Obřad

Obřad https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/507213/bmid_obrad-nO0-507213.jpg 4 228 228

Případy Eleny Blancové série

Temperamentní policistka na stopě mrazivých rituálních vražd. Temná rituální vražda po sedmi letech opět otřásla celým Madridem. Obětí trýznivého zločinu se stala další mladá žena, která měla těsně před svatbou. Tehdejší pachatel byl dopaden a dosud si odpykává trest, takže existují jen dvě možnosti: buď má následovníka, anebo je uvězněn nevinný. Ve strachem svíraném městě čeká inspektorku Elenu Blancovou největší výzva její kariéry. Podaří se jí rozplést případ, jehož kořeny vedou do nejtemnějších koutů lidské mysli?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

La novia gitana , 2018

encyklopedie
10.02.2023 5 z 5

výborně se četlo, ani jsemn nečekal nějaký drasťák a ani nebyl .... o to větší spokojenost .... a těším se na další díl s Elenou
100% jak vyšitých

Vampucha
03.02.2023 3 z 5

Obálka knihy mě nalákala velmi a těšila jsem se na něco drsného. To jsem dostala pouze z části. Způsob, jakým tento vrah své oběti zabíjí je nechutný a pro mě tedy i originální, s něčím podobným jsem se myslím dosud nesetkala. To jsou body k dobru. Překvapivě mi byla sympatická i hlavní vyšetřovatelka, která pije víc než je zdrávo, netrpí kocovinou, má své způsoby jednání s lidmi a má za sebou nějakou tragickou minulost (který detektiv sakra ne). V průběhu čtení se postupně problémy odhalují a v budoucnu bude potřeba tuto sérii číst od prvního dílu, jinak budete mimo, ale to dost předbíhám.

Spíše než thriller jsem dostala celkem důmyslnou detektivku, protože od nechutného úvodu už se nic moc neděje a jen se pátrá, vyslýchá a tvoří všelijaké teorie kdo je či není vrah. Samozřejmě v průběhu vyšetřování se ke způsobu zabití vyšetřovatelé několikrát vrátí, takže sem tam se mi navalilo. Nemám ráda jisté věci a ty tu jsou v hojném počtu.
První třetina mi celkem uběhla, pak se to trošku vleklo, ale ke konci dostane příběh určitý spád. Je škoda, že je to taková rychlovka. Umím si konec představit mnohem propracovanější, když už se to okecává na tolika stranách, ale já dostala co jsem potřebovala. Ano potřebovala, ne čekala. Očekávání jsem měla mnohem větší, nechutnější co se počtu mrtvol týká a celkově drsnější prostředí.

Napsané to není vůbec špatně a stránky utíkají rychle. Je spousta čtenářů, která ty nechutnosti nevyhledává a naopak bude za jejich absenci ráda.
Pro někoho kdo hltá jeden thriller za druhým toto asi nebude nic převratného.

BohyněKuchyně
03.02.2023 4 z 5

Tahle knížka si mě získala už svým krásným obalem. Začetla jsem se do ní hned od prvních stránek. Měla jsem chuť na dobrou detektivku a pátrání po vrahovi mladých cikánských nevěst mé očekávání naprosto splnilo. Bavilo mě, že se děj odehrával pro změnu ve španělském Madridu. Člověk je tak nějak zvyklý, že temné thrillery a detektivky se odehrávají ve Skandinávii :-D Tak pozor! I ve Španělsku. Hlavní vyšetřovatelka, inspektorka Elena má spoustu svých vlastních démonů. Díky nim celkem pije a střídá chlapy. Vede elitní vyšetřovatelský tým, který má jak vypátrat vraha, který své oběti vpravil do hlavy červy a tím ji usmrtil. Ale co je horší, že stejný zločin se stal před mnoha lety a usvědčený vrah za něj sedí ve vězení. Roztáčí se kolotoč pátrání, spousty omylů a zbytečných obvinění. Vysvětlení a rozuzlení mě bavilo, knížku jsem nechtěla vůbec odložit. Četla se skvěle!

Paja.92
02.02.2023 4 z 5

Na případ inspektorky Eleny Blancové jsem se moc těšila. Anotace slibovala napínavou detektivku a po přečtení prvních kapitol jsem byla nadšená, protože přesně toho se mi dostalo. Už jenom způsob vraždění mi přišel zajímavý a prostředí Madridu dodalo knize tu správnou atmosféru.

