Mrtvola v brnění

Mrtvola v brnění https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/303653/bmid_mrtvola-v-brneni-3X2-303653.jpg 4 85 85

Je říjen roku 1306. Na oslavu zvolení nového českého krále Rudolfa Habsburského se na rynku Většího Města pražského koná rytířský turnaj. Jako první se mají utkat přítel a oblíbenec nového krále, pěvec rytířských písní Hartmann z Kuenringu s českým šlechticem Čeňkem z Lipé. K všeobecnému překvapení stačí Čeňkovi lehký úder dřevcem, aby Hartmann spadl ze sedla do prachu kolbiště. K údivu všech přivolaný ranhojič zjišťuje, že je dočista mrtvý. Co horšího, někdo ho předem zabil a do klání mezi šraňky poslal na koni mrtvolu v brnění. Hartmannovi sluhové jsou jako podezřelí okamžitě uvězněni, ale královský soudce Melichar z Roupova se jich zastane. Případ je totiž podstatně složitější… Kdo tedy potřeboval odstranit Hartmanna z Kuenringu? Komu vadil majitel hradu Vitoraz nedaleko českého pomezí? Královský soudce Melichar chce přijít této záhadě na kloub. A to stůj, co stůj! Druhý případ soudce Melichara z pera úspěšného autora historických detektivek.... celý text

Ignis
25.05.2017 2 z 5

No, taková jednorázovka na zkrácení dlouhé chvíle. Popisy občas zajímavé stejně jako dobové zasazení, ale jako detektivka mě to nenadchlo. Pořád se pátrá, pátrá (no, pokud se tomu tak dá říkat) a pak najednou hrc frc, případ vyřešen.
Ale čte se to poměrně dobře, jen to nezanechá nějaký dlouhodobější dojem a trochu mi vadila až moc okatá inspirace Vondruškou.

Dandulka
23.04.2017 5 z 5

Tento díl se mi líbil mnohem více. Nebyl tak utahaný. Vypadá to, že Vondruškův Oldřich z Chlumu má v Bauerově Melicharovi zdatného konkurenta. A to je podle mého názoru moc dobře.

čef
16.04.2017 5 z 5

Případy královského soudce Melichara patří určitě ke zdařilejším knihám tohoto plodného autora. Dobře jsem se bavil a něco málo nového také dozvěděl z této relativně krátké mezihry v našich dějinách - král Rudolf Kaše se opravdu v literatuře moc nevyskytuje a tady jsem si alespoň to jméno trochu obalil masem.
Prosím, všimněte si po přečtení knihy pro legraci debilní anotace, který místní webmajstři odmítli do této doby upravit z obavy z reakce nakladatelství, která anotaci vymyslela aniž by její autor knihu četl(např."stačí Čeňkovi lehký úder dřevcem, aby Hartmann spadl ze sedla", ale jsou zde i jiné perly). Doufám, že až to budete číst, bude již vše uvedeno v soulad s dějem v knize.

Ranuncul
21.02.2017 2 z 5

Bohužel tato kniha mě nějak moc neoslovila.Nevím proč měl autor potřebu v knize zakomponovat vulgární slova,když do textu skoro vůbec nepasovaly a působily jako pěst na oko.

jindrich7442
15.01.2017 5 z 5

Po dlouholetých doporučeních jsem měl možnost skutečně sáhnout po knize p. Bauera. Ačkoliv jsem nikdy nebyl fanouškem historických románů, s jistotou mohu říct, že si autor získal nového čtenáře.

orinka3
13.01.2017 3 z 5

Svěže a čtivě napsáno, u čtení jsem se nenudila a přečetla jsem to velmi rychle. Co mi ale hodně vadilo, tak velké množství tiskových chyb, (za všechny "si" namísto "jsi") které knihu znehodnocují a trhají oči. Navíc - nemůžu si pomoci, ale nutilo mě to srovnávat s historickými detektivkami pana Vondrušky, kde jsou hlavními postavami Oldřich z Chlumu a jeho nezbedný pobočník. Tady jako by Vondruškovi z pera vypadli jsou pro změnu královský soudce Melichar s proutníkem Božetěchem. Rozhodně to není špatné čtení pro ukrácení chvíle, ale jednou stačilo.

elizabeth_ba
04.01.2017 3 z 5

Na začátku jsem se párkrát pěkně naštvala, autorovi zřejmě ušlo, že k národnímu obrození došlo až dlouho po vymření Přemyslovců (takže by asi těžko někdo fandil českému rytíři proti bavorskému nebo rakouskému), ale nakonec to i přes mnohé výtky nebylo úplně nejhorší (dokonce to vyznělo lépe než díl první i přes blonďatou Elišku Rejčku už tehdy se věnující Jindřichovi z Lipé), takže hodlám číst i pokračování (pravděpodobně už jako e-knihu, u tohoto typu knih bych k tomu chtěla co nejdříve přejít).

LenkaWal
28.09.2016 5 z 5

Druhý díl stejně dobrý jako první. No, možná o něco lepší. V tom minulém Melichar vyšetřoval dost pomálu, ale i tak mě to bavilo. Tady už šlo o detektivku v pravém slova smyslu.
Doufám, že série bude ještě dlouho pokračovat. Doporučuji milovníkům historických detektivek.

Zdenda20
05.09.2016 4 z 5

Moc pěkně napsané. Celé vyšetřování je vcelku reálné v té době. Výstižně popsané postavy bez zbytečných úvah o oblečení nebo smýšlení. Je zde i několik zajímavých historických skutečností, například o kamenném mostě v Písku. Celkové podle mého názoru jedna z nejlepších knih od autora. Rád jeho knihy vyhledávám. Ostatním čtenářům vřele doporučuji.