Pět Číňanů oběšených v Idahu

Pět Číňanů oběšených v Idahu https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/489205/bmid_pet-cinanu-obesenych-v-idahu-2xa-489205.png 4 80 80

Pozoruhodný historický román vypráví strhující drama mladé Číňanky Taj-jü v kulisách amerického Západu v 80. letech 19. století. Taj-jü se nikdy nechtěla podobat tragické hrdince, po níž dostala jméno, oceňované pro svou krásu a prokleté nešťastnou láskou. Unesena ve třinácti letech na rybím trhu a propašována z Číny do Ameriky se musí vzdát domova a budoucnosti, kterou si pro sebe představovala. Sledujeme její osudové zvraty od školy kaligrafie přes sanfranciský nevěstinec až po krámek zastrčený v horách v Idahu. Taj-jü se neustále snaží přizpůsobit novému prostředí a uniknut prokletí svého jména. Když se konečně cítí v bezpečí, protičínská vlna strašlivého násilí zasáhne i její městečko. A Taj-jü se musí obrátit ke všemu, čím byla dřív – včetně toho, co nejvíc chtěla nechat za sebou –, aby konečně vznesla nárok na vlastní jméno a příběh. Kniha přináší zajímavosti z čínského folklóru a z méně známé kapitoly americké historie, která nápadně připomíná nedávné rasistické a xenofobní nálady ve Spojených státech.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Prostor

Four Treasures of the Sky , 2022

soukroma
11.09.2022 3 z 5

(SPOILER) Průměrný román: zajímavé reálie, místo a doba, připomenutí konce přízně Číňanům-imigrantům s koncem 19. století v USA, jejich pracovní síla už vytlačovala místní, zákony zamezující přílivu dalších. nejen žen. Idaho a příběh vedoucí k oběšení pěti Číňanů ale tvoří pouze poslední třetinu románu, do té doby je to taková skoro romantika (hrdinka všemu unikne, téměř pohádkově), hlavní hrdinka sice trpí únosem a přesídlením do San Francisca a přípravou na práci v nevěstinci, ale včas prchne a jako kluk se protlouká (spíš méně realisticky podáno) a chce mocí mermo zpátky domů, do Číny. kde ji ale taky nic nečeká. Idaho má být plné Číňanů (už ale nastal jejich nucený odliv), ale není zrovna moc na cestě na západ. Nakonec je i jako kluk pověšená, svého převleku se nezbaví.

"Mohla jsem uniknout pouze tak, že sama budu tou nejpřesvědčivější verzí muže.
Bedlivě jsem pozorovala každého, kterého jsem potkala, snažila se odkoukat jejich pohyby a manýry. Nejdřív držení těla. Nohama stát pevně na zemi, jako by člověk zakořenil. Nohy musí být silné a panovačné, musí budit dojem, že se pro chůzi, kopání a běh už narodily, taky pro sebevědomé rázování a pro odchod, kdykoli se člověku zlíbí - aby ho nesly tam kam chce, aniž by ho kdokoli zastavil. Pak je tu podbřišek, tam se těsně pod pupíkem nachází veškerá síla a moc. O té části se nemluví. Střed těla je určen k halasnému smíchu, zralému vědomím, že smrti se muž neobává. To vědomí osvobozuje břicho, které se může volně nadouvat a scvrkávat, jak se mu zachce. Hruď netvoří jen kosti a kůže, je to spíš brnění. Paže jsou k braní, mávání, rozkrádání a k utkávání se. Ruce vždy připravené sevřít dlaně do zaťaté pěsti. Šíje nikdy není zranitelná. Hlava - jistá a sebevědomá. "

Pozn.: strašlivý je český titul - odrazující, neliterární, zavádějící, v překladu se ztratily drobné kaligrafické vsuvky, které pro autorku Four Treasures of the Sky byly tím hlavním tématem na pozadí. Jenže to by také slušelo text doplnit pár kaligrafickými ilustracemi a ne jen několika čínskými písmeny. Domnívám se, že paperback za čtyři stovky by alespoň tohle mohl nabídnout...

eva3992
04.09.2022 5 z 5

Příběh Daiyu, dívky, která má jméno po postavě ze slavného čínského románu. Nechtěla žít podle předlohy a rozhodla se, že „napíše“ o sobě svůj vlastní příběh. Osud jí však vymyslel nelehkou cestu. Ocitáme se v Číně kolem roku 1880, Daiyu přišla o oba rodiče a vydává se do města v převlečení za chlapce. Nejprve se učí v kaligrafické škole, poté je unesena a dostane se až do Ameriky, zde po krušných chvílích pocítí protičínskou agresi na vlastní kůži.

