Raci v hlavě

Raci v hlavě https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501170/bmid_raci-v-hlave-qSs-501170.jpg 5 98 98

Hledání vlastních kořenů v záhybech pohnutého 20. století Cesta románové hrdiny Mika začíná v dětském domově v pohraničí, odkud se vydává poznávat svět i sebe sama. Jeho příběh se mísí s historií, jež se vynořuje kdesi na zakarpatské Ukrajině. V mnoha tragických i úsměvných zákrutech se obě linie proplétají, aby nakonec dospěly k překvapivému rozuzlení. Román Raci v hlavě je pestrým obrazem lidské touhy po smyslu života. Jeho hledání se odehrává na pozadí turbulentní historie středoevropského prostoru posledních sta let, se všemi jeho vzlety a pády. Text sleduje několik dějových linií, které se různě vynořují a proplétají. Mísí se v něm prvky gangsterky, iniciačního příběhu i magického realismu. Propojuje realistické události z dětského domova, kde hlavní hrdina vyrůstá a odkud se vydává poznávat svět, s dojemnými příběhy nejen z 1. světové války. Ve vyprávění doslova vybuchujícím gejzíry nápadů Rudolf Král dovedně rozvíjí hlavní linie dalšími a dalšími zábavnými i vážnými mikropříběhy lidských osudů, aby nakonec nechal celý román vyznít v nečekané pointě.... celý text

zweedy
18.01.2023 5 z 5

Kluk, který chtěl někam patřit a tak si napsal příběh. Opravdu krásný příběh kde nechyběla láska, smrt, čas, přátelství, zrada,... A já věřím že někde mezi námi žijí nebo žili Nestor, záhadná Taryk, Miku a celý cirkusovy svět

manteca8619
15.01.2023 5 z 5

Jedna kniha, dva hlavní hrdinové, dvě různé doby, dva velmi silné lidské příběhy.
Hned na začátku knihy se seznámíte s Mikulášem, kterému všichni říkají Miku. Je mu 18 let a opouští rodnou Díru, ve které vyrůstal v dětském domově. Musí se postavit na vlastní hony a poprat se s nástrahami současného světa.
Pak vás ale stránky knihy zavedou za Nestorem do Malé Byliny a roku 1914, kdy Evropu zasáhla první světová válka.
Miku se snaží hledět si svého a nějak proplouvat životem, ale potká záhadnou ženu a najednou se ocitne ve světě mafie, drog a ženských společnic.
Nestor bojuje za vlast a když už to vypadá, že přišel o všechno, v lese potká malou holčičku a jeho život dostává až magické poslání.
Nejraději bych se tady rozepsala, ale nechci vás připravit o příběh, který mě vtáhl a nepustil. Ze začátku jsem si říkala, že tohle mě nemůže bavit, ale s každou další kapitolou jsem chtěla vědět víc...Co Miku prožíval v Díře za "dobrodružství"? Jak se chce dostat do gangu a zachránit svou tajemnou neznámou? Jak se chce Nestor postarat o malou holku? Jak společně zvládnou jít napříč válečnou Evropou a přežít? A co spojuje Miku a Nestora, které od sebe dělí víc jak 70 let?
Přiznám se, že posledních 50 stran jsem byla jak na trní, knihu sem párkrát odložila, že tohle přece né, tohle není pravda, tohle tak být nemohlo, proč to tak autor udělal, ale pak se zase začetla a i nejedna slza mi ukápla.
Kniha si zaslouží plný počet hvězdiček.
A třešničkou na dortu jsou černobíle ilustrace, který celý příběh doplňují.

Aghatte
15.01.2023 5 z 5

Dnešní doba nemá hrdiny, a tak stále více autorů obrací své pero do dob válečný, prvorepublikových, meziválečných, poválečných.
O čem dnes chcete psát? Celý jsem hrál hry na PC. Celý den jsem čuměl na YT.. šel jsem na kebab a domů…

Prolínání a srovnání světů mě bavilo, autor je vynikající vypravěč.
Nestor v zemljance, celý den sleduje les, Miko v prádelně, celý den kouká na nohy… chytne rybu, zalije čínskou polévku, zachránil dívku, zachraňuje ženu…
Kniha ma spousty stran, ale nechcete, aby byl konec. Zamilujete si všechny hrdiny, malé i velké, děti i dospělé.
Doba, kdy děti doma makaly, a nebyl to důvod k žalobě, kdy o staré a nemocné se postarala rodina naprosto automaticky, kdy nic nebylo a každý se s Vámi o to rozdělil…
Konec byl neuvážený, nemělo to tam být, ale i tak plný počet, rozhodně. Jsem ráda, že pan Štifler tuto knihu zmínil, a tím jsem ji objevila i já. Máme tu novou generaci skvělých autorů, to je dobře.

