Páté roční období

Páté roční období https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191090/bmid_malin-forsova-pate-rocni-obdobi-6wy-191090.jpg 4 301 301

Je začátek května a mladá rodina při procházce lesem narazí na mrtvé, značně zohavené ženské tělo. Mrtvola je děsivě zachovalá, s naprosto zřetelnými stopami po mučení. Inspektorka Malin Forsová si dá vraždu okamžitě do souvislosti s případem Marie Murvallové, mladé ženy, která byla před několika lety nalezena v lese znásilněná a brutálně zbitá a následně skončila v psychiatrické léčebně, kde v tichosti přežívá pohroužena do svého traumatu. Malin se shodou okolností setká s lékařkou z psychiatrické léčebny U svatého Larse v Lundu a ta jí řekne o podobném případu — a postupně vychází najevo, že Marie je jen malou součástí velké skládanky. Ale co může být tak hrozného, že to nelze vyjádřit slovy? Malin posedlá hledáním pravdy o Mariině hrůzné minulosti je odhodlaná přijít případu na kloub bez ohledu na to, kam až ji může zavést. První vydání.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Den femte årstiden , 2011

makke
24.11.2014 5 z 5

Většinou si dávám oddechový čas, než se pustím do další knihy téhož autora.. tentokrát jsem zvládla Podzimní vraždu i Páte roční období jedním dechem. A škoda, že neumím švédsky, abych si přečetla další již vydané díly v originále, protože nadšena touto knihou byla bych ochotna pokračovat dál.

PS: A ano vím, že mezi Podzimem a Pátým ročním obdobím jsou ještě Jarní mrtví.. ale ty už jsem si omylem přečetla dříve.

borknagar
14.11.2014 4 z 5

Pátá kniha, pátý příběh a popáté čtyři hvězdičky. U knihy se člověk nenudí, příběhem se pročtete aniž byste se nudili. Napínavé, krvavé, brutální až nechutné a tak to máme rádi. A hlavně se konečně dozvíme, co se stalo s Mariií Murvallovou. Malá třešinka na dortu je zas a znovu krásný obal, který v knihkupectví musí zaujmout....

malen
09.11.2014 5 z 5

Tohle je 2. knížka autora, která se mi dostala do ruky. Ačkoli se mi Podzimní vražda moc nelíbila, byla jsem zvědavá na osudy Malin a ostatních. Páté roční období mě chytlo už od začátku, proto se musím poohlédnout i po dalším titulu ze serie.

sachista
26.10.2014 4 z 5

Tenhle sklonek léta a podzim mám spojen se čtením detektivek od Monse Kallentofta. Hrozně mě chytly a měl jsem navíc motivaci zjistit, co se vlastně stalo s Marií Murvallovou. Páté roční období je snad nejdrsnější, nejbrutalnější a nejexplicitnější krimi, jaké jsem kdy četl. Místy se mi zvedal žaludek z odpornosti a hnusu. Pachatelem bylo skutečně ztělesnění zla v nejhroznější podobě a co je na tom úplně nejděsivější, zla bez příčiny, což je jedna z mých nočních můr a něco, kvůli čemuž se mé tělo zbrodí studeným potem. Mám pocit, že Kallentoft přitvrzuje knihu od knihy a děsím se toho, co nám naservíruje v šestém díle série. A opakuji, že Malin Fors je výtečně vykreslená hlavní postava, která si mě se svými démony a tvrdou slupkou s hypersenzitivním jádrem navždy získala.

orinka3
14.10.2014 5 z 5

Brilantní detektivka! Po nudné Nahé krutosti, kterou jsem znechuceně odložila, je velké osvěžení číst příběh, co má spád, napětí a výborně podanou psychologii postav. Líbí se mi úsečný a působivý styl autora, prolínání nočních můr do reality - prostě přečtěte si to, a dáte mi za pravdu. A vůbec, je nespravedlivé, jak dokáže chlap porozumět ženskému myšlení! Konec neprozradím:)

bookcase
06.09.2014 5 z 5

Opět čtivá krimi psaná poetickým stylem. Malin řeší případy mladých žen, které skončily znásilněné a zohavené. Hned tuší, že mají souvislost s případem, který řeší už pár let a pustí se do vyšetřování. Opět jsem nemohla odložit a těším se na pokračování.

buschka
01.09.2014 5 z 5

U knih Monse Kallentofta mě nejdřív zaujme obálka....a hned potom zápletka. Rozhodně doporučuji číst v pořadí jak vyšly, hlavní postava (Malin) se vyvíjí a postupně se čtěnář dozví, co se stalo s Mariií Murvallovou.
Už teď se těším na další případ pro Malin Forsovou.

Pett
25.08.2014 5 z 5

Super! Dle mého skromného mínění předčila i Zimní oběť, která u mě zatím vedla...brutální, syrové a do toho všeho opět nechybí ani prolínající se poetika všedních dnů... kam se na tohle hrabe Vraní dívka a jí podobné...děsivé a kruté... mile mě překvapilo i lehké odklonění se ze schématu dysfunkční rodiny... zkrátka moji milí staří známí, ke kterým se vždy s radostí vracím :) teď už jen netrpělivě čekat na další pokračování...

Izu
25.07.2014 5 z 5

Výborná kniha.Konečně se čenář dozví,co se stalo Marii Murvallové.Líbilo se mi opět prolínání světa mrtvých a živých.Malin ve své životní formě.

danielosbourne
13.07.2014 5 z 5

Ještě než začnu psát komentář k samotné knize, musím pochválit obálku této knihy, protože ač jsou všechny obálky této série zajímavé a mrazivé, tato jednoznačně vede. A teď už ke knize. Na Páté roční období jsem se vážně těšil, protože se měl zaměřit na řešení případu Marie Murvallové, jejíž případ se táhne již od první dílu této série. Dokonce jsem si myslel, že jde o poslední díl série s Malin Forsovou a jsem mile překvapen, že jsou na světě již dvě další pokračování a další je na cestě. To mě velmi těší. Páté roční období je zdařilé pokračování. U mě se řadí kvalitně k Letní smrti. Mons Kallentoft si pro Malin Forsovou připravil další příběh, kdy jí místy protáhne jak osobním, tak profesním peklem. Už se nemůžu dočkat na další pokračování, které jistě přinese zajímavý a zapeklitý detektivní případ a hlavně přinese zpět celý tým v čele s Malin Forsovou a jejich dalšími životními osudy.

Lilithen
25.06.2014 5 z 5

Ačkoli jde již o pátý díl série, četla jsem román jako svou první knihu od autora. Po přečtení se chystám i na předchozí díly, jelikož mě velmi zaujal Kallentoftův styl, mající v sobě jistou poetičnost, již často u detektivek postrádám. Vůbec mi nevadily pasáže, kde se kromě filosofování o všem možném prakticky nic nedělo, jelikož vyprávění nastavovaly zajímavými myšlenkami a tezemi.

švédská literatura severská krimi švédské detektivky

Mons Kallentoft
švédská, 1968