Panstvo Soli a smútku

Panstvo Soli a smútku
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471226/bmid_panstvo-soli-a-smutku-snl-471226.jpg 4 367 367

Annaleigh žije so sestrami, s otcom a nevlastnou matkou na osamelom panstve Highmoor na ostrove uprostred nepokojných morí. Kedysi bolo sestier dvanásť, dnes sú však veľkolepé sály panstva studené a prázdne, štyri životy nečakane vyhasli. Jedna smrť bola tragickejšia než druhá – choroba, strmhlavý pád, utopenie, pokĺznutie z útesu. Po okolitých dedinách sa šepká, že rodina je prekliata. Annaleigh klebetám neverí, ale zároveň pochybuje, že šlo o náhodné úmrtia. Ostatné sestry sa po nociach vykrádajú zo svojich izieb, aby tancovali na tajných báloch, v žiarivých črievičkách a hodvábnych róbach, až do úsvitu, a Annaleigh nevie, či sa k nim pridať, alebo im nebezpečné výlety vyhovoriť. Koniec koncov, s kým alebo s čím to vlastne tancujú? Na panstve Highmoore sa deje čosi zvláštne, a Annaleigh musí záhadu vyriešiť, kým nepribudnú ďalšie obete. Mohla by byť jednou z nich.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (SK)

House Of Salt And Sorrows , 2019

strana394
28.05.2021 4 z 5

Autorka skvěle vykresluje panské sídlo na ostrově obklopeném vlnami. Postupem času se román stává temnějším a atmosféra houstne. Celé to bylo velmi záhadné, temné a hororové prvky tomu daly ten správný šmrnc. S postavami jsem problém neměla, ačkoliv jich tam bylo poměrně dost. Nejlepší bylo, jak si s vámi autorka hrála. V jednu chvíli jsem opravdu nevěděla čemu věřit. Toho, kdo mohl za ty tragické události jsem ani neměla na seznamu podezřelých osob. A když jsem se dozvěděla, co stojí za jejich prokletí, vůbec jsem to nečekala, protože jsem ani nevěděla, že v tom světě něco takového existuje. Konec mi přišel až moc překombinovaný a uspěchaný.

AniDi
27.05.2021 3 z 5

hodnocení cítím naprosto stejně jako hodnotitelka zinon v komentáři níže

Fortuna7
26.05.2021 5 z 5

Kniha Dům soli a smutku mě zaujala hlavně svojí ponurou atmosférou. Hlavní hrdinku Annaleigh jsem si rychle oblíbila a chápala jsem její úvahy a činy.
Já teda jediné co jsem měla ze začátku trochu problém pochopit, byly bohové, kteří se v knize objevují. Já je brala jako bájné bytosti, ale pak se ukázalo, že si třeba normálně chodí kupovat šaty do města a podobně.
A i když já jsem viníka ze smrti sester odhalila cca v polovině knihy, mám z Domu soli a smutku velice dobrý dojem.

zinon
25.05.2021 4 z 5

Knihu hodnotím tak na 3,5 hvězdičky. Jsou tu věci, které se mi líbily moc a některé zase méně. Za největší přednost knihy považuji vykreslený svět, bylo to zase něco trochu jiného. Nejsou tu žádné velké podrobnosti vzhledem k počtu stran v knize, ale i tak se mi líbila ta přímořská atmosféra. Kniha se taky moc dobře čte a rychle ubíhá. Co bych vytkla je taková trochu povrchnost v psaní charakterů a pocitů celkově. Sledujete příběh, ale hlouběji se Vás to nedotkne...neprožíváte ho. To zamrzí hlavně kvůli milostné lince, která se mi líbila...byla taková něžná. Já bych raději větší bouři citů, ale i tak super. Také jsem ani nepocítila tu temnější stránku knihy. Je to prostě psané tak, že to na mě nepůsobilo, jak asi mělo. Autorka popisuje něco, co má působit hororově....ale mě to nechává úplně chladnou, netajím dech...prostě nic :)

JessieEx
18.05.2021 4 z 5

Temná až hororová pohádka, předlohu tohoto retellingu vůbec neznám, ale o pohádkách bratří Grimmů se ví, že bývají strašidelné. A díky tomu, že tuto neznám, mi celý příběh připadal velmi originální a zajímavý.