Začátek knihy byl velmi čtivý a plný akce, ale někde v půlce se to zlomilo a občas jsem se musela do čtení nutit. Naštěstí tahle krize trvala pouze chvíli a druhá půlka příběhu byla opět zajímavá a nemohla jsem se od knihy odtrhnout.

Četla jsem, že některým připadaly popisy příliš drsné, ale já se řadím mezi ty čtenáře, kterým to přišlo popsané tak akorát a nic vyloženě drastického jsem v tom neviděla.

Jediné, co mi trochu kazilo požitek ze čtení, byly hlavní postavy, kterým se podle mě nedalo moc prostoru. Dozvídáme se pouze něco o inspektorce, ale o ostatních členech týmu toho moc nevíme, a kvůli tomu jsem se nedokázala do vyšetřování pořádně ponořit. Každopádně to beru tak, že je to teprve první díl a o ostatních se toho více dozvíme v pokračování.

Celkově na mě kniha působila jako lepší průměr v tomto žánru. Určitě sáhnu i po dalším díle, ale nemyslím si, že se tahle série zařadí do mých TOP knih v detektivkách/thrillerech.

eva3992
02.02.2023 5 z 5

Elena Blancová – svérázná inspektorka má před sebou nelehký úkol. V Madridu byla zavražděna mladá žena, která měla těstě před svatbou. Naprosto stejná vražda se stala již před sedmi lety a její pachatel je momentálně ve vazbě. Má to na svědomí nějaký napodobitel anebo ve vězení sedí nevinný muž?

Tento thriller mě opravdu bavil. Od prvních řádků je příběh čtivý, má to spád. Neustále přibývají teorie o tom, kdo je vrahem, a nakonec přijde nečekané rozuzlení. Vraha jsem tentokrát vůbec neodhadla. Krátké kapitoly dodávají na akci, je to příběh plný napětí v nezvyklém prostředí Madridu.

Inspektorka Elena je opravdu svérázná a osobitá, a navíc skrývá své osobní tajemství. Její postava mi neskutečně sedla, nejraději bych s ní zašla do baru na skleničku grappy a probrala její trápení….

Tato kniha je první díl ze série, nikoho tak nepřekvapí otevřený konec. Já bych nejraději hned sáhla po dalším dílu a pokračovala ve čtení, protože mě zajímá, jak to bude dál.

Kromě samotné zápletky se tu řeší i mnoho dalších témat, jako je rasismus, zodpovědnost, rodinná ztráta. Kniha nás tak donutí i zamyslet se nad jinými věcmi, než jen nad samotnou vraždou a pachatelem.

Příběh by snad měl v budoucnu mít i seriálovou podobu a já věřím, že mu bude slušet. Musím ještě zmínit obálku, která je jednoduchá, výstižná (později v ději pochopíte její význam), a která mě hned zaujala.

Ponořte se do rituálních vražd a následujte kroky inspektorky Eleny…

lexikon_tf
01.02.2023 5 z 5

Výrazná obálka s tajemným názvem Obřad - copak se za tím asi skrývá? Španělský thriller, velmi čtivě psaný, který nám nabízí něco nového a neotřelého.
Já jako milovník tohoto žánru musím přiznat, že vrahův modus operandi mi přišel velmi neobvyklý a dosti nechutný - a to bylo právě to, co mě na knize bavilo nejvíc!

Po své rozlučce se svobodou Susana náhle zmizí. Nalezeno je pak její mrtvé tělo, oblečené do baletní sukýnky. Stejnou smrtí před 7 lety zemřela její sestra Lara, která měla rovněž před svatbou. Jedná se tedy o nějaký zvrácený rituál či pomstu, nebo je to náhoda?
Jenomže tehdejší pachatel je stále za mřížemi - má tedy buďto následovníka, nebo uvěznili nevinného!

Děj odsýpal, krátké kapitoly se četly samy a šlo se rovnou k věci. Vyšetřovatelka Elena mi byla i navzdory své minulosti (nebo možná právě proto) sympatická. Konec knihy je napínavý a otevřený k dalšímu pokračování, na které se už teď těším. Velice doporučuji všem milovníkům thrillerů, ze kterých běhá mráz po zádech!

