Marco

Marco https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207124/bmid_carl-morck-marco-cxw-207124.jpg 4 1771 1771

Případy oddělení Q série

Patnáctiletý Marco touží jen po tom stát se dánským občanem a chodit do školy jako každý jiný. Jeho strýc Zola však vládne rodinnému klanu železnou rukou. Celá rodina Zolu uctívá jako boha a bojí se ho jako ďábla, zatímco on nutí Marca a ostatní děti žebrat a krást. Když ale Marco zjistí, že ho Zola pro vlastní prospěch hodlá zmrzačit, pokusí se o nemožné: uteče. Bohužel přitom náhodou odhalí nebezpečné rodinné tajemství a hra o život začíná. Podaří se mu využít všech svých schopností a něco dokázat? Měl by se obrátit na policii? Prozatím neví, že mu v patách není jen rodina, ale i někdo další. Když na to přijde inspektor Carl Mørck, rozhodne se záhadného mladíka, který má zjevně co říct k případu pohřešovaného vládního úředníka, zachránit. Carl s kolegy Asadem a Rose pozvolna rozplétají nitky rozsáhlé korupční aféry, která je vede ze světa bankovnictví přes ministerstvo až do hloubi afrického pralesa. Nevzalo si oddělení Q tentokrát příliš velké sousto? Milovníci díla Jussiho Adlera-Olsena se mohou těšit na posílení řad vyšetřovatelského týmu o další zajímavou postavu…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Marco Effekten , 2012

Doli
07.09.2015 4 z 5

Začátek byl slabší a natahovaný. Jenomže od půlky se kniha opravdu rozjela. Kdo by si kdy pomyslel, že bude těžké chytit jednoho malého kluka. Už se nemůžu dočkat, čím nás pan Olsen potěší příště.

konicekbily
05.09.2015 3 z 5

Pomalý začátek, předvídatelný děj, zdlouhavý popis úplatků a korupce, a vše vyřeší "patnáctiletý kapitán". Zatím nejslabší Carl Mork. Očekával jsem trochu lepší příběh. Složka 64 byla mnohem lepší.

kachnch
01.09.2015 4 z 5

Další výborný počin od Olsena. Ačkoliv mě příběh nezaujal natolik, jako některé předchozí případy z oddělení Q, i tak jsem si celou knížku užila od první až do poslední stránky. Ke konci mi trochu vadil Marco a jeho postavení "neporazitelného hrdiny", kdy patnáctiletý kluk už poněkolikáté vyvázl trénovaným zabijákům, což na mě působilo už moc nereálně...

alsae
17.08.2015 3 z 5

Není to špatný příběh, ale mě osobně moc nezaujal. Zabijáci nebo Vzkaz v lahvi se mi líbili více.

Eidalon
16.08.2015 4 z 5

Pátý díl kriminální série o kodaňském policejním oddělení Q jsem očekával s napětím, vždyť série každým dílem gradovala a Složka 64 přerostla meze prosté detektivky v něco mnohem většího a závažnějšího, asi zatím nejlepší z celé série.

A zde mohu říci, že Marco předchozí díl (Složku 64) určitě nezastínil. Je to sice velmi kvalitní čtení, ale autor zde tak trochu přešlapuje namístě a předchozí díl v tomto ohledu zůstal pro mne na pomyslném prvním místě.

Zde jen krátká odbočka k sérii (Žena v kleci – 2007, první díl; Zabijáci – 2008, druhý díl; Vzkaz v láhvi – 2009, třetí díl; Složka 64 – 2010, čtvrtý díl; Marco – 2012, pátý díl a Nesmírný – 2014, šestý díl – vyjde na podzim 2015).