eva3992
18.12.2022 5 z 5

Příběh Miku a Nestora. Na první pohled dva naprosto odlišní muži, kteří nás provedou tímto zajímavým románem. Miku vyrostl v dětském domově a jakmile dosáhl plnoletosti, odjíždí do velkého města, aby začal svůj vlastní život. Nestor je mlynář ze Zakarpatské Ukrajiny a během první světové války sledujeme jeho putování za novým životem. Lidské osudy na pozadí dějin dvacátého století.

V příběhu najdete historii, gangsterku, prvky magického realismu, osudy velice zajímavých postav. Od prvních stránek je to čtivé, vtáhne Vás to do příběhu a budete potřebovat víc a víc. Autor má příběh krásně promyšlený, kam nás chce všude vzít a co nám chce vše ukázat. Jak se jednotlivé události a osudy protnou. To bylo skvělé.

Magický realismus já v knihách můžu. Je to něco, co nám lehce popostrčí fantazii a já si čtení neskutečně užívala. Propojení dvou, na prvních pohled nesourodých, linek, mě moc bavilo. Celou dobu mě autor udržoval v napětí, kdy přijde nějaká spojitost. Dočkala jsem se až téměř na konci. Více mě bavila historická linka s Nestorem, ale hlavně mě bavila kniha jako celek. No a pak přišla poslední kapitola, které stačila jen jedna stránka, a naprosto mě dostala.

Musím zmínit nádherné ilustrace a grafické zpracování. Jak je to u edice Tvář zvykem, knížka je malým uměleckým dílem a já si ji ráda přidám do knihovny mezi ostatní krásky z této edice.

EvikU.
05.12.2022 5 z 5

Knihu prolínají dva příběhy, které se pravidelně střídají. Příběh dívky Taryk, která v první světové válce ztratila oba své rodiče a shodou okolností se seznámí s mužem Nestorem, který jí je novým otcem a ona pro něj dcerou. Díky tomu se protlučou nelehkými roky ve válce i po ní. Jejich sbližování a putování mě vzalo za srdce.

Druhý příběh je o klukovi Mikovi, který prožívá nelehké dětství na Zámku, dětský domov pro opuštěné děti.

Kniha celou dobu udržuje v napětí. Bavily mne obě linky knihy. Velmi dobře napsané, jen těžko se mi kniha odkládala. Živoření v zemi za války bylo téměř nemožné, přesto si umím představit, že se to takhle nějak stalo.

Ani Miko neměl na růžích ustláno. Tyto děti jsou šikanovaný, každou známku si musí zasloužit. O to víc jsem si vážila ředitele dětského domova, Kraba..

V 18 letech jsou najednou sami a mají jít žít svůj život. Ale s kým, kde a jak začít? I tohle musí Miko řešit. Poznává krásnou ženu, která je sice starší, ale naprosto ho uchvátí. Pátrá po lidech, kteří ji naložili do auta a dostává se do situací v kterých jde o život.

Závěr knihy mě přece jen trochu zmátl. To s Taryk už tam nemuselo být, sice se to krásně propojilo, ale pro mě to bylo málo uvěřitelné. Ale i tak dávám plné hodnocení, protože jsem knihu přečetla jedním dechem.

mag097
04.12.2022 4 z 5

Raci v hlavě vypráví dva příběhy. Jedním z nich je příběh Miky, který zrovna dospěl a opouští dětský domov. Druhým je příběh, který se odehrává sto let zpátky, během první světové války na zakarpatské Ukrajině, jejímž hlavním hrdinou je voják Nestor

Přibližně prvních 300 stránek jsem byla že čtení extrémně nadšená. Vyprávění plynulo pomalu a já si vychutnávala každou stránku. Bavil mě pohled do hlavy kluka vyrůstajícího v dětském domově i příběh Nestora, který během války potká zvláštní dívku Taryk a společně se dostanou až do Československa.

Poslední část příběhu mě ale celkem zklamala. Přišlo mi to najednou celé trochu uspěchané, začala se zde prolínat spousta postav a dějových linek a já se chvílemi v příběhu orientovala jen tak tak. Kdyby autor pokračoval v duchu prvních 300 stran, byla by to pro mě téměř pětihvězda.

