Potomkovia

Potomkovia https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140308/potomkovia-140308.jpg 4 21 5

Partials Sequence série

1. díl

Píše sa rok 2076. Kira Walkerová, šestnásťročná začínajúca lekárka, žije v krajine rozdelenej občianskou vojnou, medzi ľuďmi zúfalo bojujúcimi o prežitie. Na ich záchranu však treba aj niečo viac než len liek proti smrtiacemu vírusu RM, ktorý vykynožil takmer celé ľudstvo. Nestačí už ani mier s potomkami, geneticky zostrojenými bytosťami, ktoré vírus vypustili. Ak sa ľudia chcú zachrániť, musia sa pozrieť na seba, na svoj svet, na všetky chyby, ktorých sa dopustili, a nájsť niečo, čo naozaj stojí za záchranu – vidieť v konci nový začiatok.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Partials , 2012

Marek.Sc
20.04.2020 4 z 5

Podľa môjho názoru výborne spracovaný postapokalyptický sci-fi román, kde sa deti rodia a nežijú dlho. Zúfalá spoločnosť je tlačená do zúfalých krokov. Neutešený svet však možno má východisko na zvládnutie nákazy vírusom RM, ale na to je potrebný radikálny čin, ktorý sa lekárka Kira podstúpi vykonať. Ako, s kým a čím, nebudem prezrádzať. Kniha sa najprv po dejovej línii rozbieha pomalšie. Avšak s narastajúcim počtom prečítaných strán sa dynamika zvyšuje, až prejde do momentu, keď knihu nebudete chcieť odložiť. A tak to má byť. Kniha je dobrá a keď bude jej pokračovanie určite si ho kúpim.

Bilky
16.10.2015 1 z 5

Veľmi slabunký odvar a kríženec Potomkov ľudí (P.D.James), Svědectví (S.King), Prechodu (J.Cronin) a X ďalších postAPO románov. Bohužiaľ, tu nie je nič originálne - iba vykrádajúce iné, originálnejšie a logickejšie napísané diela.

Samotný príbeh je písaný príliš priamočiarym a jednoduchým štýlom, ako keby to písal študent strednej školy. Možno to zhoršil aj slovenský preklad, ktorý ešte viac zvýrazňuje teen zameranie. Lebo neviem ako nazvať slovné spojenia, kedy ostrieľaní vojaci použijú výraz "Pánabeka!" alebo "nehovor sprostosti" :) Aj použitý opis "kone sa terigali, oni na koči stonali a vojaci na seba gánili" je skôr z polovice minulého storočia a ostro kontrastuje s cieľovou skupinou čitateľov. Ale to sú len malé výtky: Tie väčšie smerujú k nepochopiteľným dieram v deji, logickým nezrovnalostiam a úmyselnému zjednodušovaniu príbehu. Skratkovitosť deja ani neriešim a o neexistujúcej psychológií postáv sa naozaj nemá zmysel zmieňovať...

ODPORÚČANIE: ako prvý kontakt s postkatastrofickými románmi, alebo na také to večerné čítanie "3 strany a na kutě" to stačí, ale keď už máte občiansky a par sci-fi ste už čítali, toto nechajte mladšej ségre! 23%

Bee
02.05.2014 4 z 5

V postapokalyptickém světě se přeživší virusu RM snaží zplodit další děti. Ale jejich imunita se na ně nevztahuje a zoufalé pokusy vlády jsou k ničemu. Hlavní hrdinka, ač je mladá, je rozhodnutá, že přijde na to, jak virus vyléčit, aby lidstvo nevyhynulo. A lék vidí přesně tam, kam vláda nechce, aby se koukala.
Tohle téma je pro mě naprosto nesmrtelné. Atmosféra knihy se mi líbí a bere mě, že se tu nezabýváme zaláskovanými teenagery. Postavy jsou pro mě snadno uvěřitelné a autor měl vše perfektně promyšlené. Každá odpověď vzbuzuje jen další otázky, hlavní postavy dostanou pořádně zabrat a nic není takové, jak se zdá. Parádní.

Zaara
15.08.2013 5 z 5

Na tuhle knížku jsem měla spadeno již delší dobu, zaujal mne jak cover, tak anotace a post-apokalyptický svět já můžu. Zaráží mě, že kniha není více známá, jelikož je velmi čtivá, propracovaná a pro fanoušky žánru určitě přitažlivá. Ačkoliv je hlavní hrdince teprve 16 let, díky tomu, že žije v tvrdém poválečném světě, je vyspělejší a jedná rozumně - někdy možná až příliš. Postavy jsou víceméně uvěřitelné a stravitelné :). Kdo by čekal červenou knihovnu, tak bude zklamán, kniha je více zaměřena na vykrelsení nového světa, nalezení léku a odkrývání pravdy. A na tom si dal autor opravdu záležet. Bojové a akční pasáže jsou umně napsané, popis procesu hledání protilátky je detailní (občas trochu nudný, pokud to není Váš šálek kávy), celkově struktura přeživšího lidstva i nelidstva, mocenské boje a teorie o tom, co se vlastně stalo, jsou poutavé a promyšlené. První díl této (zatím) trilogie Vás rozhodně nechá napnuté. Doporučuji všem milovníkům dystopických, post-apokalyptických a válečných románů.

5/5

Karcoolka2210
18.06.2013 3 z 5

Potomkovia ma celkom bavili. Zaciatok pribehu sa mi tazko cital, neviem, nejako som mala problem so slovenskym prekladom. Nastastie bol dej zaujimavy.
Ako inak, v Amerike zostali posledni ludia na Zemi (okolo 40-tisic) a bojuju o prezitie. Problemom su potomkovia, ktori, vytvoreni ludmi na boj, sa vzburili a udajne vypustili virus RM, ktory vyhubil takmer cele ludstvo.
Pribeh sleduje skupinu ludi v komunite, ktori sa snazia najst liek proti virusu, a tak dat ludstvu nadej na buducnost a taktiez najst sposob ako vyhubit potomkov. Je to pribeh o priatelstve, dovere, nadeji, odvahe, laske, moci.
Ako som sa dozvedela, Potomkovia je prva cast trilogie, takze sa tesim na pokracovanie:)

antiutopie, dystopie, kakotopie postapokalyptické romány

Dan Wells
americká, 1977