Příběhy pilota Pirxe

Příběhy pilota Pirxe https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/367550/bmid_pribehy-pilota-pirxe-rop-367550.jpg 4 172 172

„I po padesáti šesti letech, které uplynuly od doby, kdy Stanisław Lem napsal první povídku s Pirxem, je pro nás jeho hrdina vzorem, jak se chovat k automatům a robotům, jež právě začínají pronikat do našich životů. Pirxovy příběhy tak paradoxně teprve po půl století od vzniku nabývají toho pravého významu a jejich hrdina je pro nás čím dál tím směrodatnějším rádcem.“ Ve vesmírném pilotu Pirxovi stvořil světoznámý spisovatel Stanisław Lem, autor kultovních románů jako Solaris, Marťan nebo Nepřemožitelný, jednu ze svých nejzajímavějších postav: snílka toužícího po kosmických objevech, který si díky svému nekonvenčnímu myšlení dokáže poradit v konfrontacích se stroji i lidmi. V devíti povídkách se tak Pirx musí vypořádat například s vesmírnou lodí, jejíž havárie by způsobila katastrofu nesmírných rozměrů, nebo s robotem, který se změnil v nelítostného zabijáka. Vždy jej přitom charakterizuje bytostně lidský náhled na svět, pochopení a víra v člověka i ve stroje. Příběhy pilota Pirxe zahajují řadu nově vydávaných Lemových děl v nakladatelství Plus.... celý text

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: , Plus

Opowieści o pilocie Pirxie , 1968

witiko
16.06.2017 5 z 5

Ochutnávka toho nejlepšího z témat, situací, prostředí i příběhů, které Lem ve svém díle nabízí. Jednotlivé povídky spojuje nejen postava hlavního hrdiny, ale také špičková, až výběrová kvalita. Určitě jedna z jeho nejlepších knih. Co kapitola, to hluboká filosofická otázka, dilema nebo paradox.

krnoha
21.05.2017 5 z 5

Tématicky jednoduché a velmi působivé povídky o vesmírných dobrodružstvích a nejvíc snad o mužské solidaritě v mezních situacích. Až se budu zase stěhovat, hodně se toho vyhodí, ale tahle knížka půjde se mnou, i když je napsaná vlastně pro kluky. Jistě je to hodně generační záležitost. Četl jsem ty povídky, když byly nové, a nějakým řízením osudu jsem knihu nedávno získal. Stanislaw Lem si našel tématiku, kde se bojuje s nebezpečím a každou chvilku jde o život, ale při tom tady není žádný nepřítel, kterého by bylo nutné zabíjet. Všechna ta dobrodružství jsou o záchraně života. Se science fiction amerického stylu ani se soudobou phantasy to nemá nic společného, naštěstí.

Dagnov157
10.02.2017 4 z 5

Kdysi jsem viděla sci-fi film s hrdinou pilotem Pirxem, aniž bych tušila, že je to postava polského spisovatele Stanislava Lema. Pak se mi nějakým zvláštním způsobem dostala do ruky povídková kniha s tímto hrdinou, která mi ten film připomněla. Výborné sci-fi.

Daydreamer
14.09.2015 5 z 5

Vynikající knížka povídek s mou oblíbenou postavou, pilotem Pirxem, opravdu "velmi lidským" hrdinou.

Landreth
23.04.2015 5 z 5

Jedna z knížek, která mě přivedla ke čtení sci-fi. Jedná se o soubor ryzích vědeckofantastických povídek, kde je důraz kladen právě na vědu a techniku. Nejsou zde žádní ufouni ani daleké galaxie, většina příběhů má logické vysvětlení, přesto někdy člověka mrazí z občas až hororové atmosféry pustého vesmíru.

Yarwen
23.06.2014 5 z 5

Kosmického pilota Pirxe sledujeme od jeho prvních studentských letů až do doby, kdy má své aktivní létání již za sebou. Skvělá sci-fi s pár kapkami moudrosti, nad kterými se čtenář zamyslí.

honajz
01.10.2013 3 z 5

Povídky velmi rozdílných kvalit. Některé ani nemají příběh (Albatros), jiným chybí něco přidat ke konci (Terminus), některé jsou obalené zbytečnou záplavou slov a úvah, případně technických popisů. Nejlepšími asi jsou Lov, Neštěstí a Patrola.

anthea
01.09.2013 5 z 5

Musím uznat, že mne všechny příběhy pilota Pirxe velmi zaujaly. V každém příběhu je nějaká myšlenka a to mám ráda, když to má hlubší smysl, a k tomu se člověk v některých částech také zasměje. Jediné, co mi tam chybělo, byly ženy a vztahy. Copak Pirx žil celý život sám, bez ženy, bez přátel?

Jirka73
12.07.2011 5 z 5

Jestli bych měl nějakou knihu označit jako tu, která mě přivedla do náruče sci-fi a fantastiky, budou to rozhodně povídky o pilotovi Pirxovi. Stanislaw Lem v nich naprosto bravurně pracoval s psychologií člověka a ačkoliv do jeho knih prolíná jeho komunistický světonázor, knihám to paradoxně velmi prospělo. Každá z povídek by mohla být klidně použita jako námět pro skvělý román nebo film. Příběhy pilota Pirxe tedy patří rozhodně do zlatého fondu Sci-fi a fantasy literatury.