Vyšší spravedlnost

Vyšší spravedlnost https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410351/bmid_vyssi-spravedlnost-RGG-410351.png 4 355 355

Sebastian Bergman se vyrovnal s myšlenkou, že jeho dny na oddělení vyšetřování trestných činů skončily a vrátil se k přednáškám a psaní knih. Jediná osoba z týmu, s níž má sporadický kontakt, je Ursula. Za poslední čtyři měsíce neslyšel nic ani o své dceři Vanji. Vanja už není ani na oddělení vyšetřování trestných činů; našla dočasnou práci jako vyšetřovatelka v Uppsale. Od minulého měsíce vyšetřuje sérii znásilnění. Když jedna z obětí zemře, je požádáno o spolupráci oddělení trestných činů - a později také Sebastian Bergman.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Host

En högre rättvisa , 2018

mi-380
10.05.2020 3 z 5

Autoři se postupně víc a víc soustřeďují na členy vyšetřovacího týmu. Pátrání, které mě v první části (Temná tajemství) připadalo v severské krimi naprosto originální, je odsunuto na vedlejší kolej. V tom není problém, ten vidím v autorském postupu, kdy jsou všichni hlavní hrdinové pomalu, ale jistě, zahnáni do temných koutů svých běsů a tam se bez možnosti pozitivního řešení točí v nekonečném víru zoufalství. Tak to vypadalo na konci páté části a šestá pesimistický vývoj potvrzuje. Mezi kriminalisty tu prostě nenajdeme ani jedno veselé sluníčko, jen těžce poznamenané psychopaty.
65 % (zatím 155 hodnotících je v průměru nadšeno mnohem víc – na 87 %).

veronika_m
08.05.2020 5 z 5

Velmi čtivá detektivka. I když některé postavy jsou opravdu divné :-)

ZuK1
03.05.2020 5 z 5

Výborné, čtivé, napínavé ... jedna z nejlepších sérií, které jsem četla!

Lotka
03.05.2020 3 z 5

Až příliš na sebe jednotlivé díly navazují. Teď čekám na další díl a budu doufat, že nezapomenu, kde se skončilo. Ale jinak skvělé.

Niu
03.05.2020 5 z 5

Velmi čtivý díl série, příběh sahající do minulosti, akce, životy postav zažívají určitý vývoj (ať už pozitivní nebo negativní). Za mne super.

LadyLane
25.04.2020 4 z 5

Mňa vlastne už ani tak nezaujíma detektívna zápletka, ako osudy vyšetrovateľov. A od ďalšej knihy o to viac! Aj keď zároveň práve preto hviezdičku uberám za nepochopiteľné Sebastionove správanie na konci.

Marosusu
13.04.2020 5 z 5

Pravda že už to čítam hlavne kôli pokračovaní Billiho osudu ale aj tak u mňa hodnotenie super :-)

Johncze
07.04.2020 4 z 5

Opět mohu vychvalovat kvalitně odvedenou práci autorů, čtivě podané a opět nechybí časté pohledy do myšlenkových pochodů aktérů. Body dolů jdou za trochu uspěchanější a na můj vkus jednodušší závěr, tím myslím dopadení vraha a víceméně absenci nějakého pořádného vyšetřování. Samotný závěr knihy pak naopak šikovně navnadil na další díl a slibuje hodně zajímavou zápletku.

janastok
29.03.2020 5 z 5

Opět velmi dobré a závěr zneklidňující a slibný. Sebastian je jako francouzský buldoček - tak ošklivý, až je hezký. Je to sobecký, sebestředný, prolhaný, manipulativní děvkař, a přesto mu fandím. Jen doufám, že na další díl nebudu čekat tak dlouho.

EricNor
27.03.2020 2 z 5

Nejhorší Sebastian. Co to bylo? Vyšetřování na vedlejší koleji a prakticky nezajímavé a v tom množství unifikovaných ženských jsem se ztrácel. No a co se týká osudů policistů, tak tu máme krávu Vanju, která se chová, jak kdyby nikdo neměl právo na chyby - autoři z ní udělali veskrze nesympatickou postavu. Billy je hajzl a přeju si aby ho zavřeli až zčerná. Sebastian tentokrát dost na vedlejší koleji, ale ten se alespoň chová trochu "normálně". Torkel a Uršula jsou prostě nudní. Kam se podělo vyšetřování, policejní práce, výslechy? Tohle už není detektivka, to jsou nudné osudy švédských policistů na pozadí vyšetřování nějakého zločinu nebo co. A Švéďáci nemají smysl pro humor nebo co? Nebo se nesnaží v kolektivu s ostatními vycházet, jak nejlépe to jde nebo co? Další díl si nepřečtu. A nelíbí se mi grafická úprava knihy. Strašně moc místa okolo textu. Hrozné plýtvání. Jo a splňuje podmínku čtenářské výzvy číslo 5: Kniha jejíž hlavní postava trpí psychickou poruchou - dalo by se i: Kniha, jejíž všechny postavy trpí psychickou poruchou :)

Strnady095
23.03.2020 4 z 5

...ani šestý Bergman nezklamal...tak šup, šup napsat pokračování!...Billy se nám nějak rozjel a Vanja bude nářez...

