Proč všichni odcházejí

Proč všichni odcházejí https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/317179/bmid_proc-vsichni-odchazeji-5Lw-317179.jpg 4 66 66

Novela Proč všichni odcházejí je autobiografickou výpovědí dítěte, dívky, která se poprvé setkává s odcházením blízkých. Zároveň se snaží pochopit, proč je svět dospělých takový, jaký je. Proč se lidé opouštějí, proč umírají, proč je tolik samoty? Rodinná historie ji nutí přemýšlet nad krutostmi koncentračních táborů a křivdami komunistického režimu. Její dětství je poznamenáno dobou temna, osaměním, protkáno dětským nepochopením, denním cvičením na violoncello, což ji často izoluje od okolního světa, ale nakonec i láskou. Odehrává se v malém moravském městě, na Vysočině a pražském Břevnově. Nejdůležitějším pevným bodem je vztah s otcem, spisovatelem a režisérem, který často odjíždí za prací, a chvilky s ním jsou o to vzácnější. Ona mu potají brává scénáře, pročítá je a přehrává si o samotě jednotlivé obrazy. Velkou nadějí, smyslem a ukotvením je přátelství s nemocnou starší kamarádkou, jež dává hrdince pocit spojenectví a zasvěcuje ji do tajů prvních lásek.... celý text

Vekař
21.12.2016 5 z 5

Skvělá knížka! Žádná "ženská literatura", velmi poetické, křehké, chytré. Vystihuje mnoho detailů dětského uvažování, ale zároveň vytváří příběh, nejde jen o pocity, ale i o osudy různých, přesvědčivých postav a jejich sebereflexi. Autentické rozhovory a přitom nepovrchní. Jiná současná mladá autorka takhle přesvědčivě a přitom osobitě snad psát neumí.

Bureška
10.12.2016 5 z 5

Tuto knihu doporučuji, každý se v ní najde, je lyrická, jde do hloubky, neokoukaný zvláštní způsob psaní.
Velmi mě překvapila.

JanaKonečná
31.10.2016 5 z 5

Moc pěkná knížka. Neotřele napsaná, se spoustou vynikajících postřehů, poetických obrazů a čtivého vyprávění. Doporučuji i jako dárek.

autobiografické prvky

Zuzana Dostálová