Pláž

Pláž https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/53273/bmid_plaz-ynU-53273.jpg 4 191 191

Hrdinou románu je mladý Angličan, který na prázdninové cestě v Thajsku zjistí existenci civilizací nedotčené pláže na jednom z ostrovů v ostrovní rezervaci. Po dobrodružné výpravě s dvěma přáteli objeví společenství lidí ze všech koutů světa, kteří se snaží žít v primitivní komunitě, jejímž základem je svoboda a přátelství. Zátěž negativních projevů současné společnosti však přežívá ve všech (drogy, počítačové hry, syndrom vietnamské války ad.) a nepřímo vede i k tragickému konfliktu, po kterém se mladík a jeho přátelé vracejí zpět do lidské společnosti...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Volvox Globator

The Beach , 1996

Tozbee
29.07.2015 3 z 5

"Já chci dělat něco jiného, ostatní chtějí dělat něco jiného a přitom všichni děláme to samé."
Smutné poznání mnoha cestovatelů.
Kniha je tak neobyčejně čtivá a sugestivní, až je mi nevydařeného filmového zpracování s neskutečně hloupým soundtrackem líto. V knižním popisu života na pláži postrádám prostor pro partnerské vztahy, kterým by se přitom nebylo možné vyhnout a byly by pro život komunity (dle mého skromného soudu) hodně určující.

lucywilcox
21.07.2015 4 z 5

Příběh se mi líbí a velice příjemně se čte. Bohužel nemám mezi hlavními postavami žádného oblíbence, všichni mi jsou něčím nesympatičtí.. Ale jako čtení na léto určitě všem doporučuji!

blacklucie
25.03.2015 5 z 5

Knihu jsem četla dávno a několikrát, byla to moje srdcovka. Pak jsem viděla film, z něhož jsem byla dost rozladěná, ale postupem času jsem si i k němu našla cestu. Když slyším hrát Pure Shores od All Saints, okamžitě mi naskočí Pláž. U mě dobrý!

feex8
13.12.2014 2 z 5

Mne sa tato kniha vobec nepacila. Nezaujala ma. Napisane to bolo takym sposobom, ze som s tym musela bojovat. Ziadna zaujimava situacia, alebo aby som bola presnejsia, zaujimavych situacii tam bolo viac, ale boli spracovane takym sposobom, ze ma to skor nudilo. Pre mna bol film lepsi a kniha je privelmi precenovana.

Moje hodnotenie: 23%

Mišulenka
03.01.2013 4 z 5

Příběh o Richardovi není svým způsobem vůbec zvláštní, neutěšený nebo extrémně napínavý. Je však velice osobitý a čtivě psaný. V podstatě knihu vnímám jako jakýsi zápis z deníku s bonusem - krásnou ukázkou proměny člověka a jeho vnímání okolního světa.Kniha je krásným výletem na tajnou pláž se spoustou příběhů okolo. Kdo rád cestuje a objevuje, vychutná si jistě i tento výlet :)

čuřil
24.10.2012 4 z 5

Měl jsem štěstí, že jsem jí první četl. Kniha se mi zamlouvala, ale z filmu jsem byl zkalmaný.

Ječmínek
05.09.2012 5 z 5

Máš romantickou duši a ještě k tomu dobrodružné touhy? Tak si přečti tenhle příběh! Bude se ti líbit. A bude ti líto, že to nemůžeš zažít na vlastní kůži. Nebo můžeš?

-Lenicka-
12.01.2012 3 z 5

Tak čekala jsem od této knihy asi více .. nevím, třeba to není vyloženě můj styl .. film jsem viděla asi 5x, kdysi se mi docela líbil, i když to byla taková "nudnější splácanina".. knížku jsem teď dočetla. Asi to k tomu patřilo, ale vadila mi tam ta sprostá slova a ten rychlý závěr.

perfect day
01.01.2012 5 z 5

z jiných recenzí:
...již teď kultovní klasika
....proud adrenalinu
...brilantně koncipovaná první (! A.Garland ji napsal v 26 letech) novela
...kniha, o které mnoho starších autorů muže jen snít..
....Pán Much pro novou generaci
...svižná a ambiciózní novela..

Momentálně má opravdu nejoblíbenější kniha. Top 10 hádám doživotně. Předpokládám proto, že jsem jasný cílový čtenář: cestuji, snažím se na cestách hledat věci původní, neturistické, opravdové..a uvažuji i o tom, jak bych zareagovala, být jedním z 30 členů komunity The Beach - pláže uprostřed ráje, který ale končí za prvním vodopádem a pár prožitými týdny. Otázky, kterým každý žijící na pláži čelí jsou:

Jaká je moje role v komuně? Jsem přínos? Outsider?
Co náš leader? Není příliš nadšená hlavní myšlenkou? Je i přirozeným vůdcem?
Co s agresivními jedici? Co s outsidery?
Je myšlenka a udržení komunity důležitější než lidkyý život jedinců? Co obětovat?
Kdy se vykašlat na ideál?
Ke komu se přidat?
Komu nabídnout pomoc a koho o ni požádat?
Co vlastně Pláž zničí? Drogoví dealeři nebo její vlastní obyvatelé, kteří ji považují zatak cennou?
Jak se vyrovnat s desiluzí?
Nádherný příběh, každá kapitola běží jak má, krásná současná angličtina (překládat musela být radost), vše se začíná tak nějak zvolna kazit, že člověk vlastně neví, kdy to už byl průser a kdy šlo ještě NĚCO udělat, hlavní postava- Richard -se potýká s nedostkem vlastního charakteru a odvahy- jak přirozené. Podle mě velmi reálná kniha o tom, jak může vypadat (nebo vypadala?) cestovatelská zkušenost mladého kluka v 90. letech.

DOPORUČUJI. Kniha má u mě 99% (nebavily mě pasáže o bojových PC hrách - hlavní hrdina je kromě marihuany závislý i na gameboyi: -)) a dost často se k hraní v myšlenkách vrací. K marihuaně každý večer, ale autor to popisuje přirozeně, jak to je- večerním jointům nevěnuje téměř pozornost.

NEDOPRUČUJi film- 20% max., jde o paskvil, kromě scenérie,výpravy a kostýmů nic, co by se dalo přirovant ke knize.

A ještě komentář Nicka Hornbyho: The beach is fresh, fast-paced, compulsive and clever..it has all the maikngs of cult classic.

zuzosch
02.11.2011 5 z 5

Skvělá kniha, jedna z mých nejoblíbenějších. Četla jsem ji poprvé před jedenácti lety, od té doby tak 5x, a to se obvykle k přečteným knihám nevracím :)

Lenka Žofka
02.11.2011 4 z 5

Standartně mnohem, ale mnohem lepší než film. Jsem ráda, že jsem tenkrát nepropadla šílenství Pláže a nešla mezi prvními do kina, a nejdříve si to přečetla. Film se potřeboval prodat a proto mi tam přišlo mnohem méně pohody, za kterou se lidé na tajný ostrov vydávali, která z knihy čiší. Samozřejmě až na ten konec, jinak to dopadnout nemohlo :)

drogy zfilmováno ostrovy anglická literatura Thajsko léto pláže

Alex Garland
anglická, 1970