Rok kohouta

Rok kohouta https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/576/rok-kohouta.jpg 4 741 139

Spisovatelka, která nemůže psát. Tíseň úplně strašlivá. Nikomu to neříkám. Stejně to nepomůže. Já mám tíseň a já s tím musím něco dělat. Nikomu to neříkám a přitom mám čím dál větší potřebu s někým se objímat (a být objímaná), někoho hladit (a být pohlazená), s někým se milovat (a být milovaná), k někomu se schoulit... Je devět. Patrik má mít první výslech na policii (z úterka přeloženo na středu, nevím proč). Když jsme mu nestáli ani za telefonát, z účasti jsem se omluvila. Nezajímá mě to. Jak to asi probíhá? Policie už Patrika dávno neznervózňuje ani nestresuje, po všech útěcích z výchovného ústavu, po šťárách v pražských nočních klubech, kde se převážně zdržuje, po tom, co ho několikrát sebrali a drželi na vyšetřovně, dokud si pro něj z ústavu nepřijeli... Je v pohodě. Tíseň.... celý text

kalimero007
07.06.2017 3 z 5

Kniha čtená jedním dechem, která u mne vyvolává si často pokládat otázky i po přečtení .

Danago
14.05.2017 5 z 5

Skvělá kniha od českého autora , ale rozhodně ne zábavná literatura. Je to velice otevřená, strhující, naléhavá a drsná výpověď o dost kruté realitě jednoho života... Obdivuji Terezu Boučkovou za takovou otevřenost.
Od knížky se nedalo odtrhnout. Jako audiokniha je perfektně zpracovaná.

Evaneva
10.05.2017

Drsný příběh z vlastního života autorky mě velice oslovil. Myslím, že tuto knihu by si měl přečíst každý, kdo uvažuje o adopci...

BaS1972
04.05.2017 4 z 5

Drsný příběh. Při jeho čtení děkuji za všechno to zlé, co se mi nestalo.

Jessica007
13.04.2017 3 z 5

Od autorky jsem zatím nic nečetla. Tak teď už ano. Smutek, zmar, tíseň. Slovo tíseň bylo v knize na můj vkus až moc často. Velice pesimistická kniha - a pokud se našlo něco dobrého velice málokdy, tak se na tom hned našlo něco špatného - vždy. Hezky jsem to vše špatné a pesimistické do sebe vstřebávala, rozhodně mi to nepřidalo. Je to závažné téma - to hlavní - a těžké. Ale autorka velice pesimisticky popisuje i běžné starosti atd. To už je moc. Zmar, deprese, tíseň. Četla jsem a jsou knihy třeba o vážně nemocných lidech, kterým už zbývá třeba málo života - i tam se najde něco pozitivního - v těch knihách, přitom to je opravdu strašné.. Autorka má cestu ven, synové dospějí a pryč - a nejmladší je fajn. I když je kniha hodně chválená, tak za mě tři hvězdičky. Smutek, tíseň, zmar - a stačí.

Kolobajda
12.04.2017 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem od českého autora četl. Dotýká se citlivého tématu spolužití s "nepřizpůsobivými", i když se jedná o kluky z děcáku. Syrová, otevřená a drsná výpověď o realitě (někdy až kruté), kterou si musela zažít až do poslední kapky. Ovšem jelikož je narozená ve znamení kohouta, žádný boj nevzdává. Ani prohraný... Četl jsem to jedním dechem.

Masenka1304
01.03.2017 5 z 5

12. 2. 2017, 7:15
Otevírám 13. komnatu T. B. a začínám číst.
Duše se mi tetelí, čtení mě hned neskutečně chytne.
Přetěžce těžké téma.
Žasnu nad bezbřehou odvahou autorky, se kterou svou kůži nese na trh.
Zpověď tak nesmlouvavá a naléhavá.
Údery humoru černějšího než černého přímo na solar plexus.
"S obvyklým smíchem se mě zeptal (Rainer):
Hádej, co je novýho?
Nevím. Co? Máš lásku?
Něco lepšího!
Co?
Rakovinu." str. 29

V pocitu absolutního zmaru a beznaděje nachází střípky, pro které má pořád smysl žít, anebo že může být ještě hůř.
"Žít se musí.
Muž: Ale proč?
Proto. Člověk má povinnost žít. Musí chtít. A musí umět být sám, nehledat smysl života u jiných. Člověk je vždycky sám. Svobodu má jen a jen v sobě." str. 222

Netrpělivě klepu na dveře další z komnat T. B. a čekám na otevření. Zatím čtu Rudolfa Slobodu. Nevím, jestli to dočtu...