Stále se ale jedná o YA fantasy a i když se autorce podařilo vyvarovat se většiny YA klišé, najdeme tu milostný trojúhelník (nebo spíš jen jeho náznak) a silnou hlavní hrdinku, která je dost odvážná na to, aby dokázala bojovat se zlem a vypátrat záhady. Kniha je proto tak trochu mixem žánrů, částečně pohádka, částečně horor, najdeme tu ale i detektivní zápletku a romantiku. Za to všechno dávám palec nahoru, miluju kombinaci žánrů v rámci jedné knihy.

Čtení mě opravdu bavilo, místy to bylo velmi napínavé a když už jsem si myslela, že vím, tak přišel velký zvrat a pak další a další, autorce se podařilo mě natolik překvapit, že ke konci už jsem bohužel vůbec nevěděla, co je pravda a co ne... A za to taky ubírám jednu hvězdičku. Jinak ale doporučuji, rozhodně se jedná o čtivý a povedený retelling s výbornou atmosférou nejen pro "young adults".

Sansli
16.05.2021 3 z 5

Byla jsem zvědavá jaké tajemství se v knize skrývá a co autorka provedla s mojí oblíbenou pohádkou. No nebylo to špatné, takový pohádkově laděný horor. Celá atmosféra knihy je dost temná a pochmurná, a přiznám se, že se mi tohle na knize hodně líbilo.
S odvíjením příběhu jsem byla spokojená, tedy než jsem se dostala na konec, který byl docela zklamáním. Bylo tam dost krvavých částí bez jejichž popisu bych se tedy obešla a rozuzlení také vlastně nic moc. Čekala jsem víc. Za přečtení to stojí, ale jednou mi to asi stačilo.

petaSk
12.05.2021 3 z 5

Podle ohlasů na instagramu jsem čekala skoro dospělou temnou fantasy, jen špatně zařazenou jako Medvěd a Slavík. Dostala jsem klasickou young adult romanci se všemi jejími nešvary. Nejsem cílovka, takže za mě je to zase taková naivní červená knihovna se zajímavým námětem a krvavějšími částmi.

Horselen
22.04.2021 4 z 5

Tohle je jedna z nejpochmurnějších knížek, co jsem kdy četla. Ze všech stránek proudí smrt, smutek a zoufalství. Těch mrtvol tam bylo opravdu požehnaně a chvílemi to taky bylo pěkné "psycho". Říkala jsem si, že se v tom autorka sama musela ztrácet.

Námět je neobyčejný, nicméně jsem od začátku věděla, kdo za vším stojí, protože předlohu znám.

Ticiana
06.04.2021 4 z 5

Mne se nejvíc libili ty hororové prvky. Hlavne ty první. Zamotané to taky hodně bylo. Kniha je ctiva a jsem rada, ze nakonec dobre dopadla.

masavole
06.04.2021 3 z 5

(SPOILER) Skoro po celou dobu knihy jsem vůbec nevěděla čemu mám věřit. Na konci jsem zjistila, že skoro celý děj byk vlastně iluze, což mě celkem sklamalo. V postavách se mi moc dobře orientovalo, takže tady dávám velké plus. Kniha nebyla vůbec špatná, ale znovu bych si jí nepřečetla.

marta14
05.04.2021 3 z 5

Za mě to bylo celkem zklamání. Celá kniha byla vážně čtivá, ale ten konec? To bylo špatný... Čekala jsem něco jiného.

