Ruka Fátimy

Ruka Fátimy https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40497/bmid_ruka-fatimy-EUi-40497.jpg 4 105 105

Ve svém druhém románu nás autor světového bestselleru Katedrála moře zavádí do vzkvétající Córdoby druhé poloviny 16. století. Mladý Hernando, syn Maurky a křesťanského kněze, zavrhovaný křesťany i muslimy, se přidává k povstání ponižovaných Maurů. Poznává krutost obou bojujících stran, ale také potkává svou životní lásku, statečnou Fátimu. Po porážce povstalců je nucen žít v Córdobě, kde vzdor každodenním útrapám usiluje o to, aby kultura a náboženství poražených získaly zpět svou důstojnost i úlohu, která jim právem náleží. V románu vycházejícím čtyři sta let po vyhnání muslimů ze Španělska najde čtenář vše, co ho zaujalo už v Katedrále moře - historickou věrnost, příběh vášnivé lásky a nenávisti, ztracené iluze i naděje, které dávají životu smysl a vedou člověka vstříc dobrodružství.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Argo

La mano de Fátima , 2009

gulas
26.09.2011 3 z 5

Uff, tak mám dočteno.
Začátek byl náročný, těžko se pročíst všemi těmi detailními informacemi o násilí mezi křesťany a morisky. I když pro další vyprávění to asi bylo podle autora nutné.
Nicméně po cca 100 stránkách už začíná být příběh pro běžného čtenáře, kterého zajímá právě spíš ten příběh než příliš podrobná historická fakta, mnohem poutavější. Konečně se pak autor dostává k líčení osudů Hernanda, který se v podstatě bezmocně zmítá mezi křesťany a araby. Snaží se obě náboženství smířit a a najít na nich něco společného. A za to ho pochopitelně nenávidí úplně všichni. Takže nakonec má vlastně obrovské štěstí, že to s ním dopadne tak jak to dopadne.
Ruka Fátimy se mi sice nečetla tak dobře jako Katedrála moře, přesto si zaslouží doporučení. Doporučuji všem milovníkům historických románů. Je tu vše, co k tomu patří - dobrodružství, láska, nenávist, náhody, intriky, pomsty za dávno spáchané křivdy. Charakteristika i jednání postav jsou uvěřitelné, vše propracované do detailů.

alisek
14.08.2011 2 z 5

Katedrálu moře jsem přečetla jedním dechem. Moc jsem se proto těšila na Ruku Fátimy. Ale pravda je, že jsem touto knihou byla zklamaná. Těžce se mi četla, byla dost zdlouhavá a místy i nesrozumitelná. Boj mezi křesťany a morisky je popisovaný dost realisticky.I když mám ráda knihy o více stránkách, tahle jich mohla mít mnohem méně.

16. století Španělsko španělská literatura historické romány

Ildefonso Falcones