Princezna_V
19.03.2020 4 z 5

Klasicky perfektní čtení, ale když zbývá posledních pár stran a schyluje se k odhalení, člověku dojde, že neproběhlo prakticky žádné vyšetřování?!

Eicherik
08.03.2020 5 z 5

Zatím poslední díl této velmi povedené série se mi opět líbil. Přibližně předposlední část knihy byla trochu utahaná, ale celkově má tento román hodně vysokou kvalitu. V příběhu je toho ještě hodně nedořešeného, takže zbývá počkat, jestli se dočkáme dalšího pokračování.

Nestorkea
03.03.2020 3 z 5

Četla se dobře, ale beru ji jako mezistupeň před příštím dílem. Jsem fest zvědavá, jak to dopadne s Billym. A doufám, že Sebastian nebude "víc, než dědeček". To už by bylo opravdu trochu moc.

vekune
03.03.2020 1 z 5

Já nechápu tak vysoké hodnocení. To vám fakt stačí tak málo? Vždyť to s detektivkou nemá nic společného. Kdybych měla zajem o červenou knihovnu, tak si ji přečtu, když chcu detektivku, tak cekam detektivku, sakra práce. Čtvrtina knihy pátrání, zbytek “strašně zajímavý a napínavý” osudy policistu. Příběh za mě děsně mizerný, neuvěřitelný, nezajímavý a nedotazeny, velice nedotaženy.
Sebastián- jeho aura vyčpěla a míč nejsou jak obtlousty padesátníkem muže furt balit ženský na kazdym kroku. Vajna se chová jako udesna kráva a víc asi ani netřeba říkat, protože jen pokračuje v tom, v čem začal v minulém díle. A tak jsem se těšila!

ivoiro
01.03.2020 5 z 5

Opět skvělé, Bergmann prostě nemá chybu. Myslím si, že se můžeme těšit i na další díl a už aby tady byl.

PetK
25.02.2020 4 z 5

Když jsem objevila příběhy Sebastiana Bergmana, zhltla jsem je všechny snad během jednoho roku, možná i míň. Strašně mě to bavilo, a hlavně - ty konce! Jestli něco duo R+H umí, tak jsou to právě konce, kdy se nemůžete dočkat dalšího dílu.
Tenhle jsem četla s odstupem možná dvou, tří let a bylo to znát. Ano, celkem jsem si povzpomínala na většinu (pracovních a hlavně osobních) kauz, které se řešily v minulých dílech. A ano, vím, že se to tak dělá a je to logické (aby knížku případně pochopil i ten, kdo nečetl předchozí) a i já jsem to potřebovala, ale připadalo mi, že připomínkám všech těchto věcí bylo věnováno hodně místa na úkor příběhu. Možná jsem si měla znovu připomenout aspoň předchozí díl, nevím. Třeba u Harryho H. a jeho Nože jsem to neměla, tam nemělo ani co naskakovat, všechno jsem věděla.
Příběh samotný mě bavil a myslím, že se opět povedl i závěrečný wow efekt, který se tedy protentokrát neodehrál na poslední stránce a vnímavý čtenář tušil dřív, nicméně to vypadá, že i další osudy Sebastiana a jeho party budou zajímavé. Snad to zase nebude trvat dva roky...

Avila
22.02.2020 5 z 5

Já jsem naprosto spokojená, kniha se četla sama.
Hjorth a Rosenfeldt udržují vysoko nastavenou laťku. Jejich hlavní postavy jsou skvěle propracované až při čtení člověku připadá že i po těch třech letech kdy jsem četla předchozí díl se opět shledává s přáteli.
Sebastian je stále pro všechny "osina v z...." Kterého vyhodíte dveřmi a on se vrátí oknem....
Jsem zvědavá jak bude další díl pokračovat a co autoři provedou s Billym... a Vanjou....
Doporučuji

Jadavin
07.02.2020 4 z 5

Pozor, může obsahovat spoiler!: Kdo alespoň něco málo ví o injekční aplikaci, anestezii a také o inseminaci, tak zrovna tento díl pro něj ztrácí kouzlo, protože modus operandi vraha by byl velmi velmi těžko proveditelný. Musel jsem přivřít obě oči, ale jinak vše ostatní super - čtivé, napínavé a s brilantním závěrem.

JitkaHambi
04.02.2020 4 z 5

No a zas tak napínavý konec :-)
Pozor, může být SPOILER!!!! Souhlasím s komentářem uživatele Makii.
Kniha se mi líbila, až na Vanju, kterou už od minulého dílu opravdu nesnáším a nechápu už ani chování Sebastiana. A s tím "pachatelem" mi to přišlo už trochu zvrácený,nereálný a nechápu proč Sebastian neřekl pravdu, jak to celé bylo, vždyť stejně neměl už co ztratit.Nechápu, že to nechal jen tak.