Hořící drát

Hořící drát https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45208/bmid_horici-drat-j9R-45208.jpg 4 760 120

Případy Lincolna Rhyma série

Je to zbraň neviditelná a současně všudepřítomná, bez níž by moderní společnost nemohla existovat: elektrická rozvodná síť. Vrah využívá obrovských a přesně mířených obloukových výbojů s tak vysokým napětím a teplotou, že se při ní taví ocel a lidé začínají hořet. V jiném případě zase vrah přehodí pár drátků a náhle může být vražedným nástrojem vana, počítačová klávesnice nebo obyčejná stolní lampa… První strašlivý útok, při němž se autobus městské hromadné dopravy proměnil v hromadu roztaveného kovu, považovali oficiální činitelé za teroristický útok. K vyšetřování byl okamžitě přizván Lincoln Rhyme, který i tentokrát vysílá do terénu Amélii Sachsovou a Rona Pulaského. Zatímco se útoky zběsilým tempem šíří po celém městě a na policii začínají docházet vyděračské dopisy, tým kriminalistů bojuje s časem a snaží se na základě minima důkazů dopadnout vraha. Anebo je vrahů víc…? Už tak složitou situaci ještě více komplikuje fakt, že Rhyme zároveň působí jako konzultant při vyšetřování dalšího případu, jehož protagonistou je muž s přezdívkou Hodinář – jeden z mála padouchů, jimž se kdy podařilo z Rhymovy sítě uniknout.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Domino

The Burning Wire , 2010

ovpana
08.05.2015 3 z 5

Zajímavý a napínavý příběh s překvapivým koncem. I když je kniha místy dost rozvláčná ,hodně zdlouhavé popisování všeho dost knize škodí.

Luciga
26.03.2015 2 z 5

Nové téma, opět jsem se přiučila něčemu co ještě neznám :). Ale celkově nic moc. Prozatím asi nejslabší kniha ze série... Znovu sáhodlouhé popisy pro ty, kteří něvědí kdo je Lincoln Rhyme a co se mu stalo. Přitom v té minulé už to bylo takové decentní a stručné. Zajímavá avšak nenáročná detektivka. A protože Deaver umí mnohem lepší, tak jen dvě hvězdy.

technolog
12.03.2015 3 z 5

Musím říci, že jsem si na autora už zvykl a i když jsou v knížce zvraty děje, dají se už celkem předvídat. Přesto je kniha nadprůměrná a baví mě. Takže mohu doporučit.

petshop
22.02.2015 5 z 5

Mnozí tady píší, že už to není taková pecka jako předchozí knihy z řady o L. Rhymovi. Já jich pár četla před několika lety a teď jsem po té dlouhé době sáhla po Hořícím drátu a až na některé drobnosti se mi to opět hodně líbilo. Možná právě sehrál roli ten časový odstup, že už nedokážu posoudit, v čem by předchozí díly mohly být výrazně lepší. Oceňuji nápad obsadit elektřinu do "hlavní role". Člověk si vůbec neuvědomuje, jak by v dnešní době bez ní nefungovalo vůbec nic. Děsivé, poučné, napínavé!

januleverule
01.02.2015 5 z 5

Další skvělý příběh Amélie a Rhyma, zajímavý nápad s elektřinou. Už se těším na další díl.

hanap
24.01.2015 2 z 5

Tento deaverovský díl mě nezaujal ,přečetla jsem , vraha jsem objevila už v polovině knihy , Deaver napsal již lepší příběhy .

Oksalakka
09.12.2014 4 z 5

Standardní deaverovská kvalita.

PonížilováA
16.10.2014 5 z 5

Nejví se my v Deaverových knihách líbí zápletky, u kterých není jasné, kdo je viníkem.. :D Tahle kniha byla, jak už říkám, SUPER.. :D

wally
04.08.2014 4 z 5

Další velice dobře odvedená Rhymeovka....skvělá zápletka, plno zvratů, hrůza z elektřiny, ale hlavně jsme se dozvěděli v čem teď jezdí Amélie :-)) No a konec byl fajn hlavně díky finálnímu střetu záporáka a klaďase....ale, že jsme se načekali :-))

ellescorpio
01.07.2014 4 z 5

Jiné rhymovky měly sice větší spád a lepší děj, ale moc se mi líbily detailní popisy operací s elektřinou. Přiznávám se, že pár dní po dočtení se mi špatně mačkaly kovový tlačítka ve výtahu:))

dalia1769
10.06.2014 5 z 5

Výborný díl, tentokrát s opravdu překvapivým koncem.

koki.veru
25.04.2014 5 z 5

Další případ Lincolna Rhyma spolu s Amélií Sachsovou....Zajímavý příběh, do poslední chvíle jsem opravdu netušila, že by pachatelem mohl být..... úžasná knížka

Eidalon
27.02.2014 3 z 5

Hořící drát – devátý případ Lincolna Rhyma, klasická deaverovka s datem uvedení na svět roku 2010, co dodat . . .

Elektřina je všudy přítomná a nezbytná pro naše žití, ale uvědomujeme si její sílu a nebezpečnost, možnost z ní udělat dokonale smrtící zbraň?

V drátech se pohybují elektrony jako voda v potrubí, vodovodní tlak vytváří čerpadlo, které pohybuje určitým objemem vody trubkami, v elektrickém obvodu je pomyslným čerpadlem generátor napětí či baterie. Tlaku pohybujícímu elektrony v drátech říkáme napětí (Volty), objemu elektronů pohybující se elektrickou soustavou říkáme proud (Ampéry), dráty a vše čím elektřina projde vytváří proudu odpor (Ohmy) . . .