Oddělení Q se v jednotlivých dílech utváří, Carl Morck si prožívá svá traumata, aby skončil jako šéf oddělení Q spolu s Asadem a Rose. Kdo četl celou sérii v časové chronologii, orientuje se bez problémů, čtenáři, kteří se dostali jen k některým dílům, mohou trochu tápat, ale v případě Marca je to již ustálené oddělení Q se všemi svými tajemstvími v jednotlivých postavách, které se v jednotlivých knihách poodhalují. I v Marcovi se dozvíte něco blíže k Asadovi a jeho záhadné minulosti.

Marco je pak především kriminální román, kde se potkáváme jak s typickým humorem hlavních postav tak i s autorovým osobním zaujetím proti bezpráví a „nemocem společnosti“, které je ventilováno především ve Složce 64, ale částečně i v Marcovi.

Kniha se rozbíhá a opět se setkáváme se třemi liniemi příběhu (což je pro pana Olsena již typické), které se tentokrát méně rozcházejí v čase a spíše jsou odlišné svými tématy.

Sledujeme příběh vysokých státních úředníků, kteří umě „manipulují“ s dotačními penězi určenými pro rozvojový svět především ve svůj prospěch, příběh Marca, patnáctiletého chlapce, který je od raného dětství zneužíván ve prospěch svých trýznitelů a příběh oddělení Q, které řeší staré případy a tak trochu náhodně se dostanou k případu zmizení vysokého státního úředníka, které zůstává neobjasněno.

Každý příběh má svůj vývoj, aby se všechny tři protly v jednom časovém bodě a dále se vyvíjely společně v závěr, který má zajímavou závěrečnou pointu, ale jinak nakonec vše dobře dopadne, pokud je Váš úhel pohledu stejný s většinou čtenářů.

Příběh Marca, který tvoří 2/3 knihy mne ale přišel až příliš překombinovaný, postava s jeho zkušenostmi a možnostmi se dle mne chovala trochu zvláštně s ohledem na to, že byl v sevření a postavení – všichni proti Marcovi. Zde by se v reálu nabízela jistě elegantnější a jednodušší řešení, ale to by pak nebylo o čem psát.

Přesto ten nejlepší herecký výkon je ten, když máte pocit, že to herec nehraje, že se to tak před Vámi děje, stejně tak kniha a příběh musí být v reálu uvěřitelný a nesmíte mít pocit, že vše je řízeno autorem k jeho potřebě rozvíjet děj určeným směrem. Ale tohoto privilegia se dostává jen těm nejlepším.

Přesto je Marco kniha o 552 stranách plná napětí, typického humoru opepřená kodaňským koloritem, kterou si stojí za to přečíst, dokonce v tomto případě ani nemusíte znát obsahy předchozích dílů, lze číst i samostatně.

Slušná práce, pro mne za 4 hvězdy.

boruvka27
16.08.2015 5 z 5

Opět skvělé čtení, těším se na další knihu.

saez
22.07.2015

Tak mi přijde, že Asad perlí čím dál tím víc :-) Mám Adlera-Olsena ráda, čte se příjemně, má zajímavý obsah i neotřelý humor.

Karcoolka2210
02.07.2015 5 z 5

Super čítanie. Po dlhšej dobe kniha, ktorá sa čítala sama a bolo ťažké pustiť z ruky. Prípad zo známeho prostredia Q, je ďalším skvostom v tejto sérii. Len tak ďalej pán Adler-Olsen. Zasa napätie, miestami aj vtip a známa trojka Carl, Assad a Rose. Pre čitateľov tejto série môžem len a len odporučiť :) AJ

Gracian1964
26.06.2015 5 z 5

Práve dnes som to dočítal a musím povedať, že sklamaný veru nie som. Práve naopak. Marco patrí podľa mňa asi k najlepším knihám zo série o oddeleni Q, nenudil som sa ani sekundu. Na margo jedného z predchádzajúcich komentárov chcem podotknúť, že Carl v závere knihy závet nespálil, spálil všetko ostatné, len závet nie, treba čítať pozornejšie. Aký by malo význam závet páliť? Správne - žiadny. Teším sa na ďalšie pokračovanie série. Medzitým si prečítam niečo celkom iné, pre zmenu.

