Šach a mat

Šach a mat https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/502984/bmid_sach-a-mat-65b2a7cc4c845.jpg 4 264 59

První young adult román od autorky oblíbených romantických komedií Hypotéza lásky a Hlava plná lásky. Mallory už šachy nehraje. Svého snu se vzdala, aby se mohla věnovat nemocné mámě a ségrám. V jiném vesmíru by se teď nejspíš chystala na vysokou, místo toho ale bere jednu směnu za druhou a snaží se vydělat dost na to, aby rodina nestrádala. Všechno se změní ve chvíli, kdy se Mallory rozhodne zúčastnit posledního turnaje v šachu a náhodou se jí podaří porazit šachového mistra Nolana Sawyera. Nolan nevěří, že mu to natřela taková nicka. Ještě víc ho ale překvapuje, že má chuť utkat se s ní znovu. Mnohem chytřejší by přece bylo vycouvat, tak co to s ním je? Pro Mallory je tohle vítězství cestou k dalším peněžním výhrám, které by jí vytrhly trn z paty. Brzy se však přesvědčí o tom, jak nelítostná (a přitažlivá) dokáže konkurence být... celý text

Literatura světová Dívčí romány
Vydáno: , Yoli (ČR)

Check & Mate , 2023

happy19
20.03.2024 5 z 5

Velmi milé počtení:-)
Trošku jiná než předešlé,ale stále je podpis Ali dost znatelný,-)
Moc jsem se bavila!
Opět rozmanité postavy,prostředí šachů je prostě boží:-*
Obdivuji to!

,,Ten, kdo dává tvým rtům úsměv, dává tvému srdci život."

moudivlacek
18.03.2024 4 z 5

Už dávno nejsem mladá generace, přesto jsem se na knihu těšila. Trochu pomalý start, ale pak už to šlo. Sice šachy hrát neumím, ale příběh není odbornou publikací. Spíš příběh dvou mladých lidí, které činy jejich blízkých jim výrazně ovlivnily život. A každý zaujal k životu jiný postoj. Dva brilantní šachové mozky, dva lidé jsoucí tak sami..
. ...Aby ses rozhodla, musíš se podívat do své duše a být k sobě upřímná v tom, co doopravdy chceš. A ano, vím, že je to děsivé. Ale život je moc dlouhý, než by ho člověk prožil ve strachu.
..... Můžeš mít kolem sebe celý tým, ale když přijde na věc, jsi sama. Hraješ sama. Prohraješ, nebo vyhraješ sama. Jdeš domů a jsi sama.

leny.wood
16.03.2024 5 z 5

Možná trochu pomalejší rozjezd, ale pak už to byla jízda. Je to sice v kategorii YA, ale i dospělák si to užije, dokonce si myslím, že víc pochopí některé části příběhu. A taky hlavně ty šachy! Neumím je, nerozumím jim a přesto jsem si připadala jako profík.

Siegrid
15.03.2024 5 z 5

Od začátku do konce čtivé. Ať je to young adult nebo pro starší, píše Ali pěkně. Nejvíc mě bavilo popisování těch šachových partií, tam to pěkně jiskřilo a mělo to šmrnc. Je vidět,že se dá poutavě psát o šachách i jiných tématech.

uzivatel9575
12.03.2024 5 z 5

Vezměte Dámský gambit od Netflixu, přidejte trochu dnešní doby, vtipu a dostanete naprosto skvělý a svěží příběh. Jak já se bavila! Bála jsem se, jaké to bude, když to je pro mladší, ale musím říct, že mě ta kniha bavila stejně, jako předchozí dvě. Chtěla bych vyzdvihnout snad všechna přirovnání, která jsou v knížce použita, protože tak moc jsem se už dlouho nezasmála!

Inah
11.03.2024 5 z 5

Trošku jsem se bála, jak se mi (30+) bude líbit kniha pro 15+, ale i třetí kniha od autorky se mi moc líbila. Asi opráším šachovou soupravu ... :)

cherubinka
11.03.2024 5 z 5

Pokud bych měla od autorky doporučit knihu z těch 3 co u nás vyšly, je to tahle.

Upřímně, nechtělo se mi do ní. Mezi předobjednávkou, vydáním a doručením (cca měsíc) jsem přečetla předchozí autorčiny knihy "pro dospělé". A ten styl, jo, dobrý, čte se to pěkně, je to napínavé, ale předvídatelné a obě byly stejné a na jedno "brdo" (vysoký, svalnatý a nedostupný zdánlivý parchant vs drobná vědkyně v nesnázích). Takže jsem se obávala něčeho podobného.