Bylo mi ctí si přečíst rukopis této knihy jako betačtenář, za což moc děkuji AlbatrosMedia.

Mojepočteníčko
01.02.2023 4 z 5

• Když mi přišla nabídka, zda bych si knihu Obřad nechtěla přečíst jako betačtenář, dlouho jsem neváhala. Anotace zněla slibně a zdálo se, že by to moje ustrašené JÁ mohlo zvládnout.

• Elena Blancová je nejen špičková vyšetřovatelka, ale také žena, která prožila bolestnou osobní ztrátu. Svůj žal lečí velkým množstvím práce, alkoholem, cigaretami a mnohdy i nezávaznými románky.
• Není divu, že se případ děsivé rituální vraždy dostane právě k jejím rukám. Jenže celá situace je mnohem zapeklitější, než se zdá. Podobný zločin se odehrál už před sedmi lety – smrt mladé dívky těsně před svatbou i téměř totožné provedení. Jenže vrah si dosud odpykává svůj trest ve věznici, což celou situaci dost komplikuje.
• Elena se společně se svým týmem pouští do práce. A pak, když přijde domů, zkontroluje bezpočet nicneříkajících fotografií. Co kdyby….

• Paráda! Obřad splnil všechno, co já osobně od thrilleru očekávám – upoutal mě od první stránky, kapitoly nebyly zbytečně dlouhé, napětí správně nadávkované a nad závěrem jsem nevěřícně kroutila hlavou. Dokonce najdu ještě nějaké drobnosti navíc.
• Žádná Amerika nebo Anglie, ale ŠPANĚLSKO! Boj se španělskými jmény mě vážně bavil. Některé scény byly na můj vkus hodně syrové – fuj! Ale stejně mě to pohánělo číst dál. Mojí oblíbenou postavou byla Cheska. Drzá holka, která si dokázala poradit s kdekterým obejdou. Na Eleně se mi zase líbila její lidskost – vše, co skrývala pod tvrdou slupkou nekompromisní vyšetřovatelky. A závěr? Ne! To nemůže být pravda! To už je moc! Říkala jsem si…

• Za sebe můžu Obřad jedině doporučit. Budu ráda, když si ho přečtete a dáte mu šanci :)

Kristi_čte
01.02.2023 4 z 5

Obřad je prvním dílem z detektivní série autorky Carmen Mola, která vsází na velmi osobitou hlavní vyšetřovatelku Elenu Blancovou.

Celý příběh začíná na rozlučce se svobodou mladé dívky, která se má brzy vdávat. Místo toho, aby oslavy skončily veselím, skončí vraždou. Naše cikánská nevěsta je totiž nalezena mrtvá, ale její vražda je dost specifická. Patolog, který přijel na místo, si to hned uvědomí a zavolá Elenu a jejím speciální tým, který se zabývá těmi nejzapletenějšími zločiny ve Španělsku.

Kromě samotného vyšetřování, taky pozvolna poznáváme naši hlavní vyšetřovatelku, což není něco, co by mě bavilo, ale vzhledem ke konci si jsem celkem jistá, že to pro nás bude důležité v dalším díle. Tak alespoň že to nebyl jen takové ty výplňkové části.

Celkově jsem měla knihu přečtenou celkem rychle, ale zdálo se mi, že místy se točíme v kruhu a události se nikam neposouvají. Pak ovšem nastal zlom a autorka nám začala předhazovat možná řešení, která se postupně měnila s přicházejícími dějovými zvraty.

Tahle krimi je za mě hlavně o vyšetřování a především velmi rázné hlavní hrdince, ale taky tady najdete dost originální a brutální smrt. Za mě je tohle dobrá kniha, pokud chcete něco pomalejšího a drsnějšího.

Ajuszka
31.01.2023 5 z 5

Rituální vražda Susany Macayové je téměř identická s vraždou její sestry Lary, která se stala před 7 lety.

Na místo je povolána inspektorka Elena Blancová a její tým. Baletní sukně, obě měly po rozlučce se svobodou a obě měly v hlavě červy..
No co Vám budu.. Tahle kniha vás chytne a nepustí. Budete číst, protože budete chtít vědět kdo je vrah. A na konci budete jen nevěřícně kroutit hlavou.