LenkaPet
04.04.2021 4 z 5

Mě se moc líbil příběh a hloubka.

certik003
02.04.2021 3 z 5

Na knížku mě nalákala překrásná obálka a zajímavá anotace. Začátek knížky byl pro mě hodně čtivý a napínavý, skoro až hororový. Bohužel to napětí se postupně vytrácelo a přestože byl tamní svět vymyšlený velmi zajímavě, zápletka byl zajímavá, určitá část pointy byla předvídatelná, konec celkem překombinovaný a romantická linka podle mě nepovedená.

Šárušinka
01.04.2021 5 z 5

Naprosto luxusní hororová pohádka, která byla velice čtivá a napínavá. Ze začátku jsem měla strach, aby se mi jména všech dvanácti sester nepletlo, nestalo se, a dokonce bych je dokázala vyjmenovat tak, jak je jejich plodní rodičové stvořili. Kdo zatím vším stál jsem si tipla správně, ale zbytek jiných zápletek ne. No a ten konec.. já u knih nebrečím. Nikdy. Ale tady mi slza ukápla, to musí mít na svědomí PMS, jinak to nevidím.

hanjana
28.03.2021 5 z 5

Tohle se četlo tedy skvěle, zhltla jsem to během dvou dnů.

Předem jsem si nehledala recenze a o to jsem teď radši, protože jsem si na knihu udělala názor sama. A byla fakt skvělá, po dlouhé době jsem si jednodílovku vážně užila a děj se mi moc líbil. Konec mi sice dost zlomil srdce, ale nakonec si z knihy odnáším příjemné pocity a budu na ní určitě vzpomínat. Moc doporučuju, bylo to napínavé, strašidelné, romantické a závěr mě vážně dostal.

bookbug_cz
28.03.2021 5 z 5

Naprosto skvělá kniha...čtivá, pořád se tam něco dělo. Zajímavé postavy, originální děj a prostředí. Jsem nadšená!

Radomilka
21.03.2021 5 z 5

Knihu musím hodnotit velmi kladně :) konec byl sice velmi uspěchaný, až tak nadpřirozené rozuzlení asi čekal málokdo, ocenila bych dořešení některých otázek, ale i tak dávám plný počet hvězd, protože se mi celkově kniha velmi líbila, zvědavost mě nutila číst dál a dál a úplný závěr příběhu mi narozdíl od některých vůbec nevadil, spíš jsem za něj byla ráda, protože v takový konec jsem doufala:)

Damonka18
20.03.2021 5 z 5

Tak tohle bylo něco. Během čtení téhle knihy jsem fakt přemýšlela jestli neblázním já. :D Musím pochválit jak vás autorka mate. Vážně povedené. Musím se přiznat, že jsem se občas bála (i když já se bojím všeho :D) A to jsem si myslela, že kniha bude spíše romantika. Konec jsem trošku předpokládala. Bylo mi jasné, kdo za tím vším stál. Ale pár věcí mě i překvapilo. Ani mi nevadilo, že byly kratší. Tuhle knihu doporučuji přečíst.

Talys
16.03.2021 2 z 5

Anotace slibná, původní pohádkový námět zajímavý, ale druhá půlka knihy na mě působila dojmem, jestli snad tak trochu nešílím i já. Zbytečně překombinované, jako kdyby si autorka umínila, že do knihy z oblasti temné fantastiky nacpe všechno stůj co stůj. Za mě zklamání.

medvídě
11.03.2021 5 z 5

Pohádku, která se stala motivem příběhu, znám vážně jen mizivě, a tak jsem byla zvědavá, co mě nakonec v knize čeká. Tohle jsem však neočekávala ani v nejmenším. Příběh mě do sebe vtáhl a držel i po přečtení.
Autorka skvěle vykreslila nový svět, vyvíjející se postavy, ale i tragédie, kterými to začalo…
V budoucnu si přečtu originální verzi pohádky, ale teď mám v myšlenkách jen solný lid, bohy, kteří navštěvují smrtelníky a lásku, za kterou stojí bojovat.
Knihu jsem si zapůjčila v knihovně, ale teď vím, že si ji budu pořizovat i domů.

…v sůl se obrátíme …