Nejsem dávno Young, ale byla jsem rozhodně příjemně překvapená. Že to byl jiný styl. Jiný příběh. Jinak napsaný a hlavně, z jiného prostředí než věda. Krásně se to četlo, od začátku člověk moc nepředvídal jak to bude a jak to skončí. Ne tak moc, jako u Hypotézy a Hlavy. A moje neoblíbené slovo tohoto druhu literatury - šukat, tam bylo jen jednou.

Milý, laskavý a oddychový příběh.

LenRan
11.03.2024 5 z 5

Výjimečně pohodová, vtipná a svižná kniha se sympatickými postavami. Bavila jsem se celou dobu, doporučuji všemi deseti :)

Kristy.Seb
10.03.2024 4 z 5

Když budeš něco potřebovat, musíš si o to říct.

Začátek byl pro mě hodně chaotický. Škoda že šachům nerozumím, ale příběh jinak skvělý.

Syma149
10.03.2024 4 z 5

Další moc pěkné počtení od Ali Hazelwood. Tentokrát jsou hrdinové Mallory a Nolan o trochu mladší než obvykle, osmnáct a dvacet let. Nolan byl miláček, Mallory úžasná, obětavá a dříč. Měla pocit, že její vinou se rozpadla jejich rodina a snažila se to všem vynahradit, až tak trochu zapomněla na sebe. Neměla čas na šachy a ani na lásku. Všechno se otočilo, když vyhrála na jednom turnaji právě nad Nolanem...
Ali prostě umí a dnes jsem málem nedovařila oběd, protože jsem se nemohla odtrhnout od čtení, ale přece jenom mi tam trochu chyběla ta žhavost, kterou umí tak dobře popsat. Doporučuji, ale za mě Hypotéza o dost lepší.

jitka_dankova
10.03.2024 5 z 5

Romantický příběh ze světa "nerdů" s přesahem a hlubšími myšlenkami. Ach, která autorka si přečte studii o genderových stereotypech a šachových výkonech a napíše o tom knihu, nad kterou pak člověk stále rád dumá a přemýšlí i pár dní po přečtení? Jsem fascinovaná. Ze čtení té studie bych neměla to, co po přečtení tohoto příběhu jedné šachistky. Tentokrát Ali Hazelwood píše o velmi mladé slečně, osmnáctileté, a navíc z pohledu první osoby. A stejně v tom vidím ten její krásný rukopis. Vtipné vsuvky, narážky, zapeklitý vztah k sestrám. Opět s radostí vítám vedlejší postavy hlavních hrdinů, které úžasně dotváří celý příběh, to je prostě Ali. Jen jsem tentokrát navíc obdivovala, jak dokázala zpracovat charakter mladičké nerozvážné puberťačky, která dělá chyby a hlouposti a teprve dospívá a učí se rozumně rozhodovat. Je to tolik rozdílné od těch dalších knih, co jsem zatím měla tu čest číst. Jo, bylo to často k vzteku a měla jsem chuť hlavní hrdinkou zatřást, ale bravurně to odpovídalo jejímu věku. Romantická linka nepatří k těm, které bych přímo milovala, to ne. Závěr plný nedorozumění a spíš frackovitosti hlavní hrdinky není úplně pro mne, ale ten začátek byl tak půvabně roztomilý, že jsem nakonec celkově z knihy nadšená. Oceňuji i nabourání stereotypu ohledně sexuálních zkušeností takových hrdinek a hrdinů a tleskám.

badliar_id
10.03.2024 4 z 5

"Galaxies pass through his black eyes, and I wonder whether this second could last a century. Whether the universe could be just me and him, understanding each other on a forever loop."
Na knihy od Ali se vždy těším, takže jsem se hned na tuhle novinku vrhla.. Bylo to úplně něco jiného, než jsme od Ali zvyklí. Více heavy témata, žádná feel good romantika, ale přesto tu je znát, že to psala Ali.. Hodně jsem se smála a taky možná uronila jednu nebo dvě slzy.
Bavilo mě to, ne tolik jako Hypotéza lásky, ale mělo to svoje kouzlo..
Nolan a Mallory = *heart eyes*

PetraN17
10.03.2024 5 z 5

Pro mě opravdové osvěžení, hlavně po dvou předchozích knihách :))

Kaduri
09.03.2024 4 z 5

Ali Hazelwood sa stáva mojou obľúbenou YA autorkou. Bavia ma zaujímavé témy, ktoré si vyberá, i - pre YA - netradičné prostredia, do ktorých sú knihy zasadené. Tentokrát sú to šachové turnaje.
Ali dokáže proste vymiešať správny koktejl zábavy, trošky napätia, mixnutý s uveriteľným vývinom vzťahu hlavných hrdinov.
Príjemné oddychové čítanie.
... a asi vytiahnem svoju starú šachovnicu:)

