Černočerná tma

Černočerná tma https://www.databazeknih.cz/img/books/95_/95644/mid_cernocerna-tma-pDo-95644.jpg 4 1614 1614

Povídky a novely série

Ve čtyřech temných příbězích nám mistr napětí Stephen King připomíná, jak iluzorní je bezpečí známého prostředí a každodenního života. Nejenže si nemůžeme být jisti, jestli opravdu známe své nejbližší, ale ani nevíme, čeho jsme v jistých situacích sami schopni. "V každém z nás se skrývá cizinec…," tvrdí autor. Znásilněná žena v povídce Velký řidič nepochybně neměla tušení, že dokáže převést svou teoretickou znalost vraždění do praxe (je spisovatelkou detektivních románů) a farmář z úvodního příběhu jenom toužil dál nerušeně hospodařit na svém pozemku. Ostatně ani v Prodlužování času, kde zdeptaný muž uzavře velmi podivnou smlouvu s velmi zvláštním obchodníkem, nakonec překvapivě není hlavním nositelem zla ďábel...... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Full Dark, No Stars , 2010

Charmedka
05.11.2012 3 z 5

Tak já jsem zklamaná a jak. Podle hodnocení a komentářů jsem se těšila na úžasnou knihu,dostala jsem se na konec a kniha po celou dobu byla pro mě osobně pouze průměrná.,ale bohužel. Pro mě osobně kniha byla průměrná a nadšení s ostatními nesdílím.

vorenus
01.11.2012 5 z 5

Už první povídka je tak brutální, že jsem ji ani nemohl dočíst a na několik týdnů jsem knihu odložil.Ale stálo za to se k ní znovu vrátit!Děsivost povídek je strašná v tom, že by jakýkoliv příběh mohl zažít každý z nás ve svém reálném životě!!

Clarisima
30.10.2012 5 z 5

Vinen ve všech bodech - super knížka :-)
Až u Kinga jsem objevila kouzlo povídek, v této knížce se mi nejvíc líbila ta druhá a čtvrtá. Možná proto, že byly hlavní hrdinky ženy a že jsou (na Kinga) napsány tak nezvykle realisticky. Vždyť najet na hřebík nebo zakopnout v dílně může každá z nás...

houston
10.10.2012 5 z 5

Výborné! Těšil jsem se na překlad a konečně se vyskytl a já si ho mohl vychutnat. Vynikající materiál, který si bez zbytečných slov zaslouží 5*!

Kituska
07.10.2012 4 z 5

Hvězdička navíc za poslední a velmi napínavou povídku, která vás nahlodá, že ani po dvacetipěti letech manželství nemusíte svého partnera znát na stoprocent.

fear
01.10.2012 5 z 5

Moje úplně první přečtená kniha od Kinga, která celou tu závislost nastartovala.Nejvíc mě dostala první povídka 1922, kdy jsem byla brutálním začátkem pěkně šokovaná a ke konci jen zírala s otevřenou pusou s vědomím, že chci ještě víc..:)

MM_Master
28.09.2012 5 z 5

"Tak preto vravím, fajn pokus, človeče. Fakt dobrý pokus." /Filter/

čef
28.08.2012 5 z 5

Po přečtení předešlých komentářů mohu těžko napsat něco nepřežvýkaného. King je skutečně jeden z nejlepších vypravěčů současnosti. Někdy mi v některých jeho románech vadily útěky mimo realitu nebo použití "zelených mužíčků", ale i tam byl vždy silný příběh. I zde jsou silné čtyři příběhy o obhajitelném zničení protivníků. Celou dobu jsem se při čtení bál, možná trochu jinak něž někteří, a to aby příběhy nevyzněly příliš jako zlámaná hůl nad lidstvem a budoucností. Ke své úlevě jsem zjistil, že snad ještě můžeme doufat a snad ještě máme nějakou naději.

Petrvs
25.07.2012 3 z 5

Jak se tu tak rozhlížím, tentokrát budu nejspíš jediný, kdo se vydá proti proudu.

Jsem totiž z Černočerné tmy trochu zklamaný. Ať dělám, co dělám, nějak mi tu tolikrát zmiňovaná morbidní ďábelskost, rafinovaná děsivost a brilantní geniálnost prostě chybí.

Černočerná tma je bezesporu řemeslně mistrná sbírka čtyř novel. Líbí se mi klasické kingovské hození postav do vody (v tomto případě spíše do žumpy) a plav si jak nejlépe dovedeš. Líbí se mi nápady (TomTom, Tanas, zamilovaní lupiči, velký řidič, zuby)...

