človek jednoducho narodiť) pomohli tisícom ľudí. Páči sa mi, že svoju povahu Jan Mikolášek neprikrašľuje. Veľmi ma mrzí jeho osus, i osud jeho asistenta...o to viac budem odsudzovať vtedy fungujúci režim. Na film sa chystám a už teraz som zvedavá na herecké výkony :)

čef
07.10.2020 4 z 5

Film a tedy i kniha je příběhem velmi kontroverzní a mnoho lidí je a bude velmi rozhořčeno z toho, co z tohoto vynikajícího léčitele vlastně tvůrci udělali. I moje máma, která u něj také byla, by se obrazně v hrobě určitě obrátila. Literárně je však kniha zdařilá a k přečtení jistě vhodná. Nejcennější je určitě doslov, který uvádí skoro vše na pravou míru. Škoda, že některé motivy jakoby přebily to hlavní ze života Jana Mikoláška a doufám, že kniha jeho prapříbuzných se snad faktům více přiblížila.

klodnerovic
05.10.2020 4 z 5

Po přečtení Šarlatána mám chuť sáhnout po dalších, možná poněkud víc faktografických knihách, o Janu Mikuláškovi a ... vynadat tomu, kdo má na svědomí "vazbu". Chápu, dnes se drtivá knížek lepí, ale! "faktměštvekdyžseknížkarozpadnepodruhémotevření" :-(.

LéňaM
03.10.2020 3 z 5

Kniha byla pěkná, ale.....
Chtěla bych více informací, které mi chyběly.
Pěkná kniha na jeden večer která mi nedala to, co jsem chtěla

Jana283
30.09.2020 3 z 5

Jaký dar měl Jan Mikolášek? Byl to dar či prokletí? A kdo mu ho dal? Bůh či ďábel? A jaký opravdu byl?
Tolik otázek a tak málo odpovědí....

ajla5
24.09.2020 3 z 5

Doufala jsem, že se dozvím více o životě pana Mikoláška.

Gustik5
22.09.2020 4 z 5

Kniha Šarlatán je výborným příběhem, který slouží jako skvělý doplněk k rovněž povedenému filmu. Josef Klíma rozhodně není nějakým suchým vypravěčem a tam, kde ve filmovém zpracování vdechli postavám život herci, vdechuje jim ho úspěšně na papíře i on. Troufám si tvrdit, že bych si knihu užil i bez předešlé návštěvy kina, což je rozhodně velké plus. Zároveň však považuji za nutné zmínit zřejmou věc – a sice tedy že se jedná o román na motivy skutečných událostí (jakkoli je v řadě zásadních detailů věrný známým skutečnostem).

Zájemcům o skutečný příběh Jana Mikoláška a jeho hlubší pozadí však nemusí být smutno, v souvislosti s filmem vyšla rovněž i obsáhlá biografie Životní příběh Jana Mikoláška: Pravda o slavném českém léčiteli od Martina Šulce (kterou i v doslovu v recenzované knize Klíma letmo zmiňuje), nebo je k mání výtisk Paměti přírodního léčitele, pocházející z pera samotného Mikoláška (který je však podle odborníků místy přinejmenším přikrášlený). V Šarlatánovi dostáváme zručně převedený scénář, který nevypouští nic zajímavého z filmu, a zároveň ještě pár věcí přidává. Pro silný a zvraty nabitý příběh z tuzemského prostředí s morálně nejednoznačným (anti)hrdinou tak není třeba chodit daleko...

cornetka
20.09.2020 5 z 5

Příběh bylinkáře Jana Mikoláška mě bavil hned od začátku, obzvlášť když je děj inspirován skutečnými událostmi. Jan Mikolášek byl se svým umem velmi úspěšný - neléčil jen obyčejný lid, ale i známé osoby a to se mu stalo osudným. Oceňuji dovětek autora, ve kterém je uvedeno, které události byly opravdu skutečné a které ne. Myslím, že brzy půjdu do kina na filmové zpracování ????

gargamelka
19.09.2020 5 z 5

Kniha je napsána velmi čtivě. Doporučuji jak knihu, tak zhlédnutí filmu :)

Pitbullka
19.09.2020 5 z 5

Líbilo se mi, jak je příběh chladný, surový. Během odpoledne jsem měla přečteno. Moc jsem od knihy nečekala, ale opravdu mě Šarlatán nadchl.

