Půl války

Půl války https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468347/bmid_pul-valky-ffG-468347.jpg 4 150 150

Moře střepů série

< 3. díl

Otec Jarvi musí splnit svůj slib a pomstít se vrahům svého otce. Stařena Wexen se ale připravuje na válečné tažení, jaké svět ještě nezažil. Situace vypadá beznadějně, v Jarviho alianci se skrývá zrádce a osud všech závisí na rozhodnutích mladé princezny z vyplněného Throvenska. Epický závěr napínavé trilogie Moře střepů.

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: ekniha , Laser-books (Laser)

Half a War , 2015

PanKlobouk
01.03.2021 3 z 5

Asi spoiler, tak bacha. Jarvi a ostatni postavy z minulych knih "v pozadi" a do popredi se dostavaji postavy nove. Koll se mi libil, Raith uz mene, Skara mi nesedla. Nejvice me bavila prvni kniha trilogie, ktera byla cela z pohledu Jarviho, a tato nejmene. Jarvi prosel obrovskou promenou, v prvni knize jsem mu fandil, tady uz to bylo spise naopak, a konec me taky uplne neuspokojil. Jsem zvedavy, zda to opravdu byla trilogie, nebo se jeste dockame nejakeho primeho pokracovani, ci dalsi volne knihy z tohoto sveta (napr. pribeh Jizniho vetru), nevadilo by mi to, svet je to zajimavy.

Marry123
24.02.2021 5 z 5

Nemám slov... Zase paráda... Ale až je mi líto že je to vážně konec... Potřebuju odpovědi na některé otázky... A zas tak málo jich není :D A jsem jediná které při popisu elfího města a "magických" zbraní přišlo že jsou jak z naší doby? Jsem jediná kdo tápe v tom jestli je teda Jarvy dobrý nebo zlý? Jsem jediná koho zajímají cesty Trnky a Raitha? Jsem jediná kdo na konci druhé části bulel jako malá :D A tak bych mohla pokračovat dál... No tolik k mým pocitům... Amen... :)

Aykiru
21.02.2021 3 z 5

Nacházíme se na počátku války, která má být tou největší a nejkrvavější za hodně dlouhý čas, proti sobě v ní budou bojovat dvě společenství. Ale opravdu je tomu tak? Nebo se jedná jen o tažení jediného člověka, který strhne dav ? Svět Moře střepů není jen černobílou šachovnicí na které se v nekonečných soubojích utkávají ti dobří s těmi špatnými, nýbrž světem pološera, kde větší krutost a vychytralejší plán většinou znamenají vítězství.
Půl Války je za mě dobře rozehranou partií, ve které zrada střídá zradu a i na konci jsme stále ještě na začátku. Uzavřený kruh, koloběh událostí, ze kterých je skoro nemožné se vymanit a změna? Ta je více než obtížná. Cíl je v nedohlednu a občas je těžké rozlišit kdo je přítel, a kdo nepřítel. Nebo jsou nakonec všichni svými vlastními nepřáteli?
Tam, kde většina Abercrombieho knih začíná, tahle trilogie pro mladší publikum končí. Náhoda? Ani omylem, hezký marketingový tah.
V komentaři k Půl Světa jsem vyjádřila naději, že Půl Války bude díl přelomový, a to svým způsobem taky je. Najdeme tu víc intrik, víc zrad, víc boje a víc temnoty, přesto jako by tomu něco scházelo. Možná je to tím, že jsem si nedovedla oblíbit hlavní hrdinku, která možná projde velkou změnou, její "neomylnost" se však nemění. Možná mi nevyhovovala, že z mých oblíbenějších postav se staly jen ploché kulisy pro Skařin příběh. Možná to bylo tím, že to celé tak nějak postrádalo prvek překvapení. Nicméně i tak se jedná o zdařilý příběh, který má mnoho co nabídnout.

trudoš
12.02.2021 4 z 5

Půl války je asi nejdospělejším dílem z celé trilogie Moře střepů. A to nejen v poměru věku hlavních protagonistů, ale především ve ztrátě mladické naivity. Zatímco knihy Půl krále a Půl světa si udržely patinu hrdinského eposu, v němž láska a pravda vítězí nad lží a nenávistí, závěrečná část nám ukazuje, že sebevznešenější motivy nemusí být vždy křišťálově průzračné, jak by se mohlo z písní bardů zdát. Za každým rozhodnutím pro vyšší dobro je nějaký ústupek menšímu zlu, přičemž jedno od druhého se jen těžko rozlišuje.
Takhle zpětně se nemohu ubránit vidět jistou dějovou paralelu s trilogií První zákon. Ačkoli původní snahou Joea Abercrombieho bylo napsat něco jiného než dosud, nakonec jen změnil prostředí a zjednodušil styl, jinak je to vlastně znovu to samé, jen v jasnějších barvách. Přesto jde o skvěle vygradované vyprávění, v němž dobří lidé umírají a ti zlí se často z nesnází vylžou. Také je to příběh, při jehož čtení se vám srdce rozbuší nadšením, že jste mohli být jeho svědkem.