...ale prostě ani jedna ze čtyř moc nezafungovala. Ani jednou se nedostavilo u tohoto autora typické mrazení v zádech a neschopnost knihu odložit před koncem. Možná bych se chytil, kdyby to namísto novel byly stručnější povídky formátu Mrtví se někdy vracejí či Noční směna. Nevím. Asi jsem namlsán třeskutými pointami v posledním slově, neb pointy jsou zřejmě nejslabší stránkou - takové očekávatelné, roztahané, bez katarze.

Zkusím se ke této tmě za pár let vrátit v jiném rozpoložení a třeba budu příjemně překvapen. Zatím pro mě zůstávají nepřekonatelné formátem podobné Čtyři roční doby.

smetyl
15.07.2012 5 z 5

Čtyři povídky bez fantaskních prvků. Nezahalené v plášť lží. Naopak ukazující temné stránky našeho reálného světa. Temné stránky lidství a člověka. Každá z povídek ukazuje zlé momenty a špatnost každodenního života. Prokazuje jak důležité je správně se rozhodnout. Jak důležité (v povídce Velký řidič) je aby žena podala svědectví, i když to je pro ní, jak si myslí, ztráta hrdosti. Ta povídka vypáví o odvaze a a přiznávám, že když jsem ji dočetl měl jsem jistý pocit zadostiučinění že to tomu šmejdovi natřela, stejně tak v povídce Dobré manželství. Nad všemi příběhy jsem přemýšlel a snažil jsem se vžít do role hlavních hrdinů. Ne vždy bych měl odvahu rozhodnout se stejně jako oni.

Mlha
12.06.2012 5 z 5

Výborná knížka. Čte se to jedním dechem. Jeden příběh lepší než druhý. Po dlouhé době jsem si Kinga zase užíval.

aannyy
08.06.2012 5 z 5

První povídky klasický King, další dvě trochu slabší, ale stále skvělé :)

black.susi
15.05.2012 5 z 5

Tak tohle je absolutní šílenost, jedny z nejlepších povídek, které jsem četla, snad s vyjímkou Prodlužování času, která je ve srovnání k zbývajím třem trošku slabší, ale pořád silně nadprůměrná. Ty ostatní mě ovšem úplně posadily na zadek, naprosto nejpříšernější na nich je jak strašně jsou reálné, ještě teď mě mrazí, no prostě tak jak to King umí.

Moňula7
14.05.2012 5 z 5

Boží knížka Stephen King je vážně mistr napínání :D

HonzaT
28.04.2012 4 z 5

Cekal jsem, ze druhy a treti pribeh bude vygradovanejsi. Nicmene díky prvnimu priběhu o farmaři a jeho rodině a poslednímu příběhu o manželce jenž zjistí krutou pravdu, nemohu dat nižší hodnocení než 4*. Jinak samozřejmě MISTR KING by si nezasloužil 3* proto davam 4*.

bizonecka
20.04.2012 4 z 5

Kniha napínavá,perfektně napsaná.Ne nadarmo se říká,že S.King je mistrem hororu:-))

icecko
02.04.2012 5 z 5

Tahle knížka je prostě super.Napínák od začátku do konce,přitom žádná hrůza k zešílení.Hlavní hrdina každé povídky je tak obyčejný,farmář nebo spisovatelka laciných knih,všichni chtěli jen spokojeně žít svůj poklidný,obyčejný život a zatím.......

MaaaR@
26.03.2012 5 z 5

Obyčejní lidé v neobyčejných situacích, to prostě King umí. Všechny povídky nutí k zamyšlení, jestli můžeme někoho znát dokonale a jestli dokonale můžeme vůbec znát sami sebe.

Musím říct, že mě v Prodlužování času příjemně překvapil notnou dávkou černého humoru. Každý to možná nečetl s napůl pobaveným úsměvem jako já, ale tohle prostě můžu :).

"V červnu to zabalil Michael Jackson. V srpnu Carl Goodhugh udělal totéž, protože se udusil kusem jablka."

SilentWolf
11.03.2012 5 z 5

Dlouho jsem se na ni těšil a koupil ji hned jak vyšla. Nelituji- tady jsem konečně poznal Kinga. Očekávám že podobné reálné "hnusy" mi bohatě naservíruje i "pod kupolí". Moc se těším.

reykjavik
05.03.2012 5 z 5

Kniha, která se vryje do paměti každého(pozitivně) a není vůbec snadné ji z tama dostat.
Je tak hrůzostrašně reálná!