Matoucí také může být anotace, která slibuje hledání vlastních kořenů v záhybech 20 století. Kvůli tomu jsem čekala jiný příběh, než který jsem dostala. Může to ale také být tím, že knížka spadá do kategorie magického realismu a já upřímně nevěděla, co si pod tím v kontextu tohoto příběhu představit. Díky tomu mi knížka pěkně popletla hlavu.

Rudolf Král nicméně píše skvěle a já tak můžu říct, že mě edice Tvář opět nezklamala

DorianGreene
21.11.2022 3 z 5

(SPOILER) Mám trochu rozporuplné pocity. Prvních 300 stran bylo famózních. Autor skvěle píše. Představuje syrovou atmosféru dětského domova v 90. letech minulého století, ale i putování Nestora s neznámou dívkou po Ukrajině, Slovensku i nově vzniklém Československu. Pohybuje se na pomezí klasického vyprávění, thrilleru, detektivky i magického realismu. Bohužel, poslední fáze knihy mě trochu zklamala. Propojení dvou příběhů autor vyřešil trochu zhurta neuvěřitelným motivem postaveným právě na magickém realismu. I zápletka ze současnosti nedávala ve finále moc smysl. Každopádně Rudolf Král je pro mě velkým překvapením a jsem zvědavý na jeho další knihu. Teď dávám 3 a půl hvězdičky.

Ctenar1202
20.11.2022 5 z 5

Jaké to je vyrůstat v dětském domově a neznat svou minulost? Jaké to je být vydán napospas životu a poprat se s ním? Co vše musí člověk podstoupit, aby se uchytil v dnešním dravém světě?

Rudolf Král je český spisovatel, který nám v knize Raci v hlavě líčí příběh Mikuláše, který nezná své biologické rodiče, protože jako malé miminko byl odložen do dětského domova. Jenže je mu 18 a tak musí opustit brány tohoto ústavu a snažit se co nejlépe začlenit do společnosti. Jak moc mu to jde či nejde nám autor barvitě líčí. Miku, jak si nechává říkat, zažívá i v dospělém životě kotrmelce a prokousává se životem jak jen to jde. Dostane se až mezi několik lidí, kteří jsou členy mafiánského gangu.

Souběžně s příběhem Mikuláše čteme o Nestorovi, který prožívá hrůzy první světové války, a když už si myslí, že se blíží lepší časy, tak se mu celý život sesype jako domeček z karet. Sledujeme tak jeho putování Zakarpatskou Ukrajinou, kdy se mu do života připlete malá dívenka, sotva pětiletá, které dá jméno Taryk. S nimi prožijeme v knize téměř celé dvacáté století a je to čtení velice bolavé, ale i úsměvné, magické a plné naděje.

Nestor, Taryk a Miku. Zdánlivě spolu naprosto nesouvisející příběhy. Autorovi se povedlo skvěle vylíčit jednotlivé postavy a máte pocit, že jste se do příběhu přenesli i vy. Procestujete s postavami spousty měst, schováváte se v lesích, dokonce se dostanete do cirkusu, ale taky ochutnáte hnusné mazlavé bahno zákopů a hrůzu z okolo znějících střel.

Příběh je skvěle vystavený a získá si vás, pokud mu věnujete opravdu pozornost a čas. Lidské osudy vás chytí za srdce, ale musíte být pozornými čtenáři. Zjistila jsem, že knihy z Nakladatelství Vyšehrad jsou čtivé, hodně čtivé, ale taky velice náročné. Přesto je budu doporučovat všude, protože toto jsou přesně ty knihy, kdy dostanete na sto procent kvalitní příběh.

aralka
03.11.2022 5 z 5

To bylo jízda!! Jeden z mých nejlepších a nejpříjemnějších čtenářských zážitků letošního roku, nechápu, jak je možné, že tuto knihu nečte více lidí :-( ... magický realismus po česku, trochu mafiánka, trochu válečný a zároveň psychologický román, skvěle zpracovaná všechna témata, jichž se děj dotýká, kniha má široký záběr napříč celým 20.stoletím, jde v podstatě o množství zajímavých životních mikropříběhů umně pospojovaných v dokonalý celek, není to typ konzumní literatury, je třeba se do děje "položit" a při četbě se soustředit, prožívat spolu s postavami... ilustrace Sabiny Chalupové s dějem krásně souzní.. anotace knihy je v tomto případě velmi výstižná a není k ní co dodat... knihu velmi doporučuji!