První muž Říma

První muž Říma https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17336/bmid_prvni-muz-rima-43Z-17336.jpg 5 122 28

Římská sága série

1. část sedmidílného cyklu z doby antického Říma. Odborná revize textu doc. dr. Václav Marek. Román je zasycen nesčíslným množstvím historických reálií. Pro čtenáře, který se mimořádně zajímá o historii, to však mohou být podrobnosti zajímavé.

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

The First Man in Rome , 1990

gladya
18.06.2015 5 z 5

Nadchla mě celá sága, snad kromě posledního dílu. Myslím, že je to poměrně historicky věrné dílo. Postavy jsou věrohodně vykreslené. A i když nemusejí všechny detaily a hlavně charaktery a motivace postav úplně odpovídat historii, má tento typ románu i "vzdělávací význam". Mě třeba inspiroval k tomu, že jsem se znovu a trochu jinak zamyslela nad znalostmi z dějepisu, proč v jisté fázi vývoje Říma byla republika nahrazena císařstvím.

nerusa
06.02.2015 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, i když se mi občas ta římská jména dost pletla, ale to rozhodně není chyba autorky. Postavy jsou skvěle vylíčeny a velmi uvěřitelné. Rozhodně nejsem expertem na historii dávného Říma, takže nehodlám a ani nechci hodnotit případnou faktickou přesnost. Pro mne to bylo skvělé čtení a také velké poučení o historii. Všem, které poněkud odrazuje tloušťka této knihy a ostatně celého sedmidílného cyklu, mohu jen vzkázat, směle do toho, bude se vám to líbit. Máte-li pochopitelně, alespoň trochu slabost pro historické ságy.

Richie1
16.10.2014 5 z 5

Gaius Marius - vynikající státník a především vojevůdce starověkého republikánského Říma.
V prvním díle historického cyklu sledujeme vzestup tohoto ambiciozního politika a vojáka římské říše.
Byl jsem knihou nadšen. Po přečtení románu (včetně úžasných autorčiných poznámek na konci) jsem mnohem lépe porozuměl této převratné době, kdy se republikánské zřízení římské říše blížilo ke svému konci. Kniha je psána velmi čtivou formou (autorka mimojiné také napsala známé a oblíbené Ptáky v trní), ale především to je neuvěřitelně historicky věrně zpracované! McCulloughová musela pečlivě prostudovat stovky historických pramenů a věnovat se této tématice opravdu intenzivně.
Není nic lepšího, než si přečíst poutavý a napínavý román a přitom se ještě vzdělat v dějinách říše, která snad nejvíce ovlivnila i náš současný svět.
Kniha se v mé knihovně rázem vyšvihla na nejlepší románové dílo z doby konce republikánského Říma.

martin č.
28.08.2014 4 z 5

Jako obdivovatel Říma, který se tu a tam pokouší číst antické autory z edice antická knihovna, jsem po knize šáhl v naději, že si přečtu po čase opět román dle recenzí historicky přesný ale stravitelnější a čtivější než ty 2000 let stará klasická díla šroubovaného slohu.
Ale na začátku jsem byl trochu zklamán. Fakta a skutečné historické postavy – ok, ale co ten styl? Ty vole, říkám si, co je to za Danielu Steelovou, za červenou knihovnu? Tady se vyšší literatury či hlubokých myšlenek (kterými jsou prošpikovány např. knihy Miky Waltariho) asi nedočkám. Postupně ale Ordinaci v růžové zahradě ubývá prostor a zaplňují ho (od šroubovaných klasiků) známé historické události (válka v Numidii, Germáni, reformy), přibývají postavy (Marius, Sulla, Cecilius Metelus, Scaurus, Saturninus, Glaucia, Rutilius, Caepio,...) a to vše v takové míře, že musím před autorkou hluboce smeknout. V košatém ději si nevymýšlí téměř nic a nikoho a jen vše tím svým čtivým vyprávěním (které by mi samo o sobě přišlo laciné a kýčovité) spojuje. Jedenáct bouřlivých let římské republiky (110-100 př.n.l.) na 700 stranách, pro které autorka musela do obrovské hloubky nastudovat a bravurně zvládnout dějiny a problematiku antického Říma. Pakliže za sérii dostala čestný doktorát, vůbec se tomu nedivím.
A respekt ke všem čtenářům, kterým historie nic moc neříká a přesto se knihou dokázali prokousat i přes ta kvanta postav a senátních jednání až do konce. Já si určitě přečtu i další díl.

p.stranska
29.08.2013 3 z 5

tak jsem to dočetla, ale přiznávám,že asi od poloviny jsem švindlovala... dlouhé a pro mě strašně nudné kapitoly z válek a ze senátu jsem přeskakovala. uznávám, je to barbarství... ale zbytek příběhu, týkající se rodinných záležitostí, mě naopak hodně bavil a chtěla jsem vědět, jak pokračuje, bylo mi líto knihu nedočíst...tak jsem volila kompromis :-)
teď mám dilema, co s dalším dílem...chtěla bych ho přečíst,ale jedině stejným ,,švindlem,,. snad mi to autorka odpustí.

Atuin
12.07.2013 5 z 5

Těžká doba, velmi těžká a všichni usilovniě přemýšlejí jak její těžkost trochu zmírnit.....nebo jak se na té těžkosti propasovat někam výš , nejen ti kterým neuniknou doslovna zřítelnice v krvavém tratolišti po oběti božstvům, ale i jiní. Je Gaius Marius již stár? Je Cornelius Sulla příliš mlád, rodina Juliu nemá jak zajistit své potomy,je jeden příliš chudý a další příliš bohatý,jeden je Homo novus, druhý aristokrat, a ani jedno z toho samo osobě neznamená nic. Jde o to spojit síly. Jinak si choďte dál a mordujte býčky, choďte si pekně v kruhu.
Každý hrdina má své neodkladné záležitosti, sny, ambice a navíc s nimi i leckterá tajemství. Autorka spojila několik svých vlastních sil, nic si netahá z prstu a klade před sebe i před nás znamenitý historický román.

Thanyss
18.06.2013 5 z 5

Navzdory tomu, že se jedná o román, je to také hluboká studnice vědomostí, jež jsou nám podány mnohem stravitelněji (a také mnohem obšírněji) než v učebnicích dějepisu. Kniha popisuje Řím ještě před vládou Sully a následně Caesara a člověk si tak dovede utvořit obrázek o historickém dění ještě před příchodem známého velikána.

javirgo
10.01.2012 5 z 5

Vynikající román z doby antického Ŕíma. Kromě zajímavého děje je zde podrobně popsaný a vysvětlený systém fungování římského státu za doby republiky . Autorka má můj obdiv a zařazuji ji mezi své oblíbené. Musela pro napsání tohoto díla prostudovat velké množství knih, protože jak sama píše, většina děje je založena na realitě . Bylo to pro mě dost náročné čtení . V románu je velké množství dlouhých latinských jmen ,které jsou si podobné a velké množství výrazů , které jsem neznala,takže jsem musela často na konec knihy do vysvětlivek, jinak bych se v tom ztrácela a možná knihu odložila. Dočetla jsem ale do konce a nelituju . Pokračuji v dalších částech a doufám, že se mi jednou podaří dočíst vše až do konce. Všem, koho zajímá historie antického Říma rozhodně doporučuji.

starověký Řím Gaius Julius Caesar historické romány

Colleen McCullough
australská, 1937 - 2015
2004  90%Ptáci v trní
1994  94%První muž Říma
1995  96%Koruna z trávy
2005  96%Říjnový kůň
1999  95%Caesar: leťte kostky!