U této knihy mě na první moment odrazoval název, naštěstí mě zaujala obálka i anotace a já jsem opravdu ráda, že jsem si knihu přečetla – byl to čtenářský zážitek!

Kromě samotného příběhu, který je nelehký a rozhodně Vás zasáhne, se mi moc líbilo, že jsem se dozvěděla více o životě v Číně na konci 19. století a zároveň pak postoj Američanů k přistěhovalcům.

Dozvíme se zde spoustu o kaligrafii a celé je to tu nádherně popsané, že budete mít chuť začít zkoumat čínské znaky. Porovnání některých výrazů v angličtině a v čínštině je tu také moc zajímavě a pěkně podané.

O tématu rasismu je napsáno hodně knih, ale o rasismu v Americe na asijské občany, to jsem snad ještě nečetla a celkově se to málo ví. Je to smutné téma, ale jsem ráda, že jsem se o něm dozvěděla více.

Celý příběh je neskutečně čtivý, od knihy jsem se nemohla odtrhnout. Daiyu jsem si zamilovala a chtěla s ní být co nejdéle. Ač je příběh smutný, neuvěřitelný, drsný a krutý, i přesto všechno je tak nádherně napsaný. Já si užívala každou větu, každou stránku, chtěla jsem víc a víc a na konci jsem byla smutná nejen ze samotného příběhu, ale i proto, že je konec knížky. Nejraději bych ji začala číst zase znovu od začátku.

Pokud rádi čtete o vážných tématech a zároveň si opravdu chcete užít čtení, krásný jazyk, krásné věty, tak tuhle knížku rozhodně nepřehlédněte. Stojí to za to.

Sidonia
30.08.2022 5 z 5

Nádherné. Užívala jsem si čtení o kaligrafii, kochala jsem se čínskými znaky a jejich významy, hrdinku jsem si naprosto zamilovala a celá kniha je výjimečně krásná.

SlamLenka
03.08.2022 5 z 5

Četla jsem už pěkných pár (nejen) amerických knih, které se věnují tématu rasismu, ale vlastně téměř vždy se jednalo o nenávist bílých vůči černochům. Pět Číňanů oběšených v Idahu je ovšem příběhem, který se zaobírá osudem čínských přistěhovalců v USA na konci 19. století, díky Jenny Tinghui Zhang tak máme možnost seznámit se s trochu jinou vlnou neopodstatněné nenávisti vůči lidem jiného původu… a přeci je to opět stejně kruté a zavrženíhodné!
Byť je to román o docela temných dějinách, v němž autorka pracuje se skutečnými a opravdu drsnými historickými událostmi, je to zároveň kniha plná nadějných vyhlídek do budoucnosti a také poetičnosti čínské kaligrafie. K ní se ostatně odkazuje i originální anglický název – Four Treasures of the Sky (tedy „Čtyři poklady z nebes“) – tedy na to, co ke své práci potřebuje každý kaligraf: štětec, tuš, třecí kámen a papír.
A právě ke kaligrafii se naše mladinká hrdinka ve svém životě opakovaně utíká ve snaze porozumět skrze ni nevlídnému světu kolem. Vývojem okolností je nucena vzdát se náhle svého dětského života a vydává se na nečekanou a hlavně nechtěnou pouť přes oceán. Opouští tak nejen svůj dosavadní docela bezpečný život, ale odkládá zároveň své jméno a s ním se snaží zbavit i osudu, který je se jménem Daiyu spojen. Nesla jej totiž tragická hrdinka čínského románu, jenže naše malá Daiyu si pro sebe přeje jiný život. Na své pouti si tak postupně nechává říkat jinými jmény, pořád k ní však promlouvá románová Lin Daiyu – jako by jí dávala najevo, že tak snadno svému osudu dívka utéci nemůže…
Bylo to silné vyprávění a já se tak logicky taky vezla na mocné vlně emocí: vztekala jsem se, truchlila, ochala, dokonce i ta slza ukápla. A můžu vám jen doporučit, abyste se do téhle nádhery taky začetli!

Polík
22.07.2022 5 z 5

Velmi originální téma. Averze a nenávist vůči něčemu či někomu jinému je mezi lidmi pořád, v různých formách se opakuje odnepaměti. Mnoho linií v knize by zasloužilo rozvést, např. vztah Wiliama a Nelsona, zmíněných Šest společností, osud kaligrafa Wanga atd.. Konec byl opravdu drsný, smutný.