Katerina015
11.09.2020 5 z 5

Kniha se mi libila... Za dva vecery precteno.. Doporucuji :-)

anet8843
10.09.2020 5 z 5

Skvělá kniha, hodně rychlá. Trochu mě mrzí, že se jednalo pouze o přepis scénáře, i když mi to dává smysl, tak bych tento příběh ráda viděla v pořádné románové formě, protože je to opravdu silné, nosmé téma. Osobnost hlavního hrdiny je úžasně nejednoznačná, což dává knize sílu. Romantická linie je dechberoucí, vyloženě volá po rozpracování.

Jančislava
09.09.2020 5 z 5

Pěkný příběh. Kniha se četla dobře a byla zajímavá. Škoda, že to není úplně dle pravdy, že jsou tam příběhy, co se nestaly - myslím to z první války a Františka. Ale jsem ráda, že jsem se o něm dozvěděla více.

Marluksa
06.09.2020 5 z 5

Retrospektiva nemám v knize moc v oblibě, ovšem v téhle mi to vůbec nevadilo.
Se zaujetím dychtivého čtenáře jsem doslova hltala každou větu. Metaforické procesy, slovní zásoba, jednoduchost a přesto čtivost, neodložitelnost, žádná zbytečná omáčka, prostě dokonalost.
Film jsem zatím neviděla, ale knihu můžu určitě doporučit. Dost mi připomínala knihu Mysterium tremendum, ta se mi taky moc líbila.
5*****

sgjoli
29.08.2020 3 z 5

Na začátku bych měla uvést, že jsem nejdříve viděla film, který se mi moc líbil. Asi se tak ve svém komentáři ke knize neubráním srovnávání. Ono se to totiž nabízí, jelikož se jedná o přepis filmového scénáře.
Jakkoliv se mi příběh sám o sobě líbil, tak musím přiznat, že s knihou jsem bohužel jaksi zápasila. Styl psaní mi připadal hodně syrový, strohý, strojový - je z toho poznat, že to dohromady dával novinář. To asi není samo o sobě špatné, ale mně ten styl psaní prostě neseděl. Chyběla mi v tom určitá vřelost a lidskost, kterou tomu příběhu ve filmu dodávali herci. Ano, ani ten film není příliš veselý, je hodně syrový a temný, ale ti herci tam do toho dodali právě ten zmíněný lidský rozměr, takže to na rozdíl od knihy nepůsobilo strojově.
Pravdou také je, že pan Klíma to v doslovu uvádí na pravou míru, že se mu do toho přepisu scénáře zprvu nechtělo, protože u přepisu scénáře máte spoustu věcí předepsaných a jako spisovatel nemáte moc prostor pro nějaké vlastní rozepisování. Možná i to bylo důvodem, proč na mne kniha působila příliš stroze a nečetla se mi nejlépe.
Je potřeba počítat s tím, že kniha (i film) je Mikoláškovým životem skutečně jen inspirována, nelze to tedy brát jako závazný zdroj informací - to vám kniha nedá. Pokud jste již viděli film, tak příběhově vám to také nic nového nedá, jelikož se skutečně jedná jen o přepis scénáře do beletristické podoby. Jediné, co je zde navíc, je doslov od Josefa Klímy, který v doslovu vysvětluje okolnosti Mikoláškova života a v čem se film/kniha liší od skutečnosti.
Vzhledem k výše zmíněnému dávám lepší tři hvězdy. Nebýt toho doslovu, asi by to byly slabší tři (možná jen dvě). Protože ač ten příběh samotný byl opravdu silný a obsahově zajímavý, tak mi skutečně neseděl ten přepis do prozaické podoby. Zatímco filmové zpracování mi sedělo velmi a hodnotila bych ho naplno, tak knihu naplno bohužel hodnotit nemohu.