Dellphi
09.03.2024 5 z 5

Ali Hazelwood se stoprocentně stává mou naprosto oblíbenou autorkou. Její knížky jsou neuvěřitelně čtivé, milé, inteligentní, s krásnou romantickou linkou a úžasnou zápletkou. Pokaždé se setkáme s hrdinkou, která má výjimečný talent, ale sama o sobě pochybuje. A s chlapem, který ji právě pro její (mimo jiné) inteligenci a talent obdivuje, a nakonec se do ní bezhlavě zamiluje. O tom bych mohla číst donekonečna. Navíc každá její kniha je originální, žádné ohrané a často opakované téma, naopak nás autorka vždy seznámí s novým prostředím i lidmi.
Tentokrát jde o šachové prostředí, což možná na někoho nemusí působit až tak zajímavě. Jenomže ouhle! V podání autorky máte pocit, že jste se ocitli ve finále hokejového olympijského západu, kde Češi stojí proti Kanadě, a to jen proto, že v poslední chvíli bylo diskvalifikované Rusko. (Kdo přečetl, pochopí) No prostě boží! Jsem z knihy nadšená a všem doporučuji!

Knihomol_ka
08.03.2024 5 z 5

Další pecka od skvělé a talentované autorky, která ví, jak zaujmout své čtenáře.
Tentokrát tu máme jiné prostředí a to šachové. Pro mě úplná novinka, která mě mile překvapila. Ali Hazelwood má krásný a jednoduchý styl psaní. Její knihy hltám a během jednoho dopoledne to slupnu jako malinu. Pro mě je to jedna z mých nejoblíbenějších autorek, která si mě dokázala získat svými příběhy.
Je to dle všeho první ya román od autorky, který se zaměřuje na mladou dívku Mallory, která už šachy nehraje. Má k tomu své osobní důvody, které se později dozvíme. Mallory je šikovná a silná dívka. Stará se o svou nemocnou maminku a své mladší sestry. Nešla na vysokou školu, protože se snaží uživit svou rodinu. Její život se změní ve chvíli, kdy jí její nejlepší kamarádka přemluví na šachový turnaj, tam se totiž setká se slavným šachistou Nolanem Sawyerem, který je za mě, že dokonalý. (Jojo propadla jsem mu šíleně).
Nolan je mistr a jednička v šachovém světě. Mallory se podaří vyhrát nad Nolanem a ten jí má pak plnou hlavu. Mallory dostane nabídku pracovat pro jeden šachový tým a díky tomu zabezpečí došasně svou rodinu a jako bonus získá stipendium. To zná úžasně že? Během příběhu zjistíme něco o Mall a Nolanovi. Mall má strach ze závazků a nemá na ně čas, za to Nolan nemá o dívky nouzi, ale žádná ho nezaujala zatím tak jako Mallory. Jejich vztah je krásný a pomalý. Strašně se mi to líbilo, opět to bylo krásně vtipné.

Příběh, který mě od autorky opět dostal a já se zase těším na další novinky od ní.

Terezka17
08.03.2024 4 z 5

Knížky od Ali mám moc ráda, nemusím na nic moc myslet a jen si užívám romantiku. No, u této knížky jsem si nevrněla blahem jako třeba u The Love Hypothesis, takže hodnotím 3,5*-4*. Zvykla jsem si u Ali na spicy kapitoly a to mi tady prostě chybělo. Ale chápu, že se jedná o YA a měla jsem to asi očekávat.

MarKy95
05.03.2024 5 z 5

Strašně milá a krásná kniha, kterou jsem měla přečtenou za jednu noc.
Neobvyklý námět, a pro mě zcela neznámé téma, kterého jsem se docela bála, jak to bude popsané, ale vše super. Sympatické postavy. Doporučuji jako všechny knihy od Ali.

Hatshepsut
03.03.2024 5 z 5

Mezi romantickými příběhy je tato kniha jedna z těch, co bych si určitě vybrala k četbě. Od autorky již třetí kniha, která u nás vyšla a za mě určitě ano. Neobvyklé prostředí jejích námětů, příjemný humor, sympatické postavy, které jsou vám blízké v jejich nesnázích a životních strastech, vše bez vypjatých emočních scén a dramat. Kniha, která zaujme, potěší a naláká na nějaké příště.

„Neměla bys mluvit sprostě před dvanáctiletým dítětem. Paní Vitelliová říká, že můj mozek nasává všechno jako houba. Jestli ještě jednou řekneš do prdele, nejspíš skončím jako mladistvá delikventka.“
„Do prdele.“
„Škoda, mohla ze mě být tak slibná mladá žena.“