Prorokyně a hlupák

Prorokyně a hlupák https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501773/bmid_prorokyne-a-hlupak-7oT-501773.jpg 4 254 66

Blíží se konec světa – čas na poslední road trip! Od autora bestselleru Stoletý stařík. Amatérská švédská astrofyzička Petra spočítala, že 7. září 2011 ve 21.20 zanikne svět. Toto proroctví ji svede dohromady s poněkud jednoduchým Johanem, který umí proměnit obyčejné jídlo v gurmánský zážitek, a s důchodkyní Agnes, která si pod falešným profilem vydělává jako mladá influencerka. Společně se v karavanu vydávají do Říma, kde hodlají svůj zbývající čas využít na maximum. Jak už to ale bývá, nic nejde podle plánu. Dokonce ani ten konec světa.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Panteon

Profeten och idioten , 2022

Tyto
02.12.2022 5 z 5

Za mě druhá nejlepší kniha od JJ, tedy za předpokladu, že čekáte lehkou, svižnou a nenáročnou oddechovku.

Kudlanka03
28.11.2022 2 z 5

(SPOILER) Šestá kniha Jonasse Jonasona je tu. Je žlutá, nezapadá do konceptu, což mě úplně vytáčí. A měla jsem to tak po celou dobu i se čtením. Napsat knihu je práce. Je to docela dlouhá a těžká práce, protože to musí mít hlavu a patu a to se dělá o to hůř, když se skončí a pak se musí navázat a pokračovat.
Po mega úspěchu se stoletým staříkem se Jonas dostal i u nás do širšího povědomí. Já se k němu dostala díky Analfabetce. Ta jediná s celé tvorby mě oslovila. Ani stařík a ani fyzička Petra s Johanem mi nic nepředali. Jen touhu knihu hodit do kamen. Asi kvůli tomu, že je žlutá. Až moc jsem tu cítíla tu touhu po tom skloubit plno politických jmen, přiblížit post diplomata a taky všem nakonec dopřát šťastný konec, že to celé vlastně nedává smysl. Ani povrchní a ani hlubší. Není to vtipné. Není to poučné a není to ani vážné. Je to...Nemám na to slovo. Je to prostě jen moje touha mít celou sbírku od autora a tak jsem sáhla po této žluté obálce.
Pokud se vám ale stařík líbil, pokud jste se u něj třeba i zasmáli, pak tuto recenzi berte jako ujištění, že se vám to líbit bude. Pokud jste si staříka přečetli jen kvůli vlně, která frčela, pak si vyberte nějakou jinou. A nebo ne. Nebo si ji dejte. A pak mi napište, jak se vám líbila.

Le Chat
28.11.2022 4 z 5

Jonas Jonasson má opravdu mimořádnou fantazii, které uděluji 4 hvězdičky. Už jsem od autora četla lepší knihy.

Bobina74
18.11.2022 5 z 5

Páni, tohle bylo opět tak milé a vtipné vyprávění od J. Jonassona a bláznivý román se vyšplhal na příčku k jeho „Staříkovi“. Ztřeštěné situace, skvělý humor i dojetí vás budou provázet na road tripu, do kterého zaplujete s jistotou a očekáváním, jež se beze zbytku naplní. Od samého začátku se do vás autor opře nebývalou silou a okamžitě sešlápne pedál svého příběhu téměř na doraz. Vezme vás do prapodivného uskupení několika postav, kde se budete cítit jako v rodinném kruhu a společně prožijete zážitky, které se vám otisknou jak do srdce, tak i do bránice. Více v recenzi od Kniha za knihou.

soukroma
12.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Zábavné, dílem poučné, ale hlavně milé čtení: kam autor na svoje nápady chodí? Po staříkovi 100 a 101, analfabetce a sladké pomstě bych si myslela, že se může snad jen opakovat. Ale ne, čtete a čtete a nestačíte se divit, kam to všechno vede!
Začátek sice může připomínat maličko známou šablonu: máme jednoho podivína (hlupák a geniální kuchař), ten narazí do druhé podivínky (prorokyně a sebevražednice) a oba skončí v (loďařské) garáži třetí seniorky-cestovatelky (byť neopustila rodnou hroudu). A už se spolu vezou, po Švédsku a pak dál a dál, až skoro obkrouží celý svět.
Ale to je opravdu jen návnada na nejrůznější zajímavé zápletky, v nichž jde samozřejmě i o (nejvyšší) politiku (jak jinak, když jsou přítomni Ob(r)ama, Pan Kim-něco, pár afrických prezidentů a hned několik ruských prezidentů, takže od liberálního po despotismus, od svobod po mafii a vory, od průhledného po kamufláže potěmkinovského ražení v reálu i na sociálních sítích).
Ale nejen politikou je děj živ (to by tomu jaksi chyběla vzletnost a úsměvnost), stamilióny dolarů tomu teprve dodávají pohon (od starých peněz v kamenných úctyhodných bankách k novým v moderních zašifrovaných bankovních transakcích), protože jde především o prozření a seberealizaci hlavních postav, jejich pozitivní vývoj, nejen přežití konce světa (hned několika), ale nalezení (existující) rodiny, nových přátel a lásek i míst k životu (ne, autor proti Švédsku evidentně nic nemá, ale jeho zemědělských výdobytků lze úspěšně využít i za velkou louží!).
Líbilo. A protože je to tak jiné než Stařík (jinak na čele mého žebříčku), tentokrát nesrovnávám.
A těch lahodných pokrmů, o nichž je v knize řeč! Autor vskutku dovede lákat na všemožné laskominy.

PetraN17
31.10.2022 5 z 5

Naprosto jsem se zamilovala do knih pana Jonassona, do jeho humoru a schopnosti propojit nemyslitelné :))
Doporučuji