Letní smrt

Letní smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/94_/94716/bmid_malin-forsova-letni-smrt-oxA-94716.jpg 4 399 399

Horké pokračování série. Kdo je další na řadě? Bude to vaše dcera? Je nejteplejší léto, jaké kdo pamatuje. Město Linköping sužují nové a nové vlny horka, kolem běsní lesní požáry. V parku je nalezena mladá dívka. Na nahém těle jsou stopy krve, ale není vůbec zřejmé, co se vlastně stalo. A na pláži u jezera dojde k dalšímu hrůzostrašnému nálezu. Inspektorce Malin Forsové začíná být jasné, že vedro je tím posledním, co by ji mělo znepokojovat — zvlášť, když je její dceři tolik, kolik bylo prvním dvěma obětem… Mons Kallentoft je považován za jednoho z nejnadanějších vypravěčů mladé generace. Ale teprve když stvořil postavu blonďaté kriminální inspektorky Malin Forsové, dosáhl skutečného komerčního úspěchu. Malin je návyková. U švédské policie ještě nikdy nepracovala tak talentovaná žena. Nikdo s takovou intuicí. A ještě nikdy u ní nepracoval nikdo, koho by natolik poháněly vlastní komplexy. Malin je rozvedená, má ráda svoji dceru, ale taky tequilu… Forsová má mnoho společného s nejlepšími postavami skandinávských detektivek — paradoxně také to, že je naprosto jedinečná… Mons Kallentoft již napsal čtyři díly této čím dál slavnější detektivní série a plánuje nejméně stejný počet dalších. …... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Sommardöden , 2008

Kája6
28.03.2015

Má první kniha od autora chvilku mi trvalo než jsem si zvykla na styl psaní ale od te doby patří mezi moje nejoblíbenější autory. Ještě jsem nečetla podzimní... ale doufám že to bude jako vždycky super. Vodní anděle se mi zdála zatím nejslabší :-)

marek1278
09.02.2015 5 z 5

O dost větší jízda, než zimní období - vzhledem k tomu, že jsem si už nemusel zvykat na styl psaní :) Už se těším na další díl

Clarisima
02.11.2014 5 z 5

Mons Kallentoft je můj nejlepší objev tohoto roku. Po Zimní oběti sem sáhla náhodně, pro Letní smrt už jsem šla najisto. Líbí se mi styl, jakým autor píše, vše tak plyne, jakoby samo. Všechny postavy vám před očima obživnou ( i ty neživé :) ) a vy víte, proč jednají , tak jak jednají. Zimní atmosféra mi sice seděla víc, ale letní díl měl větší grády, od poloviny knihy sem musela dočítat na jeden zátah. Už se těším na další díly. Malin a spol. je prostě dost návyková záležitost.

evarec
15.10.2014 5 z 5

Skvělá knížka. Ze začátku jsem si musela pár stránek zvykat na styl psaní, ale potom se už knížka četla sama. Napínavý příběh, sympatičtí hrdinové, knihu doporučuji k přečtení.

Acionna
14.09.2014 5 z 5

Letní smrt je první kniha, kterou jsem od autora četla. Na začátku jsem byla hodně rozpačitá, je to trošku zvláštní styl,ale říkala jsem , že to mne přece neodradí a asi ve třetině mne kniha uplně pohltila , na styl jsem si zvykla a vyšetřovatelka je mi velmi sympatická.

Pett
25.08.2014 5 z 5

Zjistila jsem, že mám pro jeho styl psaní slabost :) chystám se na vraždění na podzim...a souhlasím s Fabienne...originalita se cení v dnešní době!

allebra
25.08.2014 5 z 5

Po Zimní oběti další velmi čtivá severská detektivka. Autorův styl psaní jsem už znala, takže jsem se začetla okamžitě. Posledních sto stránek jsem se od knihy prakticky nedokázala odpoutat. Určitě stojí za přečtení.

petka-2007
04.07.2014 4 z 5

I já musím souhlasit, že Letní smrt je trošku lepší než její první díl. Z velké části bude i mít vliv to, že si člověk již zvykl na Kallentoftův styl psaní, který není zrovna obvyklý (v dobrém slova smyslu). Zajímavé "vsuvky" mrtvých, nápaditý příběh, kniha má spád... Doporučuji.

Darleen
27.02.2014 4 z 5

Druhá kniha se mi líbila ještě víc než Zimní oběť, jen co týká prostředí, tak mi víc sedla třeskutá zima než spalující vedro, nicméně to je jen můj osobní dojem a chápu, že by jinak nebyl možný koncept jednotlivých ročních období. :) K celkovému pocitu ze čtení přispěla i skutečnost, že už jsem si zvykla na Kallentoftův styl psaní, takže mi, jako občas u prvního dílu, nedělá problém sledovat myšlenky postav, které se prolínají s dialogy a přeskakování od jedné postavě k druhé. Laťka je nastavena vysoko a jsem moc zvědavá, jestli tak vydrží po celou sérii.

jendoslav
06.02.2014 5 z 5

Druhý díl série "ročních období" drží vysoko nasazenou laťkou, jen mrazivou severskou atmosféru vystřídá vlna veder, která z knihy přímo dýchají. Jinak opět stejné postavy, stejně nesebevědomá a v osobním životě tápající Malin, a opět znepokojující zápletka se skvělým rozuzlením. Opět plný počet.

efka.saf
27.01.2014 5 z 5

Už je to nějaký ten pátek, co jsem četla Zimní oběť od Monse Kallentofta, ale i tak můžu říct, že Letní smrt je přece jenom o ždibíček lepší. Zatím co v Zimní oběti byla třetí čtvrtina hluchým místem celé knihy, v tomto dílku mi přišlo vyšetřování daleko plynulejší a děj rovnoměrněji vylíčený, než v knize předešlé.