Jana283
21.02.2017 5 z 5

Syrová otevřená zpově bez příkras a předstírání. Škoda, že tolik čtenářů ji nechtělo pochopit a porozumět. Mám k paní Boučkové velkou úctu i za to, jak ustála "kampaň", která se po vydaní knihy rozjela.

mirektrubak
20.02.2017 4 z 5

Je to mimořádně intenzivní vyprávění, strhující, naléhavé ... a vědomí toho, že se jedná o skutečně prožité emoce tomu ještě dodává na intenzitě. Docela obdivuji Terezu Boučkovou, že vše takto bez cenzury popsala a nešetřila ani sebe.

Já to četl jako příběh o rozpadlých vztazích, kdy už nikdo nikomu moc nedůvěřuje a nikdo si navzájem nic neodpouští.Vidíme celou situaci z pohledu matky, která sice deklaruje, že adoptivním dětem věnovala spoustu lásky, péče a tolerance, ale do příběhu vstupujeme až v okamžiku, kdy už je tohle všechno minulost - už sledujeme dospělé jen jako kárající a vyčítající vychovatele - už ne jako rodiče. Kříčí se zde, spílá a fackuje a plive. Pořád dokola. Emoce tečou a nikdo se nemůže cítit dobře. Dospělí vypadají, že neumí nic jiného než hulákat a dospívající neumí nic jiného než krást a utíkat.
Pro mě je nejvíc vypovídající scéna, kdy se matka dožaduje klidu aspoň na Vánoce - samozřejmě hlasitým křikem.
Myslím, že i kdyby se náhodou chtěl někdo polepšit, tak v tomhle prostředí fakt nemůže.
Nejvíc mi bylo líto nejmladšího syna, na kterého nikdo nebral ohled.

Kniha je velmi osobní a tak budu v komentáři také osobní: v průběhu čtení jsem si uvědomil, jaké jsem měl štěstí, že mám svoji maminku. Která po mě neječela v době mých sedmnácti let, kdy jsem určitě mnohokrát přišel domů opilý, nepomáhal jsem doma, zavíral se ve svém pokoji a jistě jsem taky někdy něco snědl z ledničky, co bylo určeno pro zítřejší oběd. Musela skřípat zubama, ale udržela se a vyvarovala se kázání o tom, kolik pro mě obětovala a jaký já jsem a nejsem syn.

PetullaN
13.02.2017 4 z 5

Zajimavy pribeh, ze zacatku se ovsem cetl velmi spatne. A to asi prvnich 80 stranek, nicmene pote se kniha stala ctivou a velmi zivou otevrenou zpovedi nejen o rozpadu adoptivni rodiny.

martas006
06.02.2017 4 z 5

Tak toto byl zajímavý příběh. Rozhodně stojí za přečtení.

makushenka
30.01.2017 4 z 5

Knihu jsem dostala darem, jinak bych po takovém tématu nesáhla. Musím uznat, že kniha mě chytla, ale stejně tak mě chytla naprostá beznaděj, občas suplovaná hněvem. Příběh lze samozřejmě zobecnit, takže se pak už netýká jen adoptovaných dětí, ale všeobecně každého dítěte a rodiče, nebo jakéhokoli vztahu mezi lidmi, kdy jeden dává a druhý o to nestojí. Je to smutné.

mynamail
09.11.2016 2 z 5

O knize jsem mnoho slyšela, chtěla jsem si ji přečíst a velmi dychtivě jsem se ponořila do prvních stránek. Ale... příběh, týkající se samotné adopce a problémů mě bavil, ale části popisující spisovatelčino více či méně úspěšné psaní, problémy tu s režisérem, tu s vydavatelem, tu se scénáristou... bla bla bla .... tak to mě nebavilo a tyto pasáže jsem přeskakovala. Nakonec jsem bohužel knihu ani nedočetla...