Doporučuji všemi 10. Měla jsem možnost si přečíst již na podzim v rámci betačtení. :)

Veju007
30.01.2023 2 z 5

Obřad od tří španělských autorů podepsaných pseudonymem Carmen Mola je temným noir thrillerem, až na to, že vůbec.

Knížka vypráví o svérázné vyšetřovatelce, která se pokouší zjistit pravdu o temné rituální vraždě mladé ženy, která je na chlup stejná, jako před sedmi lety. Obě ženy měly před svatbou a byly sestry. Je tedy za mřížemi správný pachatel? Nebo tu máme někoho, kdo se v původním vrahovi vzhlédl?

Zní to skvěle, že? No, jenže není. Knížku jsem četla v rámci betačtení na podzim a doteď jsem se nezbavila frustrace, kterou jsem během čtení cítila. Nesympatické vyšetřovatelky už nejsou žádnou novinkou, ale tady to byl extrém. Elena má být velitelkou elitní skupiny, která se zabývá nejzapeklitějšími případy, ale zde jako banda školáků dělají jednu chybu za druhou a vyvozují naprosto nelogické a nepodložené závěry.

Já s knížkou spokojená nebyla a ani poslední kapitola, byť zajímavá, mě asi nedokáže nalákat na případný další díl. Přesto věřím, že si kniha své čtenáře najde.

Děkuji @albatrosmedia za možnost betačtení a za zaslanou knížku, ta obálka se opravdu povedla.

Mona-Lisa
30.01.2023 3 z 5

Detektivka odehrávající se v Madridu s drsnou vyšetřovatelkou. Čekala jsem s názvem Obřad a anotací skloňující slova rituální vraždy trošku temnější věc. A ono nic. Do půlky knížky je nejděsivější věc červ v mozku. Možná posledních 70 stránek je drsnějších.
Není to vyloženě zklamání na dvě hvězdičky, ale nic zkrátka nevyčnívá. A bohužel hodně často v poslední době tuto větu u detektivek používám.
Vyšetřovaní se na můj vkus moc plácalo a doufala jsem ve finální smršť a že rozuzlení bude stát aspoň zato. Smršť teda byla ale naštvala mě identita pachatele.
Detektivku teda hodnotím jako plochou, jsem holt zvyklá na ligu Maye a Keplera.
Chci vyzdvihnout důvod, proč si na to třeba po měsíci vzpomenu- je to prvek únosu dítěte. To tu je krásné zachycené. Jak dlouho truchlit? Kdy to vzdát? Je zbabělost zapomenout a jít dal? Stojí za neustálé hledání ta bolest?
Toto, plus madridské kulisy a svižné kapitoly si vysloužilo tři hvězdy.

nakavusterezou
29.01.2023 5 z 5

Za začátku se to tvářilo čistě jako detektivka, ale postupně se z toho stával luxusní thriller… a to já můžu!!!!

Hodně oceňují způsob (a také to, jak je to v knize detailně popsané) zabití obou sester. Už mám něco načteno, ale tohle zatím řadím na první místo v nejbrutálnějším způsobu zabití - a jen to potvrzuje to, že Španělé se v brutálnosti vyžívají.

Celou dobu jsem si tak trochu myslela, že vím jak to skončí … no ani prd. Konec byl pro mě opravdu nečekaný a při konci mi zůstala pusa otevřená.

Opravdu se těším na další díl!
Bude to ještě hodně zajímavé!

lena.o.knihach
28.01.2023 2 z 5

Občas potřebuji změnu žánru. Od romantiky a fantasy si ráda odskočím k thrilleru nebo detektivce a jsem ráda, když se zrovna trefím do nějaké skvělé napínavé jednohubky. No, tentokrát jsem šťastnou ruku neměla.

První díl thrillerové série s inspektorkou Elenou Blancovou se odehrává v Madridu. Přišlo mi to spíše jako detektivka a občas teda dost nechutná (ten způsob vraždění byla vážně lahůdka).
Jsem vděčná za krátké kapitoly, díky kterým příběh odsýpal, ale to je tak jediné, co můžu vyzdvihnout.