Je nejteplejší léto, jaké kdy Švédsko pamatuje, rtuť teploměru stoupá každý den i k pětatřiceti stupňům celsia. Z počátku se zdá, že pro kriminalisty Linköpingské policie je vyloženě okurková sezóna, zdání ovšem převládá jenom do momentu, než je v místní botanické zahradě objevena mladičká dívenka, zcela nahá, pořezaná a znásilněná (ale živá!), která si ale naprosto nepamatuje, jak se tam ocitla ani co se stalo. Ve stejnou chvíli je nahlášeno zmizení další mladé dívky ve stejném věku, jako byla dotyčná z botanické zahrady. Souvisí spolu tyto dva případy?? … samozřejmě, že ano. Tělo druhé dívky je posléze nalezeno, tentokrát ovšem již mrtvé a vše nasvědčuje tomu, že zde řádil stejný pachatel. Tato dívka ale není jedinou, která zmizí, smyčka se dokonce stahuje i kolem Tove, jediné dcery Malin Forsové, hlavní vyšetřovatelky a hrdinky celé knihy.

Přesto, že vypravěčské tempo knihy je poměrně vláčné a policie se zdánlivě skoro 400 stran plácá v louži nevědomí, je příběh skvěle zkonstruovaný. Tempo je sice pomalejší, ale o to víc celé vyšetřování působí důvěryhodně. Samotné vyvrcholení příběhu je (stejně jako v Zimní oběti) vynikající a rozhodně nepostrádá notnou dávku dramatičnosti. A jak už to tak většinou v knihách tohoto typu bývá, i zde jsou ve hře křivdy minulosti a dávné šrámy na těle i na duši, které vyústily do tak dramatických zločinů, jako jsou vraždy mladých náctiletých slečen.

Za zmínku určitě stojí i jazyk, který Kallentoft používá. Jeho vypravěčské pasáže či myšlenkové pochody hlavních postav jsou od začátku psány v jednoduchých až holých větách, někdy i zvoláních… je to netradiční styl psaní, na který jsem si já osobně musela chvíli zvykat, ale o to víc jsem posléze knihu oceňovala. A podobně jako v předešlé knize, i zde Kallentoft pokračuje v tradici, kdy se ke vznikající situaci vyjadřují i duše zemřelých dívek, které pozorují vyšetřování a snaží se po svém vypořádat s faktem, že jsou mrtvé. Velmi poutavé a zajímavé.

šipek
15.01.2014 4 z 5

Tak celkem slušná detektivka nyní se chystám na zimní obět.

danielosbourne
01.12.2013 5 z 5

Když už si člověk zvykl, u prvního dílu série, na Kallentoftův styl psaní, může se nechat unášet skvělým příběhem a propracovanými postavami snad do nejmenších detailů. Bohužel však jen tich postav, které jsou určeny pouze pro tento díl. Během čtení Letní smrti jsem si uvědomil, že vím málo o Zekeho životě a chtěl bych možná vědět víc. I když se teď možná otevřela možnost, že by se Zekeho život mohl trochu zkomplikovat. Kdo přečetl určitě to postřehl. Abych to shrnul. Letní smrt se vyrovnala Zimní oběti, ale pořád mi v knihách chybí ten správný ráz. Stále skvělá kniha, ale do oblíbených to není ;).

rose
06.10.2013 4 z 5

Líbila se mi víc než Zimní oběť. Ta letní atmosféra horkých dnů ve spojení s vraždami je přesvědčivá a napínavá až do překvapivého a krvavého finále. Málokterému ze čtenářů se asi tentokrát podařilo uhodnout vraha dřív než pár kapitol před tím strhujícím koncem. Malin Forsová je zajímavá postava, s obyčejnými lidskými nectnostmi a starostmi. Určitě jdu do dalších dílů.

ailleen
18.09.2013 2 z 5

Jakoby odosobneny styl psani,ktery ctenare nedokaze vtahnout do deje, tedy jedine co dela detektivku detektivkou, napeti, je tu temer nulove.

audrey
01.09.2013 5 z 5

Pro mě zajímavá postava Malin a hlas obětí

LG73
01.09.2013 5 z 5

Ještě lepší než Zimní oběť. Na autorův styl psaní jsem si už zvykla a začala rozlišovat i drobné nuance, které detektivce přidávají na atraktivnosti.

borknagar
24.06.2013 4 z 5

Pro mě o chloupek lepší než "Zimní oběť". Velmi zajímavě napsané, dobré postavy a to šílené vedro v Linköpingu. Sám jsem se u čtení slušně potil :) Poctivé čtyři hvězdičky s tím, že se určitě vrhnu na další pokračování s Malin Forsovou....

evelinaevelina
11.06.2013 4 z 5

Opět se mi líbil styl, jakým je detektivka napsána. (Na detektivní romány dost netradičně. Hutné holé věty, střídavě popisující děj nebo pocity detektivů, podezřelých, obětí).
Stojí za přečtení.

Jujkyna
11.06.2013 4 z 5

Nějakým způsobem se od knih z této série nemohu odtrhnout. Prostě začnu číst a nemůžu přestat - takže opět skvělé, parádní, úžasné. :) Těším se na další díly, protože tenhle Švéd detektivky psát prostě umí :).