Proměny

Proměny https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/57704/bmid_promeny-kAW-57704.jpg 4 190 27

Jen málo děl světové literatury je tak slavných jako Ovidiovy Proměny. Geniální básník, jenž byl na vrcholu slávy vyhoštěn císařem Augustem z neznámých důvodů do vyhnanství, jimi vytvořil stěžejní dílo starořímské literatury, v němž zúročil své hluboké literární znalosti, ale především dal košatě rozkvést své překypující fantazii a básnickému mistrovství. Rozsáhlá skladba o 15 knihách je pásmem příběhů z řecké a římské mytologie, jejichž společným tématem je proměna-člověka ve zvíře, rostlinu, hvězdu apod. Mistrovská fabulace, vypravěčské umění a výrazová virtuozita zajistily Proměnám nesmrtelnost, a to i ve výtvarném umění, a neutuchající čtenářskou oblibu. Po stránce umělecké jsou Proměny dílem, které dalo vzniknout nejsilnějším stránkám Ovidiova básnického nadání, hravé lehkosti jeho fantazie a umění vyjádřit duševní hnutí jednajících osob. S neobyčejnou lehkostí střídá obrazy smutné a veselé, dojemné a hrozné, vznešené a směšné. Láska zde vystupuje v nejrozličnějších obdobách, ačkoliv milostná témata ani zdaleka nejsou jediná.... celý text

Literatura světová Poezie Mytologie
Vydáno: , Svoboda

Metamorphoses

edysy
29.11.2014 5 z 5

Tuto knihu jsem četla již dávno, ale nejvíce mne zaujal příběh Narkisos a Echo, na který mne teď napadá krátký příměr: Zrcadlo, zrcadlo, kdo je na světě nejkrásnější? Prach jsi a v prach se obrátíš!

Nagadir
03.09.2014 5 z 5

Pro milovníky mytologie nutnost. Kniha obsahuje všechny mé oblíbené hrdiny a příběhy. Herákla, Persea, Thesea. Přečteno jedním dechem.

miawallacova
20.10.2013 5 z 5

Knihu jsem náhodou našla na půdě a celé je to naprosto úžasné. Navíc ilustrace od Pabla Picassa jsou nádherné!

HMD
02.12.2012 5 z 5

Tato kniha je úžasná, byl jsem z ní nadšený, neboť mám rád mytologii. Nedávno jsem si konečně pořídil do knihovničky.

Georgianna
11.04.2011

Tato knížka se mi líbila

nightlybird
30.11.-0001

Ani ne tak komentář, Proměny snad není třeba komentovat, jen dvě malé poznámky. Je dobré se před čtením proměn aspoň trochu seznámit s řeckou mytologií, líp se pak ve čteném čtenář orientuje. druhá poznámka : tohleto vydání je ilustrováno Pablem Picassem, to podle mne požitek z četby ještě umocňuje.

eseona
30.11.-0001 5 z 5

Tihle knihu jsem četla do povinné četby. Hodně jsem se jí bála, ale líbila se mi. Velmi dobře se mi četla - i když občas jsem to nemohla rozluštit (např. u Arachné jsem z textu nepochopila, že se z dívky stal pavouk :)