Elena Blancová patří mezi ty nejlepší vyšetřovatele, ale že by to bylo nějak vidět, to jsem si nevšimla. Má za sebou minulost, která ji hodně poznamenala, navštěvuje karaoke bary, pije grappu, prostě klasická hlavní postava vyšetřovatele.

Celou dobu jsem akorát sledovala, jak ti nejlepší policisté ze Španělska nedělají svou práci dobře. Bylo tam moc zbytečně konkrétních informací (např. konkrétní značky a typy vozidel). Případ byl (až na způsob vraždění) nudný a do čtení jsem se musela nutit.

#spoluprace @albatrosmedia

Katulinka69
28.01.2023 3 z 5

Bezvadné počtení

Majuš333
26.01.2023 4 z 5

'Ulice jsou plné a lidi kolem mě smějí se a mluví, ty pro ně nejsi nic. Vnímám ty, kdo procházejí, přitom ale vím že město pro mě bude prázdné, když se nevrátíš.'

'Není smrt, je jen znovuzrození. Není marného úsilí. Vše může být obětováno. Smrt jedné bytosti je potravou pro bytost druhou. Temnota je světlo a světlo je temnota.'

'Obřad' je nenáročná oddychová detektívka, ktorú zhltnete na jedno posedenie :)
Aspoň pre mňa to bola kniha z iného súdka, keďže autorom je trio španielskych televíznych scenáristov a dej sa odohráva v Madride.
Rozdielnosť predstavuje aj hlavná hrdinka-inšpektorka Elena Blancová, ktorá jazdí ruským autom z doby Sovietskeho zväzu, noci trávi na pódiu karaoke baru spievaním talianskych piesní, počas výkonu služby nepohrdne grappou, po práci si dopraje jointa a je schopná si priviesť do postele nového kolegu hneď ten deň, kedy ho spoznala... Elenu budete buď milovať alebo nenávidieť, nič medzi tým :)
Krátke kapitoly sú tiež plusom a určite sa teším na pokračovanie.
Ak by v knihe boli vynechané tie časti s hafanom, dala by som plný počet hviezdičiek...

Do šatny vejde další tanečník, metr devadesát a sto kilogramů napumpovaných svalů, a s vyzývavým, pohrdavým úsměvem řekne Chesce: „Budu se svlíkat, nelekneš se toho, co uvidíš?“
„Myslím, že neleknu. Už jsem za život pár malejch ptáků viděla.“
„Malejch? Jestli chceš, ukážu ti ho. A jestli máš chuť, můžeme zajít do soukromýho pokoje.“
„Myslíš, že mi jako chlap budeš stačit?“
„Zatím si žádná nestěžovala. Takový kundičky jako ty mě milujou.“
Tanečník natáhne ruku a chystá se Chesce sáhnout na zadek, asi neví, že je to policistka, nebo ho snad vzrušuje právě to. Orduño se vzpamatuje příliš pozdě a nestihne zasáhnout, takže Chesca zkroutí tanečníkovi paži za zády a přinutí ho kleknout si na zem.
„Zbláznila ses?“ křičí striptér a marně se snaží vyprostit. „Pusť mě!“
„Chesko, prosím tě,“ vloží se do toho nepříliš důrazně Orduño.
„Neboj se, jen chci dát tady kamarádovi malou lekci, má totiž moc dlouhý ruce… Tak zaprvý, nesahej holce na zadek, pokud ti to nedovolila. Zadruhý, neříkej jí kundička, to se totiž žádný nebo skoro žádný holce nelíbí…“ Přitlačí a zkroutí mu paži ještě víc, mohla by ji i zlomit. Kubánec se na to dívá lhostejně, jako by něco takového viděl už mnohokrát, jako by jen čekal, až se ozve křupnutí. Ale Chesca ho pustí. „Zapamatuj si to propříště.“

Jenny46
26.01.2023 5 z 5

Kéž by to byla láska

Kéž by to byla láska, pravá láska,
Můj cit, to, proč na tebe myslím.
Kéž bych tě milovala k smrti
Vždyť tohle slyšel bys tak rád.

Španělské detektivky mám ráda a nebyl to špatný začátek...
Náhled do života cikánů, historie, zvyky, tajemství. Vražda nebo rituál?
Ještě je zajímavé Carmen Mola je pseudonym, pod kterým píši tři autoři...