Písečníci (3 povídky)

Písečníci (3 povídky) https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32349/bmid_pisecnici-VCu-32349.jpg 4 210 30

Sbírka tří různorodých povídek oceněných Hugem a Nebulou. Povídky: Písečníci, Píseň pro Lyu, Skleněná květina.

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Sandkings , 1981

Rawen616
12.10.2015 3 z 5

Četl jsem vydání od Laseru, kde jsou jen tři povídky a ne sedm. Martin měl možná u scifi zůstat namísto nekonečné telenovely GoT. Písečníci jsou hodně fajn věc, i když by jim podle mého více seděl delší formát a také sci fi prostředí nebylo vůbec nutné. Naopak jejich pojetí v seriálu Krajní meze, kdy to bylo celé zasazené do současnosti mi vyhovovalo malinko víc. I tak ale povídkový nadprůměr.
Píseň pro Lyu se mi také dost líbila. Hodně dobře popsaný svět a víra mimozemského národa i emoce hlavních postav. Donutí k zamyšlení. Poslední povídka - Skleněná květina - byla oproti předchozím dost slabá a chvílemi čitelná jen se sebezapřením.

KellyH
10.10.2013 4 z 5

V podstatě souhlasím s valnou většinou komentářů zde. První povídka - Písečníci - se mi zdála nejlepší a četla jsem ji s největším napětím, Píseň pro Lyu už byla trochu slabší. Nebo takhle - ona je dobrá, výborná, ale v porovnání s Písečníky bych ji zařadila až na druhé místo z těch tří. No a Skleněná květina... tam už to vážně nebylo slavné. Do půlky dobrý, ale pak jsem se nějak ztratila a celkově z toho byla dosti zmatená. Proto i ubírám jednu hvězdičku z celkového hodnocení, ale jinak se mi to vážně líbilo a jsem ráda, že jsem GRRM mohla poznat i z jiného pohledu než jen z Písně ledu a ohně :)

lukazsss
17.09.2013 5 z 5

Jedno z nejlepších co jsem kdy četl... :) Víc netřeba dodávat :)

Eigis
16.09.2013 4 z 5

Písečníci jsou skvěla povídka, která má vynikající nápad a spád. Píseň pro Lyu má také dobrý nápad a i když se první nevyrovná má velice zvláštní atmosféru, která mě velice bavila. Poslední povídka mě, ale moc nechytla i když neurazí.

zahadum
27.06.2013 5 z 5

Písečníci jednoznačne 5/5 originálne dielko o tom ako skončíme ak dostaneme chuť hrať sa na boha.
Pieseň pre Lyu tiež dávam 5/5 za tajomnú atmosféru ohľadne " parazita lásky "
Sklenená kvetina po pravde unikala mi pointa ale dávam 3/5

Celkova si tento výber poviedok podľa mňa zaslúži 5 poctivých hviezdičiek za skutočne majstrovské a originálne dielo akým Písečníci jednoznačne sú !

Hanyuu-hime
13.04.2013 4 z 5

Tři úplně rozdílné povídky.
Zatímco dvě první byly perfektní, poslední byla docela slabá, přesto ale nemohu popřít, že Martin píše prostě skvěle!

OT-PI
20.02.2013 4 z 5

První povídka fantastická, druhá slabší a třetí mě moc nebavila. Celkově ale kvůli písečníkům hodnotím knihu velice kladně.

Renava
16.12.2012 4 z 5

Tri zaujímavé „vesmírne“ poviedky v útlej knižke, každá z iného súdka.
Písečníci boli takým malým thrillerom o tom, ako sa niekto pokúša hrať na všemocného a vymkne sa mu to z rúk. Hmyz-nehmyz, inteligentní písečníci vedia svoje o tom, že sa to nevypláca :-)
Píseň pro Lyu ma chytila za srdce najviac - krásna záležitosť s hlbokým podtextom, prinúti premýšľať o zmysle života, o jeho naplnení, podstate pravej, nezištnej lásky. A každý si jej posolstvo môže vyložiť tak, ako sám uzná za vhodné.
Skleněná květina - poviedka, kde autor popustil uzdu svojej fantázii tak, že bolo trochu obtiažne ho vôbec pochopiť (kvôli nej som nakoniec jednu hviezdičku ubrala), ale taktiež fajn čítanie.

Zajda
09.07.2012 5 z 5

Jediná povídková sbírka, kde dvě nejznámější (zatím nevím zda i dvě nejlepší ale dost možná ano) Martinovo povídky jsou v jedné knize. Určitě se musí zmínit neuvěřitelná rozdílnost všech 3 povídek. Jediné co mají společného jsou snad jen žánry a možná stejný vesmír, ve kterém se odehrávají. Písečníci jsou nadité čtivostí, akcí a určitě málokdo čtení této povídky přeruší i za cenu, že dojede o 3 zastávky autobusu dál nebo skončí s mokrými kalhotami. Naproti tomu Píseň pro Lyu čtenáři servíruje plný pohár citů, lásky a dost zajímavou filozofickou otázku (viz můj komentář přímo k této povídce). A konečně poslední povídka, abstraktní a halucinační, na něco takového je potřeba pořádná dávka představivosti a fantazie jak při psaní tak i při čtení. Na mě to možná bylo až příliš přefantazírované a především hlavní pointa se dá vytušit už dlouho dopředu.

kurcatovium
24.06.2012 5 z 5

Tři krátké povídky George Martina, seřazené (aspoň z mého pohledu) od nejlepší po nejslabší. Přestože rozsah není kdovíjaký, obsah, ať už nápadů, zajímavých prvků a námětů a v neposlední řadě i emocí, je více než dostatečný a každá z povídek má své osobité kouzlo.