Píseň pro Lyu

Píseň pro Lyu https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26776/bmid_pisen-pro-lyu-6h5-26776.jpg 4 173 30

Nejtesklivější povídky, jaké kdy americký spisovatel G. R. R. Martin, autor monumentální série Píseň ledu a ohně, napsal a publikoval v nejvýznamnějších SF časopisech své doby (Amazing, Analog, Galaxy), pocházejí z první poloviny 70. let. Ve většině z první desítky próz se již objevují hororové prvky, typické pro pozdější Martinovu tvorbu – šílený technik hvězdné brány, mrtvoly se syntetickými mozky, zmutované lidstvo po jaderné katastrofě, automobil odsouzený strašit na opuštěných amerických dálnicích. Titulní novela této sbírky je velice křehký, nicméně mrazivý příběh telepatů, jejichž láska nepřežije profesní úkol na vzdálené planetě Škí, uprostřed prastaré civilizace ovládané tajemným kultem. Ale především je to příběh o lidském osamění, o hledání Boha a smyslu existence. G. R. R. Martin napsal Píseň pro Lyu ve svých čtyřiadvaceti letech, v roce 1974 ji publikoval v Analogu a v následujícím roce za ni obdržel své první významné ocenění v žánru SF (Hugo 1975), které ho vyneslo až na vrchol hvězdné kariéry. Druhé vydání. -- zdroj: legie.info --... celý text

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: , Triton

A Song for Lya , 1976

PeterPetrik
29.01.2016 5 z 5

Čtivé a nenáročné na čas. Presne mi to zapasovalo do skúškového keď som potreboval trochu vypnúť. Ani jedna poviedka ma nenudila.

Pawlisman
22.12.2015 4 z 5

Pěkně vykreslená povídka, která se také zamýšlí nad náboženstvím a štěstím člověka. Každý čtenář se také zamyslí nad tím, zda by splynul či nikoliv, pokud by se šance naskytla.

messi@h
11.01.2015 5 z 5

Díky knihám Písečníci a Píseň pro Lyu jsem Martina vlastně objevil. A ať si příznivci ságy Piseň ledu a ohně říkají, co chtějí, Martin je pro mě především mistr povídek a novel, ve kterých dovede neuvěřitelně žonglovat s žánry a vypravěčskými styly. Svojí fantasy ságou podle mě Martin nepřekonal, ale ani se nevyrovnal (pozn. zatím jsem přečetl 5 dosud napsaných dílů Pisně ledu a ohně) svým stěžejní povídkám jako jsou Píseň pro Lyu, Portréty dětí, Písečníci, Proměna kůže, Netopýři, Stanice Šerá voda...
Z výše uvedených povídek obsahuje sbírka Píseň pro Lyu jen stejnojmennou novelu, která podle mě patří k vrcholným povídkám nejen v rámci žánru SF, ale i napříč všemi žánry beletrie. V podstatě filozofickou povídku o hledání lásky, smyslu života a nečeho vyššího (boha?) by si měl přečíst každý, kdo má rád dobrou literaturu.
I když je Píseň pro Lyu v téhle povídkové sbírce bezkonkurenčně nejlepší povídka, nedovolil bych si říct, že zbytek povídek je průměr nebo podprůměr... Naopak, všechny povídky mě bavily a rozhodně musím smeknout klobouk před množstvím nápadů, které Martin předvedl v téhle knize. Všechny povídky sbírky Píseň pro Lyu považuju za nadprůměrně nebo přinejmenším zajímavé... A pokud chcete poznat, co to znamená melancholická SF/hororová povídka, je Martin tím nejlepším učitelem ;)

Lodja
03.03.2014 2 z 5

GRRM očividně rád zpívá, minimálně podle názvů svých knih. Musím říct, že utkvěla mi opravdu ta Píseň pro Lyu a že utkvěla, to ještě neznamená uchvátila. Zbytek povídek mi tak nějak splývá.

Cuchulainn
20.01.2014 4 z 5

Souhlasím s níže uvedenými komentáři. Druhý stupeň osamění a Píseň pro Lyu jsou bezpochyby nejlepší povídky z celé sbírky. Ostatní lehce nadprůměrné až průměrné, přesto zábavné a k zamyšlení. G. R. R. Martin se přesně trefil do noty věčně snícího melancholika :)

Petrvs
14.11.2013

Nevím, co bych napsal, protože mé dojmy naprosto přesně vystihl ve svém komentáři Viero. Mlha také nebyla špatná, ale na geniální depresi Druhého stupně osamění a filozoficko existenciální Píseň pro Lyu to prostě nemá.

Na jednu stranu se mi chce napsat, že je trochu škoda, že i tato sbírka povídek v sobě má nádech takového "výhodného balíčku", kde kromě dobrých věcí dostanete (a zaplatíte si) to, co by se jinak neprodalo, ale na stranu druhou tyhle dvě povídky opravdu stojí za to.

lanusinka
22.03.2013 4 z 5

Píseň pro Lyu pěkná, ostatní průměrné... Ale to je tím, že povídky nejsou úplně můj šálek a čaje... a Hvězdným zápasem jsem se prokousávala dost těžko, není pro lidi, kteří neznají americký fotbal...

Minas
05.07.2011 4 z 5

Píseň pro Lyu je opravdu filozoficko-náboženský skvost. Je to povídka, která mi zcela učarovala. Hluboké temné tunely a Mlha padá k ránu ve mne taktéž zanechaly dojem, že se mne jejich "poselství" jen tak nepustí. A NMR dokazuje, že i 4 stránky textu dokáží vytěžit dobrou myšlenku.
V každé povídce jsem si našel něco, co mě upoutalo, ale přesto ty zbývající rychle upadly v zapomnění..

Denaille
01.12.2010 5 z 5

Je tu už nějaká doba, co jsem ji četla, ale povídku Píseň pro Lyu mám stále čerstvě v paměti. Myslím, že právě po přečtením téhle povídky jsem se nadchla pro posmrtný život a náboženství..

Viero
30.11.-0001 3 z 5

Povídky Druhý stupeň osamění a Píseň pro Lyu jsou psychologicko-filosofické skvosty. Zbytek spíše průměr až podprůměr. Každopádně koupě knihy nelituji právě díky dvěma výše zmíněným povídkám.