Elektřina je hloupá a současně geniální, hloupá proto, že jakmile se vytvoří, přeje si vrátit se do země a geniální proto, že instinktivně pozná nejlepší způsob, jak toho dosáhnout . . . Můžete si sáhnout na drát s napětím sto tisíc voltů, ale pokud je pro elektřinu snazší dál protékat přes drát, jste v naprostém bezpečí, ale pokud jste nejlepším vodičem do země vy . . . a stačí desetina ampéru, aby se každý z nás stal nebožtíkem a přitom obyčejný vysoušeč vlasů to vytáhne na 10 ampérů.

Výše uvedené informace patřily kdysi k základní výbavě každého žáka osmé třídy základní školy, kde že ty loňské sněhy jsou, ale . . . nejsme v tom sami.

O nebezpečnosti a jednoduchosti této pravdy se má přesvědčit sám Lincoln Rhym a s ním celé policejní oddělení města New York, kteří jsou zataženi přímo do víru událostí, či lépe do víru mohutného obloukového výboje, který doslova rozžhaví autobus a s ním i jeho cestující.

Sofistikovaný útok na newyorskou elektrickou soustavu, její přesměrování a manipulace s ní ukazují, že pachatelem je nyní člověk, který pistole a nože nahradil proudem elektronů, navýšil jejich objem na neskutečnou hodnotu a pak dal elektřině možnost, aby projevila svoji genialitu . . .
které ale tak trochu pomohl, jak jednoduché a efektivní. Statisíce voltů a obrovský proud se stal zbraní téměř hromadného ničení.

Lincoln je postaven tváří v tvář člověku, který stupňuje své požadavky, jejichž splnitelnost není reálná a nesplnění trestá vytvářením obvodů, kdy součástí se stanou desítky lidí. Určit jak a kde uhodí příště je téměř nemožné, elektrické kabely jsou doslova všude.

Jaký to má smysl, co za tím stojí? Kriminalisté pátrají a krůček po krůčku se dopracovávají k řešení. Je odhalen motiv, je identifikována osoba, jsou podezřelí, ale mezi tím umírá mnoho dalších nevinných obětí . . . ale opravdu nevinných? – spoustu úvah Vám pan Deaver předkládá, tak jako v každém svém díle, aby nakonec bylo vše úplně jinak.

Druhý případ, který při svém vyšetřování ampérového maniaka Lincoln sleduje jakoby z povinnosti a ve vazbě na jeho nositele – Hodináře (pokud jste knihu Hodinář četli víte své, pokud ne, tak to máte blbý . . . ) se najednou dostává do popředí a oba dva případy postupně splynou v naprosto nečekané vyústění.

Dalších 500 stránek kvalitního čtení, s originální myšlenkou smrtící zbraně i motivem, který opravdu neuhodnete ani pár stránek před koncem příběhu, přesto je tento román tak trochu tím méně zdařilým.

Ale přátelé vězte, i méně zdařilé Deaverovo dílo to stále představuje velmi kvalitní detektivku – thriller, který Vás chytí a doslova Vám chvílemi přináší elektrické šoky v podobě husí kůže či ježení chloupků na zátylku, ze kterého mrazí . .

Dávám lepší tři body, ale kniha by klidně snesla i čtyři, ale chceme-li udržet srovnatelnost, zůstávám u těch tří. Dobrá poctivá práce, která jen kousek zůstala za největšími Deaverovými skvosty . . .

tinkal
22.02.2014 3 z 5

docela dobré čtení...

Adria Orici
13.02.2014 5 z 5

Velmi dobré čtení, vřelé díky Jeffery. Příběh má spád, dobrý děj. Po přečtení budete mít velký respekt k elektřině.

reccal
12.02.2014 2 z 5

Podle obálky jsem čekala dechberoucí děj. Po 50 stránkách jsem knihu postavila zpět na poličku a tak tam stojí už dva roky. Bohužel mne ničím neuzajala, snad jen ona myšlenka popravy nešťastníků proudem. A to je sakra málo.

gotham
29.01.2014 4 z 5

Určitě kvalitní a napínavý příběh, kde vrah používá ne zrovna standardní smrtící zbraň, ale děj je přeci jen v určitých fázích trošku překotný, chvílemi se to i dost vleče, třeba Hodinář má oproti tomuhle tempo přímo smrtící. Ten konec byl sice překvapivý, ale úplně paf jsem z toho teda nebyl. Spíš než detektivní linie mě tu zaujala ta elektřina, člověk se tu dozví, jak umí být nebezpečná. 70%

evafort
21.01.2014 5 z 5

Skvělá knížka a dozvěděla jsem se z ní i spoustu zajímavých věcí ohledně elektřiny Mám ráda Lincolna i Amélii.

LuciusWlk
26.12.2013 4 z 5

Z knížky jsem měl pocit, jako by už neměl Deaver v této sérii co nabídnout. Vymyšlené je to dobře, jak jinak, Lincoln válí a jeho dedukce je odzbrojující. Celý děj, potažmo tři čtvrtiny knihy ale šlape v zavedených kolejích, které byly v některých minulých případech mnohem propracovanější a napínavější. Závěr samozřejmě překvapení, jenže to celou knihu nezachrání a tak Hořící drát zapadá spíše do průměru případů Lincolna Rhyma, což je i tak na poli literárním v podstatě nadprůměr.

Ctibi
09.12.2013 5 z 5

nemá to chybu, prostě boží