Bílá lvice

Bílá lvice https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191874/bmid_pripady-komisare-wallandera-bila-lv-Nb2-191874.jpg 4 365 365

V poklidném kraji jižního Švédska zmizí Louisa Åkerblomová, realitní makléřka, opora metodistické církve, manželka a matka. Neexistuje žádné vysvětlení ani motiv. Komisař Kurt Wallander je se svým týmem povolán případ vyšetřit. Wallander od samého začátku tuší, že oběť už není mezi živými. Zatím však nemá ani ponětí, jak daleko bude muset zajít, aby vraha dopadl. Mezitím v Jihoafrické republice zahájil prezident de Klerk spolu s Nelsonem Mandelou dlouhou cestu ke svobodě a zrušení apartheidu. Proti nim však stojí nelítostné síly, které se neštítí žádného zvěrstva. Wallander se najednou proti své vůli ocitá uprostřed tajného spiknutí, jehož cílem je uvrhnout Jižní Afriku do bezedného zoufalství. Nezbývá mu než s nasazením vlastního života zabránit ohavnému zločinu, který by znamenal přehrazení toku dějin.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Den vita lejoninnan , 1993

hannah2000
07.11.2018 4 z 5

Přestože to byla trochu jiná krimi, stejně jako předchozí Psi z Rigy, četla se mi dobře. Sedí mi Mankellův styl psaní, tedy na začátku zločin, potom potřebná dávka napětí související s vyšetřováním, přidání nějakého současného společenského problému a zároveň náhled do soukromí komisaře Wallandera, který je dobrý policajt, ale v osobním životě se mu až tak nedaří. A ani tentokrát to není klasické pátrání po zločinci, ale souhrou náhod se Wallander stane součástí dění a začne se chovat jinak. Africká linka je do příběhu tak nějak vpletena, ale mě nepřišla podstatná. Jen poukazuje na problémy Afriky. Za mě doporučuji.

MarianP
31.10.2018 3 z 5

Jedna z tých "náročnejších" kníh, kde okrem detektívky je pridaný prvok politického thrileru. Osobne ma tie pasáže ohľadom plánovanej vraždy nezaujali. Čo sa týka Wallandera a vyšetrovania vraždy, tu Mankell nesklamal a dostal som to, čo som čakal. Knihu som však miestami nemal chuť čítať, hoci Mankell je môj najobľúbenejší autor severských krimi, tentoraz som si knihu nevychutnal na 100 %.

happy-smile
20.09.2018 4 z 5

Stejně jako v předchozích dílech je i zde velmi blízké napojení na nějakou cizí zemi, zde Jihoafrickou republiku. Wallander se tentokrát připlete k atentátu na vysoce postaveného politika JAR, což už je i na něj docela vysoká liga. Ale tak proč by ne? Knížky o Wallanderovi mi přijdou jako docela příjemné počtení, ale zase nic světoborného. Uvažuju čím to, že získaly takovou popularitu. No uvidím, jak se to bude vyvíjet v dalších dílech.

miloslav0399
23.07.2018 1 z 5

Neuvěřitelná slátanina, lituju těch, kteří se touto knihou setkávají s Mankellem poprvé...

hanulka26
07.04.2018 5 z 5

Ještě lepší než předchozí díly, ale bohužel nejde již lépe hodnotit. Děj se částečně odehrává v Jižní Africe v období končícího apartheidu a je to zajímavé počtení, přidaná hodnota dalšího detektivního příběhu inspektora Wallandera, detektiva tak obyčejného a lidského a proto u mě tak oblíbeného.

cantona
24.02.2018 4 z 5

Jsem spokojený. Tento román byl dle mého gusta. Byl jsem spokojen. Celkem mě překvapuje proč má slabší hodnocení. Tento román nemá hluchá místa. Trochu mě mrzí, že jsem omylem přeskočil druhý díl, ale doufám, že to nebude mít vliv na moje další čtení. takže hned jdu na druhý díl. :-)

martousek
25.12.2017 3 z 5

Nejprve mě kniha neskutečně nadchla a nechápala jsem, jak mi Mankell jako autor mohl unikat, pak jsem se však z neznámého důvodu zasekla, snad pasáže z Afriky a do děje jsem se již v původním tempu nedostala. Kniha je zbytečně překombinovaná, závěr vleklý se spoustou "nesmyslných" a "zdlouhavých" zdrženlivostí.