GreenMagritte
29.06.2016 4 z 5

Hlavní osu knihy tvoří události související s osvojením romských chlapců, které se i přes každodenní úporné snažení rodičů nedaří vychovat k čestnosti, upřímnosti a morálce. Boučková na dřeň odhaluje řadu zklamání, které s kluky prožívá, ať už jsou to krádeže, útěky, drogy, nebo jejich nechuť podřizovat se jakýmkoli pravidlům. Spisovatelka zde upřímně hovoří o svých nadějích, zklamáních i výčitkách, které pociťuje z „nepodařené“ výchovy. Autorka v knize vytvořila hlubokou a upřímnou zpověď o nevydařené adopci.

Joges
17.05.2016 4 z 5

Není to úplně „music of the heart“ (tj.nesedl jsem si z námětu na zadek), přesto musím knihu pochválit. Boučková píše zkušeně, nápaditě, nenudí, nesklouzne do stereotypu či patosu, naopak dovedně střídá kapitoly … co doma, … co povolání, a tak nějak to všechno dobře vyzní, i když téma tvrdě zkoušené matky je nezáviděníhodné, to musím dodat. Za mně palec nahoru.

orinka3
15.05.2016 5 z 5

Ke čtení této knihy jsem se dostala se zpožděním. O to víc dokážu ocenit upřímnost výpovědi. Boj, který se nedá vyhrát. Kniha místy naznačuje, dotýká se, přivolává vzpomínky. Výborné čtení - na hony vzdálené sluníčkovské četbě o krásných vztazích adoptivních rodičů a jejich ratolestí. Toto je prostě syrový život....povinná četba pro všechny, kdo se o adopci ucházejí i pro ty, kdo o ní teprve uvažují. Chce to obrovské srdce, nervy ze železa, mravenčí píli, sebeobětování a stejně to nemusí vyjít! Tady je zklamání dvojnásobné. Ani nadlidská snaha a souhra obou adoptivních rodičů nedokázala zlomit genetickou kletbu. Autorku obdivuji, tohle bych vzdala v polovině toho, co ona překonala. Psáno mimořádně živě a čtivě.

Leenah
14.02.2016 4 z 5

Silný příběh s tématem, které mě velmi zajímá a osobně se mě dotýká. Po přečtení jsem měla chuť sehnat na paní Boučkovou kontakt a napsat jí něco povzbuzujícího. Jednu hvězdičku jsem ubrala kvůli tomu, že mi úplně nevyhovuje styl psaní autorky - přímá řeč bez uvozovek (občas jsem si musela rozhovor přečíst dvakrát, třikrát, abych se ujistila, kdo co tedy vlastně říká) a podobné věci, kvůli kterým jsem se v knize občas ztrácela. Ale je to pouze můj subjektivní dojem, někomu to určitě vyhovovat může :)

aralka
14.01.2016 2 z 5

Příšerně depresivní knížka, chytila mě naprostá beznaděj a bylo mi obou adoptivních rodičů moc líto, od začátku jsem věděla, že se jim rozhodnutí tyto děti adoptovat vymstí...dělám práci, ve které se s tímto etnikem taky dost stýkám a můžu říct jen, že je to prostě v nich... nechci to tady rozvádět... kniha pro mě byla utrpením, ale jen kvůli tomu obsahu, ne že by byla špatně napsaná, to ne...

perpe2a
27.12.2015

tuto knihu doporučuji všem, kteří uvažují o adopci

salamandrina
14.11.2015 4 z 5

Velmi silný příběh. Nicméně od poloviny knihy mi to všechno přišlo už pořád dokola a trochu jsem se musela nutit číst dál. Pak mi ale došlo, že to je patrně i účel vyprávění - že to je prostě pořád to samé, do kola ty samé problémy s dětmi, stejné starosti, stejné tužby, úplně z toho sálala unavenost autorky, že čtenář je nakonec taky úplně vyčerpán. Ale ne negativně... Knihu jsem dočetla a řekla jsem si velký "uf".
Co se týká adopce - podle mě je to dobře ukázat, že to prostě nemusí vždy vyjít růžově a co všechno se dá čekat. Stejně jako ostatně mít vlastní dítě - nikdy - i přes sebelepší skvělou výchovu - nemůžete vědět, co se stane. Za mě velké plus, že měl někdo odvahu přijít se svou výpovědí na veřejnost.