crazyjuan
24.06.2015 5 z 5

Jussi nezklamal, další knížka o Oddělení Q = další pecka.

mpb1913
22.06.2015 4 z 5

Oddělení Q je tu trochu odsunuto do pozadí a příběh se točí především okolo Marca. Dobrý s tím jsem neměl žádný problém. Jen ten závěr, fakt trochu telenovela. Carl úřaduje se zapalovačem aby pomohl matce s nemocnou dcerou, tři po akci utahaní fízlové v autě koumají, jak pomoci v Dánsku ilegálně žijící cikorce a i poslední padouch si svoje peníze neužil.

lenkavildomcova
15.06.2015 4 z 5

Jako dobrý, ale od Olsena jsem četla lepší...

dalia1769
07.06.2015 4 z 5

Opět výborná detektivka z oddělení Q, vtipné části s Carlem a jeho kolegy se střídají s dramatičtějšími pasážemi, v nichž sledujeme Marcův útěk. Kniha, od které je jen velmi obtížné se odtrhnout. Myslím, že jedna z nejlepších z této série, i když zpočátku mi Carl trochu chyběl, jak se příběh nejprve soustředil na ostatní dějové linie. Marco je chvílemi až nápadně nezničitelný, ale člověk mu tak nějak musí fandit. Zdá se také, že se už brzy dozvíme více o Asadově minulosti. Těším se na další díly.

šipek
07.06.2015 5 z 5

Tak dávám plný počet hvězdiček. Knihy tohoto autora přímo hltám a těším se vždy na novou knihu teto série. Oddělení Q mě vždy dostane, i když postava Marca taková neohrožená pohádková.

Lu89
23.05.2015 4 z 5

Začátek se trochu vlekl, později se to ale rozjelo, tak jak je u J. A. Olsena zvyklé. Marca a ostatních mi ale bylo velmi líto.

Jimys
22.05.2015 4 z 5

Přečetl jsem všechny knihy z řady a tak jsem se těšil na tuto. Dá se říct, že je to taková kniha přežití mladého kluka ve velkoměstě. V tomto ohledu je originální. Kdybych četl jenom tento díl, tak bych ji určitě hodnotil lépe, ale neubráním se pocitu, že tady autor trochu minul cíl. Očekával jsem daleko větší zapojení vyšetřovatelů. Oni mi tam přijdou jakoby zbyteční, protože i bez nich by to šlo. A přitom vyšetřovatelé a jejich nasazení a osobní oběti jsou nosným tématem předchozích knih.
Pro mě jsou předchozí knihy lepší.

Valerie21
21.05.2015 5 z 5

Opět nesklamal,těším se na další knihu v sérii.

zelenoockaa
14.05.2015 5 z 5

Stejně jako všechny knihy z této série, i tato je velmi dobře a čtivě napsaná. Velmi rychle jsem se začetla do děje. Velbloudí přirovnání u mě asi vedlo.

Grety
13.05.2015 4 z 5

Výborné čtení, občas trochu přitažené za vlasy (třeba když Carl spálí závěť, aby zdědila nemocná holčička peníze a mohla se za ně léčit), možná to má ve čtenáři vzbudit sympatie, ale vzbuzuje dojem, že se chce až moc zalíbit. Všechno ovšem převáží Asad a jeho velbloudí přirovnání, bláznivá Rose, doplněná o budoucího právníka Gordona. Taky mě zajímá, jak se vyvine Carlům vztah s Monou :), takže si musím sehnat další knihu.

Space.Junkienka
12.05.2015 5 z 5

Pro mě úplně nový Adler-Olsen.... Ve všech předchozích knihách jsem cítila stejného autora, ale tady...jakoby to psal někdo jiný...Nebyl to klasický Carl a nebyla to klasická detektivka z pera Jussiho... Skvělé čtení, ale za mě rozhodně ne jeho nejlepší.