Hans303
23.12.2017 1 z 5

Nejhorší kniha od Mankella co jsem četl.. ;)

Daduška
26.11.2017 4 z 5

Tentokrát se kniha ani nedá považovat za detektivku, beru to jako zajímavý (samozřejmě nijak detailní, to ale nebylo účelem této knihy) náhled do situace v JAR na začátku devadesátých let. Kniha se mi četla i tak dobře, ale mezi své oblíbence ji nezařadím. Nicméně pro milovníky komisaře Wallandera (ke kterým se počítám i já) jde o povinnou četbu.

mispulin
14.10.2017 5 z 5

Mně se příběhy Kurta Wallandera líbí. Čtu postupně od prvního příběhu a zcela jistě budu pokračovat.

marlowe
22.09.2017 2 z 5

Po právě přečtené trojici skvělých románu Deona Meyera další zajímavý exkurz do života v JAR – ale to je také jediné pozitivum, za které uděluji ty dvě hvězdy. Protože jako detektivka je to bída s nouzí! Školácky slohově lineární vyprávění s množstvím náhod, schválností, nelogických kroků, trestuhodných opomenutí a s doslovným "zásahem v poslední vteřině", napsané tak, jako by autor spěchal na vlak a už už chtěl mít celé to povídání, připomínající spíše rozsáhlou synopsi, než plnohodnotný román, co nejdříve z krku. Přičemž zmatený Wallander, vedoucí vyšetřování hůře než prvňák policejní akademie, je tam jaksi navíc, aby se neřeklo, když už je ta série o něm… Vůbec mě to nebavilo!

Loginus
24.06.2017 4 z 5

Tentokrát mi trvalo déle se začíst. Pak se to rozjelo a už jsem se vezl. Africká linie příjemná, ale v závěru by se dala zařadit do seriálu Podivné náhody. Tam to pro mě ztratilo. Naopak o jednu hvězdu víš to vytáhla -spoiler- Afričanova smrt. Už jsem se bál že to zabředne někam do... Na druhou stranu se tentokrát Walander chová hodně nelogicky. Když ví kdo po něm jde, tak projevuje velký nedostatek nápadů. Úkryt se ve svém bytě. Hmm. Africký profík mu mohl jistě poradit, že to nemůže skončit dobře. Celkově se mi to hodně líbilo, ale zatím můj nejrozporuplnější Walander.

Jaruš7
18.06.2017 4 z 5

Bílá lvice se v příběhu zjeví jen coby africký ušlechtilý symbol pro hrdost a majestátnou sílu pro uvědomění si přírodního vlivu na charakteristiku Afričana.
Příběh je jaksi lidsky přitažlivý, neboť tolik lehkomyslných kiksů ve vyšetřování a náhodně zpackaných akcí si autoři akční tvorby nedovolí dát do díla, z některých dramatických zápletek vybruslí zcela jednoduše bez újmy na zdraví , což je překvapivé. Jádro příběhu se zdá uvěřitelné, neboť co si budem povídat, když někdo revoltuje pak je v terči na černém poli.

bbara155
06.06.2017 5 z 5

Trošku jiná než ostatní Mankellovy detektivky. Poučila jsem se o JAR.

Majdule
07.05.2017 4 z 5

Zajímavé, napínavé, atraktivní. Přesto se mi zdá, že v africké lince až "megalomanské". Navíc natolik odtržené od linky švédské, že působící až jako manýra, tím spíš, že se mnoho linek ani nepropojí.
Ovšem základní devizou zde zůstává Wallander, jeho psychologická kresba a uvěřitelnost. Jeho křehkost a síla. A samozřejmě také autorovo velké téma: neopodstatněné a zbytečné násilí.
Mám pro tohodle švédskýho frajera velkou slabost.

BaS1972
04.05.2017 1 z 5

Kurt Wallander je sice oblíbený společník mých večerů, ale tento příběh mne nijak nezaujal. Jen málokdy se stane, že knihu nedočtu. Tentokrát ano.

orinka3
19.01.2017 5 z 5

Opravdu perfektní! Široký záběr míst, kde se děj odehrává a přece se to nakonec poskládá do logických celků. Napínavé až do konce, komisaře Wallandera jsem upřímně litovala, jak se snaží, bojí a bojuje. Doporučuji, četba plyne ani člověk neví jak, a najednou je konec.

kadgam
16.01.2017 3 z 5

Vedľajšou dejovou nitkou románu je migrácia do Švédska z rôznych krajín. V tomto prípade to sú ľudia, ktorí stratili pevnú pôdu pod nohami a sú ochotní a schopní akéhokoľvek činu, aj vraždy. Inak pre mňa dosť nudná kniha s podrobnými opakujúcimi sa opismi niektorých činností. Zaujal ma opis spoločensko politickej situácie v južnej Afrike aj keď neviem, či bol opísaný podľa možnej skutočnosti. Čo ma veľmi prekvapilo bolo konanie Wallandera pri pomoci africkému nájomnému vrahovi. Dúfam, že to je veľmi ď aleko realite alebo návod na vysporiadanie sa s cudzou kriminalitou?

MagdaS
06.11.2016

Pro mě zatím nejlepší knížka od Mankella (četla jsem Než přijde mráz a Neklidný muž), musím ocenit propracovaný příběh a naprosto uvěřitelné reálie z obou zemí. Těším se na další knížky od autora.

Hadrák
04.11.2016 5 z 5

VÝBORNÝ!! Asi to nejlepší, co jsem od Mankella četl. Dávám 6 hvězdiček!