Pět dní

Pět dní https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219231/bmid_pet-dni-219231.jpg 4 254 88

Strhující příběh o lásce, přátelství, odpovědnosti, odvaze, o síle vzepřít se ranám osudu. Zbývá pět dní - pět dní do fatálního rozhodnutí, jež ukončí utrpení hlavní hrdinky, ale ovlivní i život její rodiny a přátel. Sebevědomá, ctižádostivá právnička Mara jednoho dne zjistí, že trpí nevyléčitelnou Huntingtonovou chorobou, která postupně ničí nejen její tělesnou schránku, chování a vzhled, ale především její intelektuální schopnosti. Dá si slib, že vydrží do chvíle, kdy už nebude moci žít důstojně a stane se pro svou dceru a manžela i pro rodiče nesnesitelnou přítěží. Není to snadné rozhodnutí, ale Mara je odhodlaná slib dodržet a na osudovou chvíli se systematicky připravuje. Na internetu se virtuálně sblíží se Scottem. I on stojí před bodem zlomu. I jemu nemilosrdně běží čas a blíží se chvíle, kdy se bude muset rozloučit s chlapcem, o nějž se společně se svou ženou staral, když si chlapcova matka odpykávala trest ve vězení.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

Five Days Left , 2014

argi111
29.08.2016 4 z 5

Kniha na mě celkově zapůsobila dobře. Koupila jsem ji v LK za pár korun. Začátek se mi zdál trošku zdlouhavý než se příběh "rozjel". Potom to ovšem stálo za to! Nemohla jsem se odtrhnout a stále jsem váhala jak se hlavní hrdinka nakonec rozhodne....

perpe2a
04.08.2016 5 z 5

Nádherný, ale moc smutný příběh, žádný happy-end. Rozhodně stojí za přečtení.

Terrez93
20.07.2016 4 z 5

Oba příběhy byly super,knížka se četla sama.. pořád jsem ale věřila, že příběh Mary skončí jinak..

Pettrus26
07.07.2016 1 z 5

Musím teda na rozdíl od komentářů níže dát jen jednu hvězdu....hodně jsem od téhle knihy, dle popisu očekávala a možní proto jsem byla zklamaná...příběh Scotta mě nezaujal vůbec, spíš mě štvalo, že jeho žena čeká vymodlené dítě a on se víc stará o cizí a chápala jsem Lauriiny pocity a nechuť si adoptovat Curtise...o to víc jsem ji pak obdivovala, že k tomu svolila.
Co se týče příběhu Mary, tak je to hrozná tragédie takhle onemocnět a je těžké psát a pochopit to, co se nemocnému odehrává v hlavě...ale Mara mi byla svým chováním krajně nesympatická, ne během nemoci, kdy za spoustu věcí nemohla, ale i kvůli svému chování před zjištěním diagnózy...chtěla rodinu, ale nedokázala omezit svoji kariéru, myslela víc na práci, než na milujícího manžela a adoptivní dceru...nedokázala jim dát víc svého času a víc sebe....tak mě její příběh ani tolik nedojal....ale bojovala statečně to zase ano, jen kdyby dokázala přijmout pomoc své rodiny a péči svého manžela, byla by mi sympatičtější a její příběh by pro mě byl dojímavější.

Danago
24.05.2016 5 z 5

Oba příběhy byly zajímavé , hodně čtivé. Ani si neumíme představit , co život může přinést. Knížka se mě hodně dotkla, dlouho sem na ní musela myslet.
Nějaký ten překlep už neřeším, není to první knížka , u které se to v poslední době vyskytuje, to bych nemohla číst nic.

amelie.m
22.05.2016 5 z 5

Ano, jsou věci, které by se daly příběhu vytknout, přesto je přejdu v tichosti, protože..

.. tahle knížka ve mně zanechala hluboký dojem. Strhující příběh, který vám časem naplní oči slzami, poklad nalezený mezi levnými knihami za pár kaček..

Aichah
03.01.2016 5 z 5

Pěkné čtení. Oba příběhy měly něco do sebe.

hana.hanigerova
03.12.2015 4 z 5

Skvělá kniha, i když se mi jeden příběh příliš nelíbil. Byl strašně smutný a negativní, ačkoliv anotace slibovala trošku něco jiného. A samozřejmě bylo od začátku jasné, jak dopadne.
Druhý příběh se mi naopak líbil moc! Byl opravdu napínavý a dooooufala jsem celou dobu, že dopadne tak, jak si přeji! A naštěstí to tak dopadlo, hurá :-)
Co mě ale na knize naštvalo, bylo obrovské množství hrubek a překlepů!!! Po nějaké době už jsem je začala propiskou opravovat.

Dragell
11.10.2015 5 z 5

Kniha, která vypráví dva příběhy lidí, kteří bojují s osudem.

Mara byla úspěšnou právničkou, než ji začala ničit nevyléčitelná choroba. Je díky tomu více doma se svojí rodinou, ovšem přestává plně ovládat své tělo, padají ji věci z rukou, je taková nemotornější a pak se dostává i do fáze, kdy přestane ovládat svůj močový měchýř. V té chvíli se rozhodne, že nechce být pro rodinu příteží a začne se připravovat na odchod ze světa.

Scott se stává dočasným otcem malého klučiny, jehož matka narkomanka se dostala do vězení. Jenže brzy má jít na svobodu a on má s Chlapíkem poslední dny. Cítí k němu mnoho a nechce se jej vzdát, ačkoliv musí.

Dva silné příběhy plné lásky a trápení. Větší pozornost je věnována osudu Mary. Scottův příběh je v první polovině knihy pomalý, spíše překážející, ovšem v druhé polovině se vyhrocuje a je podstatný pro závěr knihy.

Výborná kniha, velmi emotivní, doporučuji.

Andy74
29.08.2015 4 z 5

Pobrečela jsem si až ke konci..........během čtení, ale hlavně u posledních pár stránek jsem bojovala s myšlenkou, že přeskočím kapitoly a dočtu nejdřív jeden příběh a pak druhý.....
Neudělala jsem to.
Přemýšlím, jak bych se v dané situaci zachovala já.
Obdivuji sílu hlavních hrdinů, vlastně obdivuji sílu všech lidí i v běžném životě. Lidí, kteří se nevzdali, postavili se zpátky na nohy a šli si ten "svůj" život pěkně odžít dál. I když to hlavní hrdinka udělala opačně, potřebovala odvahu a sílu k tomu, co udělala.
Po dočtení knihy mě napadlo. Co bych udělala, kdybych měla 5 dní?

Yuki_Kuchiki
29.08.2015 5 z 5

Největším utrpením pro mne bylo, že jsem knihu musela odkládat v době práce či jiné činnosti. Naprosto čtivá kniha, která vás vtáhne do sebe jedním dechem. Občas mi to přišlo trochu jako obkecávané, ale jsem naprosto nadšená! Jak už tu někdo napsal - na tuhle knihu jen tak nezapomenu. Wau!
Doporučuji :)

andream
23.08.2015 4 z 5

Musím přiznat že ze začátku mě rušilo to, že jde o dva příběhy, jeden by mi ůplně stačil.. Až ke konci se mi to spojilo a teprve jsem přišla na chuť i Scottovi a hlavně jeho ženě... stejně hsem ale pořád vyhledávala kapitoly s badpisem Mara... to bylo daleko zajímavější. Pro mě tedy. Konec byl tak nějak čekatelný no.((

bai.Cerna
09.06.2015 5 z 5

Dost dobrá kniha.

evago
16.05.2015 5 z 5

jedním slovem nádherná kniha...vryla se mi hluboko pod kůži a dlouho na ni nezapomenu,jednou se k ní doufám zase vrátím

Hanin
14.05.2015 5 z 5

VAROVÁNÍ
Knížka opravdu není vhodná na delší cestu autobusem :-) , kdy je jasné, že ji stihnete dočíst. A že se slzám neubráníte, jde poznat už z anotace.

Sstankova
24.04.2015 5 z 5

Emocemi napěchovaný příběh, který ve mně zanechal stopu vyrytou hodně hluboko. Celou dobu bylo jasné, kam příběh směřuje a jak bude vlastně končit. Ale přeci jen ve mně přebýval malý plamínek naděje, že se to přece jen obrátí a dopadne to jinak. Ne, skončilo to přesně tak, jak muselo. Ale stejně, konec to byl geniální! Ale varuji, brečer budete!

gossipavlina
08.04.2015 4 z 5

Před započetí čtení jsem měla obavy, jestli nebude knížka moc slzotvorná. Už z přečtení anotace je jasné, že to nebude lehký příběh.
Ale autorka to zvládla dobře, netlačila na pilu, neměla jsem pocit vytlačení emocí do vrtule za každou cenu. Při čtení mi běhal mráz po zádech, ale kapesník jsem potřebovala až na konci.
Je to příběh dvou lidí, kteří se znají jen virtuálně. Oba je spojuje jeden časový úsek, a to 5 dní, během kterých se musí vnitřně vyrovnat s rozloučením s někým, koho milují. Příběh Mary mě bavil o trochu víc. byť se tam objevilo pár věcí, které mi připadaly přitažené za vlasy (chování učitelek při Mařině návštěva v Laksině škole).
Jaký je pro koho připravený konec, prozrazovat nebudu. Ale happyendu se také dočkáme.
Znovu už ji asi číst v budoucnu nebudu, ale času stráveného nad čtením rozhodně nelituji. Byl to čas strávený příjemně, čtení mě bavilo, a to je pro mě důležité.

Vlčice.N
04.04.2015 5 z 5

Slzy mi tekly proudem od začátku do konce. Některé knihy záměrně hrají na city a snaží se ve čtenáři vyvolat dojetí. Cílem tohoto příběhu to však nebylo, a přesto jsem si nemohla pomoct. Autorce velká poklona za tak emotivní, a zároveň psychologicky skvěle propracovaný příběh. Měla jsem pocit, jako by snad někdy byla v kůži obou hlavních postav, jak uvěřitelné to bylo.

anourek
24.03.2015 5 z 5

Na tuhle knihu jsem se chystala velice dlouho. Doporučila mi ji kolegyně. Běhá mi mráz po zádech , mam husinu z toho jak dokázala spisovatelka popsat všechny ty symptomy této zákeřné nemoci. A to z jednoho důvodu. Moje mamka tu nemoc má, ale už je ve stádiu kdy se o ni musíme starat. Proto jsem se taky dlouho odhodlávala tuto knihu vůbec přečíst. A jsem ráda že jsem to udělala. Velice doporučuji

Acquenta
22.02.2015 5 z 5

Ještě teď je mi smutno, když si na příběh vzpomenu. Neskutečně krásná kniha, přečtena jedním dechem.